Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

ΑΝΕΜΟΝΑ ,

την σύνεντευξη πότε την πήρες? Πρό κρίσης? Επρόκειτο μόνο για μια μεμονομένη περίπτωση ενώ είχες στείλει CVs με το τσουβάλι ας πούμε? Απλή περιέργεια.

Πριν ενα μηνα..

και ειχα στειλει περιπου 17 μερες cvs..

με ατζεντη που μιλησα μου ειπε πως η κατασταση εχει αρχισει να διορθωνεται εκει..

ανοιγουν δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ. Κι εγώ έχω στείλει αρκετά CV έξω αλλά τίποτα. Καλη επιτυχία αν το αποτέλεσμα της συνέντευξης εκρεμμεί ακόμα.

σ ευχαριστω πολυ συναδελφε..

το παλευουμε οπως μπορουμε να βελτιωσουμε την ζωη μας και να πιασουν τοπο οι σπουδες μας..

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις σας εμπειρια απο δουλεια στον ΚΑΝΑΔΑ.

Ειδικοτερα για ηλεκτρολογους μηχανικους.

Σε λιγο τελειωνω τις σπουδες μου στο πολυτεχνειο της θεσσαλονικης και δεν βλεπω κανενα μελλον στη χωρα μου. Το μονο που εχουμε ειναι εκμεταλευση. Μεχρι και την ενεργειακη επιθεωρηση που βγαλανε υποτιθεται για νεους μηχανικους την εχουνε φαει τα μεγαλα κεφαλια, βαζοντας νεους μηχανικους να την κανουν και τους δινουν μισθους πεινας. Εχω απογητευτει παρα πολυ και ψαχνω απεγνωσμενα απο τωρα χωρις να χω παρει το πτυχιο μου μα φυγω.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις σας εμπειρια απο δουλεια στον ΚΑΝΑΔΑ.[...]

καντηνα οσο μπορεις πιο μακρυα αγορι μου..3 μερες ελειπα εξωτερικο και γυρισα αλλος ανθρωπος..καθαρισε το μυαλο μου..εβλεπα χαμογελαστους ανθρωπους..δεν ακουγα για κριση,ανεργια,μισθους των 500ε, μνημονια και πολιτικους κατσαριδες που αντι να ειναι τρις ισοβια μεσα απολαμβανουν μια χλιδατη ζωη..

αρχισε ρωτωντας στην πρεσβεια του καναδα τι απαιτειται για βιζα..

καντηνα αγορι μου να ζησεις αξιοπρεπως..

Link to comment
Share on other sites

....3 μερες ελειπα εξωτερικο και γυρισα αλλος ανθρωπος..καθαρισε το μυαλο μου..εβλεπα χαμογελαστους ανθρωπους..δεν ακουγα για κριση,ανεργια,μισθους των 500ε, μνημονια και πολιτικους κατσαριδες που αντι να ειναι τρις ισοβια μεσα απολαμβανουν μια χλιδατη ζωη..

......

 

Λιγο ξενο αερα να παρεις κ γεμιζεις τις μπαταριες σου.

Κ γυρνωντας στην ελλαδα, πηγαινεις στη πολεοδομια πιο ηρεμος. Δε βγαζεις το χαρτοκοπτη απο το χαρτοφυλακα απειλοντας τον υπαλληλο να σε εξυπηρετησει 13:40 το μεσημερι.....

 

-----------------.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην παραμυθιαζουμε τους απελπισμενους

νεους ανθρωπους καλο θα ηταν να πουμε μερικες αληθειες.

Σε χωρες οπως ΗΠΑ, ΗΒ, Καναδας στοχευουν και θελουν

να εργαστουν οι καλυτεροι των καλυτερων παγκοσμιως

απο χωρες οπως Κινα, Ινδια, Κορεα κλπ κλπ μην νομιζετε

οτι περιμενουν τους ελληναδαρες μηχανικαρες, καθε αλλο

παρα αυτο...Οι πολυ λιγοι που ειναι ικανοι να ανταγωνιστουν

τις στρατιες των ανταγωνιστων απο ολες τις χωρες θα

πιασουν οι λοιποι οπως πανε θα ερθουν...

 

Επισης οικονομικα ΗΠΑ και ΗΒ δεν θα λεγαμε οτι πανε και πολυ

καλα οποτε αυτο εχει αντικτυπο και στις θεσεις εργασιας...

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο απελπιστικη κατασταση απ οτι στην ελλαδα δεν θα συναντησουν πουθενα..

γη της επαγγελιας δεν ειναι πουθενα..και εγω προσωπικα δεν προκειται ποτε να να γραψω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα στο εξωτερικο και δεν υπαρχουν θεσεις για ελληνες και να σβησω την οποια φλογα ελπιδας εχει μεσα του ενας νεος..μια φλογα ελπιδας που του ειναια απαραιτητη για να κινηθει...χαιρω πολυ..ολοι γνωριζουν οτι εξω ειναι δυσκολα..αλλα αυτα του στυλ σιγα μην περιμενουν τους ελληνες μηχανικαρες δεν τα δεχομαι..και οπως υπαρχουν παραδειγματα ελληνων μηχανικαρων που γυρισαν απραγοι υπαρχουν κι παραδειγματα μηχανικων που στεριωσαν σε αντιθεση μ ολες τις προβλεψεις..και δοξα τον θεο μπορω ν αναφερω αρκετα παιδιων που στεριωσαν..παιδια που εδω θα ηταν ανεργα τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Κατα πρωτον, ο ελληνας μηχανικος εχει καλο ονομα, σε αντιθεση με τον ουζμπεκο μηχανικο. Οποτε η απαξιωση "μηχανικαρας" ειναι αν μη τι αλλο μεγαλη.

 

Κατα δευτερον, η ζητηση εξαρταται απο την ειδικοτητα. Στο UK αυτη τη στιγμη ο civil ειναι παντελως αχρειαστος, ενω ο environmental ζητειται με τρελα.

 

Κατα τριτον, ο ανταγωνισμος απο ινδους και κινεζους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Μην περιμενετε να κανετε λεφτα απο το μηχανιλικι στο εξωτερικο, εκτος κ αν ειστε φανταστικα γαματοι κ προσφερετε καινοτομιες. Για μεροκαματο πατε κ εκει, να το ξερετε αν δεν το ξερετε ηδη.

Κατα τεταρτον, αν φυγουμε ολοι απο αυτη την καμενη χωρα, θα αφησουμε τη χωρα των προγονων μας γεματη ηλιθιους και αναξιους ΔΥ. Εγω ειμαι αποφασισμενος να κατσω, μεχρι να μου τελειωσει και η τελευταια κονσερβα. Αν η πρωτη κουβεντς ειναι "φυγε αγορι μου", τοτε αυτη η παραλυση μας εφαγε τοσα χρονιξα. Ενα εθνος παραλυτων ειμαστε, αυτο ειμαστε.

 

Κανεις δεν προεξοφλησε οτι η ζωη ειναι ευκολη. Ο γιαπωνεζος που μεσουρανουσε, γυρνα δυο δεκαετιες πισω απο ενα κυμα. Ο αμερικανος δουλευει τρεις δουλειες τη μερα γιατι πρεπει να "pay my bills"

 

Μασημενη τροφη παντα ειναι πιο γευστικη. Σταθειτε στο υψος σας και πηγαινετε να βγαλετε μεροκαματο ως ψαραδες. Η εργασια δεν ειναι δικαιωμα, ειναι αγαθο που φτυνεις αιμα να το αποκτησεις.

 

Αντε, γιατι εχει γεμισει ο τοπος παραλυτους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.