Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Οφ τόπικ και ίσως ερεθίσω κάποιους αλλά επί Απάρτχάιντ η Νότιος Αφρική ήταν το στολίδι της Αφρικής. Από περισσότερο ηλικιωμένους γνωστούς που έζησαν ή επισκέφτηκαν την Ν. Αφρική στις δεκαετίες του 70-80 έχω ακούσει τα καλύτερα, περπατούσες στους δρόμους και δεν έβλεπες ούτε γόπα κάτω.

Μετα ανέλαβαν οι μαύροι τις τύχες τους στα χέρια τους και ιδού τα αποτελέσματα. Εγκληματικότητα, χάος, έκρηξη λοιμωδών, πλήρης οπισθοδρόμηση. Αυτά για εκείνους που υποστηρίζουν ότι τα δεινά του τρίτου κόσμου τα έχει προκαλέσει η κακιά Δύση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ε καλα ρε φιλε δεν φταιει για τα χαλια της χωρας οτι αναλαβανε οι μαυροι. φταιει οτι οι λευκοι τους ειχανε αμορφωτους, εξαθλιωμενους και οργισμενους επι 100 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε howard, αλλά ξεκωλλήστε, από το 1994 και από την τελευταία κυβέρνηση Ντε Κλέρκ έχουν περάσει 20 χρόνια μαύρης ηγεσίας στην Ν. Αφρική και η χώρα τους πάει όλο και προς το χειρότερο. Είναι ξεκάθαρο ότι όσο οι λευκοί ήταν στην εξουσία τα πράγματα ήταν καλύτερα και για τους ίδιους τους μαύρους, contrary to the public belief. Τώρα η κατάσταση της ανομίας και του χάους είναι χειρότερα και για τους ίδιους τους μαύρους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον agrafiot. Η κατάσταση θυμίζει λιγάκι (αν και σε πολύ πιο έντονο βαθμό στη Ν.Α.) τι έγινε μετά το '21 στην Ελλάδα. Επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας όλο το θαλάσσιο εμπόριο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας ήταν στα χέρια Ελλήνων. Μετά την απελευθέρωση τα κάναμε σκ@τ%. Όχι βέβαια ότι κάθε απελευθερωτικός αγώνας είναι μάταιος, αλλά η ελευθερία προϋποθέτει εξαιρετικά υπεύθυνους πολίτες. Αλλιώς εκφυλίζεται.

 

Υ.Γ. Εντάξει αν το σχόλιο θεωρείται εκτός θέματος να σβυστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Θα ήθελα την άποψή σας και τη βοήθειά σας...Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός με 3ετή εμπειρία σε εργοτάξιο στην Ελλάδα. Σαν εργοταξιακός αυτά τα χρόνια είδα λίγο απ' όλα. Δηλαδή, λίγο από παραγγελίες, λίγο από επίβλεψη, λίγο από λογαριασμούς, κλπ. χωρίς να μπορώ να πω ότι εξειδικεύτηκα κάπου συγκεκριμένα. Αυτή την περίοδο που τελειώνει το project προβληματίζομαι για τη συνέχεια και έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη λύση του "έξω".

 

Ψάχνοντας, λοιπόν, για εργασία στα Η.Α.Ε. διαπίστωσα ότι οι αγγελίες ζητούν μηχανικούς 5ετούς εμπειρίας μίνιμουμ και μάλιστα εμπειρίας σε συγκεκριμένο κομμάτι της διαδικασίας κατασκευής (άλλοτε για επιμετρήσεις, άλλοτε για παρακολούθηση συμβολαίων-λογαριασμών, άλλοτε για επίβλεψη, κλπ.). Κατά συνέπεια δεν απαντώ σε αυτές τις αγγελίες γιατί θεωρώ ότι δεν καλύπτω τα qualifications. Μήπως είμαι υπερβολικός? Ένας μηχανικός 3ετούς εμπειρίας σε εργοτάξιο θεωρείται Junior ακόμα, οπότε πρέπει να κοιτάω για τέτοιου τύπου αγγελίες? Αν ναι, γιατί δεν βρίσκω πουθενά να ζητάνε Junior μηχανικούς?

 

Νομίζω ότι εδώ στην Ελλάδα με το να καταπιανόμαστε λίγο απ' όλα στα εργοτάξια σαν μηχανικοί θέλουμε περισσότερα χρόνια για να αποκτήσουμε εμπειρία σε ένα συγκεκριμένο τομέα της κατασκευής σε σχέση με ένα συνάδελφο αγγλοσάξωνα που ασχολείται από την αρχή της καρριέρας του με κάτι συγκεκριμένο.

 

Εν κατακλείδι, έχει κολλήσει το μυαλό μου στο ΤΙ τύπου αγγελίες πρέπει να ψάχνω στο εξωτερικό για την προϋπηρεσία την οποία έχω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να στέλνεις παντόυ όπου σε ενδιαφέρει και είσαι κοντά στα χρόνια προυπηρεσίας. Εχεις 3 ζητάνε 5 οκ, στείλε δεν χάνεις τίποτα δεν θα σου κάνουν και μήνυση για αποστολή βιογραφικού. Το πολύ πολύ να μην σου απαντήσουν. Γενικά πιστεύω ισχύει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ε καλα ρε φιλε δεν φταιει για τα χαλια της χωρας οτι αναλαβανε οι μαυροι. φταιει οτι οι λευκοι τους ειχανε αμορφωτους, εξαθλιωμενους και οργισμενους επι 100 χρονια.

 

Συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας εχω τελειωσει τεχνολογος πολιτικος μηχανικος εργων υποδομης και ενδιαφερομαι για εργασια στο εξωτερικο (γερμανια ελβετια ολλανδια αυστραλια ντουμπαι) αλλα και οπουδηποτε δεν εχω καποιο προβλημα ως προς το ποια χωρα αρκει να βρω δουλεια!!γνωριζεται κατι πανω σε αυτο που μπορω να βρω πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

μπηκα στη διαδικασια αναζητησης εργασιας και στο εξωτερικο μιας κ εδω εχω ηδη απογοητευτει.δυστυχως δν εχω καθολου επαγγελματικη εμπειρια μιας και φετος τελειωσα τη σχολη.Θα μπορουσε καποιος να μου υποδειξει τροπους αναζητησης εργασιας στο εξωτερικο,κυριως ολλανδια,αγγλια,γερμανια(μονο αγγλικα ξερω) για entry level μηχανικους?καποια συγκεκριμενα site η τροποι αποτελεσματικης αναζητησης?οσον αφορα τα γραφεια επιλογης προσωπικου που κυκλοφορουν στο νετ?να απευθυνθω σε καποιο που εχει γραφειο στην ελλαδα η να το κανω μεσω νετ?

η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη γιατι εχω πελαγωσει!δεν ξερω απο που να το πιασω!

Link to comment
Share on other sites

αν πιασετε και διαβασετε τα σχετικα θεματα απο την αρχη και ολοκληρα θα βρειτε πραγματα που εχουν ηδη ειπωθει και που ηδη απαντουν σε αυτα που ρωτατε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.