Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ pa_nik_ για τις πληροφορίες.

Έκανα και προσωπικά μια έρευνα μέσω internet κυρίως για Ηνωμένο Βασίλειο που νοιώθω πιο οικεία λόγω γλώσσας. Και τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα κ από εμένα.

Ενδιαφέρομαι για εργασία στη Γερμανία για πολιτικό μηχανικό.

Καταρχήν να ρωτήσω αν χρειάζεται καποια αναγνωριση πτυχίου (πτυχίο εμπ) ή εξετασεις ή κατι άλλο ώστε να μπορώ να εργαστώ στη Γερμανία ή πας έτσι όπως είσαι με το ελληνικό πτυχίο?

Τα γερμανικά μου σε τι επίπεδο πρεπει να είναι ή/και μπορώ να δουλευω παραλληλα κ με αγγλικά?

Επίσης οι μισθοί περίπου που κυμαίνονται?

Για τη ζωή πανω κατω γνωρίζω από γνωστούς, όπως κ για μισθούς γενικά αλλά για πολιτικούς μηχανικούς δεν έχω ιδέα που λενε.

ότιδήποτε βοηθήσει παντως καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω κάνει μεταπτυχιακό στην αγγλια και έκανα το λάθος να επιστρέψω στην Ελλάδα για δουλειά. παρόλο που γνωρίζω καλά αγγλικά δεν νομίζω οτι είναι εύκολο να βρεις δουλειά στο εξωτερικό π.χ αγγλια χωρίς να έχεις μια αξιόλογη προϋπηρεσία στη χώρα αυτή. έχω στείλει πολλά βιογραφικά σε αγγλικές εταιρίες και σπάνια πήρα απάντηση. Και πιστεύω οτι λόγω της σημερινής κατάστασης δύσκολα θα επιλέξουν ΕλληνΑ και μάλιστα με 'ελληνική προϋπηρεσία' .

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ irida: ούτε καν μην το σκέφτεσαι....έκανα το ίδιο και δεν το μετάνιωσα....το μεταπτυχιακό αξίζει να το κάνεις...έξω άλλα έχει αρκετή πίεση δουλειάς και χρόνου τουλάχιστον αυτό που έκανα εγώ. Έπειτα σου ανοίγει μια πόρτα για να δουλέψεις εκεί...κάτι που μετανιώνω ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κάποιος εμπειρία απο συνέντευξη ή ακόμα και εργασία στην J&P AΒΑΞκαι της θυγατρικής της ΑΘΗΝΑ ΑΤΕ για τα εργοτάξια της εταιρίας στα Εμιράτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μπορω να πω οτι εχω ψαξει πολυ αλλα απο συναδελφους (εκτος Ιντερνετ) εχω μαθει οτι σε Αγγλια Γαλλια και Αραβικα εμιρατα ειναι δυσκολο να βρεις κατι.

Προσωπικα εχω ψαξει σε Αγγλια και Ιταλια μεσω γνωστων.

Link to comment
Share on other sites

αγγλια στον τομεα των building services εχει αρχισει να φενεται βελτιωση συγκριτικα με το 2009

απο κει και περα απο το 2013 και μετεπειτα θα υπαρξει αισθητη βελτιωση βασει των prospects που δημοσιευονται

 

αραβια και τα λοιπα ειναι πολυ δυσκολες οι συνθηκες εργασιας..βεβαια πολυ θα το προτιμησουν αυτο απο το να ειναι ανεργοι εδω ή να κυνηγανε δουλειες με την καραμπινα

 

γερμανια, δεν γνωριζω και καλο θα ηταν οσοι εχουν προσφατη εμπειρια ειτε απο αναζητηση ειτε απο εργασια εκει στον τομεα των building services να γραψουν κατι προς οφελος ολων μας που διαβαζομε αυτο το topic..

 

νορβηγια ειναι κυριως σε ναυτιλιακα οι ευκαιιριες γι αγγλοφωνες εργασιες..

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.