Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Όποιος μπορεί ας δώσει το site από κανένα agency.

Πως πρέπει να είναι ένα σωστό CV & cover letter.

Είμαι Ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ τα αγγλικά μου είναι σε επίπεδο Lower και έχω κάνει 6 μήνες πρόσφατα γερμανικά.

Έχω καμία ελπίδα;

Ψάχνω σε UK. Γερμανία, Νορβηγία.

Έχω βρει μια δουλεία (σερβιτόρος στο Λονδίνο) μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω από εκεί να δουλεύω και ταυτόχρονα να ψάχνω;

Θα βελτιώσω και τα αγγλικά μου.

Edited by HARDCORE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ση θέση σου είτε θα πήγαινα έστω και για σερβιτόρος μέχρι να βελτιώσω τη γλώσσα, είτε  θα έκανα μαθήματα στην Ελλάδα γι αυτό το σκοπό και θα έψαχνα πιο σοβαρά μετά. Για Γερμανία με έξι μήνες μαθήματα μόνο το βλέπω δύσκολο. Δε χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις να βρεις κάτι βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις. Κι εγώ όταν πρωτοάρχισα εδώ ήμουν σε μέτριο επίπεδο στα γερμανικά.  Από την εμπειρία μου εδώ έχω καταλήξει ότι είναι πολύ βασικό να μιλάς τα γερμανικά καλά. Υπάρχουν βέβαια και εργοδότες που λόγω εξαγωγών μέρος της δουλειάς γίνεται στα αγγλικά, αλλά για να βρεις τέτοια θέση θέλει καλή εμπειρία ή/και αρκετή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Για Νορβηγια θελει οποσδηποτε να ξερεις την γλωσσα.

Σερβιτόρος είναι καλη περιπτωση μιας και θα εξασκήσεις τα αγγλικα σου. Εάν δεν εχεις και τιποτα να κανεις στην Ελλαδα δεν πρεπει καν να το σκεφτεσαι

Edited by danton
Link to comment
Share on other sites

Σερβιτόρος βρίσκεις και στην Ελλάδα....δεν χρειάζεται να τρέχεις Λονδίνο...Εκτός αν βρήκες στο fabric.

Για τα Αγγλικά μπορείς και εδώ και παράλληλα το κοιτάζεις για έξω..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 500 κάθομαι Ελλάδα και δεν έχω νοίκια από πάνω... Γενικά τέτοιες δουλεις βρισκεις πολύ πιο εύκολα εδω παρα σε κάθε άλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 500 κάθομαι Ελλάδα και δεν έχω νοίκια από πάνω... Γενικά τέτοιες δουλεις βρισκεις πολύ πιο εύκολα εδω παρα σε κάθε άλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στη θέση σου θα έμενα ελλάδα και θα έκανα εντατικά γερμανικά. Αν πας για σερβιτόρος φοβάμαι θα χάσεις το χρόνο σου και το στόχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το να έρθεις Γερμανία ή Αυστρία,ξέροντας κάποια Γερμανικά,δεν σου εξασφαλίζει ότι θα βρεις δουλειά στο επάγγελμα.Σας το λέω,επειδή το ζω...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις δουλεια με 500 ερω στην ελλαδα? Εχω γνωστους ανεργους που ψαχνουν χρονια τωρα ένα σταθερο εισοδημα. Μπορεις να τους καθοδηγήσεις προς τον δρομο της επιτυχιας!

 

Δεν θυμαμαι ποσο είναι το ΤΣΜΕΔΕ αλλα νομιζω θα είναι καπου 300 το μηνα. Ποσα θα μενουν σε ένα μηχανικο να ζει από τα 500 μετα το ΤΣΜΕΔΕ? Ναι υπαρχει η διαγραφη από αυτό..χανεις επαγγελματικα δικαιώματα...αξιοπρεπεστατο μετα από 5 ετη σπουδων και 2 χρονια επιπλέον Μsc που εχουν οι περισσοτεροι διπλωματούχοι.

 

Είναι πολύ δυσκολο να βρεις δουλεια στο αντικειμενο σου δουλεύοντας σε άλλο τομεα σε ξενη χωρα αλλα τι ακριβως εχεις να χασεις δοκιμάζοντας;;; Το θεμα είναι να τολμήσεις να προσπαθήσεις και όχι να καθεσαι στα αυγα σου και να μιζεριαζεις .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.