Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ποια γλώσσα Σέρβικα? Γιατί ένας γνωστός μου που δουλεύει Βουλγαρία (δεν είναι μηχανικός) μόνο με Αγγλικά πήγε......και μεγάλη προυπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σερβία επιλέγω να πάω , όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Γιάννης για προσωπικούς λόγους.
Δεν έχω σπουδάσει στο εξωτερικό, ούτε έχω άκρη με μεγάλη κατασκευαστική εταιρία, ούτε έχω πολλά χρόνια εμπειρίας...αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο!!
Κάθε αρχή και δύσκολη...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Edited by mag_civ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά δυνατότητες για εργασία στην Γερμανία για αποφοίτους Τ.Ε.Ι. μηχανολογίας υπάρχουν?. Ο τομέας στον οποίο έχω ας πουμε εξιδικευτεί, είναι η συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων.


Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2.


Υπάρχουν διαθέσιμες πηγές πληροφόρησης ή/και  εμπειρία σε εργασία-διαμονή.


Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα,

είμαι τοπογράφος με εμπειρία σε υδραυλικές μελέτες και ενδιαφέρομαι για εργασία στο εξωτερικό.Ξέρει κανένας σε ποιές χώρες υπάρχει ζήτηση για μηχανικούς σε έργα υποδομής σήμερα και πως μπορώ να αρχίσω να ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλυτερα να εψαχνες προς Αραβικη Χερσονησο μερια (κυριως ΗΑΕ, Καταρ και κατοπιν Σαουδικη Αραβια) μιας και για Ευρωπη δεν το νομιζω. Καναδα, Αυστραλια και ΗΠΑ χρειαζεται εργοδοτικη προσφορα, οποτε ξεχασε το.

 

Βεβαια στα μερη που σου ειπα το κλαμπ ειναι αρκετα κλειστο και πολυ πολυ δυσκολο να μπεις εαν δεν χωθεις σε καποια εταιρεια που να κανει δουλειες εκει. 

Ειδικα στο Καταρ λογω μουντιαλ και επειδη εχουν βαλθει να το μετατρεψουν σε νεο Ντουμπαι, γινονται αρκετα εργα.

 

Η εμπειρια σου, σε τι επιπεδο ειναι; Αν δεν εχεις 4-5 γεματα ετη μειωνονται οι πιθανοτητες πολυ.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

15+ χρειάζεσαι για να είσαι σίγουρος...Τουλάχιστον αυτό βλέπω στις περισσότερες αγγελίες. Από την άλλη βέβαια η Μ.Ανατολή έχει φορεθεί αρκετά, και πράγματι είναι κλειστό λόμπι για πολλούς. Δεν είναι σε καμία περίπτωση όπως ήταν πριν 4-5 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

H Eμπειρία μου είναι 10ετής αλλά σε επίπεδο μελέτης.Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φύλλο σε χώρες όπως ΗΑΕ ή ΚΑΤΑΡ και αν προτιμούνται κυρίως άντρες.Σε Αφρική δεν παιζει κάτι?

Edited by wall-e
Link to comment
Share on other sites

... δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φύλλο σε χώρες όπως ΗΑΕ ή ΚΑΤΑΡ ...

Δύσκολη κατάσταση υποθέτω στην αραβική χερσόνησο γενικά … άντε να δουλέψεις σε πεδίο με μπούρκα ή να μη μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο  έξω από τους χώρους για ξένους… 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι παίζει κάποιος ρόλο το φύλο. Στα ΗΑΕ και στο Κατάρ είναι καλύτερα τα πράγματα από Σαουδική Αραβία (ότι έχω ακούσει σου μεταφέρω). Από την στιγμή όμως που ενδιαφέρεσαι για μελέτη δεν νομίζω ότι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με αυτό το θέμα. Με την εταιρεία έχεις να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.