Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Δε βοηθάς. Τί δουλειά θα κανεις. Πόσα χρόνια εμπειρία. Διεθνή εμπειρία έχεις? Σε χώρες του κόλπου? Πιστοποιήσεις έχεις? Ελληνική εταιρία ή όχι. Γραφείο ή εργοτάξιο. 5 ή 6 μερες τη βδομάδα. Με οικογένεια ή χωρίς. Παιδιά? Τί ηλικίες ?

 

Γενικά είναι μια χαρα. Ασφαλής χώρα. Λίγο βαρετή. Λεφτά απο λίγα εώς πάρα πολλά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελληνική εταιρία είναι και το αντικείμενο γεωτεχνικά σε εργοτάξιο. Εμπειρία μόνο 2 3 χρόνια εντός Ελλάδας και χωρίς παιδιά αφού είμαι κάτω από 30. Σε τι έργα έχεις δουλέψει εκεί? Είσαι αυτόν τον καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Από μια έρευνα που έκανα πρόσφατα, το κόστος ζωής είναι αρκετά ακριβό σε ότι αφορά ενοίκια κατοικιών. Αν είσαι μόνος πιστεύω βολεύεσαι πιο εύκολα...Η Ντόχα ξέρω ότι είναι ένα απέραντο εργοτάξιο. Οι μισθοί όπως σου είπε ο banskoboy. Αναλόγως την εμπειρία σου, την συμφωνία που θα κάνεις και αν είναι Ελληνική ή ξένη εταιρεία...

 

Κάτι θυμόμουν ότι το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα...Δες από εδώ και κάτω: http://www.michanikos.gr/topic/1481-Εμπειρίες-από-εργασία-στο-εξωτερικό/?p=679132

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ και εγώ την παρέα.!!.
Πρόσφατα είχα μια προσφορά τηλεφωνικά για μια καινούρια ομάδα της AT&T στο Brno, Τσεχία..αν άκουσα καλά ήταν περίπου στα 31000 CZK / 1.130 € μικτά τον μήνα.
Είχα μόνο μια τηλεφωνική συνέντευξη όπου με ρώτησαν απλά πράγματα για δίκτυα και τηλεφωνία (και δεν τα ήξερα και όλα). Τόσο εύκολα είναι τα πράγματα ? Για παράδειγμα για Linux που ρώτησαν δεν ήξερα σχεδόν τίποτα.
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά με τα λεφτά αυτά μπορεί κάποιος να ζήσει άνετα στο Brno (απλώς θα έρχομαι Ελλάδα 2-3 φορές το χρόνο λογικά) ? Μήπως να ζητήσω περισσότερα, δεδομένου οτι έχω εμπειρία σαν μηχανικός (όχι βέβαια στα συγκεκριμένα αντικείμενα) ?
Η δουλειά από ό,τι μου είπαν δεν θα είναι τύπου call-canter, αλλά εφαρμογή scripts στα δίκτυα κτλ. Βέβαια δεν ξέρω ανα κρύβεται κάτι άλλο πίσω από αυτό. Μόνο μετά από μια τηλεφωνική συνέντευξη θα με πάρουν ; Είναι απελπισμένοι ή ψάχνουν για ηλίθιους ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Hello ,

αποσα εχω διαβασει απο αλλους που παιρνουν καμια 950 καθαρα εκει(αν θυμαμαι καλα στην ibm) και με βαση και το numbeo.com (που δοκιμασα την συγκριση με αλλες πολεις/χωρες που εχω περασει) τα λεφτα φτανουν για να εισαι οκ. Το ζεις ανετα εξαρταται τι εννοεις και δεν εχω και προσωπικη αποψη στο θεμα .

Παντως ειναι πιθανο να σου δινουν και καμια 50αρα εξτρα σε vouchers για τα σουπερμαρκετ.

Αν θες ντε και καλα μια προσωπικη αυθαιρετη εκτίμηση στα 950 καθαρα σου μενουν καμια 60-70 στην ακρη τον μηνα.

Το να σε παρουν μονο με μια τηλεφωνικη συνεντευξη το θεωρω καπως σπανιο.. εκτος αν ηταν κανα 2-3ωρο ιντερβιου τοτε το συζηταμε

αλλα ποτε δεν ξερεις σε αυτη τη ζωη..

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...τα καθαρά τα υπολόγισα στα 854 € περίπου. Αναφέρομαι σε μετρημένη ζωή δηλ. κάποιες εξόδους, ίσως και κάποια άλλη δραστηριότητα (π.χ. γυμναστήριο).

Δεν έχω μπροστά μου επίσημο χαρτί, αλλά σίγουρα θα προσφέρουν vouhers...

Καταλαβαίνω οτι η ζωή είναι πιο φτηνή εκεί, απλώς σίγουρα θα χρειάζεται να έρχομαι Ελλάδα 2-3 φορές το χρόνο και τα αεροπορικά έξοδα φαίνονται πολλά...

Η συνέντευξη ήταν κάτω από ώρα, μπορεί και 45'...Γι' αυτό εκπλήσομαι...

Δεν έχω υπογράψει κάτι όπως είπα, αλλά σύντομα πρέπει να τους απαντήσω για το μισθό...

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε παρω και στο λαιμο μου μιας και δεν ξερω τιποτε για το κοστος ζωης εκει. Τα αεροπορικα παντως πιθανον και να ειναι προβλημα.

Παντως οσο αφορα τα ιντερβιου σε αλλες εταιρειες (πχ Γερμανικες) εχω δει οτι μερικες φορες περνας τηλεφωνικο ιντερβιου και μετα σου πληρωνουν τα εξοδα να πας απο εκει για 2ο ιντερβιου.

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου οπως ειπα γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο εκει αλλα. .. αν δεν ειναι τοσο dream job για σενα μπορεις να τους πεις θελω +100τοσα καθαρα (αν οντως βγαινουν 850 τα καθαρα) και οτι γινει... Εχε υποψη σου ομως μην εχουν κανενα συστημα του στυλ πρωτοι 6μηνες σαν training  τοσα μετα  αυξηση

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα....Φιλε sirus εμενα μου εγινε προταση για Ντοχα με πληρωμενα εξοδα σπιτιου και αμαχι με μισθο 3000 ευρω καθαρα.

Θα παω δεν το σκεφτομαι καν...εδω για μας τους νεους δεν εχει τιποτα μονο να πληρωνουμε τα νταβατζιλικια του ΤΣΜΕΔΕ Ξερουν να μας βαζουν.

Σιγουρα θα υπαρχουν καποια προβληματα και εκει, αλλα χειροτερο απο την ανεργεια την ανασφαλεια και την καταθληψη δεν νομιζω να υπαρχει...

 

Ντρεπομαι καθε φορα που ερχεται ο πατερας μου και μου δινει 50 ευρω χαρτζιλικι....λες και δεν ειμαι ικανος να βγαλω τα δικα μου λεφτα...και να εβρισκα μια δουλεια εδω με 686 ευρω τον μηνα και παλι δεν θα τους ζηταγα (γονεις) να συμβαλουν στα εξοδα?

 

Καλυτερα εξωτερικο 1000 φορες...μολις εγκατασταθω εκει και μαθω περισσοτερα θα σου ξαναγραψω.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.