Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Construction Law

 

Εγώ πάντως σε αυτό βλέπω πολύ ψωμί, για όποιον θέλει να ασχοληθεί και πάρει κάποιες πιστοποιήσεις (MRICS/FRICS, MCIArb/FCIArb, κλπ). Μέχρι τώρα εδώ κυριαρχούσαν οι Άγγλοι, τώρα βλέπω πολλούς απο Σρι Λάνκα.

 

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε τακτοποίηση αυθαιρέτων... Μιλάω για Quantity Surveyors, για Contract Management και για Claims. Η γνώση πολύ καλής αγγλικής γλώσσας είναι απαραίτητη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως σε αυτό βλέπω πολύ ψωμί, για όποιον θέλει να ασχοληθεί και πάρει κάποιες πιστοποιήσεις (MRICS/FRICS, MCIArb/FCIArb, κλπ). Μέχρι τώρα εδώ κυριαρχούσαν οι Άγγλοι, τώρα βλέπω πολλούς απο Σρι Λάνκα.

 

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε τακτοποίηση αυθαιρέτων... Μιλάω για Quantity Surveyors, για Contract Management και για Claims. Η γνώση πολύ καλής αγγλικής γλώσσας είναι απαραίτητη.

 

Σωστός αλλα η αγορά είναι βεβαια μικρή.

Link to comment
Share on other sites

για την πιστοποίηση PMP

ποια είναι η γνώμη σας?

 

μπορεί να βοηθήσει για πρόσληψη στο εξωτερικό?

 

δεν μιλάω φυσικά για θέσεις project manager

αλλά για βοηθός σε project management team

ή ιδανικά σε PMO

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορούν να βοηθήσουν και τίποτα. Η ζωή όμως είναι πιο απλή απο όσο θεωρείτε. Υπάρχουν κάποιες πιστοποιήσεις που σου μαθαίνουν να βγάλεις την άλλη ημέρα κέρδος για τον εργοδότη. Υπάρχουν λογισμικά που αν τα ξέρεις δεν περνάς απαρατήρητος. Παράδειγμα,

 

 

Experiences in energy, thermal or CFD computer simulation software - at least three of followings: eQuest, EnergyPlus, DeST, DOE-2, TRYNSYS, TRACE, VisualDOE, IES-VE, EnergyPro, EE4, HAP, TAS, Rhino, Fluent, Star-CD, ECOTECT or any other modelling software to simulate;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Structural Appraisal υφισταμένων

 

Ας δούμε τι εννοείται έξω σαν Structural Appraisal και τι στην Ελλάδα ώστε να γλυτώσουμε κάποια λάθη.

 

https://law.resource.org/pub/et/ibr/et.iso.13822.2010.pdf

 

Το παραπάνω είναι το μπιρι μπιρι το οποίο θα πρέπει κάποιος που κάνει τέτοιο claim στο βιογραφικό τουλάχιστον να το ξέρει.

 

Υπάρχει και το operational appraisal - Existing condition report που έχει ψωμί με τις ασφαλιστικές εταιρίες. Παράδειγμα

 

http://www.westbarnstablefire.com/Final_Existing_Conditions_Report.pdf

 

Μην νομίζετε οτι είναι εύκολο διότι αναλαμβάνετε την ευθύνη έναντι του πελάτη σας με ρήτρες. Προσέξτε το νούμερο που καταλήγει στην σελίδα 21. Προσέξτε οτι ο πελάτης είναι στην ουσία ο Δήμος.

 

Τώρα συγκρίνετε το παραπάνω με μια αυτοψία που υπογράφει μηχανικός πχ για να βγάλει άδεια λειτουργίας ένα γήπεδο στην Ελλάδα που στεγάζει 15000 κόσμο.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι βασικά θα πρέπει να καταλάβουμε οτι αυτό που ζούμε στην Ελλάδα διαφέρει σημαντικά απο αυτό που ζούνε έξω.

 

Δεν κρίνω τίποτα παραπάνω διότι δεν υπάρχει λόγος. Με τον δικό μου στραβό και ανάποδο τρόπο σας δείχνω τις διαφορές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Εγώ και η κοπέλα μου όντας πρόσφατα διπλωματούχοι Χημικοί Μηχανικοί του ΕΜΠ σκοπεύουμε μετά τις γιορτές να φύγουμε στο Λονδίνο να ψάξουμε για δουλειά.Γνωρίζει κάποιος για την κατάσταση του κλάδου στην Αγγλία; Πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι η εύρεση εργασίας με μόνο το ελληνικό πτυχίο και με προϋπηρεσία μόνο την πρακτική; Έχει κάνεις κάποια πρόταση για κάποιο χρήσιμο σεμινάριο που θα βοηθούσε στο βιογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Subjects with high employment potential in

 

Construction market

 

Land Reclamation

HVAC and Zero Energy Building

Environmental Risk Analysis and Control  

Structural Appraisal, Repair and Strengthening using Progressive Collapse

Corrosion Engineering and Mitigation

Structural Materials Engineering 

Acoustics and Lighting

Contractual management

Network Operation management 

Public Infrastructure Management

Industrial Noise Mitigation Analysis

Clean Rooms and Air Quality

Airport Pavement Inspection and Management

Structural lifetime, reliability and risk analysis

Procurement Optimization with BIM 

Maintenance engineering 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Γερμανία που βρίσκομαι κάνουν κρα για μηχανολογους, ηλεκτρολογους και ITδες.

 

Προϋπόθεση λίγα γερμανικά και κάποια μικρή εμπειρία. Επίσης υπάρχουν άπειρα πρόγραμμα trainee όπου μπορούν οι μη έχοντες εμπειρία να κάνουν τα πρώτα τους βήματα.

 

Πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει προσανατολισμος στο τι θέλουμε, δεν περνάνε εδώ τα όλα τα σφαζω, όλα τα μαχαιρωνω.

 

Στάλθηκε από το DG800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.