Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σας σχεδόν σε όλα, αλλά μήπως το targer group που αναφέρεστε είναι πολύ συγκεκριμένο και εξειδικευμένο? Θέλω να πω, έστω κάποιος που δεν μπορεί να βρει μια δουλειά στην Ελλάδα δεν μπορεί να βρει πουθενά? Μιλάμε για μια απλά νορμάλ δουλειά, ούτε τρελά projects ούτε θέσεις ευθύνης. 

Ειδικά αυτό που είπες Topap για τον 25χρονο με μηδέν προϋπηρεσία, είναι κάτι σύνηθες και λογικό. Που να βρει την εμπειρία? Αυτός δηλαδή θεωρείται χαμένος? Και όχι μόνο αυτός αλλά και όσοι δεν έχουν εμπειρία εταιρειών δεν έχουν καμία ελπίδα? 

Από την άλλη θεωρώ και εγώ αυτή η μόδα κάνω μεταπτυχιακό έξω για να βρω δουλειά εκεί, περισσότερο σαν ενστικτώδες επιλογή μου κάνει παρά σαν σωστή. Γιατί πρώτον σίγουρα δεν μπορούν να απορροφηθούν όλοι οι μεταπτυχιακοί που έχουν πάει για τον ίδιο λόγο. Δεύτερον ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος Θυμάμαι Στην τάξη ήμασταν 3 Ελληνες, 4 Βρετανοί και οι υπόλοιποι Ασιάτες. Οι Ασιάτες ήταν μία τουλάχιστον κλάση παραπάνω. Σε σύνολο αυτών 16 απορροφήθηκαν οι 2!! 

Τρίτον και συνέχεια των προηγούμενων δεν σημαίνει ότι το να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό θα αποκτήσει "κονέ" ή θα του χρωστάνε και δουλειά...Σε καμία περίπτωση!! 

Είναι τέλος και θέμα συγκυρίας. Μπορεί να σου κάτσει μπορεί όχι. Ξέρω άτομα που βρήκανε από εδώ και απλά στις συνεντεύξεις εκεί έκλεισαν τη δουλειά..Ξέρω επίσης άτομο που είναι εκεί 4 μήνες, δεν έχει βρει ούτε στα safeways τίποτα και ετοιμάζεται για επιστροφή γιατί τα χρήματα τελειώνουν και παράλληλα ζητάνε τρελά πράγματα

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναλαμβάνω

 

η βασική προϋπόθεση για έναν Ελληνα να βρει δουλειά είναι να κάνει κάτι εξειδικευμένο με κόστος  60-70% του αντίστοιχου ξένου απο χώρες που ελέγχουν το παιχνίδι. Αν δεν μπορεί να βρει εξειδίκευση τότε δυστυχώς οι πιθανότητες είναι ελάχιστες διότι αντίστοιχοι υπάρχουν χιλιάδες. Οσο και αν ακούγεται παράξενο κανένας δεν ξέρει τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ασχέτως αν είναι καλά η όχι. Άρα το να πεις τελείωσα το ΕΜΠ με 15 δεν τους λέει τίποτα. Ας μην ξεκινήσουμε με ΔΠΘ, ΠΠ, κλπ διότι κυριολεκτικά δεν τα ξέρουν. Μπορεί να είναι μια χαρά πανεπιστήμια αλλα καμία εταιρία που πουλάει expertise δεν πρόκειται να προσλάβει κάποιον με CV που να γράφει ΔΠΘ διότι κάνει κακό στην μούρη. 

 

Πριν απο 4 μήνες ήμουνα σε interview για project στην Τουρκία. Είχαν έρθει 17 Ελληνες μηχανικοί με εμπειρία +5 ετων σε μεγάλες κατασκευές. Ενας απο τους project managers ρώτησε σε όλους τα παρακάτω

 

1. Ποια είναι η διαδικασία υπολογισμού των θερμικών τάσεων σε mass concrete

2. Ποια είναι η διαδικασία ελέγχου ρηγματώσεων σε δεξαμενή θαλασσινού νερού 500000 κυβικών 

3. Πως υπολογίζουμε AQL για οδοποιία που θα παραλάβει πυκνότητα φορτίου 800 οχήματα 40 τόνων ημερησίως 

4. Πως διασφαλίζουμε στεγανότητα  δεξαμενών απο ΩΣ

5. Ποιοι είναι οι 3 βασικοί τύποι στεγάνωσης γεφυρών

6. Ποιες είναι η προδιαγραφές ενέματος προ έντασης και τι πρέπει ο επιβλέπων να προσέξει στα end caps

8. Σε περίπτωση που υπάρχει διαφωνία με τον εξωτερικό μηχανικό του έργου επάνω σε non comformity, ποια διαδικασία τηρείται.

 

και οι 17 Ελληνες δυστυχώς απέτυχαν. Προσωπικά θεώρησα οτι οι ερωτήσεις δεν ήταν απλές αλλά ΟΚ ήταν λογικές. Το κουφό ήταν οτι με έπιασαν στο τέλος και κάποιος μου είπε την εξής φράση "Αν ήξερα από αυτά δεν θα ήμουνα Τουρκία αλλα Ντουμπάι να κονομάω". Του απάντησα βέβαια οτι οι ερωτήσεις δεν έχουν να κάνουν με τον τόπο του έργου και ότι επειδή μπορείς να τις απαντήσεις δεν σημαίνει οτι θα γίνεις πλούσιος ή θα βρεις δουλειά στο Ντουμπάι. Θέλω όμως να είμαι πλήρως ειλικρινείς με τους αναγνώστες. Κάθε έργο και κάθε project manager έχουν μια λόξα που έχουν αποκτήσει απο το είδος των έργων που έχουν κάνει και ξέρουν. Αν πας πχ σε μεγάλο κτιριακό θα σε ρωτήσουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Αν πας σε λιμενικό διαφορετικά κλπ. Η λογική βέβαια των ερωτήσεων θα είναι πάντα η ίδια. Ο έχων την εμπειρία πρέπει να αποδείξει οτι δεν θα τα σπάσει στους άλλους με χαζές ερωτήσεις, δεν θα χάσει face στους υφιστάμενους του από έλλειψη γνώσεων, οτι μπορεί να ξεπεράσει γραφειοκρατικά προβλήματα εύκολα, οτι μπορεί να διδάξει στους νεότερους μηχανικούς, κλπ. Το βασικότερο είναι οτι ο μηχανικός κρίνετε πάντα απο το αποτέλεσμα και απο το ταμείο. 

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πραγματικά χαίρομαι να σε διαβάζω ειδικά σε τετοια θέματα. Πάλι ομως δίνεις έμφαση σε τρελή εξειδίκευση. Οταν λοιπόν σε ρωτάει μια κοπελίτσα που τελείωσε χτες, τι να κανω για να βρω δουλεια εξω, τις άπαντας εμμέσως τιποτα. Κάτσε βρες εξειδίκευση και τα ξαναλέμε.. Καλές αυτές οι ερωτήσεις (προσωπικά δεν θα απαντούσα σε καμια ούτε που τις κατάλαβα να πω την αλήθεια) πόσο μαλλον ενας απόφοιτος. Αυτός ο απόφοιτος θελει να γινει ενας απο τους χιλιάδες δεν μπορει να μην υπαρχουν δουλειες για έναν μηχανικό απλο παρα μονο μεγαλα projects και γέφυρες στα Ντουμπαγια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OK, αν εγώ έκανα μια προσπάθεια να την προσγειώσω στην πραγματικότητα, οι υπόλοιποι κάνατε προσπάθεια να την εξηγήσετε ότι είναι άχρηστο το πτυχίο, άχρηστες οι γνώσεις, άδικος ο κόπος και γενικά...παράτα τα κοπέλα μου.....πιάσε το πλέξιμο καλύτερα.....ριλάξ παίδες! όποιος αγωνίζεται, έχει στόχο επιμονή και ...τύχη (of course) πετυχαίνει τελικά...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρίες φίλων, κυρίως στην Αγγλία, υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς με αξιοπρεπή αμοιβή, χωρίς να προαπαιτούνται αυτά τα skills που θέτει ο Ροδόπουλος, ή η τρελή εμπειρία. Η μόνη προϋπόθεση, που διευκόλυνε πολύ την εύρεση δουλειάς, ήταν ότι είχαν γνωστό, που τους φιλοξενούσε στην Αγγλία και έψαχναν από εκεί και όχι από Ελλάδα.

Γενικά για τους νέους συναδέλφους θα έλεγα να το τολμήσουν και να βγουν έξω ψάχνοντας για δουλειά και να μην ακούνε τους καθ' έξη γκρινιάρηδες, που όλα τα βλέπουν στραβά στα ελληνικά πανεπιστήμια και απαξιώνουν τον ρόλο τους. Οι τίτλοι μας μετράνε έξω, όσο και των άλλων ανεπτυγμένων χωρών. Η ελληνική αγορά έχει τελματώσει, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και στις άλλες χώρες. Αν δεν υπάρχει κάτι να σας δεσμεύει τολμήστε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πραγματικά χαίρομαι να σε διαβάζω ειδικά σε τετοια θέματα. Πάλι ομως δίνεις έμφαση σε τρελή εξειδίκευση. Οταν λοιπόν σε ρωτάει μια κοπελίτσα που τελείωσε χτες, τι να κανω για να βρω δουλεια εξω, τις άπαντας εμμέσως τιποτα. Κάτσε βρες εξειδίκευση και τα ξαναλέμε.. Καλές αυτές οι ερωτήσεις (προσωπικά δεν θα απαντούσα σε καμια ούτε που τις κατάλαβα να πω την αλήθεια) πόσο μαλλον ενας απόφοιτος. Αυτός ο απόφοιτος θελει να γινει ενας απο τους χιλιάδες δεν μπορει να μην υπαρχουν δουλειες για έναν μηχανικό απλο παρα μονο μεγαλα projects και γέφυρες στα Ντουμπαγια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οι παραπάνω ερωτήσεις έγιναν σε μηχανικούς που έλεγαν ότι είχαν εμπειρία και αναζητούσαν εργασία στο συγκεκριμένο έργο. Αυτό που έκρινε ο project manager με τις ερωτήσεις ήταν αν όντως έχουν εμπειρία εργοταξίου ή αν απλά έχουν εμπειρία απο εργοτάξιο της πλάκας.

 

Οι ερωτήσεις πάντως για έναν εργοταξιακό μηχανικό είναι απλές, απλά πρέπει να είσαι λίγο ψαγμένος 

 

1. Ποια είναι η διαδικασία υπολογισμού των θερμικών τάσεων σε mass concrete

Τα βασικά που έπρεπε να απαντήσει βρίσκονται στο Αci 207.1r-05 guide to mass concrete

Αυτός που έχει καλύτερη ενημέρωση και γνώση θα απαντήσει μέσω μελέτης που κάνει το ΑΤΕΝΑ σε συνεργασία με το Hymoctruc. Οι ρωγμές σε μεγάλες κατασκευές είναι βασικός πονοκέφαλος του εργολάβου και κοστίζει χιλιάδες ευρώ αν κάτι πάει λάθος. Δεν μπορεί κάποιος να αναλάβει την ευθύνη για mass concrete και να μην ξέρει τα βασικά ή να θεωρεί οτι είναι σαν το δοκάρι 60Χ25. Αν ένα μεγάλο τοιχίο αντιστήριξης βγάλει θερμικές ρωγμές τότε ο εργολάβος κλαίει με μαύρο δάκρυ ενω η εταιρία που πουλάει το ένεμα κάνει παρτι διότι μιλάμε για χιλιάδες λίτρα πεταμένα. Το χειρότερο είναι να μην δεχτεί ο ΚΤΕ την ενεμάτωση σαν corrective action...........μετά ούτε δεν βρίσκεις δουλειά πουθενά στο κόσμο.

 

2. Ποια είναι η διαδικασία ελέγχου ρηγματώσεων σε δεξαμενή θαλασσινού νερού 500000 κυβικών 

Η βασική απάντηση είναι οι αρμοί βάσει του ACI 504R και του ACI 515

 

3. Πως υπολογίζουμε AQL για οδοποιία που θα παραλάβει πυκνότητα φορτίου 800 οχήματα 40 τόνων ημερησίως 

Το AQL δεν έχει σχέση με τον φορτίο. Το φορτίο είναι θέμα μελέτης. Το AQL είναι το Acceptance quality index

 

4. Πως διασφαλίζουμε στεγανότητα δεξαμενών απο ΩΣ

με ειδικές μεμβράνες τύπου FPA και κατάλληλη αδρότητα επιφάνειας ωστε να μην έχουμε head pressure puncture. Ο ψαγμένος θα τον ξεκινούσε απο τις προδιαγραφές για τα καλούπια, τα ρεοπλαστικά του σκυροδέματος και τις μεμβράνες ωρίμανσης ώστε να πάρει την απαραίτητη αδρότητα διότι διαφορετικά το να τρίβεις C50 κοστίζει χιλιάδες ευρώ και απολύεσαι στο φτερό.

 

5. Ποιοι είναι οι 3 βασικοί τύποι στεγάνωσης γεφυρών

υπάρχουν πάνω απο 17 τρόποι στεγάνωσης γεφυρών ανάλογα το είδος της γέφυρας και το περιβάλλον λειτουργίας.

 

6. Ποιες είναι η προδιαγραφές ενέματος προ έντασης και τι πρέπει ο επιβλέπων να προσέξει στα end caps

Υπάρχουν προδιαγραφές για την διαδικασία ενεμάτωσης. Για τα end caps θα πρέπει να τηρούνται τα ειδικά τεμάχια που δίνει ο κάθε κατασκευαστής και να υπάρχει στο σχέδιο clearence detailing για να δημιουργηθεί το καπάκι προστασίας απο ειδικό τσιμεντοκονιαμα. 

Υλικό για διάβασμα στα

http://www.dot.state.fl.us/construction/training/SelfStudy/Tutorial/Final%20Grouting%20Training%20Manual%207-30-02.pdf

https://www.fhwa.dot.gov/bridge/construction/pubs/hif13026.pdf

 

8. Σε περίπτωση που υπάρχει διαφωνία με τον εξωτερικό μηχανικό του έργου επάνω σε non comformity, ποια διαδικασία τηρείται.

καμία διαδικασία εφόσον δεν προηγηθεί non conformity grading, δεν βρεθούν τα potential causes και δεν διατυπωθεί επίσημα corrective action. Στην περίπτωση αυτή ο manager ρωτούσε πόσο κορόιδο θα τον πιάσει ο inspector και πόσο ο υποψήφιος θα πανικοβληθεί και θα τινάξει το πρόγραμμα του εργοταξίου στο αέρα.   

 

Στην ουσία λοιπόν οι ερωτήσεις ήταν εξαιρετικά βασικές και σκοπό είχαν όχι να δει αν οι υποψήφιοι έχουν γνώσεις αλλα αν οι υποψήφιοι έχουν την νοοτροπία να προφυλάξουν το budget του έργου.

 

Το βασικό είναι οτι τα μεγάλα έργα έχουν περισσότερες θέσεις για την κοπέλα σαν junior engineer απο ότι οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.

 

Θέσεις drafter σχεδίων υπάρχουν σε γραφεία του εξωτερικού αλλά είναι ελάχιστες και συνήθως τις τσιμπάνε οι Ινδές. Οι Ινδες βέβαια ξέρουν Revit επειδή το έχουν φάει στην μούρη τουλάχιστον 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο.

2071r_96.pdf

504r_90.pdf

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρίες φίλων, κυρίως στην Αγγλία, υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς με αξιοπρεπή αμοιβή, χωρίς να προαπαιτούνται αυτά τα skills που θέτει ο Ροδόπουλος, ή η τρελή εμπειρία. Η μόνη προϋπόθεση, που διευκόλυνε πολύ την εύρεση δουλειάς, ήταν ότι είχαν γνωστό, που τους φιλοξενούσε στην Αγγλία και έψαχναν από εκεί και όχι από Ελλάδα.

Γενικά για τους νέους συναδέλφους θα έλεγα να το τολμήσουν και να βγουν έξω ψάχνοντας για δουλειά και να μην ακούνε τους καθ' έξη γκρινιάρηδες, που όλα τα βλέπουν στραβά στα ελληνικά πανεπιστήμια και απαξιώνουν τον ρόλο τους. Οι τίτλοι μας μετράνε έξω, όσο και των άλλων ανεπτυγμένων χωρών. Η ελληνική αγορά έχει τελματώσει, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και στις άλλες χώρες. Αν δεν υπάρχει κάτι να σας δεσμεύει τολμήστε.

 

Ο Ροδόπουλος δεν απαξίωσε ποτέ τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Αντίθετα τα θεωρεί πολύ καλύτερα απο τον μέσο όρο σε θέματα προπτυχιακών. Η μόνη μου διαφωνία είναι οτι θα έπρεπε να αφήσουν τα πολλά γαλλικά και την χημεία και να πιάσουν πιο ουσιαστικά μαθήματα. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω

 

η βασική προϋπόθεση για έναν Ελληνα να βρει δουλειά είναι να κάνει κάτι εξειδικευμένο με κόστος  60-70% του αντίστοιχου ξένου απο χώρες που ελέγχουν το παιχνίδι. Αν δεν μπορεί να βρει εξειδίκευση τότε δυστυχώς οι πιθανότητες είναι ελάχιστες διότι αντίστοιχοι υπάρχουν χιλιάδες. Οσο και αν ακούγεται παράξενο κανένας δεν ξέρει τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ασχέτως αν είναι καλά η όχι. Άρα το να πεις τελείωσα το ΕΜΠ με 15 δεν τους λέει τίποτα. Ας μην ξεκινήσουμε με ΔΠΘ, ΠΠ, κλπ διότι κυριολεκτικά δεν τα ξέρουν. Μπορεί να είναι μια χαρά πανεπιστήμια αλλα καμία εταιρία που πουλάει expertise δεν πρόκειται να προσλάβει κάποιον με CV που να γράφει ΔΠΘ διότι κάνει κακό στην μούρη. 

 

Πριν απο 4 μήνες ήμουνα σε interview για project στην Τουρκία. Είχαν έρθει 17 Ελληνες μηχανικοί με εμπειρία +5 ετων σε μεγάλες κατασκευές. Ενας απο τους project managers ρώτησε σε όλους τα παρακάτω

 

1. Ποια είναι η διαδικασία υπολογισμού των θερμικών τάσεων σε mass concrete

2. Ποια είναι η διαδικασία ελέγχου ρηγματώσεων σε δεξαμενή θαλασσινού νερού 500000 κυβικών 

3. Πως υπολογίζουμε AQL για οδοποιία που θα παραλάβει πυκνότητα φορτίου 800 οχήματα 40 τόνων ημερησίως 

4. Πως διασφαλίζουμε στεγανότητα  δεξαμενών απο ΩΣ

5. Ποιοι είναι οι 3 βασικοί τύποι στεγάνωσης γεφυρών

6. Ποιες είναι η προδιαγραφές ενέματος προ έντασης και τι πρέπει ο επιβλέπων να προσέξει στα end caps

8. Σε περίπτωση που υπάρχει διαφωνία με τον εξωτερικό μηχανικό του έργου επάνω σε non comformity, ποια διαδικασία τηρείται.

 

και οι 17 Ελληνες δυστυχώς απέτυχαν. Προσωπικά θεώρησα οτι οι ερωτήσεις δεν ήταν απλές αλλά ΟΚ ήταν λογικές. Το κουφό ήταν οτι με έπιασαν στο τέλος και κάποιος μου είπε την εξής φράση "Αν ήξερα από αυτά δεν θα ήμουνα Τουρκία αλλα Ντουμπάι να κονομάω". Του απάντησα βέβαια οτι οι ερωτήσεις δεν έχουν να κάνουν με τον τόπο του έργου και ότι επειδή μπορείς να τις απαντήσεις δεν σημαίνει οτι θα γίνεις πλούσιος ή θα βρεις δουλειά στο Ντουμπάι. Θέλω όμως να είμαι πλήρως ειλικρινείς με τους αναγνώστες. Κάθε έργο και κάθε project manager έχουν μια λόξα που έχουν αποκτήσει απο το είδος των έργων που έχουν κάνει και ξέρουν. Αν πας πχ σε μεγάλο κτιριακό θα σε ρωτήσουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Αν πας σε λιμενικό διαφορετικά κλπ. Η λογική βέβαια των ερωτήσεων θα είναι πάντα η ίδια. Ο έχων την εμπειρία πρέπει να αποδείξει οτι δεν θα τα σπάσει στους άλλους με χαζές ερωτήσεις, δεν θα χάσει face στους υφιστάμενους του από έλλειψη γνώσεων, οτι μπορεί να ξεπεράσει γραφειοκρατικά προβλήματα εύκολα, οτι μπορεί να διδάξει στους νεότερους μηχανικούς, κλπ. Το βασικότερο είναι οτι ο μηχανικός κρίνετε πάντα απο το αποτέλεσμα και απο το ταμείο. 

Δεν ήθελα να εμπλακώ στην ενδιαφέρουσα κουβέντα σας, δυστυχώς δεν μπόρεσα να κρατηθώ.....Αναρωτιέμαι εάν ζω σε άλλον πλανήτη ώρες ώρες,δεν υπάρχει περίπτωση Project Manager να ρώτησε αυτές τις μ@@ιες.Συγγνώμη που γίνομαι εριστικός, τυγχάνει απλά να έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους που εργάζονται σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ειδικότερα σε θέσεις Manager.Η εξειδίκευση στα παραπάνω που αναφέρει ο κος Ροδόπουλος,είναι θέσεις που αν τις αθροίσω συνολικά σε ολόκληρη την Ευρώπη, αντε να είναι 5-6 .Άντε να προσγειωθεί το αεροπλάνο μιας και το Μαλακίζειν εστί Φιλοσοφείν....

 

Συμφωνώ με τον Γιάννη και ειδικότερα συμφωνώ με ανθρώπους που έχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.......Tα υπόλοιπα μου ακούγονται σαν ωραία ευρωπαϊκά προγράμματα έρευνας...

post-81292-0-86117700-1451421570_thumb.jpg

Edited by McRaster
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

McRaster, είπα κ γω να μην εμπλακω, πραγματικά, εδώ από την Αγγλία, αλλά ήταν τόσο μεγάλος ο κρότος και με τόσο μεγάλη ποσότητα θερμικής ενέργειας, που εκεί στα Tesco που πήγα αγόρασα ΟΛΑ τα reduced, αφού έρχεται το τέλος του κόσμου.

 

Κύριε Ροδόπουλε, σας παρακαλώ, προσέχετε πραγματικά τι γράφετε, φέρετε έναν τίτλο και μπορείτε πολύ εύκολα να τσαλακώσετε όνειρα πολλών νέων παιδιών, που είτε θα σας πιστέψουν, είτε αν δε σας πιστέψουν, θα σας φοβηθούν, έτσι όπως τα γράφετε.

 

Επίσης, καλό θα ήταν πολλές φορές να προσέχετε την ορθογραφία σας.

 

Επιπλέον, αναγνωρίζουμε όλοι το πόσο έχετε διαβάσει στη ζωή σας, αλλά ξέρετε, δεν είστε ο μόνος. Λίγη ταπεινότητα δεν έβλαψε ποτέ μα ποτέ κανέναν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο παραλογισμός της απόλυτης ισοπέδωσης.

 

Δουλειά ΒΡΙΣΚΕΙΣ αρκεί να έχεις ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ στόχους.  Επειδή ακριβώς δεν είχα εμπειρία από Project management, Health and safety στην Αγγλία, Six Sigma και άλλα πολλά που ζητάνε σαν standard έβαλα ένα ρεαλιστικό στόχο.

 

Ξεκινάω σαν φρέσκος πτυχιούχος ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και από μικρή εταιρεία αν χρειάζεται. Παράλληλα έχω τα μάτια μου και τα αυτιά μου ανοιχτά για όποια ευκαιρία παρουσιαστεί. 

 

Πρώτη δουλειά: Designer. Όχι mechanical designer, σκέτο designer. Σχέδια στο autocad και concepts στο Inventor. Πρώτος μισθός? 17k και σε σπίτι με άλλους 3 φοιτητές, με τα πόδια στη δουλειά και οικονομία.

Αφού λοιπόν είδα ότι κάνανε development ένα γκριλ υγραερίου τους ρώτησα το πολύ απλό. CE έχετε? Όχι μου λένε και με βάλανε να το αναλάβω. Ήρθαν και οι αυξήσεις και το εταιρικό αυτοκίνητο και κατάφερα να μετακομίσω σε δικό μου σπίτι.

 

Άλλαξα εταιρεία και τώρα σιγά σιγά μου δίνουν δικά μου projects να τα τρέχω από την αρχή.

 

 

Ίσως να πρέπει να ξεκινήσεις από πολύ χαμηλά, αλλά θέλει υπομονή. Το γεγονός και μόνο που ξεκίνησα διαδικασία να γίνω IEng άρεσε πολύ στον εργοδότη μου.

 

Αν δεν έχεις εμπειρία λοιπόν ίσως να πρέπει να ξεκινήσεις από "χαμαλίκι".

 

Στην πορεία κάνεις και six sigma training και Prince2 και πολλά άλλα, εμπλουτίζεις και το CV σου.

Edited by rootbreaker
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.