Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

 

Πάντως στο νότιο Ιράκ (Βασόρα) νομίζω ότι είναι ασφαλή τα πράγματα...

 

είχε ένα λιμενικό έργο εκεί η Αρχιρόδον

δούλεψε κανένας από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

Καλα μην τρελαίνεσαι κιολας. Υπαρχουν κ αλλοι τροποι για να ζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το επάγγελμα τυ μηχανκού και αν αξίζει να σπουδάσε κανείς.

Ρε παιδιά δεν μπορούμε να αφορίζουμε έτσι έναν ολόκληρο κλάδο. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Τα πάντα εξαρτώνται από τη θεληση του καθενός, την όρεξη για να ψάξει, να ψαχτεί και να δυλέψει. Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις θα βρεις το δρόμο σου εύκολα ή δύσκολα.

 

Πίσω στο θέμα αναζήτησης εργασίας στο εξωτερικό και τις εν δυνάμει χώρες εργασίας, διαβάζω εδώ και μέρες αυτά που γράφετε. Άλλος προτείνει Αυστραλία, άλλος Καναδά, άλλος Ιράκ!!! Δεν είναι όλες οι χωρες για όλους, εξαρτάται από το background του καθενός και βέβαια τους στόχους του. Η μετανάστευση δεν είναι εύκολο πράγμα, θέλει πολύ σκέψη, πολύ ψάξιμο και κατά την γνώμη μου το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να καθήσει να αναρωτηθεί ο καθένας ποιες είναι οι δυνατότητές του.

Έχω γράψει στο φόρουμ, ότι μετά από πολύ ψάξιμο και αφού έφαγα τα μούτρα μου αρκετές φορές κατάφερα να ξεκινήσω μια συνεργασία με ένα γραφείο στην Αγγλία. Δεν έψαχνα όμως μόνο στην Αγγλία και ούτε ήταν εύκολη υπόθεση. Έχω στείλει βιογραφικά σε εταιρείες σε όλο τον κόσμο (λόγω γλώσσας σε αγγλόφωνες χώρες). Από τη μικρή μου εμπειρία, κατέληξα ότι παρά τα πανω από 12 χρόνια εργασίας όσο και να έψαχνα δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να βρω δουλειά σε συγκεκριμένες χώρες

 

Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι όταν ξεκίνησα να ψάχνω, δεν είχα ποτέ στη ζωή μου δώσει συνέντευξη για δουλειά, καθ'ότι είμουν πάντα αυτοαπασχολούμενος και εννοείται ότι δεν είχα καν βιογραφικό. Το πρώτο μου βιογραφικό ήταν στα Αγγλικά ψάχνοντας templates από το internet και προσπαθόντας να βάλω σε μια σειρά τον εργασιακό μου βίο. Μέσο δεν είχα και η εμπειρία μου, όπως πολλών πιστεύω εδώ μέσα, άδειες, κατασκευές, αρχιτεκτονικά και στατικά (πραγματικά δικές μου δουλειές όμως και όχι δουλειές άλλων που απλά υπέγραφα). Το μέγεθος των έργων μικρά - μεσαία έργα.

Αποφάσισα κατ' αρχήν να μην βάλω σάλτστες στο βιογραφικό και να είμαι ελικρινής. Πίστευα και ακόμη πιστεύω ότι είναι μεγάλο λάθος να λες ψέματα στο βιογραφικό, γιατί αργά ή γρήγορα θα φανεί. Τέλος πάντων, κουτσά-στραβά έκανα ένα βιογραφικό της κακιάς ώρας και άρχισα να το στέλνω (αργότερα βέβαια και με τη βοήθεια ενός φίλου το άλλαξα και το έκανα πιο πιασάρικο).

 

Τα αποτελέσματα:

 

Μέση Ανατολή (όλες οι χώρες του κόλπου εκτός Ιράκ)

Πρά τα εκατοντάδες βιογραφικά που έστειλα και καναδυο σποραδικές συνεντεύξεις καμία μα καμία επιτυχία. Το συμπέρασμα που κατέληξα είναι ότι αν δεν έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρείες και δεν έχεις εμπειρία σε μεγάλα έργα δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βρεις δουλειά σ' αυτές τις χώρες. Αυτά που ξέρω εγώ τα ξέρουν και άλλοι που θα ζητούσαν το 1/10 από τα χρήματα που ήθελα εγώ.

 

Καναδάς

Υπάρχει αρκετά μεγάλη ζήτηση σε oil & gas και πιο πολύ στον βόρειο Καναδά. Πλεονέκτημα εννοείται ότι έχουν αυτοί που είναι εκεί και έχουν Καναδική εμπερία, αλλά δεν είναι απίθανο να βρεις και από εδώ, αν είσαι αυτό που ψάχνουν. Αν δεν ξέρεις από oil & gas απλά ξέχνα το. Αν πάλι σου περισεύουν μερικά χιλιάρικα και έχεις τη δυνατότητα να πάρεις βίζα (πολύ δύσκολο), βγάζεις τη  βίζα και πας εκεί για να ψάξεις. Υπόψιν όμως ότι τα πτυχία μας δεν μετράνε μία εκεί. Για να γίνεις Professional Engineer πρέπει να κάνεις εξτρά μαθήματα και εννοείται να δώσεις εξετάσεις.

 

ΗΠΑ

Δεν δοκίμασα, γιατί μου φάινεται εξαιρετικά απίθανο/δύσκολο για κάποιον χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις να βρει δουλειά στις ΗΠΑ

 

Νέα Ζηλανδία

Υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για Structural Engineers και μάλιστα προτιμούνται οι μηχανικοί που έχουν εμπειρία σε σεισμό. Δεν έιναι ανάγκη να έχεις δουλέψει σε μεγάλα έργα, γιατί μηχανικούς ψάχνουν όλων των ειδών οι εταρείες και αν έχεις πρόταση για δουλειά είναι σχετικά εύκολο να βγάλεις βίζα.  Με ειχαν πλησιάσει recruiters, μέσω των οποίων έδωσα αρκετές συνεντεύξεις από Skype και μάλιστα είχα και πρόταση για δουλειά. Πρόκειται για μια πολύ οργανωμένη αλλά αρκετά ακριβή χώρα. Δεν είναι από τις χώρες που λες πάω για μερικά χρόνια για να κάνω λεφτά και μετά επιστρέφω. Για να πας εκεί πρέπει να το έχεις σκεφτεί καλά, να καταλάβεις ότι κυριολεκτικά πας στην άλλη άκρη της γης και ότι δεν θα μπορείς να πηγαινοέρχεσαι όποτε θέλεις (32 ώρες ταξίδι). Αν δεν σε πειράζει αυτό, πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή χώρα για να ζήσεις, μπορεί να μην γίνεις εκατομυριούχος, αλλά αν δουλέψεις θεωρώ ότι μπορείς να ζεις μια αξιοπρεπή ζωή εκεί. Τα λεφτά που μου είχαν δώσει εκεί ήταν $55,000 το χρόνο, αλλά με τη συμφωνία να γίνεται 3μηνο review για τους πρώτους 6 μήνες και να ανέβω στα $70,000 μετά το 1ο review και στα $80,000 μετά το 2ο (όλα αυτά γραμμένα στο συμβόλαιο που μου πρότειναν και εννοείται αν πετύχαινα τους στόχους).  Ακόμα σκέφτομαι αν έκανα καλά και απέριψα την πρόταση, αλλά υπήρχαν προσωπικοί λόγοι...

Έχω κρατήσει επαφή με τον τύπο που μου έκανε την πρόταση για δουλειά. Όταν ήταν να πάω εγώ ήταν μια εταιρεία με 8 μηχανικούς και ένα γραφείο στο Gisborne. Μέσα σε 1,5-2 χρόνια ο τύπος έχει 32 μηχανικούς και έχει ανοίξει άλλα 3-4 γραφεία σε όλη τη Νέα Ζηλανδία

 

Μεγάλη Βρετανία

Τα έχω γράψει εδώ στο φόρουμ για την εμπειρία μου, εκεί κάτι ξεκίνησα, εκεί με βλέπω να έχω μέλλον

 

Από τη μικρή μου λοιπόν εμπειρία, εγώ έχω καταλάβει ότι αν θες βρίσκεις, το να πετύχεις εξαρτάται από σένα. Το να κάνεις μεταπτυχιακό για να μπεις στην αγορά εργασίας δεν είναι για όλους, ούτε όλες οι χώρες είναι για όλους. Θέλει πολύ ψάξιμο.

Edited by zvasilia
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

@zvasilia

 

Φιλε μου ωραιο το ποστ σου, ωστοσο πασχει στην αρχικη σου δηλωση.

 

Και βεβαια μπορούμε να αφοριζουμε ολοκληρο τον κλάδο, απο τη στιγμη που σε κανα τριμηνο δεν θα αξιζει πλεον να εργαζεται καποιος ως μηχανικος ελευθερος επαγγελματιας. Ποσο μαλλον όταν ο καθε κατατρεγμενος ψάχνεται να φυγει απο τη χωρα, χωρίς καν να εχει δοκιμασει καποια εναλλακτικη.

 

Ως αποτελεσμα των πολλων κατατρεγμενων, αυξανεται η προσφορα υπηρεσιων ελληνων μηχανικων κ η τιμη ως γνωστον πέφτει. Συμπερασμα: οι εταιρειες που ψαχνουν να ψωνισουν ελληνες μηχανικους, τους ψωνιζουν για ενα πιατο φακες. Συνάδελφος chartered 46 ετων με πληρεις σπουδες στο λονδινο εδω κ δυο χρονια δεν μπορει να βρει προταση για ΗΒ με πανω απο 50Κ λιρες το ετος, απλα κ μονο γιατι ειναι ελληνας. Ο φιλος ο ροδοπουλος περα απο τις μαλακιες που εγραψε (κ ειναι ελαττωμα του αυτο) λεει κ ενα σωστο πραγμα: για να σας ψωνισουν σε καλυτερη τιμη, μαθετε κατι που δεν το κανει ο καθε ψυλομυτης ελληναρας μηχανικος.

 

Τωρα αν ο καθε απελπισμενος σκεφτεται να φυγει οπως οι αρουραίοι σε πλοιο που βουλιάζει, θα πρεπει να εχει στο μυαλο του οτι ειναι πολυ συγκεκριμενες οι ειδικοτητες που ζητουνται σε χωρες του δυτικου κοσμου, περα απο την επιπλεον δυσκολια του "παιρνω το ταπερ της μαμας κ μια βιζα κ παω για μεροκαματο εκει που δεν θα με βρει ουτε ο θεος". Προσωπικα θεωρω οτι αν προτιθεται καποιος να φυγει, πρεπει να φυγει μικρος, δηλαδη να μην εχει πανω απο 2-3 χρονια απραξιας κ να μην εχει υποχρεωσεις, βλεπε παιδια ή αρρωστη μανα. Διοτι διαφορετικα θα παιζει σε ταινια του ξανθοπουλου. Η απραξια απο την αλλη δημιουργει πολυ κακη εντύπωση στους εργοδοτες.

 

Προσωπικα για περισσοτερες πληροφοριες θα απευθυνομουν στις αντιστοιχες πρεσβειες. Η προσπαθεια των συντονιστων να κρατησουν αλλο ενα θρεντ σε "καλο επιπεδο" λογω της ιδιαιτεροτητας του θέματος καταληγει εκ των πραγματων απατη για μια ακομα φορα.

 

τελος, επειδη πριν κανα οκταμηνο ειχα μια σουρεαλ εξωπραγματικη αλλα τρομερη προταση για ιρακ, υπαρχουν κοινοτητες εργαζομενων εκει με δικα τους φορουμ που διευκολυνουν τη μεταβαση των δυτικων εργαζομενων.

 

αυτα κ πιστευω να καλυψα οσα ειχα να πω. Καλη τυχη σε οσους αναγκαζονται να φυγουν. Πατριδα ειναι εκει που πεθαινεις.

Edited by [email protected]
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνει προσωρινά.

Θα γίνει τις επόμενες ημέρες εκκαθάριση από κείμενα γενικού τύπου ή γενικών θέσεων καταστάσεων κλπ πέραν του τίτλου του θέματος και θα ξανά ανοίξει.

Την υπομονή σας μέχρι να βρούμε και εμείς τον χρόνο να το κάνουμε αυτό.

Παρακαλώ να μη εκτρέπουμε τα θέματα για να μη πρέπει να κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία.

Κουράζει κι όσους αναζητούν απαντήσεις αλλα κι εμάς.

 

 

 


 

 

Έγινε ένας πρώτος καθαρισμός και το θέμα άνοιξε.

Το επόμενο διάστημα θα καθαριστεί κι άλλο σε παλαιότερες αναρτήσεις.

 

Όσα κείμενα σχόλια έχουν αφαιρεθεί δεν έχουν διαγραφεί. Αν κάποιος νομίζει ότι κάποιο από τα δικά του πρέπει να επανέλθει ας ενημερώσει αποκλειστικά με ΠΜ και μπορεί να γίνει.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι πως δεν είναι απαραίτητα τα Ολλανδικά εξαρχής και πως υπάρχουν καθαρά αγγλόφωνες δουλειές;

 

Τώρα που καθαρίστηκε το θέμα, mechatr0n σε παρακαλώ με την 1η ευκαιρία απαντάς.

Link to comment
Share on other sites

Ghostrider,

 

Ναι, υπάρχουν καθαρά αγγλόφωνες δουλειές. Σε όλες τις δουλειές ζητάνε Ολλανδικά, αλλά δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να πάρεις την δουλειά χωρίς αυτά.

Ειδικά σε πολυεθνικές όπως ASML, Philips, Shell, Bosch, Altran, κλπ κλπ, μπορείς και χωρίς αυτά.

Επίσης πάντα υπάρχει η εναλλακτική να πεις οτι αν απαιτείται, θα ξεκινήσεις με ταχύρυθμα μαθήματα Ολλανδικών. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mechatr0n, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν μπορούσες κάποια στιγμή να αναφέρεις και μερικά τοπικά job websites, θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχουμε αρκετούς μηχανικούς λένε οι Άγγλοι.

 

Πηγή

 

https://www.imeche.org/news/news-article/strong-engineering-industry-hindered-by-skills-shortage

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.