Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Χαχαχα. Ελάτε όλοι εδώ να ζήσετε το British Dream!Λεφτά μετριότατα για να μην πω τπτ αλλο, σπίτια πανάκριβα,ασφαλεια αυτοκινητου πανακριβη, μποτιλιαρισματα στους αυτοκινητοδρομους, σχολεία πανακριβα ή μάπα, πανεπιστήμια 9000 το χρονο το καθε παιδί (no wonder γιατι ελαχιστοι Βρετανοί σπουδάζουν), NHS on the brink of collapse, καιρος χαλια (αν και δεν το θεωρω πολυ σημαντικό), δουλειές με υπερεξειδικευση, αν εισαι σε ηλικια που ψαχνεις γκομενα για παντρεια και αντιστρόφως την ψαχνεις με το κυαλι(γτ σαν Ελληνας ΔΕΝ ταιριαζεις με τις Βρετανιδες, αυτη ειναι η νορμα),κλπ κλπ κλπ. Θα μου πεις στην Ελλαδιτσα καλυτερα ειναι; ΟΧΙ. Και θα σου πω: μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..Το ρεμα οσο να κανεις μπορει να ναι καλυτερο. Αμα τιθεται θεμα επιβιωσης σε καταλαβαινω φυσικα.Οχι για να ξερουμε τι λεμε. Ο καθείς πράττει αναλόγως. Κοιταξτε και Ευρωπη αμα μπορειτε. Και λεω Ευρωπη γιατι και αυτοί εδω ετσι λενε. Δεν θεωρουν τους ευατους τους και πολυ Ευρωπαίους. Με συμπονια παντα. Μακαρι ο καθενας να βρει αυτο που θέλει. Πιο πολυ το γραφω για τα παιδακια που προσπαθούν τοσο πολυ να ρθουν εδω και τα εχουν ολα ιδανικα στο μυαλο τους. Συνεχιστε. Απλα σας δινω ενα heads up. Αν θελετε δινετε σημασια αν οχι δεν πειραζει. Τα ξαναλέμε.

Ετσι ειναι απλα επιλεγεις το λιγοτερο ασχημο....και ερχεσαι εδω...

 

Το εχω πει εξαλλου...αν αυριο το πρωι με μαγικο αριστερο τροπο ανοιγαν δουλιτσες με 1000-1200ευρω τον μηνα ελλαδα και υπηρχε κλιμα προοπτικης εδω θα εμεναν μονο κατι ξεχασμενα γεροντοπαλικαρα  20ετιας που ξεμειναν εδω μετα το πανεπιστημιο για καρριερες....τα δε παιδια της ''κρισης'' ουτε το 15% δεν θα εμενε...ολοι πισω Ελλαδα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι ειναι απλα επιλεγεις το λιγοτερο ασχημο....και ερχεσαι εδω...

 

Το εχω πει εξαλλου...αν αυριο το πρωι με μαγικο αριστερο τροπο ανοιγαν δουλιτσες με 1000-1200ευρω τον μηνα ελλαδα και υπηρχε κλιμα προοπτικης εδω θα εμεναν μονο κατι ξεχασμενα γεροντοπαλικαρα 20ετιας που ξεμειναν εδω μετα το πανεπιστημιο για καρριερες....τα δε παιδια της ''κρισης'' ουτε το 15% δεν θα εμενε...ολοι πισω Ελλαδα

Ακριβώς όπως τα λες ΑΝΕΜΟΝΑ! Ουσιαστικά περιγράφεις αυτό που ειπα εγω πολύ πιο συνοπτικά. Edited by surveng
Link to comment
Share on other sites

billaras75 από αυτά που εγώ έχω δει, αυτό που περιγράφεις είναι σχεδόν αδύνατο και είμαι σίγουρος ότι κάνεις κάτι λάθος. Είτε αυτό είναι το πως έχεις συντάξει το βιογραφικό σου ή κάνεις αιτήσεις για θέσεις οι οποίες ζητάνε πράγματα που δεν έχεις (π.χ αν κοιτάς για θέσεις site engineer και δεν έχεις cscs card δεν ασχολούνται μαζί σου). Επίσης θα σου έλεγα να μην απαξιώνεις την ετεροαπασχόληση στην αρχή γιατί σε βοηθάει και στα αγγλικά σου αλλά και σαν uk experience δείχνει ότι δεν είσαι καιροσκόπος και έχεις έρθει εδώ με σοβαρό σκοπό (ο μάνατζερ που μου έκανε συνέντευξη και τελικά μου προσέφερε δουλειά μου είπε ότι του έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι δούλευα σε σουβλατζίδικο στο Λονδίνο μέχρι να βρω κάτι στο αντικείμενό μου).

 

 

 

 

Υ.Γ Μην απογοητεύεσαι γιατί όλοι ήμασταν στην θέση σου και ψάχναμε δουλειά στην Αγγλία και όχι πριν χρόνια, πολύ πρόσφατα. Αφού βρήκαμε εμείς, μπορείς κι εσύ, δεν μπήκαμε με βύσμα. Αν θέλεις στείλε μου το βιογραφικό σου να το ρίξω μια ματιά ή στείλε μου το προφίλ σου στο linkedin σε προσωπικό μήνυμα να μιλήσουμε εκεί.

Edited by project.breeze
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι απλα επιλεγεις το λιγοτερο ασχημο....και ερχεσαι εδω...

 

Το εχω πει εξαλλου...αν αυριο το πρωι με μαγικο αριστερο τροπο ανοιγαν δουλιτσες με 1000-1200ευρω τον μηνα ελλαδα και υπηρχε κλιμα προοπτικης εδω θα εμεναν μονο κατι ξεχασμενα γεροντοπαλικαρα  20ετιας που ξεμειναν εδω μετα το πανεπιστημιο για καρριερες....τα δε παιδια της ''κρισης'' ουτε το 15% δεν θα εμενε...ολοι πισω Ελλαδα

1000-1200€ προ φόρων?  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πρόσφατα με πρωήν συνάδελφο στην εταιρία που ήμουν στο Λονδίνο. Μου είπε οτι την στιγμή αυτή ο κατασκευαστικός κλάδος είναι σε έντονη άνθηση. Το γραφείο που δουλεύαμε (structural engineer) είχε 80 μηχανικούς, το 2007 λίγο αφότου έφυγα απο τη χώρα και ξεκίνησε η κρίση στην Αγγλία έδιωξε κόσμο και έμειναν περίπου οι μισοί, και τώρα άλλαξαν γραφεία γιατί δεν χωράνε, έχουν σχεδόν διπλασιαστεί. Μου είπε ακόμη οτι 3 συνάδελφοι που το 2007 έφυγαν και άνοιξαν δικιά τους εταιρία τώρα την πουλάνε γιατί έχουν γίνει εκατομμυριούχοι...

 

Διαβάζω στο περιοδικό του ICE οτι οι αγγλικές εταιρίες ζητάνε τους άγγλους expats να γυρίσουν πίσω γιατί έχουν πολλά έργα και δεν έχουν τους απαιτούμενους μηχανικούς. Άγγλος QA/QC Manager έφυγε από τον Εργολάβο που επιβλέπω για να γυρίσει στο νησί.

 

Έγω καταλαβαίνω οτι δουλειά υπάρχει τόσο σε κτιριακά όσο και σε υποδομές, εντός και εκτός Λονδίνου. Αλλά μην περιμένετε να βρείτε δουλειά επειδή κάνατε την κίνηση να πάτε στην Αγγλία και να βάλετε αγγλική διεύθυνση και αγγλικό κινητό.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

1000-1200€ προ φόρων?  :mrgreen:

 

ναι, ακόμα και προ φόρων. έχει δίκιο η ανεμώνα. αν τα βάλεις κάτω και προσμετρήσεις ότι οι περισσότεροι στην ελλάδα έχουν σπίτι και κάποια οικογενειακή στήριξη, ακόμα και με τα λεφτά αυτά τους έρχεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ακόμα και προ φόρων. έχει δίκιο η ανεμώνα. αν τα βάλεις κάτω και προσμετρήσεις ότι οι περισσότεροι στην ελλάδα έχουν σπίτι και κάποια οικογενειακή στήριξη, ακόμα και με τα λεφτά αυτά τους έρχεται καλύτερα.

Όπως τα λες. Αν εχεις ενα σπιτι στην Ελλάδα, για να αποκτησεις ενα εδω (πιθανοτατα μικροτερο κιολας) θα πρεπει να δουλεύεις μια ζωη σαν το σκυλο για να ξεπληρωσεις το mortgage.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με τόσα μένεις ελλαδα να πας Αγγλία να κανεις τι; Καριέρα; Και να πληρωνεις την υπόλοιπη ζωη σου μια περιουσία γιατι τοσο θες για προσωπικά έξοδα διασκέδαση κτλ.. Βέβαια εκτος Λονδίνου τα ξεχνάς ολα και 11 βαράει καμπανάκι στη μπυραρία της γειτονιάς.. Καιρος χάλια, γκόμενες μονο σαν φοιτητής βγαζεις γενικα ποιος ο λογος; 5 χρονια τους έφαγα στη μάπα με τη νοοτροπία τους κτλ. Εκει ειναι να πηγαίνεις μονο για shopping therapy αν τα εχεις οικονομισει βέβαια..τιποτε αλλο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Εκει ειναι να πηγαίνεις μονο για shopping therapy αν τα εχεις οικονομισει βέβαια..τιποτε αλλο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και για να δεις μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με τόσα μένεις ελλαδα να πας Αγγλία να κανεις τι; Καριέρα; Και να πληρωνεις την υπόλοιπη ζωη σου μια περιουσία γιατι τοσο θες για προσωπικά έξοδα διασκέδαση κτλ.. Βέβαια εκτος Λονδίνου τα ξεχνάς ολα και 11 βαράει καμπανάκι στη μπυραρία της γειτονιάς.. Καιρος χάλια, γκόμενες μονο σαν φοιτητής βγαζεις γενικα ποιος ο λογος; 5 χρονια τους έφαγα στη μάπα με τη νοοτροπία τους κτλ. Εκει ειναι να πηγαίνεις μονο για shopping therapy αν τα εχεις οικονομισει βέβαια..τιποτε αλλο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τα κριτήρια κάποιου που ψάχνει για δουλειά δεν είναι μόνο οι μπυραρίες της γειτονιάς και η εύρεση γκόμενας. Υπάρχουν πολύ περισσότερα από διάφορες κατηγορίες ανθρώπων. Σε πολλές περιπτώσεις, ναι, μπορεί να θέλεις να πας Αγγλία ακόμα και αν παίρνεις "λίγα" χρήματα, ακόμα και αν ο καιρός είναι αυτός που είναι, ακόμα και αν τα μπαράκια κλείνουν στις 11 και οι γκόμενες δύσκολες....Και επίσης, όταν δουλεύεις (συνήθως εξωντωτικά ωράρια) νομίζεις ότι θα έχεις την αντοχή να μείνεις για μπύρα μετά τις 11???

 

Κατά τα λοιπά, οι εικόνες που συλλέγω εγώ για τον τομέα engineering/construction στην Αγγλία είναι ότι γίνεται χαμός από έργα/μελέτες αλλά και χαμός από ανταγωνισμό. Επομένως δεν είναι καθόλου εύκολο να σε "επιλέξουν" έναντι π.χ. κάποιου που έχει σπουδές και εργασιακή εμπειρία στην Αγγλία ή κάποιου native speaker. Αν θα το κάνουν μπορεί να το κάνουν επειδή είσαι φθηνός....Αν δεν είσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.