Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να θέσω προσωπικό ερώτημα, μπορείς να μας πεις περίπου σε τι υπηρέτησες και τι αντίκτυπο είχε στη συνέντευξη;

Υπηρέτησα στο ΠΝ και μου είχαν ζητήσει να βγάλω σχέδια για κάποια εξαρτήματα τα οποία τα παραγγέλναμε από Αμερική ώστε να φτιάχνονται Ελλάδα. Επίσης μου ζήτησαν να σχεδιάσω μια διάταξη που να κρατάει στερεωμένο τον πυροσβεστήρα στο έδαφος όταν γίνεται αναγόμωση.

 

Στην πρώτη μου συνέντευξη λοιπόν στην Αγγλία με ρώτησαν για το τι CAD λογισμικό χρησιμοποίησα, τι υπολογισμούς κλπ. Σε μια άλλη συνέντευξη με ρώταγε ο μανατζερ για τη ζωή στο ναυτικό και τι άλλο έκανα από εκπαίδευση, μιας και αυτός ήταν στο UK army reserve. 

Επειδή από τότε έχω μαζέψει και άλλη εμπειρία, πλεον απλά γράφω ότι από 2010 έως 2011 έκανα τη θητεία μου. Σε άλλες δύο συνεντεύξεις που έχω κάνει απλά με ρωτάνε how was the army life. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχες κάποια ειδικότητα μηχανικού που να αποδεικνύεται με σχετικά έγγραφα ή απλά σου ανετέθη προφορικά αυτή η δουλειά;

 

Φαντάζομαι ότι από τον τρόπο που θα περιγράψεις τη ζωή στο στρατό θα βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα για το χαρακτήρα σου.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

εγώ αναφέρω την θητεία μου στα ξενόγλωσσα μου βιογραφικά λόγω μικρής εως τώρα επαγγελματικής μου εμπειρίας. Η θητεία μου δεν είχε σχέση με αντικείμενο μηχανικού και προσπαθώ να δείξω εμμέσως οτι μου έμαθε να λειτουργώ υπο πίεση, να ακολουθώ συγκεκριμένα πρωτόκολλα, να λαμβάνω υπ'όψην την ασφάλεια, teamwork κτλ. Άσχετα που την πραγματικότητα η θητεία μου περιγράφεται με 3 λέξεις, σκοπέτο, μαγειρία και άραγμα στο ΚΨΜ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει το ρίσκο να πέσεις σε άτομο που γνωρίζει την πραγματική κατάσταση που περιγράφουν οι 3 αυτές λέξεις. Ή ακόμα χειρότερα να έχεις κάνει μια πιο ουσιαστική θητεία αλλά να πέσεις σε άτομο που να θεωρεί τις 3 αυτές λέξεις απόλυτο κανόνα και να αισθανθεί ότι του λες παραμύθια. Στον ελληνικό χώρο υπάρχει και ο κίνδυνος να πέσεις σε κανέναν αντιμιλιταριστή που εξ ιδεολογίας δε θέλει να γίνει οποιαδήποτε θετική αναφορά στο θέμα παρά μόνο η κλασική ατάκα "έχασα ένα χρόνο από τη ζωή μου" (επειδή υποτίθεται ότι θα τον κέρδιζες αν είχες δουλέψει στην εταιρεία του).

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Είχες κάποια ειδικότητα μηχανικού που να αποδεικνύεται με σχετικά έγγραφα ή απλά σου ανετέθη προφορικά αυτή η δουλειά;

Είχα ειδικότητα μηχανικού (Ναύτης Τ/Μηχ), αλλά δεν πολυέπαιζε ρόλο αυτό. Όλοι είχαμε ειδικότητες, τις περισσότερες φορές τελείως τυχαίες. Τους 3 πρώτους μήνες ήταν αγγαρεία σκοπιά αγγαρεία. Κάποια στιγμή με φώναξαν στο οπλονομείο (1ο γραφείο) και μου είπαν ότι σε θέλει ο τάδε πλωτάρχης. Πήγα τον είδα μου είπε τι θέλει από εμένα και για κάποιους μήνες ήμουν εκεί τα πρωϊνά οπότε το αγγαρεία-σκοπιά-αγγαρεία έγινε γραφείο-σκοπιά-αγγαρεία. Μετά όταν τελείωσα ξαναγύρισα στα γνωστά, αγγαρεία-σκοπιά-αγγαρεία μέχρι απολύσεως.

 

Στο τέλος μας έδιναν ένα χαρτί αν θέλαμε για "προϋπηρεσία" το οποίο δεν μπήκα στον κόπο να το πάρω.

 

Σε αυτό που λες όντως από την απάντηση μπορουν να βγάλουν συμπεράσματα. Μπορείς να πεις την απόλυτη αλήθεια, ότι it was a total waste of my time, ή μπορείς να απαντήσεις διπλωματικά ότι it wasn't pleasant but it was a very useful experience, it taught me a lot and I made a lot of friends.

 

Στο ελληνικό βιογραφικό δεν θα έμπαινα στον κόπο να αναφερθώ στη θητεία πέρα από το Στρατιωτικές Υποχρεώσεις: Εκπληρωμένες

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνουμε πυρηνική φυσική το θέμα.

 

Βάζεις στρατό στο βιογραφικό μέχρι τα 30-35 κατ΄εμέ, (είναι κάποιοι που δεν έχουν πάει στρατό μέχρι και αυτές τις ηλικίες άρα για μένα το βάζεις).

 

Μετά από αυτές τις ηλικίες αν θέλουμε το βάζουμε εφόσον δεν μας τρώει γραμμές στο βιογραφικό για να αναφέρουμε κάτι σημαντικότερο.

 

Στην εμπειρία βάζουμε οτι έχουμε κάνει και κοιτάμε να το γράψουμε με όσο ποιο κομψό τρόπο γίνεται, ακόμα και το σερβιτοριλίκι μπορούμε να βάλουμε και δουλειές του ποδαριού.

 

Αν του άλλου δεν του αρέσει το βιογραφικό ας το κάνει και χαρτί υγείας, στα τέτοια μας εμάς, δεν θα καθόμαστε να νιώσουμε άσχημα επειδή κάναμε δουλειές που δεν γουστάρει να βλέπει ο άλλος ή υπάρχουν κενά που ο καθένας μπορεί να αντιμετώπισε το οτιδήποτε. Έχω φίλο μου που πάσχει από κατάθλιψη και παίρνει ψυχοφάρμακα, έχει πέσει στο κρεβάτι σαν ζόμπι και δεν κάνει τίποτα από τα φάρμακα, θα του πάρει καιρό να το ξεπεράσει, εγώ απ' την άλλη έχω αλλα παθολογικά προβλήματα, πέρα από δουλειά γραφείου δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το εκτιμήσουν οι Εγγλέζοι και να σε πάρουν για σεκιουριτά που δεν σκαμπαζουν τι εστι ελληνική θητεία σε κάτι άλλο δεν βοηθάει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγήσαμε παραπάνω εσύ κολλημένος στα δικά σου. Δεν πειράζει, άσε εμάς που ήμαστε και δουλεύουμε τώρα Αγγλία να μην ξέρουμε και να ξέρεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις γερμανικά έχει πολλές ευκαιρίες. Αυστρία και γερμανική Ελβετία ακόμη καλύτερα κατά τη γνώμη μου. Εμπειρία βοηθάει φυσικά στις αιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.