Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Καλα βρε παιδια για Αγγλια..ποιο στρατο και κουραφεξαλα... (εκτος σπανιων περιπτωσεων)μονο αν εισαι graduate level το βαζεις το στρατιωτικο ....

εδω εμενα μου ζητανε προηγουμενη εργασιακη εμπειρια στην Αγγλια!

 

Απο μεγαλο γραφειο στο UK  πηρα την παρακατω απαντηση.( αν και εχω βιογραφικο με uk address και mobile)

 

"I understand your frustration and appreciate you have applied for many of our roles. I wanted to reply to give you more of an understanding of the market here in the UK at present because, unless you move here first, I don’t think you will be successful applying for any position within a UK company at the moment. At present Civil- Project Manager based positions (from looking at your CV this is the kind of vacancy you’re most suited to) are filled by UK candidates. Candidates that can interview here in the UK at relatively short notice, candidates that live within an hours travel to the clients office. These candidates are exactly what the client is looking for and already live in the area which dramatically increases the chance of their long term success. From a company’s viewpoint – why would they take the risk of employing someone who lives in another country (without interviewing them in person) when they can find a relevant candidate that lives locally?

 

If you are insistent on wanting to work in the UK I would seriously consider saving some money and visiting here for a long period of time. While you’re here you can actively then conduct a work search. However you must be aware that for your level of position most companies will want to employ someone with UK experience – someone that understands our local Civil construction legislations and regulations. To be given a chance you may have to take a lower level position or even take on some short term voluntary (unpaid) work within a company to prove your skills and to gain experience. And of course – there are still no guarantees this will lead to paid work.

 

I hope this helps you understand the market here in more detail."

 

 

 

Mε λιγα λογια αν δεν εχεις uk experience μην περιμενεις..πανε δουλεψε εθελοντικες δουλειες και παλι...

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε με όλο το θάρρος και την καλή διάθεση θέλω να κάνω κάποια σχόλια στην απάντηση που πήρες από τον Recruiter.

Πρώτον, ξεκινάει την απάντηση του με το «I understand your frustration and appreciate you have applied for many of our roles» πράγμα που σημαίνει ότι:
1.    Μάλλον τους έστειλες ένα frustrated email, πράγμα που ΔΕΝ το κάνεις γιατί δείχνεις ανυπομονησία, αδυναμία, έλλειψη πειθαρχίας, κλπ, και
2.    Έχεις πάρει αμπάριζα τις θέσεις που έχουν και κάνεις apply σαν να μην υπάρχει αύριο
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι σου απαντάει πολύ ευγενικά και με στόχο να σε προλάβει να κάνεις παρόμοια λάθη.

Δεύτερον, και πιο σημαντικό, σου γράφει «At present Civil- Project Manager based positions (from looking at your CV this is the kind of vacancy you’re most suited to) are filled by UK candidates» πράγμα που με κάνει να υποθέσω ότι έχεις στήσει ένα πολυσχιδές CV, να το πω ευγενικά. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις και πόσα χρόνια αλλά μήπως εδώ σου δίνει ένα hint? Είσαι πραγματικά Project Manager? Έχεις δηλαδή 15-20 χρόνια προϋπηρεσία? Αν όχι, τότε να αλλάξεις τον τίτλο σου σε Project Engineer ή βαριά βαριά σε Construction Manager, αν και δεν θα στο συνιστούσα. Από την εμπειρία μου στην Αγγλία, οι PM/CM είναι συνήθως Chartered Engineer και έχουν γνώση της αγοράς (τιμές υλικών, κανονισμοί, υπεργολάβοι, κλπ, κλπ, κλπ). Ο ίδιος ο Recruiter σου το λέει: «companies will want to employ someone with UK experience – someone that understands our local Civil construction legislation and regulations».

Δες ξανά το θέμα του CV σου και προσπάθησε να αποφύγεις μαξιμαλιστικές δηλώσεις… Από την απάντηση καταλαβαίνω ότι ο Recruiter, αν και είδε την αγγλική διεύθυνση κατάλαβε ότι δεν είσαι στο νησί. Γιατί? Του το είπες εσύ? Αν έχεις βάλει αγγλική διεύθυνση εξυπακούεται ότι αν είναι να κανονιστεί συνέντευξη τότε έχει πάρει το αεροπλάνο την ίδια ή την επόμενη ημέρα, ακόμα και αν το ακριβοπληρώσεις. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν λες στον Recruiter ότι έχεις βάλει αγγλική διεύθυνση αλλά μένεις Ελλάδα. Το ίδιο για το κινητό: έχεις φίλο στην Αγγλία που σου βάζει μονάδες για να μπορείς να απαντάς στις κλήσεις και να πληρώνεις roaming και δεν αφήνεις αναπάντητη κλήση γιατί τότε θα πετάξει ηχητικό μήνυμα στα ελληνικά...

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, πρέπει να καταλάβεις ότι η αγγλική αγορά είναι μεν σε καλή κατάσταση την εποχή αυτή, αλλά υπάρχουν Μηχανικοί  (Άγγλοι και άλλοι) που είναι ήδη στο νησί, με αγγλική προϋπηρεσία, με αγγλική νοοτροπία, με σπουδές στο νησί (για τους μη-άγγλους), με Chartership, κλπ, κλπ, κλπ.

Καλή τύχη εύχομαι και υπομονή.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με όλο το θάρρος και την καλή διάθεση θέλω να κάνω κάποια σχόλια στην απάντηση που πήρες από τον Recruiter.

 

Πρώτον, ξεκινάει την απάντηση του με το «I understand your frustration and appreciate you have applied for many of our roles» πράγμα που σημαίνει ότι:

1.    Μάλλον τους έστειλες ένα frustrated email, πράγμα που ΔΕΝ το κάνεις γιατί δείχνεις ανυπομονησία, αδυναμία, έλλειψη πειθαρχίας, κλπ, και

2.    Έχεις πάρει αμπάριζα τις θέσεις που έχουν και κάνεις apply σαν να μην υπάρχει αύριο

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι σου απαντάει πολύ ευγενικά και με στόχο να σε προλάβει να κάνεις παρόμοια λάθη.

 

Δεύτερον, και πιο σημαντικό, σου γράφει «At present Civil- Project Manager based positions (from looking at your CV this is the kind of vacancy you’re most suited to) are filled by UK candidates» πράγμα που με κάνει να υποθέσω ότι έχεις στήσει ένα πολυσχιδές CV, να το πω ευγενικά. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις και πόσα χρόνια αλλά μήπως εδώ σου δίνει ένα hint? Είσαι πραγματικά Project Manager? Έχεις δηλαδή 15-20 χρόνια προϋπηρεσία? Αν όχι, τότε να αλλάξεις τον τίτλο σου σε Project Engineer ή βαριά βαριά σε Construction Manager, αν και δεν θα στο συνιστούσα. Από την εμπειρία μου στην Αγγλία, οι PM/CM είναι συνήθως Chartered Engineer και έχουν γνώση της αγοράς (τιμές υλικών, κανονισμοί, υπεργολάβοι, κλπ, κλπ, κλπ). Ο ίδιος ο Recruiter σου το λέει: «companies will want to employ someone with UK experience – someone that understands our local Civil construction legislation and regulations».

 

Δες ξανά το θέμα του CV σου και προσπάθησε να αποφύγεις μαξιμαλιστικές δηλώσεις… Από την απάντηση καταλαβαίνω ότι ο Recruiter, αν και είδε την αγγλική διεύθυνση κατάλαβε ότι δεν είσαι στο νησί. Γιατί? Του το είπες εσύ? Αν έχεις βάλει αγγλική διεύθυνση εξυπακούεται ότι αν είναι να κανονιστεί συνέντευξη τότε έχει πάρει το αεροπλάνο την ίδια ή την επόμενη ημέρα, ακόμα και αν το ακριβοπληρώσεις. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν λες στον Recruiter ότι έχεις βάλει αγγλική διεύθυνση αλλά μένεις Ελλάδα. Το ίδιο για το κινητό: έχεις φίλο στην Αγγλία που σου βάζει μονάδες για να μπορείς να απαντάς στις κλήσεις και να πληρώνεις roaming και δεν αφήνεις αναπάντητη κλήση γιατί τότε θα πετάξει ηχητικό μήνυμα στα ελληνικά...

 

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, πρέπει να καταλάβεις ότι η αγγλική αγορά είναι μεν σε καλή κατάσταση την εποχή αυτή, αλλά υπάρχουν Μηχανικοί  (Άγγλοι και άλλοι) που είναι ήδη στο νησί, με αγγλική προϋπηρεσία, με αγγλική νοοτροπία, με σπουδές στο νησί (για τους μη-άγγλους), με Chartership, κλπ, κλπ, κλπ.

 

Καλή τύχη εύχομαι και υπομονή.

ευχαριστω για την απαντηση

 

1. ΝΑΙ δυστυχως δεν υπαρχει αυριο φιλε, εδω και καιρο και φυσικα στελνω οπου βρω 

2. Ναι ,εχω απαυδησει με τους ρεκρουιτερς...να με απορριπταν συναδερφοι -Μanagers kai HR απο τις κατ.εταιριες να το καταλαβαινα..αυτο δεν το πιανω

μιλαμε για πολλες αιτησεις...και ειπα να στειλω email  να τους τσιγκλησω!

μπας και μαθω γιατι τρωω ακυρα...οποτε η απαντηση χρησιμη ηταν...

3. Civil Engineer ΜEng ειναι ο τιτλος δηλ ΠΟΛ.ΜΗΧ  απο ΑΠΘ - Transportation and highways λεγεται η κατευθυνση.

4 δυστυχως ή ευτυχως η  καριερα μου δεν ειναι σε ενα τομεα.Εχει οδοποiια ,μονωσεις ,εργα ΔΕΗ,

.κτιρια λιγο στατικα , εργοταξια και χωματουργικα,ομβρια λιγο αυθαιρετα λιγο Υπουργεια κλπ γεμισα μια 10ετια ..

αυτο ειναι πολυσχιδες στο cv δηλαδη???τι να γραψω ψεμματα?αλλα?Δεν ειμαι overqualified αλλα ειμαι flexible..

5.Φυσικα και μενω ΕΛΛΑΔΑ...αλλου χωρις δουλεια δεν βγαζω εξωτερικο πανω απο μηνα.

6.ολες οι δουλειες μου Ελλαδα ηταν,οποτε λογικο να το καταλαβει καποιος ή καποιο τηλ που βγηκε οφφ οπως λες...

7.τα εβαλα τα αγγλικα τηλ και διευθυνση μπας και εχω καμμια ελπιδα...

8.Αγγλικα μιλαω πολυ καλα και κοιταω Αγγλια...Αμερικη καναδα αυστραλια θελει βιζα και σπονσορσιπ.. 

9. δηλ ολοι οι ελληνες αγγλια ειδικα μηχανικοι πως πανε?

10.ουτε για assistant δεν με παιρνουν στο uk τι PM ...παρολο που εχω κανει pmp !

 

εχετε καμμια αλλη ιδεα?καμμια αλλη χωρα?κατι...ακομα αφρικη ή αλασκα παω !!!!!!

 

ευχαριστω και σορρυ αλλα η κατασταση δεν παλευεται

Edited by billaras75
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1 Topap που τα λες πολύ σωστά και μας βοηθάς όλους στο θέμα εδώ και χρόνια.

 

Billara το πολυσχιδές είναι πρόβλημα. Εϊναι ελληνικό φαινόμενο και δεν το καταλαβαίνουν αυτοί εκεί. Δοκίμασε να εστιάσεις σε κάτι που σου αρέσει από όλα αυτά. Θα έλεγα το Highway αφού έχεις κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου. Χτύπα το αυτό και κρύψτα τα άλλα. Ενδεχομένως πάνε και σε κανέναν από αυτούς που φτιάχνουν cv να στο "πειράξει". Επίσης, κράτα αρχείο που έστειλες τι, για να μην υπάρξει θέμα με τα διαφορετικά Cv.

 

Το να πάει κανείς πάνω και να αρχίσει να ψάχνει δεν έχει νόημα, εκτός αν δεν έχει ξαναπάει και δεν ξέρει τα κατατόπια. Τότε, ναι, αξίζει. Ότι τηλέφωνο θες μπορείς να έχεις και να χτυπάει στο σταθερό σου μαζί με τα ελληνικά. Προσωπικά έχω αγγλικό, γερμανικό, ιταλικό και αμερικάνικο, όλα free για να δέχεσαι (εγώ τα 'χω για τις τουρίστριες, όχι για δουλειά..)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

"I understand your frustration..... I wanted to reply to give you more of an understanding of the market here in the UK at present

 

 

 @billaras για να μπει recruiter στον κόπο να σου απαντήσει με τέτοιο κατεβατό ( το οποίο είναι και εξαιρετικά εμπεριστατωμένο) πρ'επει πραγματικα να εννοεί το παραπάνω και δεν ειναι σχημα λόγου.

 

Κατα αλλά ότι λεει ο Topap..

Link to comment
Share on other sites

+1 Topap που τα λες πολύ σωστά και μας βοηθάς όλους στο θέμα εδώ και χρόνια.

 

Billara το πολυσχιδές είναι πρόβλημα. Εϊναι ελληνικό φαινόμενο και δεν το καταλαβαίνουν αυτοί εκεί. Δοκίμασε να εστιάσεις σε κάτι που σου αρέσει από όλα αυτά. Θα έλεγα το Highway αφού έχεις κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου. Χτύπα το αυτό και κρύψτα τα άλλα. Ενδεχομένως πάνε και σε κανέναν από αυτούς που φτιάχνουν cv να στο "πειράξει". Επίσης, κράτα αρχείο που έστειλες τι, για να μην υπάρξει θέμα με τα διαφορετικά Cv.

 

Το να πάει κανείς πάνω και να αρχίσει να ψάχνει δεν έχει νόημα, εκτός αν δεν έχει ξαναπάει και δεν ξέρει τα κατατόπια. Τότε, ναι, αξίζει. Ότι τηλέφωνο θες μπορείς να έχεις και να χτυπάει στο σταθερό σου μαζί με τα ελληνικά. Προσωπικά έχω αγγλικό, γερμανικό, ιταλικό και αμερικάνικο, όλα free για να δέχεσαι (εγώ τα 'χω για τις τουρίστριες, όχι για δουλειά

 

 

 

 

με λιγα λογια λες να "φουσκωσω" την εργασιακη εμπειρια στην οδοποιια με αυξηση χρονου και skills και achievements..και μετα θα μου λενε ναι αλλα δεν εχεις cscs card για το εργοταξιο δεν εισαι στο ICE δεν εισαι chartered και φυσικα δεν ξερεις uk highways )))), αλλα και να βρω σε low level εχει brexit και σε κανα χρονο θα θες σπονσορσιπ βιζα οπως μου λεγε χτες φιλος μηχαν. που ζει αγγλια 20χρ

 

πειτε καμμια αλλη χωρα που μπορω να βρω μια δουλεια ως μηχανικος!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να δεις στο linkedin προφιλ Ελληνων πολιτικων μηχανικων που δουλευουν στο UK ωστε να παρεις ιδεες. Οσο για το τι θα θες ΟΤΑΝ γινει το μπρεξιτ να χαμε να λεγαμε κανεις δεν ξερει , ουτε οι πολιτικοι τους , ποσο μαλλον καποιος τυχαιος μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και μέση Ανατολή η ακόμη και ελληνικές εταιρείες που έχουν έργα εκεί; Αγγλία είναι εξαιρετικά δύσκολο από εδώ και χωρίς προϋπηρεσία εκεί..

Επίσης ίσως χρειάζεται να φουσκώσεις κάποιον τομέα. Δεν έχουν στο εξωτερικό τον πολυμήχανο πολιτικό μηχανικό που ασχολείται με όλα και δεν τους ενδιαφέρει τέτοιος. Κατά τα αλλα καλά κανεις και στέλνεις χωρίς αύριο γιατί κάποιος που ψάχνει για δουλειά στέλνει παντού, προσαρμοσμένη θέση δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακούω ότι με linkedin γίνεται πολλή δουλειά. Κάνε άπειρες γνωριμίες με μηχανικούς σε εξωτερικό και ξένους. Όλο βλέπω δουλειές στο linkedin αλλά κακά τα ψέματα είναι για Ασία ή Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δύσκολο είναι αλλά όχι ακατόρθωτο. Η γνώμη μου είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ότι είσαι Ελλάδα αλλά το ότι κυνηγάς θέση εργοταξίου. Κι εγώ από Ελλάδα έψαχνα και μάλιστα χωρίς αγγλική διεύθυνση και ήταν σαφές ότι είμαι ακόμη Ελλάδα. Ως πολυτεχνίτης κι εγώ, με εμπειρία και από μελέτες και από εργοτάξιο έστελνα βιογραφικά και για θέσεις εργοταξίου και για μελετητικές. Ποτέ μα ποτέ δεν μου απάντησαν για θέση εργοταξίου, αντίθετα για structural design engineer είχα ανταπόκριση

Οι recruiters που μου τηλεφωνούσαν πάντα ρωτούσαν βέβαια πιο είναι το πλάνο μου και πότε έχω σκοπό να πάω μόνιμα Αγγλία. Όταν τους έλεγα ότι πρώτα θέλω να βρω δουλειά και μετά να φύγω, οι πιο πολλοί δεν ξαναασχολήθηκαν, υπήρχαν όμως κάποιοι οι οποίοι με ενθάρρυναν να συνεχίσω και πρότειναν να πάω εκεί για λίγο για να μου κλείσουν συνεντεύξεις. Δεν θα μακρυγορήσω άλλο με την ιστορία μου, τα έχω ξαναγράψει στο φόρουμ άλλωστε, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν θέλεις αποκλειστικά Αγγλία και έχεις όπως λες εμπειρία σε μελέτες στατικών, προσάρμοσε το βιογραφικό σου και τόνισε τη μελετητική σου εμπειρία και ψάξου για structural design engineer. Ειδικά αν ξέρεις και μεταλλικά θεωρώ ότι έχεις σημαντικό πλεονέκτημα. 

 

Αν θες θέση εργοταξίου γνώμη μου ειναι να ψαχτείς για μέση ανατολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.