Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Η επιτυχία σε μία συνέντευξη οφείλεται κατά 90% στην προσωπικότητα του συνεντευξιαζόμενου και στο πόσο καλά θα "δέσει" με τον συνεντευξιάζοντα. Είναι θέμα χημείας και 1ης εντύπωσης. Οι αγγελίες που βλέπετε είναι προϊόν copy-paste συνήθως από άλλες και πάντα μα πάντα ζητάνε πολύ περισσότερα από όσα θέλουν. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι για την θέση στο R&D της Caterpillar που πήρα και επειδή ήταν για Senior Engineer, διέθετα το 60% αυτών που ζητούσε. Παρόλα αυτά έπεισα τον μετέπειτα manager μου ότι θα του είμαι χρήσιμος και ότι θα αποδώσω τα αναμενόμενά για αυτόν αποτελέσματα, τον έπεισα ότι μπορώ να το κάνω. Αυτό είναι το λεγόμενο "can do attitude". Γι'αυτό λοιπόν μην ψαρώνετε και απογοητεύεστε όταν βλέπετε θέσεις που ζητάνε εξωγήινα πράγματα, αν έχετε ένα 50% από αυτά που ζητάνε και είναι κάτι που σας ενδιαφέρει να κάνετε στείλτε μία αίτηση. Όλα αυτά που γράφω εγώ τουλάχιστον τα γράφω για να βοηθήσω, δεν με ξέρετε (εκτός από 3-4 άτομα εδώ μέσα) και δεν σας ξέρω και κατά συνέπεια δεν έχω τίποτα να κερδίσω. Αυτό για να μην παρεξηγούμαστε γιατί δεν θεωρώ πως και οι άλλοι συνάδελφοι του εξωτερικού όσα γράφουν τα γράφουν για να κομπάσουν.

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θα διαφωνήσω με τον breeze.

 

Το gr experience μη το υποτιμάτε. Εμένα με βοήθησε πολυ και με βοηθάει ακομα. Και τολμώ να πω οτι βοηθάει πολυ να βρεις δουλεια στο εξωτερικό!

 

Και εξηγώ. Πρόσφατα κάναμε recruitment φοιτητών για year industry placement και τους πήρα συνεντευξεις. Όλοι τους είχαν πολυ καλύτερο CV απο το δικό μου οταν ημουν στην ηλικία τους γιατι όλοι είχαν κανει κατι επάγγελματικα εςτω χωρις πληρωμη στο αντικείμενο. Αυτοί, οταν θα κανουν και το placement τους θα βγουν στη αγορα με εμπειρια. Πως θα τους ανταγωνιστούμε στην έρευνα εργαςιας χωρις εμπειρια; Στα graduate schemes εταιριών ο ανταγωνισμός ειναι χειρότερος. Και σε 3 χρονια αυτοί θα εχουν ουσιαστική έμπειρια, μαζι με την εμπειρια τους μεχρι τωρα.

 

Άρα, η ελληνική έμπειρια βοηθάει, σχετική με το αντικείμενο παντα. Και μετα ο breeze με καλύπτει. Δυςτυχως ειναι δυςκολο πλεον να την αποκτησεις γιατι οι θεσεις ειναι επι το πλείστον βυσματουχες. Τη δουλεια όλοι μπορουμε να τη κάνουμε, το θεμα ειναι να τη παρει κάποιος με το σπαθί του.

 

Τελος, διαφωνώ οτι η Ευρωπη πέθανε. Υπαρχει αναπτυξη και κατασκευή και συντήρηση.

Edited by AAlex
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@aalex

 

Για την Ευρώπη η διαφορετική αποψη (δικη μου) ειναι οχι οτι πέθανε, αλλα οτι εχει κλεισει για ελληνες.

 

Σε αναλωσιμες θέσεις προτιμωνται λοου κοστ λυσεις, ενω σε καλυτερες η προϋπηρεσία με εξειδίκευση. Αυτη ειναι η εικονα του κανονα κ οχι των εξαιρεσεων.

 

Προφανως κάποιος που εχει στοχο ζωης να βρει οτιδηποτε θα το καταφερει, ωστοσο αυτο που υποστηριζω ειναι οτι δεν υπαρχει η μεγαλη ζητηση στον κλαδο. Κ δεν εννοουμε να παει καποιος με τη βινσι στο ουζμπεκισταν η στον παναμα, εννοουμε να παει κάποιος με τη βινσι στη μασσαλια. Αυτο εχει κλεισει εδω κ δεκαετίες κ οποιος το βρει ειναι πολυ τυχερος.

 

Οι μηχανολογοι σίγουρα ειναι σε καλυτερη μοιρα στην ευρωπη, όπως ο κολλητος μου ο darthvader που πινει βαις στη μαριενπλατς ενω εγω ο επικυρηγμενος παιζω με τα κουβαδακια μου κ τον θυμωνω.

 

Οπως εχω γραψει αρκετές φορες, ζήτηση με χαμηλες απαιτησεις εχει η αφρικη. Ζητηση επισης υπαρχει κατα καιρους σε Αυστραλία και καναδα, που οταν ανοιγει γίνεται της κακομοιρας (περεπιπτοντως ο καναδας ξανανοιξε το καλοκαιρι). Προσωπικά κ βασει της δικης μου έρευνας σε ολες τις ηπειρους απο το 2007 μεχρι κ σημερα (νταξ, 9χρονια μονο δεν με κανουν κ παντογνωστη) πιστευω οτι κάποιος που ψαχνει εργασία εκτός ελλαδας θα πρεπει να σκεφτει out of the box. Inside the box εχουν προλαβει να σκεφτούν αλλοι.

 

Καλο βραδυ

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω, καταλαβα οτι γενικά η gr έμπειρια υποτιμήθηκε.

 

Επισης, διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Εξωτερικό δε φεύγεις απαραίτητα επειδη δεν εχεις βύσμα. Υποθέτω οτι πολλοί συνάδελφοι επέλεξαν συνειδητά αυτο το δρομο.

 

Zavi, συμφωνω και διαφωνώ μαζι σου. Σίγουρα η εξειδίκευση πληρωνει, αλλα οχι παντα και απαραίτητα. Αυτο που πληρωνει ειναι το ποςο καλός και σημαντικός γίνεσαι στη δουλεια σου (γενικεύω και το ξερω). Αυτο γινεται και μεςω εξειδίκευσης, αλλα και μεςω γενικων καθηκόντων. Οι low cost λυςεις ειναι παγκόσμιο φαινόμενο. Οπως επισης και υψηλά salaries για θεσεις χωρις λογο. Το βλέπω πολυ εδω.

 

Δε πιστεύω οτι η Ευρωπη εχει κλειςει για εμας. Και γιατι αλλωςτε; Υπαρχουν δουλειες και πολλοί μηχανικοί εχουν βρει το δρομο τους. Απλα θελει πολλή υπομονή και έρευνα. Έργα υπαρχουν παντου. Σε όσες ευρωπαϊκές πρωτευουσες εχω παει, βλέπω παντου έργα. Δε μπορει να μην υπαρχει κατι και για εμας.

 

Αυστραλια και Καναδάς όντως γινεται χαμος. Πρωην συνάδελφος μηχανολόγος μηχανικος, καταγωγή Ν.Αφρικη, εξαιρετικός μηχανικος, 9 μήνες τωρα δεν εχει βρει δουλεια στην Αυστραλία που ψάχνουν πολυ μηχανικούς.

 

Εννοειται οτι πρεπει να σκεφτούμε και να προσεγγίσουμε το θεμα ανεργια out of the box. Συμφωνω μαζι σου. Ιςως και να προσπαθήσουμε να δουμε σε λίγα χρονια τι μπορει να ειναι κερδοφόρο, και να κάνουμε κατι προς τα εκει.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Aρα, η ελληνική έμπειρια βοηθάει, σχετική με το αντικείμενο παντα.  Δυςτυχως ειναι δυςκολο πλεον να την αποκτησεις γιατι οι θεσεις ειναι επι το πλείστον βυσματουχες. Τη δουλεια όλοι μπορουμε να τη κάνουμε, το θεμα ειναι να τη παρει κάποιος με το σπαθί του.

 

Αυτός ο καρκίνος θα φάει κ τα υπόλοιπα παιδιά που βγαίνουν από εδώ και δεν φεύγουν κατευθείαν να γλυτώσουν. Λέμε για αναξιοκρατία στον δημόσιο τομέα και στον ιδιωτικό κάνουν πάρτυ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ρίσκο στην Αφρική? Οκ εξαιρούμε Νιγηρία, Σουδάν και κάποιες άλλες χώρες που υπάρχει ρίσκο εννοώντας την προσωπική ασφάλεια.

Στις υπόλοιπες περισσότερες χώρες είναι ασφαλέστατα, έχει μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά --> άρα πληρώνουν εν γένει καλύτερα... 

Απλά δεν ζεις σε συνθήκες καλοπέρασης όπως πχ θα ζούσες στο Παρίσι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά ( το εννοώ)

 

billaras75 έχεις σοβαρά ψυχολογικά φίλε.

 

Απλά να ξέρεις ότι και αυτά δεν περνάνε απαρατήρητα από τα hr...

 

Νομίζω ότι αυτός είναι και ό λογος που έλαβες μια τόσο μακροσκελή και γεμάτη συμπαθεια από τον recruiter αρχικα.

 

Να ξερεις πολλοί εχουμε περάσει φοβερά στρεσογόνες καταστάσεις κατά την αναζήτηση εργασίας. Πρέπει να παραμεινεις ψυχραιμος.

 

Καποια μελη του φορουμ σε εχουν κατευθυνει εξαιρετικα, δες topap, zavi aalex και rootbreaker (δεν νομιζω ότι οι προθεσεις του ηταν κακες) και ενα δυο αλλων μελων.

 

Καλη τυχη.

 

 

Ποιο είναι το ρίσκο στην Αφρική? Οκ εξαιρούμε Νιγηρία, Σουδάν και κάποιες άλλες χώρες που υπάρχει ρίσκο εννοώντας την προσωπική ασφάλεια.

Στις υπόλοιπες περισσότερες χώρες είναι ασφαλέστατα, έχει μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά --> άρα πληρώνουν εν γένει καλύτερα...

Απλά δεν ζεις σε συνθήκες καλοπέρασης όπως πχ θα ζούσες στο Παρίσι...

 

Γιαννης μηπως να κάνουμε το αντιθετο? να πιάσουμε μια μια τις χωρες της Αφρικής και να δουμε ποιες ΔΕΝ εχουν αυξημενα ρίσκα και ταυτόχρονα γινονται εργα? εάν ειναι πάνω από τρεις πάο πάσο...

όσο για την μεγάλη ζητηση και την μικρη προσφορά που οδηγεί σε αυξημένους μισθούς ειναι λιγο παραπλανητικό και θα σου πω γιατί.

 

¨οπως ξερεις σε καθε εργο και εταιρεία υπαρχει ενα fixed range μεσα στο οποιο μπορεί να κινηθεί ο μισθός για καθε θέση. ο αμερικάνος PD που ειχα στο προηγούμενο εργο μου επαιρνε over 400000 per year. Νομιζεις ότι αν θελήσει να πάει Αφρική θα βρεθεί εταιρεία που θα του δωσει 600000? Το αποκλείω...Η εταιρεία στην Αφρική θα βρει καποιον PM/PD που παιρνει καπου αλλου 50κ το χρονο και θα του δωσει 70κ.

 

Με αλλα λόγια ισχύει μερικώς αυτό που λες αλλα μόνο για professionals που δεν οχι high αλλα ούτε καν medium qualified. και για να προλάβω πιθανη ερώτησή σου για το πως αυτοί οι low qualified θα λύσουν και θα αντιμετωπίσουν τα προβλήματα του εργου η απάντηση είναι συνηθως corruption.

 

Αν θα ελεγα σε καποιον να πάει ή αν θα πήγαινα εγώ ? Ναι αν κινδυνευε το ψωμί της οικογενειάς μου, αλλα θα πηγαινα εχοντας γνωση του που πηγαίνω....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Γιαννης μηπως να κάνουμε το αντιθετο? να πιάσουμε μια μια τις χωρες της Αφρικής και να δουμε ποιες ΔΕΝ εχουν αυξημενα ρίσκα και ταυτόχρονα γινονται εργα? εάν ειναι πάνω από τρεις πάο πάσο...

..............................................................

 

Αν θα ελεγα σε καποιον να πάει ή αν θα πήγαινα εγώ ? Ναι αν κινδυνευε το ψωμί της οικογενειάς μου, αλλα θα πηγαινα εχοντας γνωση του που πηγαίνω....

Ναι είναι πάνω από τρεις. Τώρα που το θα πήγαινε ο καθένας εξαρτάται από τα δικά του καθαρά προσωπικά στάνταρντς ασφάλειας, την οικονομική και οικογενειακή του κατάσταση κλπ

Θέλεις να σου πω 4 που εγώ προσωπικά θα πήγαινα (υπό προυποθέσεις)?

1. Κένυα

2. Αιθιοπία

3. Μαρόκο

4. Νότια Αφρική

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και η μποτσουανα παίζει. Μαλιστα την παρουσιαζουν ως την "ελβετια της Αφρικής", αν υπαρχει ανθρωπος που θα κρατησει την ψυχραιμια του με τετοια ορολογία.

 

Κινδυνοι στην υπολοιπη αφρικη:στο δρομο δεν κυκλοφορεις μόνος, διαρρηξεις, σε αρκετες χωρες θες προσωπικη φρουρα το βραδυ για να κοιμηθεις εκτος ξενοδοχειου. Επισης λοιμωξεις απο φαγητο κ νερο.

 

Συνοπτικά οι χωρες με το μικροτερο ρίσκο : αιγυπτος, μαροκο, Αιθιοπία, νότιος αφρικη, μποτσουανα, κενυα, ουγκαντα, γκανα, λεσοτο, σουαζιλανδη.

 

Ειδικα η νοτιος αφρικη παιζει παρα πολυ στο λινκντιν απο ρικρουτερς. Η ζήτηση :8700 (οκτω χιλιαδες επτακοσιες) θεσεις μηχανικων τελευταία φορα που κοιταξα (ιουνιος 2016)

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Στην Νότια Αφρική η εταιρια που δουλεύω εχει εργοςταςιο. Εχουν παει συνάδελφοι εκει και δεν έβλεπαν την ωρα να φύγουν. Αν μου δοθεί η ευκαιρια να παω, θα δωσω feedback σε ζωντανή σύνδεση!

 

Αμα εισαι απελπισμένος, πας και στη Σιβηρία. Το περασα και ειναι οδυνηρό. Στην Αφρική δε ξερω ομως. Εχω γνωστό κομάντο μηχανικό που ηταν Νιγηρία, έπαθε ελονοσία και μου δήλωσε οτι εκει δε θα ξαναπήγαινε ανεξάρτητου απελπισίας. Απο εγκληματικότητα με κάλυψαν οι συνάδελφοι. Απο τροφή και νερό, τα είπε ο zavi.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.