Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αστα αυτα και γραψε για την διαλυση της αγγλιας και την επερχομενη απολυση των ελληνων....διχως να σκεφτεις οτι αυτοι οι ελληνες θρεφουν παιδια και γονεις ελλαδα και οτι δεν ειναι οπου ειναι για τουρισμο και ''παπαρο καρριερες''....Καθενας οτι αξιζει το παιρνει....

Συντροφισα,δεν τα λεω εγω αυτα οι αγγλοι τα λενε και τα γραφουν !!!οι times, oι FT, guardian,το bbc ,το economist,σχεδον ΟΛΑ τα ΜΜΕ, ο υπουργος υγειας, η τερεζα, ο μπορις  κλπ ελεος!!!!!!!!!!!και τα ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ ΔΙΕΘΝΩΣ!

 

η λιρα οκ ? https://www.theguardian.com/business/2016/oct/11/pound-completes-worst-four-day-performance-since-brexit-vote?CMP=twt_gu

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Billara75 ομολογω δεν εχω καταλαβει τον σκοπο των αναρτησεων σου.

 

Ρωτησες μια γνωμη για την κατασταση εκτος ελλαδας κ πηρες καποιες απαντησεις απο μελη που ζουν κ εργαζονται εξωτερικο τις οποιες απερριψες βεβαια...

 

Το international experience θα χρειαστει για ρολους mid / senior σε μεγαλα εργα κ δεν εχει να κανει αν δουλευες Greece, US, Uganda, κλπ. Εχει να κανει με ποια εταιρεια εργαστηκες, σε τι project και σε τι ρολο κ εκει πλεον μιλαμε για εξειδικευσεις, πιστοποιητικα και διαφορα αλλα.

 

Αν καποιος δε βρισκεται σε αυτο το level και επιθυμει να μπει σε μια νεα αγνωστη αγορα τοτε θα πρεπει να "αρχισει απο λιγο πιο χαμηλα" οπως η πλειοψηφια απο εμας. Κ εμεις τα CSCS, LUCAS (τωρα ειναι BTA) δε τα ξεραμε, τα μαθαμε...

 

Τα μελη που σκεφτονται να δοκιμασουν την τυχη τους εξωτερικο, καλο θα ηταν να βαλουν προτεραιοτητες. Να παραμεινουν ευρωπη κ να αρχισουν πιθανοτατα σε ενα ρολο πιο junior ισως κ σιγα σιγα να ανελιχθουν η να δοκιμασουν τη τυχη τους σε αλλες χωρες με τα οποια ρισκα τις συνοδευουν.

 

Ευκαιριες υπαρχουν κ δε χρειαζεται να γενικευουμε κ να απογοητευουμε αλλους που βρισκονται σε παρομοια θεση κ διαβαζουν. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα σχετικα , αλλος θα βρει το dream job με την πρωτη αιτηση αλλος θα ειναι ατυχος.

Θελει θαρρος , θρασος και τυχη.

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πάνω από τρεις. Τώρα που το θα πήγαινε ο καθένας εξαρτάται από τα δικά του καθαρά προσωπικά στάνταρντς ασφάλειας, την οικονομική και οικογενειακή του κατάσταση κλπ

Θέλεις να σου πω 4 που εγώ προσωπικά θα πήγαινα (υπό προυποθέσεις)?

1. Κένυα

2. Αιθιοπία

3. Μαρόκο

4. Νότια Αφρική

 

Γιαννης, άλλο που θα πηγαινες εσύ (υπό προυποθεσεις) και αλλο να ρωτάς ποιοι ειναι το ρίσκο στην Αφρική σαν να μιλάμε για μια περιοχή που εχει συνθηκες "κανονικότητας".

 

Για Αλ Σαμπαμπ εχεις ακούσει? Για τις επιθεσεις σε Μαρόκο σε τουρίστες σε καποια από τα ασφαλή σημεια της χωρας με δεκαδες νεκρους τα τελευταία δυο χρόνια? για νότια αφρική με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα παγκοσμίως και με rape rate που δείχνει ότι πάνω από το 75% των γυναικών θα βιαστεί μια φορα στη ζωή του??

 

Η αφρική ειναι εξαιρετικά επικινδυνη ΠΑΝΤΟΥ, το τι θα κανει ο καθενας θα συμφωνησω οτι εξαρταται από την δικη του πραγματικότητα, αλλα το ενα ειναι ασχετο με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν ο AAlex και ANEMONA, δεν υπαρχει καποιο "κολπο" για δουλεια στο εξωτερικο. Ολα ειναι ενα μειγμα, τυχης, timing, προσοντων και ψαξιματος σε ενα συγκεκριμενο τομεα. Το δυσκολο κατ'εμενα ειναι να δωθει η ευκαιρια για δουλεια, τωρα οι Ελληνες συναδελφοι που ειναι στο UK και δουλευουν, επειδη ξερω αρκετους δεν θα εχουν κανενα μα κανενα προβλημα να βρουν αλλου εαν τελικα η UK αγορα πατωσει.

 

Οσοι λοιπον ενδιαφερονται για εξωτερικο, πρεπει να σκεφτουν (για εμενα τα παρακατω)

 

1. Σε ποιο τομεα θελει καποιος να δουλεψει (απλα βαση ειδικοτητας δεν ειναι αρκετο, πρεπει να εχετε ενα range βαση εμπειριας ή πτυχιων). Eιναι συνηθες στο εξωτερικο για πολλες θεσεις να συναγωνιζονται μηχανικοι, φυσικοι και μαθηματικοι κρατηστε το στα υποψιν σας. Εαν η θεση ειναι καθαρα τεχνικη, σε εργοταξιο να υπογραμμισετε την τεχνικη σας εκπαιδευση

 

2. Δειτε τι ζητανε οι αγγελιες ( σε θεμα software & codes), ψαχτε τα και εαν μπορειτε προσαρμοστε την Ελληνικη προυπηρεσια σας ωστε να τα καλυπτει. πχ. Health & Safety εαν ησασταν σε εργοταξιο γραψτε οτι ησασταν υπευθυνος σε health and safety according to GR standards. 

 

3. Γραψτε γραμμα και CV που ταιριαζει στην αγγελια που κοιτατε, ακομη κ εαν αλλαξετε λιγακι τον τιτλο μια προηγουμενης δουλειας σας Κανει ολη την διαφορα. Παρτε τον χρονο σας, ενα καλο γραμμα μπορει να παρει και 4-6 ωρες να γραφτει*

 

4. Kαντε apply σε εταιριες που σαν ενδιαφερουν directly, kai οχι μεσω recruiter. (προσωπικη αποψη μου)

 

5. Καντε alter πραγματα (αυτο ολοι το ξερουν κ το περιμενουν) ΑΛΛΑ προσοχη μην γραψετε πραγματα που δεν μπορειτε να υποστηριξετε

 

6. Τωρα για που εχει δουλειες, παντου εχει το ζητημα ειναι ποση υπομονη εχετε και ποσο οργανωμενα το κανετε.

 

7. Μην στελνετε σε μια εταιρια σε ολες τις θεσεις, κοιταχτε 1-2 μονο που μπορειτε να δικαιολογησετε σαν γνωστικο επιπεδο

 

8. Οπως ειπαν κ οι προηγουμενοι κοτιαχτε για πιο lower position, καλως ή κακως στην Ελλαδα η προυπηρεσια  δεν ανταποκρινετε σε απαιτησεις ιδιων θεσεων εξω ( υπαρχουν κ εξαιρεσεις φυσικα, αλλα αυτο φυσικα το ξερετε εσεις.)

 

9. Καντε μια σοβαρη αυτο-εκτιμηση του CV σας, και διορθωστε ή κρυψτε τα μειονεκτημα σας. Ολοι εχουμε μειονεκτηματα, μια σοβαρη αυτοκριτικη θα σας βοηθησει να βελτιωσετε το CV

 

10. Εαν το CV ειναι στα Αγλλικα τοτε στειλε το CV σας σε καποιον γνωστο σας που ζει στο εξωτερικο χρονια. Σημαντικο να κανει cross-check τοσο το CV οσο κ το Cover letter

 

11. Κρατηστε το CV σε 2 σελιδες, και το Cover letter 1 σελιδα. Προσεξτε το format να ειναι το ιδιο σε ολο το κειμενο. Eιδικα στο word πολλες φορες γινονται σημεια κ τερατα

 

12. ** Eιναι επαναλαμβανομενο αλλα το να ζειτε στην χωρα που θελετε να δουλεψετε ( ή αρκετα κοντα πχ. για Oλλανδια το Βελγιο θεωρειτε κοντα) ειναι σημαντικο advantage

 

* Δειτε επισης το ποστ του Zavi για τα software HR.

Edited by george_RES
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Bilya63,

 

Ανέλυσε για το ΤΕΕ και το chartership. Σε ποιο κλάδο ισχύει και ποςα χρονια; Μεχρι πριν απο 3 χρονια, που εκανα διαδικασίες για chartership, μονο που δε ξεράθηκαν στα γέλια οταν τους ειπα για ΤΕΕ!

 

Ελπιζω να αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

@Bilya63,

 

Ανέλυσε για το ΤΕΕ και το chartership. Σε ποιο κλάδο ισχύει και ποςα χρονια; Μεχρι πριν απο 3 χρονια, που εκανα διαδικασίες για chartership, μονο που δε ξεράθηκαν στα γέλια οταν τους ειπα για ΤΕΕ!

 

Ελπιζω να αλλαξε κατι.

Η αναφορά μου ήταν στον ICE. Βασικά το διατύπωσα λιγο λάθος. Ο σύμβουλος μου είπε πως αν έχω εμπειρία απο ελλάδα μπορώ να κάνω κατευθείαν professional review  (απλά υπέθεσα πως κάποιος για να πληρώνει τα κερατά του στο ΤΕΕ έχει κ δουλειά). ΔΛΔ άτομα σαν τον μπιλαρα μπορούν να κάνουν κατευθείαν review για να γίνουν chartered. 

 

Υ.Γ. o ice έχει εκπρόσωπο στην ελλάδα οπότε ενα τηλέφωνο εκεί θα λύσει πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά μου ήταν στον ICE. Βασικά το διατύπωσα λιγο λάθος. Ο σύμβουλος μου είπε πως αν έχω εμπειρία απο ελλάδα μπορώ να κάνω κατευθείαν professional review  (απλά υπέθεσα πως κάποιος για να πληρώνει τα κερατά του στο ΤΕΕ έχει κ δουλειά). ΔΛΔ άτομα σαν τον μπιλαρα μπορούν να κάνουν κατευθείαν review για να γίνουν chartered. 

 

Υ.Γ. o ice έχει εκπρόσωπο στην ελλάδα οπότε ενα τηλέφωνο εκεί θα λύσει πολλές απορίες.

*Στο ΙCE γραφεσαι αλλα chartered θες χρονια στην Αγγλια και Master..νομιζω.

 

 

 

**τι iCE ,reviews και chartership αν δεν βρισκεις δουλεια εκει...αυτα ειναι δεδομενα αν δουλευεις εκει καιρο,

 

εγω δεν τα χρειαζομαι δεν ζω ουτε δουλευω Αγγλια  ,με τo ΤΕΕ ειμαι πληρης..αν χρειαστει κατι αλλο θα το παρω στην χωρα που θα δουλευω.

 

και επειτα προς Ανατολικη Ευρωπη στρεφομαι!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναλυτικά για το ICE

To Chartership από ICE-UK δεν είναι μόνο για Αγγλία. έχει ευρεία αναγνώριση (Ασία, ΜΑ, Αφρική...και φυσικά στις αγγλόφωνες χώρες...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.