Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Γερμανία χωρίς καλό επίπεδο γλώσσας δεν πας καν συνέντευξη, μην παραπληροφορείται απο μάνατζερ που σας είπαν ή ακούσατε και μην εξομοιώνεται κράτη γιατί κάθε ένα είναι ξεχωριστή περίπτωση

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Εγώ χειρίζομαι πολύ καλά τα Γερμανικά, και δε το λέω για να το παίξω κάποιος. Και σοβαρή εμπειρία στη Γερμανία έχω.Σε απορριπτικό mail που έλαβα ως απάντηση της αίτησης μου σε Γερμανική εταιρεία, μου εξήγησαν οτι για μόλις 8 πολύ εξειδικευμένες θέσεις που είχαν δημοσιεύσει λάβανε πάνω από 700 αιτήσεις. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο προσωπικη εμπειρια Αιθιοπία ειναι μια χαρα!!!! τελευταία ημουν εκει για 21 ημέρες σερι!!!

 

να σας προσθέσω και μια ακομα χώρα??? Καμπότζη.

 

πέρασα 3 βράδια σε ενδιαφέροντα επαγγελματικά ραντεβου...

έχουν ενα θεματακι με τα αγγλικα δεν τα στροφάρουν. περισσοτερο ειναι στα γαλλικα.

η νοηματική ειναι η καλύτερη τους!!!!

 

 

 

ps. οι Doha-νοι οργανωθείτε...επιστρέφω. να παμε για κανα φαι κανα ποτο βρε παιδι μου

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Billara75, οι πιστοποιήσεις βοηθανε και το chartership θεωρείται global recognition. Διάβασε την αναλυτικότατη τοποθέτηση του TopAp, οπως και τα σχόλια. Ειχα μια ελπιδα οτι άρχισε να εχει περιςςοτερο αντίκρισμα το ΤΕΕ, αλλα αποδείχτηκα αιθεροβάμων.

 

Έβαλες τη βασίλισσα και τον Καρολο στο mix τωρα και χάνεις ξανά την ουςια. Οι λίστες μπορουν να γίνουν πανεύκολα μεςω του National Insurance Number και απο το HMRC να δουν ποιος τελικα δινει ειςφορες, άρα δουλευει. Η εταιρια μου έβγαλε ανακοίνωση οτι ολα συνεχίζουν ως εχουν και οτι θα εξακολουθήσουν να φέρνουν κοσμο απο Ευρωπη και παγκοσμίως. Οςο για εμας, μας είπαν οτι θα κανουν ολα οσα χρειαστει απο τυχόν νέους νόμους για να μας κρατήσουν και οτι παρακολουθούν απο κοντά τις εξελίξεις με οςο μπορουν περιςςοτερο input στις εξελίξεις. Επιςης, συνιςτουν να κανουν αιτηςη όλοι οσοι μπορουν να πάρουν το citizenship.

 

Εχω κανει συνεντευξεις εδω απο το Brexit και μετα και ουτε ενας δε μου ανέφερε καν το θεμα αυτο. Και ναι, είδαν το διαβατήριο μου προφανώς που ειναι ελληνικό.

 

Ρίξτε μια ματιά στην Amazon. Εχω φίλο που δουλεύει εκει και γινεται χαμος απο δουλειες. Προσλαμβάνουν συνεχώς.

Edited by AAlex
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

φιλε aalex, δε ξερω αλλα για για να συνιστουν κανε citizenship αν μπορεις καταλαβαινεις που παει το πραγμα...

για την εταιρεια της amazon λες?τι να κανω εκει ή στο amazonjobs εννοεις? ολο για IT τομεα ειναι...

πιστευω πως σκωτια και ιρλανδια (κυριως) εχει πιο καλες ευκαιριες..παντως εχει δυσκολευσει

 

Link to comment
Share on other sites

*Φιλη πολ.μηχανικος με δεκαετη εμπειρια πηγε λονδινο σε εταιρεια με στατικα της εδιναν 2000 αρχικα..εκατσε 3 μηνες και γυρισε πισω!!!!!ουτε να το σκεφτεσαι μου ειπε,,,και ειχε και τον αδερφο της εκει που την βρηκε δουλεια και ειχε και σπιτι!!

 

**Φιλος Μηχανικος που δουλευει 10 χρονια σε πολυεθνικη και ζει αγγλια μονιμα τα τελευταια 20 μου λεει ψαξε αλλου.!!!

 

Η λιρα εγραψε ΑΡΝΗΤΙΚΟ ιστορικο ρεκορ!!η ανασφαλεια κ η ξενοφοβια εχει βαρεσει κοκκινα!Brexit ή βρεχει ξυλο???

 

 

Τι μου λετε για chartership κλπ τι να το κανω εγω το τσαρτερσιπ απο ελλαδα??.αφου δεν εχω σχεση με την χωρα !

 

Οποιος θελει να παει...εγω οχι ...δεν μετραμε εκει, σαν αλβανους μας βλεπουν..εγω ετσι ενιωσα οταν πηγα..ενω πχ  ανατ.ευρωπη νιωθεις μια χαρα,μετρας πως να το πω οχι μονο εργασιακα αλλα και κοινωνικα... ..αυτα!!!

Edited by billaras75
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

billaras75 κοιτα στο Λονδινο για να ζησεις πρπει να παιρνεις over 80-100 k το χρονο, για τα παρεις αυτα πρεπει να εισαι πολυ ξεχωριστος μηχανικος, τα 10 χρονια ή τα 20 πρεπει να ειναι σε state-of-the-art

that said, μπορει να πηγαινει οπως πηγαινει το UK αλλα που λενε οι συναδελφοι σκεψου τα, το UK experience, CEng κλπ εχουν βαρυτητα στην παγκοσμια αγορα εργασιας.

 

Ειναι σαν να στειλει βιογραφικο ο CTO της Αλβανικης ΔΕΗ, δεν εχει σημασια εαν ειναι απο μικρο κρατος η εμπειρια ειναι μεγαλη (το παραδειγμα ειναι απλοποιημενο)

 

Περαν τις εμπειριας, τομεα, πρεπει να κοιταξεις τι ζητανε εξω τοσο σε γνωσεις, αλλα κ ευρωπαικες νομοθεσιες για το επαγγελμα σου. To UK δεν εχει πεθανει ακομα, εχει ακομα εταιριες σαν ARUP, που κ μονο μεσα στο UK να κινουνται θα παρεις εμπειρια.

 

φιλικη συμβουλη , μακρια απο Λονδινο

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδερφοι,οκ ολα αυτα τα ειπατε,...βλεπω συνεχεια να επαναλαμβανονται τα uk experience - το chartership κλπ ακρωνυμια και μπλαζε οροι!

Αφου δεν ΔΟΥΛΕΥΩ εκει ουτε με πηραν και ουτε θελω να παω με αυτα που γινονται τι μου τα λετε?

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εχει και αλλου δουλειες ξερετε..

Edited by billaras75
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

billaras στα λεμε γιατι μεσα σε ολη την μαυριλα που υπαρχει, εχουμε ολοι περασει απο αυτη, παντα μπορει να υπαρξει κατι θετικο.

 

Κοιτα εαν δεν σε ενδιαφερει το UK κοιτα το αλλου, αλλα για σκεψου κ τους συναδελφους στο forum που σου απαντησαν στις αρχικες σου ερωτησεις, κ τωρα το μονο που κανεις ειναι να γραφεις ιστοριες καταστροφολογιας. Γραφεις πχ οτι το UK θα τους διωξει ολους, σκεψου λιγακι τους μηχανικους που εχουν κτισει καριερα εξω κ οικογενια, ή μηπως περιμενεις να γυρισουν ολοι να κλαιμε μαζικα στην Ελλαδα.

 

Oσο αφορα τους μπλαζε ορου οποιος θελει να δουλεψει στο UK, Γαλλια, Βελγιο, Ολλανδια κλπ. Θα πρεπει να τα ξερει, ισως στο UK το ενα standard να λεγετε Χ αλλα στην Ολλανδια να λεγετε Υ, ομως στην βαση τους να εχουν τα ιδια κριτηρια, αυτα σαν μηχανικοι πρεπει να τα ξερουμε.

 

Κανεις δεν θα κατσει να εκπαιδευσει μηχανικους απο την αρχη, για αυτο υπαρχουν τα graduate scheme. 

 

 

Μην το βαζεις κατω, δες τι απαντησαν ο TopPap, ANEMONA, AALex και κανε επαναληψη το βιογραφικο σου αναλογα, μονο κερδισμενος θα βγεις.

 

υγ to thread ειναι "Ευρεση Εργασιας στο εξωτερικο "

Edited by george_RES
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.