Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Marianna,

 

Ξεκίνα απο εδώ: Εταιρίες για δουλειά στην Αγγλία

 

καλή τύχη και μη κωλώνεις, τη πρώτη φορά στο νησί έκανα 72 αιτήσεις, είχα 3 interviews και 2 προσφορές.

Edited by Topap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

............... έχω δουλέψει ως μπαρ μάνατζερ μαι ενα χρόνο εκπαιδευομενη συγκολητρια...............

.........., τι τίτλο, graduate,senior? .....

Σε ότι έχεις δουλέψει δεν βοηθάει αν ψάχνεις δουλειά ως μηχανικός, μην τα αναφέρεις καθόλου...

όχι senior φυσικά... :) junior 

Φτιάξε το βιογραφικό σου δίνοντας έμφαση στις σπουδές, στις γνώσεις/δεξιότητες και στις αντίστοιχες φιλοδοξίες σου (πχ έχω πτυχιακή στα συγκοινωνιακά έργα, γνωρίζω την χρήση του civil-3d και θέλω να δουλέψω ως highway designer). Για αναζήτηση εργασίας δες το θέμα που σε παραπέμπει ο topap και γενικά site αναζήτησης εργασίας στην Αγγλία:

indeed, jobsite, monster κλπ

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βοηθάει οτι εχεις κάποια εργασιακή εμπειρια, αλλα αυτο δεν αρκεί.

 

Junior θεσεις, graduate schemes. Επισης, διάβασε προσεκτικά τα job specs και δες δεξιότητες που ζητανε και μπορεις να αποκτήσεις με courses. Τα sites ειναι ολα οσα είπε ο Γιάννης, μαζι με cvlibrary, totaljobs, justengineers, reed. LinkedIn επισης, οπως και απευθείας σε sites εταιρειών που σε ενδιαφέρουν.

 

Μη πτοηθεις πάντως και καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς graduate η entry level κάπως έτσι...

Ψάξε πληροφορίες για welding engineer πως γίνεσαι τι και πως μιας και έχεις μια επαφή από ότι κατάλαβα

ΥΓ

Στο Λονδίνο έχει καταπληκτικά μπαρ όποτε μην αφήνεις και την προϋπηρεσία σε αυτό το κομμάτι αν θες. Ξεκινά από covent garden και γενικά west end.. Μην κατέβεις κάτω από το ποτάμι, εκτός αν πρόκειται για το MOS (χλωμό)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας σας τίποτα σχετικά με χώρες της ανατολικής Ευρώπης (Τσεχία, Πολωνία, Ρουμανία κτλ). Τουλάχιστον σε ΙΤ όσο γνωρίζω δουλεύουν αρκετοί έλληνες σε αυτές τις χώρες (Σλοβακία κυρίως). Στο δικό μας κομμάτι ξέρει κανένας τι παίζει (όχι απαραίτητα κατασκευές αλλά βιομηχανία)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εκπαιδευόμενη σε μεταλλικές κατασκευές, χειρισμό διαφόρων εργαλειομηχανών και κάποιες μεθόδους συγκολλήσεων.

Άλλο ρώτησα όμως και συγνώμη αν φαίνομαι αγενής αλλά καίγομαι να βρω δουλειά στο τομέα που σπούδασα, αν θα σας ήταν εύκολο να μου απαντήσετε σε αυτο που ρώτησα! Οποιαδήποτε πληροφορία ειναι σημαντική, είμαι σαν σφουγγάρι και έχω πολύ όρεξη για δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!! Να είστε καλά! Αν έχω κάποια άλλη απορία θα ξαναενοχλήσω :) καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Π.Μ με εμπειρια σε εργαλειομηχανες και συγκολλησεις , νομιζω περισσοτερο θα μπερδευεις τους εργοδοτες παρα θα τους βοηθας να σου προτεινουν θεση. (και φυσικα αμφιβαλλω αν πραγματικα θα θες να εργαστεις στους παραπανω τομεις σε βιομηχανικο περιβαλλον )

Οποτε πηγαινε καταρχην σε καποια δημοσια βιβλιοθηκη στη περιοχη που εισαι και παρε καποιο βιβλιο για να μαθεις πως να στησεις ενα καλο βιογραφικο για να κανεις στοχευμενες αιτησεις με μεγαλυτερη πιθανοτητα επιτυχιας.

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

@Bilya63,

 

Ανέλυσε για το ΤΕΕ και το chartership. Σε ποιο κλάδο ισχύει και ποςα χρονια; Μεχρι πριν απο 3 χρονια, που εκανα διαδικασίες για chartership, μονο που δε ξεράθηκαν στα γέλια οταν τους ειπα για ΤΕΕ!

 

Ελπιζω να αλλαξε κατι.

αν και άργησα το βρήκα τελικά στον  ICE ισχύει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Bilya63,

 

Αυτο ισχύει για τους πολιτικούς μηχανικούς μόνο; Για τους μηχανολόγους ξερω οτι ισχύει κατι αντίστοιχο, εφόσον υπογράψουν δυο μηχανικοί κατα προτίμηση chartered την αιτηςη σου.

 

Σε εμας τους Χημικούς Μηχανικούς ειναι λιγο πιο πολύπλοκο. Για τους Structural Engineers ειναι σκέτη καταστροφή: project portfolio συγκεκριμένο (νομιζω 13 projects), αιτηςη, υπογραφή απο management team, και 6ωρη εξέταση αν δε κανω λαθος. Τους λενε να φέρουν και ταπεράκι με φαγητό!

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.