Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αν εξαιρέσεις τις μεγάλες εταιρείες χρειάζεσαι να γνωρίζεις την τοπική γλώσσα.. Δηλαδή αν πας σε μια μικρομεσαία επε στη Νορβηγία πχ θα την βγάλεις με αγγλικά;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φέτος το Φλεβάρη και το Μάρτη ξαναέστειλα γύρω στα 25 βιογραφικά στην Ελβετία, έδωσα 3 συνεντεύξεις για δουλειά και στη μία από αυτές με πήραν. Είχε τρεις γύρους συνεντεύξεων σε γερμανικά και αγγλικά και κάτι τεστάκια στο ίντερνετ. Η εταιρεία έχει εργοστάσιο στην Ελβετία, την Τσεχία και την Κίνα κι είναι μέρος πολυεθνικής με περίπου 8.000 εργαζόμενους. Σαν εσωτερική γλώσσα επικοινωνίας στο εργοστάσιο χρησιμοποιούν τα γερμανικά. Το εργοστάσιο είναι σε μικρή πόλη και γενικά αυτό που παρατήρησα είναι ότι στις μικρότερες πόλεις έχουμε περισσότερες πιθανότητες, επειδή οι Ελβετοί ψάχνουν και βρίσκουν δουλειά στις μεγάλες πόλεις. Στις μικρότερες πόλεις αντίθετα δυσκολεύονται να βρούνε επιστημονικό δυναμικό.

 

Trial and error λέγεται αυτό που έκανες...και λογικό είναι στις 150 ή 200 κ.λπ. αιτήσεις να βρεις κάτι ακόμη κι αν δεν έχεις αυτό που θα κάνει "κλικ" σε κάποιο εργοδότη...

Όπως αντίστοιχα π.χ. αν την πέσεις σε 200 γκόμενες στη σειρά, όσο άσχημος και να είσαι του κερατά, μια θα σου κάτσει! 8-)

 

Οι συνθήκες δουλειάς είναι απίστευτες (το 8ωρο είναι αδιαπραγμάτευτο, οι υπερωρίες πληρώνονται ή δίνονται ως άδεια, , υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις που καθορίζουν τις άδειες πάνω από τις ελάχιστες νομικά κατοχυρωμένες 20 μέρες) οι μισθοί για μηχανικό αποκλείεται να είναι κάτω από 70.000 ελβετικά φράγκα (αυτή τη στιγμή έχει ελαφρώς χαμηλότερη αξία απο το ευρώ ~0,93) το χρόνο για κάποιον χωρίς εμπειρία. Με αυτό το ποσό βγαίνει άνετα ένα άτομο, για οικογένεια σίγουρα χρειάζονται παραπάνω.

 

Φόροι;Ασφάλιση;

Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και για ένα άτομο 60-65 χιλιάδες € μικτά στην Ελβετία είναι πενταροδεκάρες...

Edited by Emporas
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trial and error λέγεται αυτό που έκανες...και λογικό είναι στις 150 ή 200 κ.λπ. αιτήσεις να βρεις κάτι ακόμη κι αν δεν έχεις αυτό που θα κάνει "κλικ" σε κάποιο εργοδότη...

Όπως αντίστοιχα π.χ. αν την πέσεις σε 200 γκόμενες στη σειρά, όσο άσχημος και να είσαι του κερατά, μια θα σου κάτσει! 8-)

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει παραλληλισμός με το παράδειγμα που αναφέρεις! 

Αντιθέτως εγώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον vagos82 αφενός μεν για το encouragement και τη θετική σκέψη, αφετέρου για την μεγάλη προσπάθεια του η οποία τελικά έδωσε καρπούς και τώρα μπορεί να την εξελίξει. Τέτοια ποστς πρέπει να γίνονται υπομνήματα-οδηγοί για τους υπολοίπους!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει παραλληλισμός με το παράδειγμα που αναφέρεις!

 

Why not;

Πιστεύεις ότι όσοι γκρινιάζουν γιατί δε βρίσκουν εργασία κ.λπ. κάνουν τόσες αιτήσεις και είναι τόσο επίμονοι όσο ο Βάγγος;

Link to comment
Share on other sites

Trial and error λέγεται αυτό που έκανες...και λογικό είναι στις 150 ή 200 κ.λπ. αιτήσεις να βρεις κάτι ακόμη κι αν δεν έχεις αυτό που θα κάνει "κλικ" σε κάποιο εργοδότη...

Όπως αντίστοιχα π.χ. αν την πέσεις σε 200 γκόμενες στη σειρά, όσο άσχημος και να είσαι του κερατά, μια θα σου κάτσει! 8-)

 

 

Φόροι;Ασφάλιση;

Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και για ένα άτομο 60-65 χιλιάδες € μικτά στην Ελβετία είναι πενταροδεκάρες...

 

Όντως αυτό εφάρμοσα. Έκατσα και είδα στα περσινά 200 βιογραφικά πού είχα δώσει συνεντεύξεις, παρατήρησα κάποιες τάσεις και προσάρμοσα τις φετινές αποστολές βιογραφικών σε αυτά τα ευρήματα. Αυτά που είχα παρατηρήσει είναι ότι είχα 100% αποτυχία στις αιτήσεις που ήμουν overqualified, κι επίσης δεν είχα καταφέρει να σταυρώσω συνέντευξη στις μεγάλες πόλεις (Ζυρίχη, Βέρνη, Βασιλεία, Λωζάνη, Γενεύη). Για θέσεις Μόνικα Μπελούτσι (CEO κτλ) είχα τη συναίσθηση από την αρχή ότι δεν μπορώ να παίξω μπάλα, οπότε δεν είχα στείλει τίποτα.

 

Οι φόροι στο καντόνι που είμαι είναι 3,76% του μισθού. Για τη δημόσια ασφάλιση δίνεις περίπου 6,25% του μισθού (σύνταξη, ταμείο ανεργίας) κι άλλα 450 φράγκα για κάποια άλλα ταμεία. Οι ασφάλειες υγείας ξεκινάνε από περίπου 165 φράγκα. Οπότε για ένα μισθό στα 70.000 φράγκα*** θα έχεις καθαρά στην τράπεζα περίπου 53.000 φράγκα. Για σουπερμάρκετ δεν μπόρεσα να ξοδέψω πάνω από 500 φράγκα (1 άτομο), ενώ σπίτι σε μικρότερη πόλη για ένα άτομο μπορείς να βρεις και με 1.200 φράγκα το μήνα άνετα. Ο ρουχισμός εδώ είναι φθηνότερος (σε απόλυτες τιμές) από την Ελλάδα. Αν αφαιρέσεις και το νοίκι σου μένουν 39.000 φράγκα για ρούχα, ταξίδια κι ότι άλλο θες. 

 

ΥΓ. Ένα άλλο θετικό στοιχείο είναι η ελαστικότητα του ωραρίου προς όφελος του εργαζόμενου. Πρέπει να δουλέψεις 40,5 ώρες τη βδομάδα, με όποιον τρόπο θες (με περιορισμό τις 5 ώρες ανά ημέρα). Πολλοί πχ δουλεύουν λίγο παραπάνω Δευτέρα με Τετάρτη και την Παρασκευή φεύγουν το μεσημέρι. Εγώ σήμερα θα δουλέψω μέχρι τις 6 γιατί έχω ραντεβού κοντά στη δουλειά και δε θέλω να χάσω ώρα να πάω σπίτι και να ξαναγυρίσω, κι αύριο θα φύγω κατά τις 4 από τη δουλειά. Επίσης είναι αδιαπραγμάτευτο το μεσημεριανό διάλειμμα για φαγητό. Στο σπίτι σου, σε εστιατόριο, όπου θες. Από ένα τέτοιο μεσημεριανό διάλειμμα σας γράφω τώρα. Γενικά άλλος κόσμος εδώ και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όλους τους συναδέλφους.

 

***Τα 70.000 φράγκα θεωρούνται λίγα εδώ και μπορεί να στα προσφέρει μόνο κάποιο γραφείο ενοικίασης εργαζομένων του στυλ HAYS, που θα παίρνει αυτή προμήθεια κάτι λιγότερο από τη διαφορά από το μισθό που αναλογεί στη θέση σου.

Edited by vagos82
Link to comment
Share on other sites

Trial and error λέγεται αυτό που έκανες...και λογικό είναι στις 150 ή 200 κ.λπ. αιτήσεις να βρεις κάτι ακόμη κι αν δεν έχεις αυτό που θα κάνει "κλικ" σε κάποιο εργοδότη...

Όπως αντίστοιχα π.χ. αν την πέσεις σε 200 γκόμενες στη σειρά, όσο άσχημος και να είσαι του κερατά, μια θα σου κάτσει! 8-)

 

 

Φόροι;Ασφάλιση;

Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και για ένα άτομο 60-65 χιλιάδες € μικτά στην Ελβετία είναι πενταροδεκάρες...

 

Η φορολογια ειναι χαμηλη και ειναι πολυ διαφορετικη  σε καθε καντονι (καντονι διαμονης σου).

Η ασφαλιση αν εννοεις ασφαλεια υγειας ειναι μονο ιδιωτικη οποτε εξαρταται απο το τι πακετο κανεις.

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι στο καντόνι που είμαι είναι 3,76% του μισθού. Για τη δημόσια ασφάλιση δίνεις περίπου 6,25% του μισθού (σύνταξη, ταμείο ανεργίας) κι άλλα 450 φράγκα για κάποια άλλα ταμεία. Οι ασφάλειες υγείας ξεκινάνε από περίπου 165 φράγκα. Οπότε για ένα μισθό στα 70.000 φράγκα*** θα έχεις καθαρά στην τράπεζα περίπου 53.000 φράγκα. Για σουπερμάρκετ δεν μπόρεσα να ξοδέψω πάνω από 500 φράγκα (1 άτομο), ενώ σπίτι σε μικρότερη πόλη για ένα άτομο μπορείς να βρεις και με 1.200 φράγκα το μήνα άνετα. Ο ρουχισμός εδώ είναι φθηνότερος (σε απόλυτες τιμές) από την Ελλάδα. Αν αφαιρέσεις και το νοίκι σου μένουν 39.000 φράγκα για ρούχα, ταξίδια κι ότι άλλο θες.

 

Καλή φάση...καμία σχέση δηλαδή με Νορβηγία Βέλγιο κ.λπ.

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Why not;

Πιστεύεις ότι όσοι γκρινιάζουν γιατί δε βρίσκουν εργασία κ.λπ. κάνουν τόσες αιτήσεις και είναι τόσο επίμονοι όσο ο Βάγγος;

Στην περίπτωση που αναφέρεις υπάρχει το ψυχολογικό και η γενική κατακραυγή στην μέση, άσε που το τελικό αποτέλεσμα θα είναι να σου κάτσει ότι να 'ναι και όχι ότι σου αρέσει, ενώ ο τρόπος εργασίας του Βάγγου είχε πολλά θετικά (επιμονή, συνεχή βελτίωση και επιτυχία).

Παρεπιπτόντως (και γι'αυτό δίνω συνέχεια στο θέμα παρόλο που φαίνεται οφφ τόπικ) παρακολουθώ διάφορους στο Linkedin που ορμάνε παντού ανεξαιρέτως χωρίς καν να διαβάσουν την αγγελία...."Interested" παντού!! Έχετε μια αγγελία που ξεκινάει "προσλαμβάνουμε για όλες τις ειδικότητες κλπ κλπ πατήστε λικε για να δούμε το προφίλ σας" και από κάτω γράφει "ποιος μπορεί να πιστέψει ότι πατώντας ένα λικε θα βρει δουλειά??". Ε, λοιπόν, παρόλο το τρολάρισμα της εν λόγω αγγελίας, από κάτω χιλιάδες γράφουν "I am interested" χωρίς καν να έχουν διαβάσει τις 5 γραμμές της αγγελίας.....

Και απορώ: Υπάρχουν εταιρείες ή recruiters που προσλαμβάνουν τέτοιους???

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις υπάρχει το ψυχολογικό και η γενική κατακραυγή στην μέση, άσε που το τελικό αποτέλεσμα θα είναι να σου κάτσει ότι να 'ναι και όχι ότι σου αρέσει, ενώ ο τρόπος εργασίας του Βάγγου είχε πολλά θετικά (επιμονή, συνεχή βελτίωση και επιτυχία).

 

Γιατί, το να στέλνεις βιογραφικά στο βρόντο ή να τρως συνεχώς πόρτα και να μένεις άνεργος για καιρό δεν επιφέρει κακή ψυχολογία και γενική κατακραυγή;

Κάνεις λάθος, αν (έχεις την πολυτέλεια να) ψάχνεις "ότι σου αρέσει" στέλνεις βιογραφικά σε 5-10 εταιρίες το πολύ (που είναι ακριβώς στο αντικείμενο σου, σε συγκεκριμένη θέση, που έχουν ακριβώς τις συνθήκες & το μισθό που θες κ.λπ.), όταν φτάνεις να στέλνεις βιογραφικά και αιτήσεις με τη σέσουλα απλά θα πεις "ναι" στον πρώτο που θα σε δεχτεί...δε νομίζω π.χ. ο Βαγγέλης μετά από τις δεκάδες αποτυχημένες απόπειρες να τους είπε "ευχαριστώ για την αποδοχή αλλά για να έρθω θέλω αυτά κι αυτά"!

Απλώς δέχτηκε ότι του πρόσφεραν ο άνθρωπος (και καλά έκανε)...αν δεν έγινε έτσι ανακαλώ!

 

Παρεπιπτόντως (και γι'αυτό δίνω συνέχεια στο θέμα παρόλο που φαίνεται οφφ τόπικ) παρακολουθώ διάφορους στο Linkedin που ορμάνε παντού ανεξαιρέτως χωρίς καν να διαβάσουν την αγγελία...."Interested" παντού!! Έχετε μια αγγελία που ξεκινάει "προσλαμβάνουμε για όλες τις ειδικότητες κλπ κλπ πατήστε λικε για να δούμε το προφίλ σας" και από κάτω γράφει "ποιος μπορεί να πιστέψει ότι πατώντας ένα λικε θα βρει δουλειά??". Ε, λοιπόν, παρόλο το τρολάρισμα της εν λόγω αγγελίας, από κάτω χιλιάδες γράφουν "I am interested" χωρίς καν να έχουν διαβάσει τις 5 γραμμές της αγγελίας.....

Και απορώ: Υπάρχουν εταιρείες ή recruiters που προσλαμβάνουν τέτοιους???

 

Στο linkedin έτσι κι αλλιώς χωρίς premium συνδρομή οι πιθανότητες είναι μηδαμινές...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.