Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

O vagos82 καλα εκανε και συγχαρητηρια του, επισης μπραβο που μοιραστηκε την εμπειρια του.

 

Οσα trial & error και να κανεις εαν δεν εισαι διατεθειμενος να παραδεχτεις τα λαθη σου δεν θα κανεις ποτε καλο βιογραφικο.

 

Καντε μια καλη αναγνωση του εαυτου σας, των ικανοτητων σας αλλα κ των προσδοκιων σας. Οταν βρειτε μια αγγελια προτου στειλεται μελετηστε την σε βαθος, σκεφτειται τι μπορειται να προσφερεται εσεις στην θεση και τι η θεση σε εσας. Μην θεωρειται οτι εαν ειναι overqualified θα σας παρουν, δεν δουλευει ετσι το συστημα. Ο καθενας παιζει στο επιπεδο που βρισκεται.

 

Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, Υπομονη, ......και Υπομονη,  ειναι το μονο που θα πρεπει να εχετε.

 

Επισης αναλογα την γλωσσα που κανετε αιτησεις, στειλε την σε καποιον γνωστο σας που την γνωριζει αριστα να σας διορθωσει εκφραστικα λαθη.

 

Τελος περαν του γραμματος εκδηλωσης ενδιαφεροντος, να κανετε adapt και το βιογραφικο σας στην θεση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί, το να στέλνεις βιογραφικά στο βρόντο ή να τρως συνεχώς πόρτα και να μένεις άνεργος για καιρό δεν επιφέρει κακή ψυχολογία και γενική κατακραυγή;

Κάνεις λάθος, αν (έχεις την πολυτέλεια να) ψάχνεις "ότι σου αρέσει" στέλνεις βιογραφικά σε 5-10 εταιρίες το πολύ (που είναι ακριβώς στο αντικείμενο σου, σε συγκεκριμένη θέση, που έχουν ακριβώς τις συνθήκες & το μισθό που θες κ.λπ.), όταν φτάνεις να στέλνεις βιογραφικά και αιτήσεις με τη σέσουλα απλά θα πεις "ναι" στον πρώτο που θα σε δεχτεί...δε νομίζω π.χ. ο Βαγγέλης μετά από τις δεκάδες αποτυχημένες απόπειρες να τους είπε "ευχαριστώ για την αποδοχή αλλά για να έρθω θέλω αυτά κι αυτά"!

Απλώς δέχτηκε ότι του πρόσφεραν ο άνθρωπος (και καλά έκανε)...αν δεν έγινε έτσι ανακαλώ!

 

Με αυτό μου δίνεις αφορμή να γράψω κάτι ακόμα: ξέρω πώς είναι στην Ελλάδα, κι εγώ πέρσι τον Ιούνη που γύρισα ήμουν έτοιμος να δεχτώ ότι μου δώσουν. Αντίθετα στην Ελβετία περιμένουν να διαπραγματευτείς, και το πόσα θα ζητήσεις και πώς θα το διαπραγματευτείς είναι στοιχείο της αξιολόγησης που σου κάνουν. Αν είσαι π.χ. μηχανικός και ζητήσεις 4.000 φράγκα το μήνα, είναι πολύ πιθανό να σε απορρίψουν με τη λογική ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και δεν έχει καν κάτσει να ψάξει τι μισθοί παίζουν στην αγορά εργασίας στη χώρα.

 

Αυτή η διαπραγμάτευση ήταν κομμάτι της πρώτης συνέντευξης. Είχα ζητήσει πάνω από τα 70.000 που αναφέρω επάνω ως ελάχιστο για μηχανικό. Ζήτησα ένα ποσό Α, το οποίο ήταν περίπου 10% κάτω από αυτό που είχα δει ότι είναι ο μέσος όρος στην αγορά εργασίας της Ελβετία (τέτοιες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς στο payscale.com & στο glassdoor.com) για τη συγκεκριμένη θέση και ήμουν διατεθειμένος να πέσω κι άλλο ένα 10%. Βέβαια όταν τους είπα το ποσό, άρχισαν να μου λένε κάτι πράγματα του στυλ "έχεις και παιδιά, είναι ακριβή η ζωή στην Ελβετία, είσαι σίγουρος ότι θα τα βγάζεις πέρα με το Α ποσό;". Ε, εκεί μου πέσανε τα μαλλιά. Κι όταν μου προτείναν το μισθό που ήταν 15% πάνω από το ποσό Α που είχα ζητήσει, τους ζήτησα και rellocation assistance. Μου πρότειναν να μου πληρώσουν αυτοί το στούντιο που μένω μέχρι να βρω μόνιμο σπίτι για να έρθει και η οικογένεια και δέχτηκα.

 

Επισης αναλογα την γλωσσα που κανετε αιτησεις, στειλε την σε καποιον γνωστο σας που την γνωριζει αριστα να σας διορθωσει εκφραστικα λαθη.

 

Τελος περαν του γραμματος εκδηλωσης ενδιαφεροντος, να κανετε adapt και το βιογραφικο σας στην θεση.

Κάτι άλλο είναι η γλώσσα στην οποία κάνετε την αίτηση. Γενικός κανόνας είναι ότι η απάντηση πρέπει να είναι στη γλώσσα της αγγελίας. Επίσης, όπως λέει και ο george_RES, αν έχετε κάποιον που ξέρει καλά τη γλώσσα καλό θα ήταν να κοιτάξει το CV πριν το στείλετε. Εδώ θεωρούν ότι πρέπει το βιογραφικό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχει πλήρη προσωπικά στοιχεία (ημερομηνία γέννησης, οικογενειακή κατάσταση - και αριθμός παιδιών γιατί πληρώνουν επιδόματα παιδιών) και φωτογραφία.

 

Όπως, επίσης σωστά λέει ο george_RES, καλό θα ήταν να προσαρμόζεται το βιογραφικό σας με βάση την εκάστοτε αγγελία. Ακριβώς επειδή παίρνουν πολλά βιογραφικά για κάθε αγγελία, την προεπιλογή την κάνουν προγράμματα κι όχι άνθρωποι. Τους βάζουν οι recruiters λέξεις κλειδιά και βαρύτητα και βγάζουν ποσοστό συνάφειας σε κάθε βιογραφικό. Από εκεί και πέρα εξετάζουν όσα μπορούν και θέλουν (πχ τα 30 με το μεγαλύτερο ποσοστό). Για να ανεβάσετε το σκορ μπορείτε να βάλετε λέξεις κλειδιά από την αγγελία μέσα στο βιογραφικό σας. Σε καμία περίπτωση, κάτι που δεν ισχύει. Π.χ. κάτι που ζητάει η αγγελία και το έχετε, αλλά το έχετε γράψει με άλλα λόγια, θα βοηθούσε αν το γράφατε με τις ακριβώς ίδιες λέξεις με την αγγελία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

βαγγος gruezi!

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες καλή αρχή με την νέα σου ζωή.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο, μιας εχω αρχίσει κι εγώ διαδικασίες αναχώρησης...

 

Νομίζω αναφερες οτι ασχολούσουν στην ελλάδα με ΦΒ.Ισως και με κάτι ακόμα? Μπορείς να μας το αναφέρεις αν θές.

Στην ελβετία σε ποιον τομέα βρήκες δουλειά?

Και εν τέλη παίζει ρόλο η προυπηρεσία της ελλάδας ή μπήκες entrylevel σε ψιλοάσχετο με την εμπειρία σου τομέα?

και αυτό το ρωτώ γιατί η προυπηρεσία της ελλάδας ως ελευθερος επαγγελματίας-τεχνικό γραφείο-μελετη-κατασκευή-εμποριο-πιστοποιητικά-αναθεωρησεις-τακτοποιησεις-κοτοπουλα-ντοματες, ελα παρε παρε καλέ κυρία, δεν πολύ-αναγνωρίζεται και τεσπά δεν τους είναι και πολύ κατανοητό πως μπορει ενα ατομο να ασχοληθεί με επιτυχία με τοσα πολλά αντικείμενα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και bis bald!

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Βαγγέλη...μια ερώτηση, από αυτοκίνητο τι παίζει εκεί;Το χρειάζεσαι π.χ. στην πόλη που είσαι;

 

Νομίζω ότι γενικά καλό θα ήταν να ανοίξουμε κι ένα θέμα σχετικά με την ανάγκη ή όχι κατοχής αυτοκινήτου στις διάφορες χώρες και πόλεις του εξωτερικού, τους φόρους, αν συμφέρει να πάρεις μαζί το Ι.Χ. σου (είτε ιδιόκτητο είτε μέσω leasing) ή να βρεις ένα άλλο στη χώρα υποδοχής, αν το παρέχουν οι εταιρίες μέσω leasing κ.λπ.

 

Εγώ π.χ. σκέφτομαι ότι σε 1-2 χρόνια θα αναγκαστώ σίγουρα να αναζητήσω εργασία στο εξωτερικό (πιάσαμε ταβάνι εδώ πέρα και λόγω φόρων δεν είναι αρκετό δυστυχώς) κι ενώ με τρώει ο απαυτός μου να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο (έχω ένα Α4 με 500.000 χιλιόμετρα :P) φοβάμαι μήπως τελικά το πάρω και αναγκαστώ να το ξεπουλήσω όσο όσο μετά...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Εμπορα, το αν χρειάζεται ή οχι να έχεις αυτοκινητο στο εξωτερικό έχει να κάνει με πολλούς παραγοντες κάποιοι απο τους οποίους είναι καθαρά προσωπικοί.

Αν π.χ. ζεις ή εργάζεσαι σε κανένα χωριο, τοτε πιθανότατα είναι βασικό να έχεις αυτοκινητο για να μπορείς καθημερινά να μετακινήσε απο το χωριο-προάστιο στην πολη.

Αν ομως η δουλεια και η διαμονή σου είναι εντός πόλης, είναι τοσο καλές οι συγκοινωνίες που την βγάζεις ανετα χωρίς μεταφορικό.

Και πάλι σχετικο βεβαια γιατί μπορει να θες να φευγεις ΣΚ....

 

Για ελβετία που το ξέρω, μπορείς να ανεβάσεις το αυτοκινητό σου και να το έχεις με ελληνικές πινακίδες για 1 έτος χωρις ιδιαίτερο κόστος.(νομιζω απλά το δηλώνεις ισως πληρώνεις και κατι σε φάση παραβόλου-τελη 50-100φράγκα)

Μετα του ετους πρέπει να αλλάξεις πινακίδες και να πάρεις ντόπιες. Αυτό δεν ξέρω πόσο μπορεί να κοστίζει...Ας μας πει ο βαγγος

Link to comment
Share on other sites

Για αυτοκίνητο, εξαρτάται που μένεις.

 

Οι μεγάλες πόλεις του εξωτερικού έχουν συνήθως πολύ καλά μέσα μαζικής μεταφοράς. Αν μένεις επαρχία τότε ίσως να είναι 100% απαραίτητο το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Εμπορα, το αν χρειάζεται ή οχι να έχεις αυτοκινητο στο εξωτερικό έχει να κάνει με πολλούς παραγοντες κάποιοι απο τους οποίους είναι καθαρά προσωπικοί.

Αν π.χ. ζεις ή εργάζεσαι σε κανένα χωριο, τοτε πιθανότατα είναι βασικό να έχεις αυτοκινητο για να μπορείς καθημερινά να μετακινήσε απο το χωριο-προάστιο στην πολη.

 

 

και το κυριοτερο αν εχεις οικογενεια , παιδια κλπ. Τα ΜΜΜ ειναι σε τοπ επιπεδο ειδικα ζυριχη , βερνη κλπ. κλπ., αλλα αν εχεις πχ. νεογεννητο ειναι σαφες οτι θες αυτοκινητο 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

βαγγος gruezi!

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες καλή αρχή με την νέα σου ζωή.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο, μιας εχω αρχίσει κι εγώ διαδικασίες αναχώρησης...

 

Νομίζω αναφερες οτι ασχολούσουν στην ελλάδα με ΦΒ.Ισως και με κάτι ακόμα? Μπορείς να μας το αναφέρεις αν θές.

Στην ελβετία σε ποιον τομέα βρήκες δουλειά?

Και εν τέλη παίζει ρόλο η προυπηρεσία της ελλάδας ή μπήκες entrylevel σε ψιλοάσχετο με την εμπειρία σου τομέα?

και αυτό το ρωτώ γιατί η προυπηρεσία της ελλάδας ως ελευθερος επαγγελματίας-τεχνικό γραφείο-μελετη-κατασκευή-εμποριο-πιστοποιητικά-αναθεωρησεις-τακτοποιησεις-κοτοπουλα-ντοματες, ελα παρε παρε καλέ κυρία, δεν πολύ-αναγνωρίζεται και τεσπά δεν τους είναι και πολύ κατανοητό πως μπορει ενα ατομο να ασχοληθεί με επιτυχία με τοσα πολλά αντικείμενα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και bis bald!

Grüezi wohl! Όπως έγραψα και πιο πάνω έχω κάνω το μεταπτυχιακό στη Διασφάλιση Ποιότητας (πλέον ονομάζεται Διαχείριση και Τεχνολογία Ποιότητας) και δούλεψα περίπου 1 χρόνο στην Ελλάδα στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Η δουλειά που βρήκα είναι επίσης σε αυτό το αντικείμενο και είναι αυτό στο οποίο είχα στοχεύσει. Όπως έλεγε κι ο Κάρολος ο Μαρξ η εργατική δύναμη στον καπιταλισμό είναι εμπόρευμα όπως όλα τ' άλλα. Οπότε ένα θέμα είναι και το πόσο καλά μπορείς να πουλήσεις το συγκεκριμένο εμπόρευμα, τον εαυτό σου. Για εμένα κάθε επαγγελματική εμπειρία είναι πολύτιμη και ειδικά η δουλειά ως αυτοαπασχολούμενος είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη. Έχει κομμάτι που έχει να κάνει με την πώληση, πρέπει να βρεις κατάλληλους προμηθευτές προμηθευτές προϊόντων υπηρεσιών, την υλοποίηση της ίδια της μελέτης ή του έργου. Οπότε θα πρέπει να καταφέρεις να πείσεις αυτόν που ψάχνει για εργαζόμενο ότι η εμπειρία σου σχετίζεται με τη θέση και μπορείς να προσφέρεις στο αφεντικό αυτά που θέλει καλύτερα από τους άλλους. Επίσης πέρα από την εμπειρία και το μεταπτυχιακό προσπαθούσα να βελτιώνω συνεχώς τις γνώσεις μου πάνω στο αντικείμενό μου διαβάζοντας μόνος μου βιβλία, αλλά και κάνοντας δωρεάν μαθήματα on-line (π.χ. coursera, edX). Αυτά βοηθάνε πάρα πολύ και στο να μάθεις επί της ουσίας, αλλά και να δείξεις το ενδιαφέρον σου και τη δέσμευσή σου σε ένα αντικείμενο (π.χ. γνωστός που τελείωσε μηχανολόγος μηχανικός αποφάσισε ότι θέλει να γίνει Data Scientist/Engineer κι έκατσε και τελείωσε 25 μαθήματα στο coursera για Data Science, Data Analytics, Machine Learning και όντως βρήκε δουλειά στη Δανία ως Data Scientist).

 

Οπότε συνοψίζοντας, καμία επαγγελματική εμπειρία δεν μπορεί να μηδενιστεί, αλλά πρέπει να την πλασάρεις καλά, και επίσης καλό είναι να έχεις συγκεκριμένο στόχο.

 

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, από τη δικιά μου εμπειρία και κάποιων άλλων γνωστών εδώ και σε άλλες χώρες έξω, μπορώ να πω ότι η προϋπηρεσία στην Ελλάδα μια χαρά λαμβάνεται υπόψη, υπό τον όρο να καταφέρεις να τους πείσεις για τη σχετικότητά της με την εκάστοτε θέση εργασίας. Η δουλειά που βρήκα δεν είναι entry level, και είναι αρκετά καλοπληρωμένη, ακόμη και για Ελβετία. Είναι σε βιομηχανία στο τμήμα διαχείρισης ποιότητας

 

Ωραίος Βαγγέλη...μια ερώτηση, από αυτοκίνητο τι παίζει εκεί;Το χρειάζεσαι π.χ. στην πόλη που είσαι;.

Νομίζω ότι γενικά καλό θα ήταν να ανοίξουμε κι ένα θέμα σχετικά με την ανάγκη ή όχι κατοχής αυτοκινήτου στις διάφορες χώρες και πόλεις του εξωτερικού, τους φόρους, αν συμφέρει να πάρεις μαζί το Ι.Χ. σου (είτε ιδιόκτητο είτε μέσω leasing) ή να βρεις ένα άλλο στη χώρα υποδοχής, αν το παρέχουν οι εταιρίες μέσω leasing κ.λπ.

 

Εγώ π.χ. σκέφτομαι ότι σε 1-2 χρόνια θα αναγκαστώ σίγουρα να αναζητήσω εργασία στο εξωτερικό (πιάσαμε ταβάνι εδώ πέρα και λόγω φόρων δεν είναι αρκετό δυστυχώς) κι ενώ με τρώει ο απαυτός μου να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο (έχω ένα Α4 με 500.000 χιλιόμετρα :P) φοβάμαι μήπως τελικά το πάρω και αναγκαστώ να το ξεπουλήσω όσο όσο μετά...

Το αυτοκίνητο δεν το χρειάζομαι στην πόλη που είμαι. Αυτήν τη στιγμή είμαι 6' με τα πόδια από τη δουλειά και 12-13' από το κέντρο. Το οικογενειακό σπίτι που θα νοικιάσω τώρα θα είναι περίπου 15' από τη δουλειά, οπότε θα πηγαίνω στη δουλειά με ποδήλατο ή με πατίνι. Το χειμώνα θα δείξει, μπορεί να παίρνω και λεωφορείο. Γενικά δε χρειάζεται αυτοκίνητο για να πηγαίνεις για δουλειά εκτός κι αν μένεις πολύ μακριά (100-150 χλμ) και δε βολεύει η συγκοινωνία. Η Ελβετία έχει φανταστικές δημόσιες συγκοινωνίες, εξαιρετικά πυκνές, συχνές και ακριβείς στην ώρα τους (και αντίστοιχα ακριβές). Φίλος που δουλεύει 40 χλμ από τη Ζυρίχη εδώ και 5 χρόνια πηγαινοέρχεται καθημερινά με λεωφορείο, τραμ και τρένο και κάνει 55' να φτάσει (αν κάνει 60' θα μιλάμε για εξαιρετική καθυστέρηση και οι Ελβετοί θα γκρινιάζουν). Επίσης έχει παιδάκι 2 χρονών και μπορεί να πηγαίνει σε γιατρούς και νοσοκομεία με τη δημόσια συγκοινωνία. Ακόμη κι εδώ που είμαι εγώ που η πόλη δεν έχει ούτε 20.000 κατοίκους, υπάρχει ακόμη και νυχτερινή γραμμή λεωφορείου.

 

Να φέρεις αυτοκίνητο από Ελλάδα δε νομίζω ότι συμφέρει από οικονομικής άποψης, δεδομένου ότι η Ελβετία είναι εκτός Ε.Ε. και πρέπει να περάσεις το αυτοκίνητο και τελωνείο (πέρα από το κόστος μπορεί να μπερδευτεί η διαδικασία στο τελωνείο). Δεν το ξέρω όμως και δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Γενικά τα μεταχειρισμένα εδώ έχουν τις ίδιες τιμές με Ελλάδα, οπότε συμφέρει να πάρεις ένα μεταχειρισμένο. Επίσης μπορείς να πάρεις και με leasing για 1-2 χρόνια και μετά θα μπορείς να αγοράσεις καινούριο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

είμαι τοπογράφος με εμπειρία σε υδραυλικές μελέτες και ενδιαφέρομαι για εργασία στο εξωτερικό.Ξέρει κανένας σε ποιές χώρες υπάρχει ζήτηση για μηχανικούς σε έργα υποδομής σήμερα και πως μπορώ να αρχίσω να ψάχνω;

 

Καλημέρα συνάδελφε,

 

Ολλανδία κυρίως, έχεις ακουστά το TU Delft? Από τα πρώτα πολυτεχνεία παγκοσμίως σε υδραυλικά έργα, να μην πω το πρώτο. Κάτω χώρες ειδικά είναι ότι πρέπει για Υδραυλικούς Μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.