Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια και σιδεροκέφαλος! Να μας γράψεις τις πρώτες εμπειρίες σου, όταν εγκατασταθεις με το καλό!

 

Εννοείται τις Παρασκευές μετά τη δουλειά στη παμπ, όπως και τα Σάββατο άλλωστε! Οι Ιρλανδεζες δεν αστειεύονται εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Να φέρεις αυτοκίνητο από Ελλάδα δε νομίζω ότι συμφέρει από οικονομικής άποψης, δεδομένου ότι η Ελβετία είναι εκτός Ε.Ε. και πρέπει να περάσεις το αυτοκίνητο και τελωνείο (πέρα από το κόστος μπορεί να μπερδευτεί η διαδικασία στο τελωνείο). Δεν το ξέρω όμως και δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Γενικά τα μεταχειρισμένα εδώ έχουν τις ίδιες τιμές με Ελλάδα, οπότε συμφέρει να πάρεις ένα μεταχειρισμένο. Επίσης μπορείς να πάρεις και με leasing για 1-2 χρόνια και μετά θα μπορείς να αγοράσεις καινούριο.

.

Μιλώντας χθες με έναν συνάδελφο από Ελλάδα, ο οποίος είναι 6 χρόνια εδώ, ενημερώθηκα ότι είναι σχετικά απλό και φτηνό (γύρω στα 20 ελβετικά φράγκα έδωσε για να περάσει ένα σμαρτάκι) να φέρεις αυτοκίνητο από την Ελλάδα εδώ.

 

Και κάτι άλλο σχετικά με το αυτοκίνητο: το πάρκινγκ δεν είναι πουθενά τζάμπα εδώ. Το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να υπολογιστούν συν 50-150 ελβετικά φράγκα το μήνα για το πάρκινγκ στο σπίτι κι ένα ποσό για να το παρκάρεις στη δουλειά (αν δεν παρέχει η εταιρεία πάρκινγκ). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Βρήκα δουλειά με πολυεθνική εταιρεία για έργα των αυτοκινητοδρόμων της Ιρλανδίας ως highways maintenance engineer και 12 Ιούλη πετάω για Δουβλίνο! Να είστε όλοι καλά και ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

 

Καλή επιτυχία και καλή αρχή συνάδελφε! Να προσέχεις εκεί στα Δουβλίνα.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

 Βρήκα δουλειά με πολυεθνική εταιρεία για έργα των αυτοκινητοδρόμων της Ιρλανδίας ως highways maintenance engineer και 12 Ιούλη πετάω για Δουβλίνο! Να είστε όλοι καλά και ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Μπράβο και καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι και μη καλησπέρα,

Με τη σειρά μου να πω συγχαρητήρια στο βάγγο και το μπιλάρα. Έχει κανείς κάποια γνώση του που κυμαίνονται οι μισθοί στην Αγγλία για νέους μηχανικούς(graduate/entry level)? Καθώς και πόσες πιθανότητες υπάρχουν να έχω επιτυχή κατάληξη? Να πω ότι σαν νέος μηχανικός πρακτικά δεν έχω κάτι τρομερό στο βιογραφικό μου πέρα από 1-2 καλά προγράμματα που χρησιμοποίησα στη διπλωματική και λίγη εμπειρία από ένα μελετητικό γραφείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω προσωπική εμπειρία φίλου. Δεν είναι δικιά μου και μεταφέρω όπως μου τα είπε. 

 

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πήγε Λονδίνο χωρίς να έχει βρει δουλειά αλλά έχοντας κάνει πάρα πολλές αιτήσεις από εδώ σε εταιρίες και σε μεσίτες εργασίας. 

 

Σε λίγες ημέρες είχε ήδη προσφορές. Αλλά είχε κάνει πολύ καλό (πιασάρικο) βιογραφικό και έστελνε αιτήσεις παντού. Το μόνο θέμα εκεί είναι το σπίτι. Αλλιώς η ζωή είναι νορμάλ σε τιμές. 

 

Με λίγα λόγια τι θέλω να πω. Μήπως το υπεραναλύουμε τελικά με το εξωτερικό και συγκεκριμένα Αγγλία ? Εγώ έχω καταλάβει από αυτά που μου λέει ότι δουλειές εκεί υπάρχουν αν έχεις όρεξη. Κάτι θα βρεις να κάνεις. Δεν είναι Ελλάδα. Απλά το μόνο κακό είναι να τα ακριβά σπίτια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και μη καλησπέρα,

Με τη σειρά μου να πω συγχαρητήρια στο βάγγο και το μπιλάρα. Έχει κανείς κάποια γνώση του που κυμαίνονται οι μισθοί στην Αγγλία για νέους μηχανικούς(graduate/entry level)? Καθώς και πόσες πιθανότητες υπάρχουν να έχω επιτυχή κατάληξη? Να πω ότι σαν νέος μηχανικός πρακτικά δεν έχω κάτι τρομερό στο βιογραφικό μου πέρα από 1-2 καλά προγράμματα που χρησιμοποίησα στη διπλωματική και λίγη εμπειρία από ένα μελετητικό γραφείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

εξαρτάται σε τι κλάδο. Πχ μηχανολόγοι κ πολιτικοί μηχαν. Δυσκολα βρίσκουν σε πολεις οπως το Εδιμβούργο αλλα μπορούν να βρουν πχ βόρεια Σκωτία/Γλασκώβη. Στο Αμπερντίν για παράδειγμα εχουν ζητήσει οι μηχανολόγοι για να ασχοληθούν με oil/gas κτλπ. Αν είσαι πολ. Μηχανικός κ θες να ασχοληθείς με δρόμους βρες ποιες εταιρείες έχουν συμβόλαια στους αυτοκινητόδρομους. Πχ amey ,wsp κτλπ . Αλλα καλύτερα στείλε σε joints γιατι ειναι πιο μικρές ομάδες (αλλα με μετοχους γίγαντες πχ eurovia) με ανεξάρτητο hr κ συνήθως σε περιοχές που δεν πολύ παει κοσμος. Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

 

@nik Μία ερώτηση πάνω σε αυτό που λες. Το "πιασιάρικο" βιογραφικό πως το ορίζεις? Δηλαδή τι έβαλε μέσα που το έκανε τόσο να ξεχωρίζει? Το ρωτάω γιατί πάνω κάτω (πλην μερικών εξαιρέσεων) όσοι έχουν τελειώσει τη σχολή αν δεν έχουν επαγγελματική εμπειρία -που από ότι βλέπω είναι το κυριότερο- έχουν περίπου κοινά βιογραφικά από άποψη προσόντων.

 

@bilya63 Πολιτικός μηχανικός έχω τελειώσει και γενικά με στατικά θέλω να ασχοληθώ.....κτιριακά, γέφυρες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο nik εννοεί πως πλάσαρε τον εαυτό του καθώς και την μορφή ορολογία παρουσίαση του cv κτλ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.