Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδερφοι.

Ελπίζω να γράφω στο σωστό thread.

Βρήκα δουλειά στην Αγγλία, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να βρω σπίτι στην πόλη που θα είμαι (κάπου στο Hertfordshire). Έψαξα όλα τα αντίστοιχα site για εύρεση συγκατοίκων κτλ, αλλά οι επιλογές είναι ελάχιστες (3-4), οπότε άρχισα να σκέφτομαι να βρω συγκάτοικο για να νοικιάσουμε εξ' αρχής μαζί διαμέρισμα. Το θέμα είναι όμως ότι τα περισσότερα διαμερίσματα σε αυτήν την περίπτωση είναι χωρίς επίπλωση.

Έχει κανείς εικόνα (έστω χοντρικά) για το κόστος μεταφοράς οικοσκευής (μέγεθος περίπου ενός φοιτητικού σπιτιού) από Ελλάδα προς Αγγλία;

Μόλις διευθετήσω το θέμα κατοικίας που επείγει, θα μοιραστώ την εμπειρία μου με τους συναδέρφους που είναι σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας, απλά για αρχή θα σας πω να μην ψαρώνετε (ειδικά οι νεότεροι) από κάποια πράγματα που ακούγονται και γράφονται στο παρόν thread και μην σκέφτεστε στην λογική της μιζεροκατάστασης που επικρατεί εδώ. Περισσότερα στην συνέχεια.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιταξε gumtree για second hand items, απο οσο θυμαμαι δεν ηταν κ το πιο συμφερον να χρησιμοποιεις μεταφορικη για πραγματα.

 

Εαν λοιπον θυμαμαι καλα για 3 κουτες, maximum βαρος 20 Kg ανα κουτα, απο Εδιμβουργο σε Βελγιο μου ειχε παει περιπου 250-300 £.

H εταιρια λεγοτανε Anglo-Pacific αλλα καθε UK περιοχη εχει δικες της εταιριες.

 

Καλη σου επιτυχια

Edited by george_RES
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα!
Να τονίσω πως ΔΕΝ έχω εμπειρία απο Η.Β. αλλα από Ολλανδία.

Δεν θα πρότεινα την μεταφορα επίπλων απο Ελλάδα εκτός αν έχεις γνωστό ή συγγενή με φορτηγό και άρα σου βγει εξωφρενικά φτηνό.

Γενικά ψάξε γκρουπ στο Facebook και ιστοσελίδες με second hand έπιπλα. Επίσης ψάξε για μαγαζιά που πουλανε τέτοια έπιπλα, συνήθως πάνω απο μια τιμή έχουν δωρεάν ή πολύ στηνα μεταφορικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι.

Ελπίζω να γράφω στο σωστό thread.

Βρήκα δουλειά στην Αγγλία, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να βρω σπίτι στην πόλη που θα είμαι (κάπου στο Hertfordshire). Έψαξα όλα τα αντίστοιχα site για εύρεση συγκατοίκων κτλ, αλλά οι επιλογές είναι ελάχιστες (3-4), οπότε άρχισα να σκέφτομαι να βρω συγκάτοικο για να νοικιάσουμε εξ' αρχής μαζί διαμέρισμα. Το θέμα είναι όμως ότι τα περισσότερα διαμερίσματα σε αυτήν την περίπτωση είναι χωρίς επίπλωση.

Έχει κανείς εικόνα (έστω χοντρικά) για το κόστος μεταφοράς οικοσκευής (μέγεθος περίπου ενός φοιτητικού σπιτιού) από Ελλάδα προς Αγγλία;

Μόλις διευθετήσω το θέμα κατοικίας που επείγει, θα μοιραστώ την εμπειρία μου με τους συναδέρφους που είναι σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας, απλά για αρχή θα σας πω να μην ψαρώνετε (ειδικά οι νεότεροι) από κάποια πράγματα που ακούγονται και γράφονται στο παρόν thread και μην σκέφτεστε στην λογική της μιζεροκατάστασης που επικρατεί εδώ. Περισσότερα στην συνέχεια.

 

 

Κατέβασε το Shpock στο κινητό και θα με θυμηθείς. Μην κάνεις το λάθος και αγοράσεις καινούργια έπιπλα, δεν έχει κανένα νόημα απολύτως. Καλή αρχή και κάθε επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχής @kostaspde !!!

 

Μία ερώτηση πολύ γενική. Όσοι γενικά φύγατε έξω με τι αρχικό κεφάλαιο στο περίπου φύγατε? Χοντρικά ρωτάω φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα.

Θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την εταιρεία που χρησιμοποιώ.

 

 

Καλή αρχής @kostaspde !!!

 

Μία ερώτηση πολύ γενική. Όσοι γενικά φύγατε έξω με τι αρχικό κεφάλαιο στο περίπου φύγατε? Χοντρικά ρωτάω φυσικά. 

 
Έστω ότι έχεις βρει δουλειά: Για Αγγλία καλό είναι να υπάρχουν £5-6K για να είσαι άνετος στην αρχή έως τον 1ο μισθό. 
Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι στο φόρουμ εργάζονται στο εξωτερικό?Έχουμε μια εικόνα μελη εξωτερικό/μελη ολα χ%?

 

να κάνουμε μια δημοσκόπηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι.

Ελπίζω να γράφω στο σωστό thread.

Βρήκα δουλειά στην Αγγλία, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να βρω σπίτι στην πόλη που θα είμαι (κάπου στο Hertfordshire). Έψαξα όλα τα αντίστοιχα site για εύρεση συγκατοίκων κτλ, αλλά οι επιλογές είναι ελάχιστες (3-4), οπότε άρχισα να σκέφτομαι να βρω συγκάτοικο για να νοικιάσουμε εξ' αρχής μαζί διαμέρισμα. Το θέμα είναι όμως ότι τα περισσότερα διαμερίσματα σε αυτήν την περίπτωση είναι χωρίς επίπλωση.

Έχει κανείς εικόνα (έστω χοντρικά) για το κόστος μεταφοράς οικοσκευής (μέγεθος περίπου ενός φοιτητικού σπιτιού) από Ελλάδα προς Αγγλία;

Μόλις διευθετήσω το θέμα κατοικίας που επείγει, θα μοιραστώ την εμπειρία μου με τους συναδέρφους που είναι σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας, απλά για αρχή θα σας πω να μην ψαρώνετε (ειδικά οι νεότεροι) από κάποια πράγματα που ακούγονται και γράφονται στο παρόν thread και μην σκέφτεστε στην λογική της μιζεροκατάστασης που επικρατεί εδώ. Περισσότερα στην συνέχεια.

 

Καλή αρχή συνάδελφε. Όταν με το καλό εγκατασταθείς πες μας την εμπειρία σου. Έχεις PM.

 

 

 

Μία ερώτηση πολύ γενική. Όσοι γενικά φύγατε έξω με τι αρχικό κεφάλαιο στο περίπου φύγατε? Χοντρικά ρωτάω φυσικά. 

Εγώ είχα 3k ευρώ. 1200 στην τσέπη και άλλα 1800 ο τελευταίος μου μισθός+δώρο αδείας που ήρθαν μετά από 2 εβδομάδες.

Τα πρώτα έξοδα είναι πολλά, προκαταβολές κλπ. Εξαρτάται βέβαια και το μέρος, Στο Λονδίνο δεν θα έφταναν ούτε για καραμέλες. Αφού μπει ο πρώτος μισθός και μετά, τα πράγματα μπαίνουν σε μια σειρά.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.