Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Όλες οι απαντήσεις βοηθούν αρκετά!

Επιπλέον μιας και έχω μπει στη διαδικασία να κάνω αιτήσεις (πχ σε site εταιρειών) ρωτούν κάποια πράγματα:

 

-Στο ερώτημα αν έχω δικαίωμα να εργαστώ στην UK απαντάω ναι να φανταστώ?

-Αν μου ζητηθεί criminal record κάνω κάποια μετάφραση εγγράφου που παίρνω από αστυνομία?

-Στην ερώτηση αν πρέπει να έχω visa και αν αυτοί  θα χρειαστεί να συνδράμουν σαν εργοδότες στο να την πάρω τι λέω?δεδομένου οτι υπάρχει και το brexit ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όλες οι απαντήσεις βοηθούν αρκετά!

Επιπλέον μιας και έχω μπει στη διαδικασία να κάνω αιτήσεις (πχ σε site εταιρειών) ρωτούν κάποια πράγματα:

 

-Στο ερώτημα αν έχω δικαίωμα να εργαστώ στην UK απαντάω ναι να φανταστώ?

-Αν μου ζητηθεί criminal record κάνω κάποια μετάφραση εγγράφου που παίρνω από αστυνομία?

-Στην ερώτηση αν πρέπει να έχω visa και αν αυτοί θα χρειαστεί να συνδράμουν σαν εργοδότες στο να την πάρω τι λέω?δεδομένου οτι υπάρχει και το brexit ρωτάω!

ποτε έγινε το brexit κ δεν το πήραμε χαμπάρι. Criminal record γιατί να σου ζητηθεί. Προσωπικά όσες φορές χρειάστηκε εδωσα το διαβατήριό μου. Λογω σενγκεν η αστυνομία ξέρει τα πάντα. Edited by bilya63
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

-Στην ερώτηση αν πρέπει να έχω visa και αν αυτοί  θα χρειαστεί να συνδράμουν σαν εργοδότες στο να την πάρω τι λέω?δεδομένου οτι υπάρχει και το brexit ρωτάω!

 

εχει γινει το μπρεξιτ?

 

Σε αλλη χωρα μου εχουν ζητησει criminal record, πηρα απο Ελλαδα , το μετεφρασα και ολα καλα. Αν θυμαμαι καλα απο τα ΚΕΠ το παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις και την άποψη των recruiter σε αυτά. Να ξέρεις , θέλουν και λίγο κυνήγι στη φάση που είσαι . Εγώ θα προτεινα να τους παίρνεις και τηλέφωνο , όχι μόνο μειλ κτλ. Διακριτικά μεν, αλλά επέμεινε να πάρεις και σχόλια για το βιογραφικό σου ( που σημαίνει να το διαβάσουν ).

 

Επειδή μιλάμε για αυτήν τη στιγμή , εγώ θα θεωρούσα ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς την βίζα, το δικαίωμα εργασίας κτλ . Δηλαδή, αύριο μπορείς να δουλέξεις στην Μ.Β χωρίς βίζα. Τώρα, σε ένα , δυο η δέκα χρόνια , εσυ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει. Ας ασχοληθεί ο απέναντι με αυτά στην τελική.

 

Για το μητρώο, δεν νομίζω ότι χρειάστηκε, στη φάση που είσαι, κάτι από αστυνομία.Δίνεις διαβατήριο σε κάποια φάση και υπογράφεις διάφορες δηλώσεις ( ότι δεν έχεις καταδικαστεί κτλ κτλ). Αν σε ενδιαφέρει παραπάνω το συγκεκριμένο , στείλε πμ και θα ψάξω να βρω πιο συγκεκριμένα πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

-Στο ερώτημα αν έχω δικαίωμα να εργαστώ στην UK απαντάω ναι να φανταστώ?

-Αν μου ζητηθεί criminal record κάνω κάποια μετάφραση εγγράφου που παίρνω από αστυνομία?

-Στην ερώτηση αν πρέπει να έχω visa και αν αυτοί  θα χρειαστεί να συνδράμουν σαν εργοδότες στο να την πάρω τι λέω?δεδομένου οτι υπάρχει και το brexit ρωτάω!

 

α) Σήμερα ναι. Μετά το 2019 δεν ξέρουμε αν θα ισχύει το ίδιο για αυτούς που ήρθαν το 2017 στη χώρα. 

β) Criminal record για να έρθεις να εργαστείς δεν χρειάζεται. Το ξέρουνε. Επίσης η Βρετανία ποτέ δεν ήταν στη συνθήκη του Σέγκεν, και το Brexit γίνεται... 

γ) Σήμερα δεν θέλεις βίζα. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα μετά το 2017 μπορεί ναι, μπορεί και όχι, να θέλεις άδεια παραμονής. Όσοι έρθουν μετά το 2019 μόνο με βίζα και τέλος. :) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη περίπτωση για το criminal record.

 

Πριν πάω στη Σαουδικη Αραβια, ένα από τα προαπαιτούμενα για την έκδοση βίζας ήταν η κατάθεση αντιγράφου ποινικού μητρώου. Αυτό το πήρα μέσω ΚΕΠ (υποθέτω από Πρωτοδικείο) και το κατέθεσα.

 

Στην τωρινή μου δουλειά, μου έκαναν criminal record check. Έδωσα τις διευθυνςεις μου τα τελευταία 3 χρόνια (Ελλάδα και Σαουδικη Αραβια ήταν εντός τριετίας), υπέγραψα ένα ωραιότατο statement που έλεγε με δυο λόγια ότι δινω συγκατάθεση να ψάξουν τα πάντα, και το έκαναν αυτοί για μένα. Ηταν το τελικό στάδιο, η προσφορά που ειχα ήδη λάβει ήταν conditional, έπρεπε το background check να βγει καθαρό. Η εταιρεία που χρησιμοποίησαν λέγεται Risk Advisory Group.

 

Τελος, πρόσφατα έμαθα ότι έχουν απορρίψει κόσμο επειδή απέτυχαν στα checks.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα, στη Γερμανια, προκειται για το λεγομενο Führungszeugnis , για το οποιο κανεις αιτηση σε υπηρεσια του δημου.

Προσωπικα μου ζητηθηκε απο δυο διαφορετικες εταιρειες κατα τη διαδικασια της προσληψης.

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στους συναδέλφους!

 

Πολλά έχουν ειπωθεί στα θέματα σχετικά με ορθή σύνταξη βιογραφικού, συνεντεύξεις κ.λπ. αλλά δε βλέπω να γίνεται λόγος για τα projects στα οποία ο καθένας μας έχει λάβει μέρος στην επαγγελματική του πορεία (είτε ως QA/QC engineer είτε ως project engineer κ.λπ.) και ποιος θα ήταν ο καταλληλότερος τρόπος να τα παρουσιάσουμε στους υποψήφιους (ξένους) εργοδότες μας!

Θεωρώ ότι μια σχετική αναφορά (με την απαιτούμενη λεπτομέρεια) στα έργα (type, budget κ.λπ.) τουλάχιστον μεγάλης κλίμακας (δε μιλάμε προφανώς για spoolάκια στη Motor Oil ή για κάνα 10ήμερο shut-down στα ΕΛ.ΠΕ.) και στο ρόλο αρμοδιότητες κ.λπ. που είχε ο καθένας μας σε αυτά είναι σημαντικά σημεία για την παρουσίαση του προφίλ μας στους υποψήφιους εργοδότες και την ενίσχυση του βιογραφικού μας εν γένει...

Παρ' όλα αυτά με μερικούς recruiters που το έχω συζητήσει δεν είδα να το παίρνουν και πολύ "ζεστά"!

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Εσείς πως παρουσιάζετε την εμπειρία σας στα βιογραφικά σας;

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.