Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Οποίοι και αν είναι οι πελάτες μια μέση εταιρεία θα είναι δυσπιστη κατά πόσο καλύπτονται αυτά που λες και το σημαντικότερο αν θα ανταπεξέλθεις εργασιακα στη χώρα που πας. Ειδικά recreuiters που δεν έχουν ιδέα για το τι γίνεται Ελλάδα.

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποίοι και αν είναι οι πελάτες μια μέση εταιρεία θα είναι δυσπιστη κατά πόσο καλύπτονται αυτά που λες και το σημαντικότερο αν θα ανταπεξέλθεις εργασιακα στη χώρα που πας.

 

Οι προδιαγραφές των έργων είναι συγκεκριμένες και αυστηρές...αν νομίζεις ότι π.χ. το να κατέχει μια εταιρία ASME Stamps επί δεκαετίες είναι απλή υπόθεση ή ότι πελάτες όπως αυτοί που προανέφερα κάνουν εκπτώσεις σε θέματα ποιότητας, χρόνου παράδοσης κ.λπ. μάλλον πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα...η Archirodon έψαχνε χρόνια συνεργάτη με τεχνογνωσία σε μεταλλικές κατασκευές, oil & gas κ.λπ. για να κάνει μαγαζί κάτω και να χτυπήσει τέτοιες δουλειές κι ήρθε σ' εμάς (αγοράζοντας το ποσοστό που κατείχε μέχρι τότε η ΜΕΤΚΑ) για να κάνουμε κοινοπραξία, αν αυτό δε σου λέει κάτι δε ξέρω τι άλλο να πω! :roll: 

Από εκεί και πέρα δικαίωμα σου να πιστεύεις π.χ. ότι όσοι μείναμε κι εργαζόμαστε σε Ελληνικές εταιρίες υστερούμε γενικώς για κάποιο λόγο ή ότι για κάποιο λόγο όποιος δεν έχει δουλέψει εκεί που μεταναστεύσατε εσείς (Γερμανία, Αγγλία κ.λπ.) είναι σα να μη δούλεψε πουθενά, αλλά please κράτα τις απόψεις σου για ένα άλλο πιο σχετικό thread, ας μην το ξεχειλώσουμε εδώ πέρα με τις πεποιθήσεις του καθενός...

 

Ειδικά recreuiters που δεν έχουν ιδέα για το τι γίνεται Ελλάδα.

 

Οι recruiters είναι επαγγελματίες που πληρώνονται για να βρίσκουν τους πιο qualified επαγγελματίες για την εκάστοτε θέση στη χαμηλότερη δυνατή τιμή...δουλειά τους λοιπόν είναι α)να γνωρίζουν την παγκόσμια αγορά εργασίας και το τι γίνεται σε όλες τις (σοβαρές και εξωστρεφείς τουλάχιστον) εταιρίες του κόσμου και β)να μπορούν να αξιολογήσουν σωστά όλες τις πληροφορίες που λαμβάνουν από τις δικές τους πηγές και από το προφίλ του ίδιου του υποψήφιου, για να κάνουν την καταλληλότερη επιλογή σε κάθε περίπτωση...

Αν η δουλειά τους ήταν απλά να διαλέγουν τους καλύτερους (και προφανώς, ακριβότερους) ή τα "ονόματα" (όπως λέμε στο ποδόσφαιρο) απ' τις κορυφαίες 100 π.χ. κατασκευαστικές παγκοσμίως, τότε θα γινόμασταν όλοι recruiters! :roll:

Από εκεί και πέρα προσωπικά ούτε απελπισμένος είμαι, ούτε οικονομικό θέμα έχω, ούτε παρακαλάω, ούτε θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχω καούρα (από τη στιγμή που από δικής μου πλευράς είμαι καθ' όλα καλυμμένος και παρουσιάζω στο βιογραφικό μου τα πάντα ως έχουν, όπως πρέπει και με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες) για το αν ο recruiter που έχω απέναντι μου έχει π.χ. κόμπλεξ με τους Έλληνες ή για οτιδήποτε άλλο στραβό μπορεί να μου βρει που δεν έχει σχέση με όλα αυτά που συζητάμε εδώ πέρα...σ' όποιον δεν αρέσουμε ας πάει να βρει τον αντίστοιχο Γερμανό ή Βρετανό με τα ίδια ή και περισσότερα προσόντα (τυπικά & ουσιαστικά) να του κάνει την ίδια ή και καλύτερη δουλειά με τα ίδια χρήματα ΑΝ μπορεί, κανένα πρόβλημα! :smile:

Edited by Emporas
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτά προς το παρόν και μόλις μπορέσω θα στείλω κι άλλες πληροφορίες. Γενικά μην ψαρώνετε με ό,τι λένε κάποιοι εδώ μέσα.

Και όσο καλύτερη προετοιμασία κάνεις από Ελλάδα και μελετήσεις τα βήματά σου, τόσο λιγότερα έξοδα εδώ, τόσο λιγότερο τρέξιμο και άγχος.

Είναι βουνό όταν το κοιτάζεις από μακριά, αλλά μόλις ξεκινήσεις την διαδικασία πάει σχετικά εντάξει και ό,τι δεν ξέρεις, ρωτάς!

καλή αρχή συνάδελφε. Μια σημείωση μόνο. Ο τροπος που βρήκες δουλειά είναι σπάνια περίπτωση καθώς το βιογραφικό σου βρέθηκε στα χέρια του εν δυνάμει μάνατζερ σου από άτομο εμπιστοσύνης(λογικά). Πίστεψέμε αν έστελνες κατευθείαν βιογραφικό στην εταιρεία πιθανότατα να μην έβγαινε ποτέ από το HR. Δεν μπλέκω καν recruiters γιατί εκεί χάνεται η μπάλα. Επίσης βρήκες δουλειά graduate ή internship?? Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Αν θα χρειαστείτε μεταφορική υπολογίζετε γύρω στα 150-300€ αναλόγως του τι έχετε να πάρετε μαζί σας. Πρώτα ετοιμάστε τις κούτες σας, μετρήστε διαστάσεις και βάρος και έπειτα ζητήστε προσφορές από όλες τις μεταφορικές.

Εγώ για monitor, κεντρική μονάδα υπολογιστή και δυο μεγάλες κούτες με ρούχα και προσωπικά αντικείμενα, έδωσα 240€.

 

Ρε άνθρωπε του Θεού, είπαμε μετανάστευση κ.λπ. αλλά εσύ απ' ότι κατάλαβα και τα πλακάκια του μπάνιου θα ξήλωνες να πάρεις μαζί σου αν μπορούσες!

Όταν έρθεις για τις γιορτές θα κάνεις συνδρομή σε internet cafe; :grin:

Άκου 240€...πάρε ένα laptop εκεί πέρα να κάνεις τη δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες KOSTAS ευχαριστούμε πολύ!! Καλή συνέχεια!
@Emporas μπορεί να ήθελε προγράμματα που έχει στον υπολογιστή του. Σε κάθε περίπρωση 240 μαζί με τα ρούχα και άλλα αντικείμενα δεν είναι και πάρα πολλά (δεν είναι και λίγα but still). 

Link to comment
Share on other sites

@Emporas μπορεί να ήθελε προγράμματα που έχει στον υπολογιστή του. Σε κάθε περίπρωση 240 μαζί με τα ρούχα και άλλα αντικείμενα δεν είναι και πάρα πολλά (δεν είναι και λίγα but still). 

 

Τα προγράμματα τα βάζεις σ' ένα σκληρό και τα παίρνεις μαζί σου μέσα σε μια τσέπη (ή τα ανεβάζεις σ' ένα cloud)...30€-40€ έχει το αεροπορικό για Λονδίνο, δεν είναι πολλά 240€;!

Παίρνεις μια βαλίτσα (που είναι δωρεάν) βάζεις μερικά ρούχα και τελείωσε, ό,τι άλλο χρειαστείς το παίρνεις εκεί και σε καλύτερη τιμή...λες και θα γλυτώσεις π.χ. την αγορά laptop παίρνοντας τον σταθερό μαζί σου!

Ή μήπως όταν γυρίσεις πίσω θα κυκλοφορείς ξεβράκωτος; :smile:

Τέλοσπαντων ας μην κολλήσουμε σε αυτό...καλή τύχη στον Κώστα!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ έμπορα αλλά κάποιος που φεύγει πρώτη φορά έξω δεν μπορεί να σκεφτεί τόσο απλοϊκά, κυρίως επειδή έχει τόσα να σκεφτεί οπότε διαλέγει την ακριβή αλλα και πιο ασφαλή λύση.

Και σίγουρα 2 μεγάλες κούτες με ρούχα, μικροπράγματα και έκτακτο αεροπορικό δεν κάνουν 30 ευρω (βέβαια η βαλίτσα είναι μαξ 50 ευρώ).
Αλλά καταλαβαίνω τι λες, το ίδιο σκέφτομαι και εγώ, απλά έχω ήδη περάσει την διαδικασία μια φορά οπότε ξέρω τι να περιμένω.

Αλλα όπως είπες δεν είναι αυτο το σημαντικό.

Edited by Ήρωνας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε off topic, δεν έπαιζαν χρήματα για λαπτοπ και επειδή δεν ήξερα τι υπολογιστή θα έχω στη δουλειά, πήρα μαζί το pc γιατί έχω να δουλεύω και την διπλωματική μου.

Και τελικά καλά που το πήρα.

Σωστά το αντιμετωπίζει ο Ηρωνας. Όταν δεν ξέρεις πού πας και τι έχεις να κάνεις, ετοιμάζεσαι όσο καλύτερα μπορείς.

 

 

καλή αρχή συνάδελφε. Μια σημείωση μόνο. Ο τροπος που βρήκες δουλειά είναι σπάνια περίπτωση καθώς το βιογραφικό σου βρέθηκε στα χέρια του εν δυνάμει μάνατζερ σου από άτομο εμπιστοσύνης(λογικά). Πίστεψέμε αν έστελνες κατευθείαν βιογραφικό στην εταιρεία πιθανότατα να μην έβγαινε ποτέ από το HR. Δεν μπλέκω καν recruiters γιατί εκεί χάνεται η μπάλα. Επίσης βρήκες δουλειά graduate ή internship??

Σωστά συνάδερφε, μέτρησε πολύ αυτό. Παρόλα αυτά, επειδή δεν ήξερα τι θα γίνει και αν θα με πάρουν, έστειλα βιογραφικό και σε recruiters. Αν και δεν απάντησαν άμεσα για τις θέσεις εργασίας που ενδιαφέρθηκα, κράτησαν το email μου και μου στέλνουν για άλλες θέσεις. Η θέση είναι graduate engineer.

 

Γενικά θα έλεγα μη φοβάστε. Το επίπεδο ενός μέσου graduate μηχανικού εδώ δεν είναι τίποτα σπουδαίο και δεν έχουμε απολύτως τίποτα να ζηλέψουμε. Επιπλέον δεν έχουν τα κόμπλεξ που ακόμη καλά κρατούν στην Ελλάδα, του στυλ "ποιά σχολή τελείωσες εσύ" κτλ.

 

Για το brexit που με ρωτάνε αρκετοί, να σας πω την αλήθεια δεν το ακούω και πολύ σε συζητήσεις. Βέβαια δεν παρακολουθώ ειδήσεις κτλ, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν πολυ-ασχολείται ο κόσμος εδώ. Δουλειές υπάρχουν σχετικά αρκετές, οπότε μπορούν να εξασφαλίσουν λίγο-πολύ όλοι τα προς το ζην και δεν καταπιάνονται τόσο πολύ με τα πολιτικά όπως κάνουμε στην Ελλάδα, όπου περιμένουμε ότι η τάδε απόφαση του Eurogroup ή της κυβέρνησης θα μας γλυτώσει από την μιζέρια που βιώνουμε καθημερινά για την επιβίωση.

Edited by kostaspde
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kostaspde,

 

Καλώς όρισες στο Νησί και καλη αρχή. Είμαστε και γείτονες στη δουλειά.

 

Πολύ ωραίο το κείμενο σου με πολλές και σημαντικές πληροφορίες. Ο τρόπος που βρήκες τη δουλειά είναι ιδιαίτερος. Σίγουρα πηγεσ καλά στη συνέντευξη, γιατί αλλιώς δε θα έπαιρνες τη δουλειά. Όταν ξεκινήσεις, γράψε μας και τις πρώτες εντυπώσεις. Με το σπίτι ακόμα ψάχνεσαι; Τι θα κάνεις με αυτό το θέμα;

 

Υ.Γ: Ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ότι από ένα μεγάλο κείμενο, σχολιάστηκε μόνο η μεταφορική και ο υπολογιστής!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.