Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εννοεί τη διαφορά μιας εταιρείας από το ερευνητικό κέντρο. Στο ερευνητικό κέντρο οι άνθρωποι είναι ακαδημαϊκοί, εξοικειωμένοι με τα αγγλικά ως γλώσσα της δουλειάς και με πιο cool αντιλήψεις. Σε μια εταιρεία που δουλεύει τυποποιημένα και μετράει η ταχύτητα τα πράγματα μπορεί να είναι αλλιώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοεί τη διαφορά μιας εταιρείας από το ερευνητικό κέντρο. Στο ερευνητικό κέντρο οι άνθρωποι είναι ακαδημαϊκοί, εξοικειωμένοι με τα αγγλικά ως γλώσσα της δουλειάς και με πιο cool αντιλήψεις. Σε μια εταιρεία που δουλεύει τυποποιημένα και μετράει η ταχύτητα τα πράγματα μπορεί να είναι αλλιώς.

Ακριβώς αυτό

Link to comment
Share on other sites

Προς Άγγλους κατοίκους:

 

Κατέθεσα χαρτιά και πήρα το residency. Σε ένα εξάμηνο πάω για citizenship και διαβατήριο.

 

Όσοι θέλουν πληροφορίες pm.

 

God save the Tsipralex!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Προς Άγγλους κατοίκους:

 

Κατέθεσα χαρτιά και πήρα το residency. Σε ένα εξάμηνο πάω για citizenship και διαβατήριο.

 

Όσοι θέλουν πληροφορίες pm.

 

God save the Tsipralex!

Μπραβο συναδελφε....Απριλιο 2018 κλεινω κ εγω 5ετια

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα στο Φόρουμ

Αλλάζω δουλειά οπότε η θέση μου είναι ελεύθερη

https://www.totaljobs.com/job/manufacturing-design-engineer/db-attenuation-ltd-job80919510?DCMP=R_EM_JBE_JS_MAN_Job1_120418&source=jobsite

To site της εταιρείας:

http://www.dbattenuation.co.uk/

Το περιβάλλον εργασίας είναι πολύ φιλικό. Υπάρχει άλλος ένας Έλληνας που εργάζεται στην εταιρεία.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη Πέμπτη με παίρνουν τηλέφωνο για δουλειά στο σταθμό συμπίεσης του TAP στο Bilisht και συγκεκριμένα για θέση QA/QC manager στο workshop που διατηρούν για τις ανάγκες του έργου στην Κορυτσά...Ηγουμενίτσα πήγαινα για Πάσχα, στο δρόμο μου ήταν λέω δε γ@μιέται, ας πάω να μιλήσω δεν έχω να χάσω κάτι (είμαι ήδη welding inspector σε εργολάβο που έχει πάρει από την κοινοπραξία το σταθμό στους Κήπους)...και πηγαίνω γνωρίζοντας ότι οι άλλοι δύο υποψήφιοι συνάδελφοι εκεί (ένας Ρουμάνος welding inspector κι ένας γνωστός μου piping supervisor) αμοίβονται με 3.200€ ο ένας και 3.500€ ο άλλος καθαρά...πάω λοιπόν του λέω θέλω 3.000€, ζαλίζεται και μου αντιπροτείνει 1.700€ (!!!)...ο λόγος;"Εεεεε να κρατήσουμε τις ισορροπίες", "εεεεε 29 είσαι ο άλλος είναι 25 χρόνια μηχανικός" κ.λπ. κ.λπ.

Κι εδώ θέλω να ρωτήσω όσους από εσάς εργάζεστε στο εξωτερικό, μια που για εκεί με βλέπω κι εμένα έτσι όπως πάει το πράγμα...αυτός ο εμετός που περιέγραψα πιο πάνω που λέγεται "σύστημα αμοιβών Greek style" είναι όντως Ελληνικό φαινόμενο ή συμβαίνει και σε άλλες χώρες;;;
Δηλαδή το ύψος της αμοιβής, παροχών κ.λπ. για την κάθε θέση εργασίας καθορίζεται από τα καθήκοντα, τις αρμοδιότητες, τις ευθύνες κ.λπ. Ή από το αν είσαι 30 ή 50 χρονών, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά ή αν έχεις σπίτι κοντά στη δουλειά να μην καις πολύ βενζίνη στα πήγαινε έλα;!:roll:

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Στην Μεγάλη Βρετανία, το ύψος της αμοιβής είναι ανάλογα με τις αρμοδιότητες, καθήκοντα, τις ευθύνες κλπ, αλλά και το τι θέλει να δώσει η κάθε εταιρεία.  

Κάθε χρόνο γίνεται salary review οπότε κάποιος που είναι στην εταιρεία 10 χρόνια μπορεί να έχει τις ίδιες αρμοδιότητες με κάποιον που ξεκίνησε χτες, αλλά επειδή είναι 10 χρόνια στην εταιρεία θα αμοίβεται με περισσότερα.

Στα CV δεν βάζει κανένας φωτογραφία, οικογενειακή κατάσταση και ημερομηνία γέννησης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rootbreaker said:

Κάθε χρόνο γίνεται salary review οπότε κάποιος που είναι στην εταιρεία 10 χρόνια μπορεί να έχει τις ίδιες αρμοδιότητες με κάποιον που ξεκίνησε χτες, αλλά επειδή είναι 10 χρόνια στην εταιρεία θα αμοίβεται με περισσότερα.

Έτσι...άλλο πόσα χρόνια είναι στην εταιρία (αυτό προφανώς και μετράει) και άλλο η ηλικία του καθενός!
Κάθε άλλο που η νεαρή ηλικία σε συνδυασμό με skills και εμπειρία θα έπρεπε να είναι πλεονέκτημα για να επιλεγεί κάποιος σε σχέση με κάποιον μεγαλύτερο με το ίδιο προφίλ και απαιτούμενα προσόντα...κάνω λάθος;
Έχω την εντύπωση ότι μόνο εδώ η νεαρή ηλικία αποτελεί μειονέκτημα (και για την επιλογή και για το μισθό που θα βλέπεις στην τσέπη σου κάθε μήνα)...
Ο άλλος δηλαδή είχε την απαίτηση να παίρνω τα μισά σε σχέση με τους άλλους δύο για την ίδια δουλειά και ευθύνη (πιθανότατα και μεγαλύτερη, διότι υποψιάζομαι ότι κάποια στιγμή θα τους τράβαγε στο εργοτάξιο να τα ξύνουν όλοι μαζί όσο εγώ θα πάλευα μέρα νύχτα με Αλβανούς συγκολλητές κάτω του μετρίου να βγάλω ίντσες) απλά και μόνο επειδή είμαι 29...και λίγα του ζήτησα, κανονικά έπρεπε να ζητήσω παραπάνω, ερχόμενος σε έργο που είναι ήδη πίσω στο χρονοδιάγραμμα!

Και καλά, να στο λέει αυτό κάποιος για ένα εργοτάξιο 6-7 μηνών που θέλει απλά να γίνει η δουλειά του άμεσα, χωρίς προβλήματα κ.λπ. πάει στα κομμάτια, το περιμένεις...το ίδιο ακριβώς σύστημα προσλήψεων, αμοιβών κ.λπ. εφαρμόζουν και για προσλήψεις στελεχών "αορίστου χρόνου"!:roll:
Και δε μιλάμε για μπάρμπα Μήτσους αλλά για μεγάλες εταιρίες...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.