Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Έχεις δίκιο, απλά στην μικρή εμπειρία που έχω απο εξωτερικό, είναι πολύ συχνή η αντιμετώπιση του "σε προσλαμβάνω για να μου μεταφερεις τις γνώσεις σου" ενώ στην Ελλάδα είναι "σε προσλαμβάνω για να κανεις αυτό που θα σου πω". Πάλι δεν είναι απόλυτο αυτό που λέω, απλά βασίζεται σε προσωπικές εμπειρίες.

Και ιδίως σε μια χώρα με τόση υψηλή ανεργία και μεγάλο αριθμό ανέργων με πτυχίο, είναι αστείο για μένα να λένε οι εργοδότες πως δεν βρίσκουν αυτό που θέλουν.

Μάλλον εννοούν πως δεν βρίσκουν κάποιον με 10 χρόνια εμπειρία που να θέλει να δουλέψει με λιγότερο απο 1 χιλιάρικο, αρα ναι, δεν βρίσκουν αυτό που θέλουν.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φτηνούς εργαζομένους βρίσκουν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, απλά μέσα στην αναδουλειά τους δε ξέρουν και οι ίδιοι τι θέλουν. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μου τα έλεγαν για να ρίξω απαιτήσεις. Έδιναν το μέγιστο €3,000 μικτά. Με τόσες ευθύνες που έχει η θέση αυτή, τα χρήματα κατά τη γνώμη μου είναι λίγα.

Οι Έλληνες εργοδότες παραπονιούνται που δε βρίσκουν κόσμο. Λογικό. Εκπαίδευσαν ποτέ κανέναν; Του έδωσαν κίνητρο να μείνει; Σε έρευνα της ICAP, ειχα πει ότι όλοι ασχολούνται με το talent acquisition and development, αλλά κανένας με το retention.

Είναι πάγια γνώμη μου ότι ο μηχανικός μάθαινει όταν γίνονται επενδύσεις. Η ελληνική βιομηχανία (ο,τι απέμεινε) δεν επενδύει. Αρα, το knowledge development μένει πίσω, και τα skills το ίδιο.

@Ήρωνας

Διάβασα το άρθρο σου, και δεν έχω λόγια. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να βρουν ταλέντα οι επιχειρήσεις; Τόσο απαιτητικό περιβάλλον είναι η Ελλάδα; Αν ναι, γιατί είμαστε τόσο πίσω σε ανταγωνιστικότητα; Θα έπρεπε να ντρέπονται που τα λένε αυτά. Τα job specs που ανεβάζουν είναι της πλάκας, τα interviews είναι να γελάει ο κόσμος, τα πακέτα που δίνουν είναι για κλάματα.

Ο Έλληνας εργοδότης θέλει τα πάντα όλα και να πληρώσει ψίχουλα. Τέλος, πολλοί έχουν φύγει εξωτερικο και όντως δεν υπάρχει πολυσ κόσμος, αλλά όχι σε αυτό το άκρο της δυσκολιας. Σε άλλο τομεα (Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί), φίλοι μου έλεγαν ότι κάνουν ανασκαφές να βρουν κόσμο, και όσο έρχονται φεύγουν εξωτερικο εντός διετίας το λιγότερο.

Γενικά έχω την αίσθηση ότι πλέον πιο εύκολα φεύγεις εξωτερικο παρά πριν από 5-6 χρόνια. Ίσως να κάνω και λάθος.

Edited by AAlex
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα πράγματα είναι απλά

Ελλάδα τέλος!

 

Προτιμώ να παίρνω λιγότερα

αλλά να ζω αξιοπρεπέστερα

ήτοι χαμηλότερο κόστος ζωής

χαμηλότεροι φορολογικοί συντελεστές

και ασφαλιστικές εισφορές

 

κοινώς Ανατολική Ευρώπη και Βαλκάνια 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα, τελευταία οι εταιρίες στην Ελλάδα σου ανακοινώνουν οτι πρέπει να ξέρεις τη δουλεία 2 -3 ατόμων για να σε κρατήσουν (το έχω ακούσει ήδη σε 2 εταιρίες να συμβαίνει) με άλλα λόγια πάει η εξειδίκευση. έχουν φέρει κι όλες τις νέες μεθόδους management στη Ελλάδα που στην ουσία δεν υπάρχει καμία εφαρμογή. Πόσο κάτω θα πάμε???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προς όσους το σκέφτονται για γερμανόφωνο χώρο: δεν υπάρχει καλύτερη περίοδος για να έρθει κάποιος. Ο κατασκευαστικός κλάδος είναι σε τρομερή άνθηση.

Σε όλους τους τομείς. Κατοικίες δεν έχουν και χτίζουν σαν τρελοί αλλά όχι υπέρμετρα - υπάρχουν και φούσκες, τα logistics είναι και αυτά σε τρελή ανάπτυξη οπότε και τα βιομηχανικά πουλάνε πολύ και φυσικά έργα υποδομών. Όποιος κινείται σε αυτοκινητοδρόμους θα δει ότι είναι ένα απέραντο εργοτάξιο. 

Όσο αδιανόητο και αν ακούγεται για τα ελληνικά δεδομένα, η πραγματικότητα είναι ότι δεν μπορούν να βρουν προσωπικό... Δεν τους αρκούν ο αριθμός αποφοίτων τους (σαν και στην Ελλάδα ένα πράγμα ας πούμε). Και αυτή η μειωμένη προσφορά εκτοξεύει τους μισθούς ακόμη και για αποφοίτους. Από Φρανκφούρτη και πιο νότια αρχικός μισθός ~42000€ μικτά χωρίς εμπειρία είναι πλέον απολύτως φυσιολογικό σε μία διαπραγμάτευση. Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν την κατάσταση και ξεκινούν από ακόμη ψηλότερα. Φυσικά η φορολογία είναι πολύ υψηλή αλλά όχι υψηλότερη από την Ελλάδα. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, dragonver said:

Προς όσους το σκέφτονται για γερμανόφωνο χώρο: δεν υπάρχει καλύτερη περίοδος για να έρθει κάποιος. Ο κατασκευαστικός κλάδος είναι σε τρομερή άνθηση.

Σε όλους τους τομείς. Κατοικίες δεν έχουν και χτίζουν σαν τρελοί αλλά όχι υπέρμετρα - υπάρχουν και φούσκες, τα logistics είναι και αυτά σε τρελή ανάπτυξη οπότε και τα βιομηχανικά πουλάνε πολύ και φυσικά έργα υποδομών. Όποιος κινείται σε αυτοκινητοδρόμους θα δει ότι είναι ένα απέραντο εργοτάξιο. 

Όσο αδιανόητο και αν ακούγεται για τα ελληνικά δεδομένα, η πραγματικότητα είναι ότι δεν μπορούν να βρουν προσωπικό... Δεν τους αρκούν ο αριθμός αποφοίτων τους (σαν και στην Ελλάδα ένα πράγμα ας πούμε). Και αυτή η μειωμένη προσφορά εκτοξεύει τους μισθούς ακόμη και για αποφοίτους. Από Φρανκφούρτη και πιο νότια αρχικός μισθός ~42000€ μικτά χωρίς εμπειρία είναι πλέον απολύτως φυσιολογικό σε μία διαπραγμάτευση. Υπάρχουν αυτοί που ξέρουν την κατάσταση και ξεκινούν από ακόμη ψηλότερα. Φυσικά η φορολογία είναι πολύ υψηλή αλλά όχι υψηλότερη από την Ελλάδα. 

 

Πολυ χρησιμες πληροφοριες , σας ευχαριστω. Μηπως για οσους γνωριζουν γερμανικα ομως ισχυουν ολα αυτα; αλλιως δυσκολα τα πραγματα νομιζω. Ισως μπορεις να μας δωσεις περαιτερω πληροφοριες για το ποσο χρειαζεται να γνωριζεις τη γλωσσα. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Modern Newton said:

Πολυ χρησιμες πληροφοριες , σας ευχαριστω. Μηπως για οσους γνωριζουν γερμανικα ομως ισχυουν ολα αυτα; αλλιως δυσκολα τα πραγματα νομιζω. Ισως μπορεις να μας δωσεις περαιτερω πληροφοριες για το ποσο χρειαζεται να γνωριζεις τη γλωσσα. 

Ναι η γνώση γερμανικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση στις περισσότερες θέσεις. Αρχικά μπορεί κάποιος και με ένα μέτριο επίπεδο να ξεκινήσει - με συνέπειες βέβαια στη θέση και στις αρμοδιότητες. Σκέψου όμως ότι τη γλώσσα θα θέλεις να τη μάθεις και για κοινωνικούς λόγους. Στο κάτω κάτω εκεί θα ζεις και θα κοινωνικοποιείσαι. Η γνώση της Γερμανικής είναι δυστυχώς (ή ευτυχώς) μία πολύ καλή επένδυση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dragonver said:

Ναι η γνώση γερμανικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση στις περισσότερες θέσεις. Αρχικά μπορεί κάποιος και με ένα μέτριο επίπεδο να ξεκινήσει - με συνέπειες βέβαια στη θέση και στις αρμοδιότητες. Σκέψου όμως ότι τη γλώσσα θα θέλεις να τη μάθεις και για κοινωνικούς λόγους. Στο κάτω κάτω εκεί θα ζεις και θα κοινωνικοποιείσαι. Η γνώση της Γερμανικής είναι δυστυχώς (ή ευτυχώς) μία πολύ καλή επένδυση. 

Σας ευχαριστω , υπαρχει κατι σαν επιδοτουμενο προγραμμα μεσω του οποιου μαθαινεις τη γλωσσα  ή ειμαι λαθος; 

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις

Το πτυχιο απο πολυτεχνειο το βαζετε diploma, master of engineering ή bachelor??

Επισης, βαζετε ετη φοιτησης ή απλα την χρονια κτησης του πτυχιου?

Γιατι εχω δει και τα 2 σε δειγματα βιογραφικων

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.