Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

To σωστό είναι Diploma. Και θα εξηγήσω γιατί. Έστω στο βιογραφικό σου έχεις Μ.Eng. 
Στην Γερμανία αυτός ο τίτλος δίνεται και από Ηοchschule και από ΤU. Για παράδειγμα το Ηοchschule Bochum δίνει M.Sc. και είναι πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών. Στην ουσία συνολικά 5 έτη κάνεις είτε από  Ηοchschule ( πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών) είτε από Πολυτεχνείο (Τechnische Universität). Aλλά το θέμα είναι τα 3 ή 4 εξάμηνα Master και η εξειδίκευση.

Στην συνέντευξη θα ειπωθεί μετά η ερώτηση που το έκανες το M.Eng. και σε τι εξειδίκευση. Αν εκεί πεις δεν έκανα Master αλλά το έγραψα έτσι τότε υπάρχει πρόβλημα.
Καλό είναι βέβαια να βάλεις τα έτη και φυσικά την διάρκεια σπουδών. Εδώ πρέπει να πούμε και την διαφορά του προγράμματος σπουδών του διπλώματος με την Bologna Process.

Για την ιστορία και μόνο οι παλιοί διπλωματούχοι της Γερμανίας έμειναν Dipl. -Ing. και οι καινούργιοι τελειώνουν με M.Eng. ή M.Sc. Εννοείται ότι ο τίτλος Dipl. -Ing. και οι καινούργιοι της Bologna Process είναι ίδιοι, τουλάχιστον στην Γερμανία. O τίτλος  Dipl. -Ing. στην Γερμανία προστατεύεται και δεν μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 29/9/2018 at 2:35 ΜΜ, Modern Newton said:

Σας ευχαριστω , υπαρχει κατι σαν επιδοτουμενο προγραμμα μεσω του οποιου μαθαινεις τη γλωσσα  ή ειμαι λαθος; 

Σόρρυ για την καθυστερημένη απάντηση. Στη Γερμανία ίσως υπάρχει, θέλει σίγουρα αρκετή αναμονή όμως για να μπεις κανείς στο τμήμα. Στην Αυστρία, από όσο ξέρω όχι. Η γνώση γερμανικών από πριν έστω και ενός βασικού επιπέδου (Β1) είναι πλεονέκτημα και πολύ πιο φθηνή υπόθεση. Και επίσης ό,τι πιστοποιήσεις - σεμινάρια καλύτερα από Ελλάδα, οι τιμές εδώ όταν έχει να κάνει με επιστημονικά σεμινάρια είναι εξευτελιστικά ακριβές.

Στην Ελλάδα με ~300 - 400€ παίρνεις πιστοποίηση και γνώσεις Autocad, Revit κλπ για σειρά ~10 μαθημάτων. Εδώ ο κανόνας είναι 1000+ για μαθήματα 2 - 3 ημερών. 

Όσον αφορά το πτυχίο στο βιογραφικό, πήγαινα με M.Eng. τονίζοντας ότι πρόκειται για πενταετείς σπουδές. Και στη συνέντευξη αναφέρεται ως Μαστερ με εξειδίκευση στον τομέα που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μηχανικό που να εργάζεται στην Γερμανία - κατά προτίμηση κοντά στην ευρύτερη περιοχή του Ροστόκ - με αντικείμενο άδειες λειτουργίας και οικοδομικές για συνεργασία σε ένα έργο. Αν υπάρχει κανείς, ας μου στείλει pm πληζ :)

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα προηγούμενα μηνύματα, σχετικά με την ονομασία των τίτλων σπουδών μας σε χώρες της αλλοδαπής, υπάρχουν 2 εναλλακτικές επιλογές:

 

Επιλογή Α

Δίπλωμα Μηχανικού -> Diploma in Engineering

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης -> Postgraduate Diploma of Specialization

Διδακτορικό Δίπλωμα -> Doctoral Diploma

 

Επιλογή Β

Δίπλωμα Μηχανικού -> MEng (Master of Engineering)

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης -> MSc (Master of Science), MArts (Master of Arts), MBA (Master of Business Administration), ...

Διδακτορικό Δίπλωμα -> PhD (Doctor of Philosophy)

 

Η συνεπής στάση, που πρέπει να χαρακτηρίζει τον σοβαρό επαγγελματία μηχανικό, είναι να υιοθετηθεί είτε το πλαίσιο της επιλογής Α είτε το πλαίσιο της επιλογής Β. Σε καμία περίπτωση δε δείχνει σοβαρότητα η επιλογή ορισμένων στοιχείων από το πλαίσιο της επιλογής Α και των υπολοίπων από το πλαίσιο της επιλογής Β. Ή μόνο το ένα πλαίσιο ή μόνο το άλλο. Διαλέξτε και πάρτε.

 

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Mε λιγο ψαξιμο οντως θεωρειται και απο τα site των πανεπιστημιων σαν μαστερ

Το προτιμω νομιζω γιατι συνηθως το diploma τους φαινεται καπως περιεργο σαν ορος και παντα ρωτανε τι ακριβως πτυχιο ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως (το έχω ξαναπει), το ICE-UK αναγνωρίζει το δίπλωμα από Ελληνικό Πολυτεχνείο ως MEng.

Μπείτε σε αυτή την ιστοσελίδα και βάλτε το πανεπιστήμιο που πήρατε το πτυχίο και την ημερομηνία έναρξης σπουδών...

https://www.ice.org.uk/careers-and-training/graduate-civil-engineers/course-search-tool

Meng.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους

μεσα στη βδομαδα εχω μια συνεντευξη με μια ολλανδικη εταιρεια (CGI)  για θεση test engineer οπου θα παω προφανως σαν τζουνιορ ηλ.μηχανικος

 

δε γνωριζω καθολου την ολλανδικη αγορα εργασιας οποτε δεν εχω ιδεα και τι πρεπει να περιμενω σαν πρωτο μισθο. Σε περιπτωση που ερωτηθω τι θα ηταν καλο να απαντησω? μιλαω για μεικτες και καθαρες απολαβες, ειτε ετησιως ειτε μηνιαιως

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το numbeo.com

Είναι μια πλατφόρμα σύγκρισης διαφόρων στοιχείων του κόστους ζωής μεταξύ διαφόρων πόλεων, ευρωπαϊκών και μη.

Μπορείς να εισάγεις την πόλη στην οποία ζεις και τον μισθό σου, και το σαϊτ θα σου υπόλογίσει το μισθό που θα πρέπει να παίρνεις στην καινούρια πόλη, ώστε να διατηρήσεις το ίδιο βιοτικό επίπεδο (ουσιαστικά τον ελάχιστο μισθό για τον οποίο θα άξιζε να μετακομίσεις). Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τον καθένα πόσο  θα ήθελε να κερδίζει. 

Επίσης σου παρουσιάζει μια εκτενή λίστα με το μέσο κόστος διαφόρων προϊόντων / υπηρεσιών (ενοίκιο, ρεύμα, ίντερνετ, τρόφιμα, ρούχα κτλ) στις δύο πόλεις, οπότε μπορείς να συγκρίνεις λεπτομερέστερα. 

Εγώ εχω χρησιμοποίησει την πλατφόρμα για την μετακόμισή μου από την Ιταλία στο Λουξεμβούργο, και πρέπει να πω ότι ήταν εξαιρετικά ακριβής. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 5:49 ΜΜ, Τριαντάφυλλος Μ. said:

...

Καλησπέρα και σε ευχαριστω κατ αρχην για την απαντηση σου

γενικα γνωριζω πως ο μισθος θα καλυπτει ολα τα βασικα εξοδα σε καθε περιπτωση, απλα θελω να ξερω ποιος μισθος ειναι ''δικαιος'' για εναν junior μηχανικο.

δε θελω δηλαδη γενικα λογω της αγνοιας μου στην αγορα εργασιας να μου δωσουν εναν μισθο χαμηλοτερο απο αυτο που θα μπορουσα να παρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.