Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

@Emporas επειδή είμαι του ίδιου χώρου με σένα, θα σου πω οτι η εμπειρία που έχεις είναι εξειδικευμένη και γι'αυτό μπορείς και χτυπάς αυτά τα χρήματα που ανέφερες Ελλάδα. Χρήματα τα οποία είναι απλησίαστα για τον μέσο μηχανικό στην Ελλάδα.

Και εγώ έχω σκεφτεί κατά καιρούς την μετανάστευση παρ'όλο που οικονομικά είμαι ικανοποιημένος και έχω την τύχη να δουλεύω πενθήμερο και συνήθως 8ωρο. 

Σε τι είδους εταιρείες έχεις στείλει βιογραφικά; Προερχόμενες κατά το ήμισυ από χώρα της Κεντρικής Ευρωπής με βιομηχανία, σε συζητήσεις με τους συγγενείς μου, μου έχει αναφερθεί οτι ακόμα και για τους ντόπιους είναι δύσκολη η πρόσβαση σε εταιρείες αντίστοιχες όπως τις ελληνικές που αναφέρεις.

Ακόμα δεν έχω στείλει βιογραιφκά για να δω που βρίσκομαι, αλλά στο μυαλό μου έχω οτι θα ξεκινούσα να στέλνω σε κατασκευαστές εξοπλισμού με τους οποίους έχει τύχει να συνεργαστώ. Αν έχεις κάποιο contact  από συνεργάτες εξωτερικού (όπου δεν συνεργάζεστε αυτήν την στιγμή) δεν θα ήταν κακό να κάνεις μια κουβέντα/ερώτηση σχετικά με κενές θέσεις στην εταιρεία τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/4/2022 at 9:10 ΠΜ, mecheng_ said:

@Emporas επειδή είμαι του ίδιου χώρου με σένα, θα σου πω οτι η εμπειρία που έχεις είναι εξειδικευμένη και γι'αυτό μπορείς και χτυπάς αυτά τα χρήματα που ανέφερες Ελλάδα. Χρήματα τα οποία είναι απλησίαστα για τον μέσο μηχανικό στην Ελλάδα.

Και εγώ έχω σκεφτεί κατά καιρούς την μετανάστευση παρ'όλο που οικονομικά είμαι ικανοποιημένος και έχω την τύχη να δουλεύω πενθήμερο και συνήθως 8ωρο. 

Σε τι είδους εταιρείες έχεις στείλει βιογραφικά; Προερχόμενες κατά το ήμισυ από χώρα της Κεντρικής Ευρωπής με βιομηχανία, σε συζητήσεις με τους συγγενείς μου, μου έχει αναφερθεί οτι ακόμα και για τους ντόπιους είναι δύσκολη η πρόσβαση σε εταιρείες αντίστοιχες όπως τις ελληνικές που αναφέρεις.

Ακόμα δεν έχω στείλει βιογραιφκά για να δω που βρίσκομαι, αλλά στο μυαλό μου έχω οτι θα ξεκινούσα να στέλνω σε κατασκευαστές εξοπλισμού με τους οποίους έχει τύχει να συνεργαστώ. Αν έχεις κάποιο contact  από συνεργάτες εξωτερικού (όπου δεν συνεργάζεστε αυτήν την στιγμή) δεν θα ήταν κακό να κάνεις μια κουβέντα/ερώτηση σχετικά με κενές θέσεις στην εταιρεία τους.

Έχεις p.m.!

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2022 at 8:54 ΜΜ, lefe said:

 Φυσικα και υπηρχαν και αλλες τοσες περιπτωσεις ντοπιων που ελαβαν offer και τελικα δεν δεχτηκαν γιατι π.χ. χρησιμοποιησαν το offer για να πιεσουν για προαγωγη στην εταιρια που ηταν ηδη , και αυτα μεσα στο "παιχνιδι" ειναι, συμβαινουν.

 

Αυτό το έκανα πρόσφατα.

@Emporas σκέψου το από την ανάποδη λίγο. Προσλαμβάνεις εσύ κόσμο για θέση στην Ελλάδα και παίρνεις βιογραφικα από 'αλλες χώρες. Οι ερωτήσεις που θα έχεις αμέσως αμέσως είναι αν θα ξέρει ο ξένος καλά ελληνικά, γιατί θέλει να έρθει Ελλάδα κλπ. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας είναι αυτό, αλλά πιστεύω να κατάλαβες το σκεπτικό.

Η έκφραση "παπούτσι από τον τόπο σου" ισχύει παντού. Άδικο? Σίγουρα, μιας και το ότι κάποιος είναι ντόπιος δεν τον κάνει αυτόματα και καλό μηχανικό. Σκάρτοι μηχανικοί υπάρχουν παντού και πίστεψέ με έχω γνωρίσει αρκετούς ντόπιους μηχανικούς που είναι άχρηστοι, αλλά ξέρουν να παίζουν την αγορά της χώρας τους.

Το να μετακομίσεις στη χώρα που ψάχνεις δουλειά σου αυξάνει τις πιθανότητες, σίγουρα, αλλά δεν σου το εξασφαλίζει. Τα πρώτα 5 χρόνια που ήμουν στο UK βοήθησα 5 άτομα που ήθελαν να βρουν δουλειά, και οι 5 ήρθαν στο UK και έψαχναν

  • 3 βρήκαν μέσα στον πρώτο μήνα
  • 1 βρήκε δουλειά και έφυγε μετά από 3 μήνες γιατί δεν του άρεσε το ΗΒ
  • 1 δεν βρήκε μετά από 4 μήνες ψάξιμο και αρκετές συνεντεύξεις. Μου έλεγε πως ήξερε αγγλικά, αλλά τελικά δεν ήξερε. Τελείωσαν τα λεφτά και γύρισε πίσω.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, rootbreaker said:

Αυτό το έκανα πρόσφατα.

@Emporas σκέψου το από την ανάποδη λίγο. Προσλαμβάνεις εσύ κόσμο για θέση στην Ελλάδα και παίρνεις βιογραφικα από 'αλλες χώρες. Οι ερωτήσεις που θα έχεις αμέσως αμέσως είναι αν θα ξέρει ο ξένος καλά ελληνικά, γιατί θέλει να έρθει Ελλάδα κλπ. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας είναι αυτό, αλλά πιστεύω να κατάλαβες το σκεπτικό.

Η έκφραση "παπούτσι από τον τόπο σου" ισχύει παντού. Άδικο? Σίγουρα, μιας και το ότι κάποιος είναι ντόπιος δεν τον κάνει αυτόματα και καλό μηχανικό. Σκάρτοι μηχανικοί υπάρχουν παντού και πίστεψέ με έχω γνωρίσει αρκετούς ντόπιους μηχανικούς που είναι άχρηστοι, αλλά ξέρουν να παίζουν την αγορά της χώρας τους.

Το να μετακομίσεις στη χώρα που ψάχνεις δουλειά σου αυξάνει τις πιθανότητες, σίγουρα, αλλά δεν σου το εξασφαλίζει. Τα πρώτα 5 χρόνια που ήμουν στο UK βοήθησα 5 άτομα που ήθελαν να βρουν δουλειά, και οι 5 ήρθαν στο UK και έψαχναν

  • 3 βρήκαν μέσα στον πρώτο μήνα
  • 1 βρήκε δουλειά και έφυγε μετά από 3 μήνες γιατί δεν του άρεσε το ΗΒ
  • 1 δεν βρήκε μετά από 4 μήνες ψάξιμο και αρκετές συνεντεύξεις. Μου έλεγε πως ήξερε αγγλικά, αλλά τελικά δεν ήξερε. Τελείωσαν τα λεφτά και γύρισε πίσω.

Νομίζω ότι έχω παρεξηγηθεί...δε διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα αναφέρεις!

Η μόνη μου ένσταση αφορά όλες αυτές τις γελοίες προφάσεις περί «εγχώριας προϋπηρεσίας», «εγχώριων σπουδών» κ.λπ. που χρησιμοποιούνται από τους εκπροσώπους των ξένων εταιρειών (και όχι μόνο, όπως είδαμε κι απ' αυτό το thread😏) για να δικαιολογήσουν τα λογικά κι αναμενόμενα (ειδικά σε μια χώρα που έδειξε με τον πιο σαφή τρόπο ότι ΔΕΝ θέλει άλλους ξένους) discriminations μεταξύ ντόπιων και ξένων υποψηφίων...

Με απλά λόγια: πες στον υποψήφιο στα ίσα «θέλω ντόπιο» (για τον Α ή Β λόγο, γούστο σου) κι άσε τα «δεν ξέρω τι σπούδασες», «δεν ξέρω τι προϋπηρεσία είχες» και τα σχετικά, όλα αυτά μπορεί να τα ελέγξει ο οποιοσδήποτε πανεύκολα (diploma supplement για τις ακαδημαϊκές σπουδές, βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από πρώην εργοδότες με όσες λεπτομέρειες χρειαστούν κ.λπ.) ΑΝ θέλει!😉

Όσο για το UK τα είπαμε, εφόσον την είδαν Αμερική και μπορούν να καλύψουν ακόμη και τις θέσεις των occupation shortage lists τους με μη Ευρωπαίους, μαγκιά τους!
Αλλά κάτι μου λέει ότι μόλις γυρίσει η οικονομική κατάσταση παγκοσμίως κι ανοίξουν πάλι οι δουλειές θα την (ξανα)γυρίσουν τη μπιφτέκα!😏

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Emporas said:

Με απλά λόγια: πες στον υποψήφιο στα ίσα «θέλω ντόπιο» (για τον Α ή Β λόγο, γούστο σου) κι άσε τα «δεν ξέρω τι σπούδασες», «δεν ξέρω τι προϋπηρεσία είχες»

Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε χώρα, άσχετο το ποιά είναι η ισχύουσα νομοθεσία ή κατεύθυνση από τα επάνω. Στην τελική, τις τελικές αποφάσεις για πρόσληψη τις παίρνουν άνθρωποι με biases και όχι μια νομοθεσία που σου λέει ότι έχεις (ή δεν έχεις) το δικαιωμα ελεύθερης εργασίας σε μια χώρα.

Οι βρετανοί δεν καλύπτουν τις θέσεις με ντόπιους (ή με μηχανικούς που είναι εδώ χρόνια) ούτε για αστείο με την υπάρχουσα ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, rootbreaker said:

α)Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε χώρα, άσχετο το ποιά είναι η ισχύουσα νομοθεσία ή κατεύθυνση από τα επάνω. Στην τελική, τις τελικές αποφάσεις για πρόσληψη τις παίρνουν άνθρωποι με biases και όχι μια νομοθεσία που σου λέει ότι έχεις (ή δεν έχεις) το δικαιωμα ελεύθερης εργασίας σε μια χώρα.

β)Οι βρετανοί δεν καλύπτουν τις θέσεις με ντόπιους (ή με μηχανικούς που είναι εδώ χρόνια) ούτε για αστείο με την υπάρχουσα ζήτηση.

α)Ε αυτό λέω κι εγώ, αφού αυτό ισχύει και το ξέρουμε κι εμείς κι αυτοί, προς τι αυτού του είδους οι προφάσεις;
Μην τυχόν και χαλάσει η θεσπέσια εικόνα της «ελεύθερης αγοράς» που (νομίζουν ότι) έχουν χτίσει;😏
Μην τυχόν και πούμε πέντε πράγματα με τ' όνομά τους (αυτό για κάποιους που σχολίασαν προηγουμένως σιγοντάροντας το αφήγημα των recruiters);

β)Εξαρτάται για τι είδους θέσεις μιλάμε: τις θέσεις του κώλου με 25-30 χιλιάρικα το πολύ λίρες ετήσιο μικτό μισθό (και μάλιστα σε ακριβές περιοχές όπως π.χ. εκεί που είσαι εσύ) που είναι και οι περισσότερες τις καλύπτουν με διάφορους φουκαράδες απ' όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, «πουλώντας» τους πλέον ως benefit τη χορήγηση βίζας (δες π.χ. αγγελίες που κυκλοφορουν σ' Ελληνικά sites για δουλειές στο UK και θα καταλάβεις τι εννοώ)...τις καλές θέσεις όμως τις κρατάνε για τους δικούς τους, όσο πετσιά άσχετοι κ.λπ. κι αν είναι!😉
Και πέρα απ' όλα αυτά σιγά τη ζήτηση που υπάρχει (για τις δικές μας δουλειές, όχι IT κ.λπ. που τώρα είναι booming σε όλο τον κόσμο), από τον κορονοϊό και μετά εκεί πέρα είστε κάθε πέρυσι και καλύτερα, συνέχεια μαθαίνω για φίλους και γνωστούς που γύρισαν Ελλάδα (και κανέναν να πήγε τα τελευταία 2+ χρόνια) κι οι μισές αγγελίες που ανεβαίνουν είναι μούφες από recruiters που τις ανεβάζουν μόνο και μόνο για να μαζεύουν βιογραφικά και να δικαιολογούν το μισθό τους!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Emporas said:

β)Εξαρτάται για τι είδους θέσεις μιλάμε: τις θέσεις του κώλου με 25-30 χιλιάρικα το πολύ λίρες ετήσιο μικτό μισθό (και μάλιστα σε ακριβές περιοχές όπως π.χ. εκεί που είσαι εσύ) που είναι και οι περισσότερες τις καλύπτουν με διάφορους φουκαράδες απ' όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, «πουλώντας» τους πλέον ως benefit τη χορήγηση βίζας (δες π.χ. αγγελίες που κυκλοφορουν σ' Ελληνικά sites για δουλειές στο UK και θα καταλάβεις τι εννοώ)...τις καλές θέσεις όμως τις κρατάνε για τους δικούς τους, όσο πετσιά άσχετοι κ.λπ. κι αν είναι!😉
Και πέρα απ' όλα αυτά σιγά τη ζήτηση που υπάρχει (για τις δικές μας δουλειές, όχι IT κ.λπ. που τώρα είναι booming σε όλο τον κόσμο), από τον κορονοϊό και μετά εκεί πέρα είστε κάθε πέρυσι και καλύτερα, συνέχεια μαθαίνω για φίλους και γνωστούς που γύρισαν Ελλάδα (και κανέναν να πήγε τα τελευταία 2+ χρόνια) κι οι μισές αγγελίες που ανεβαίνουν είναι μούφες από recruiters που τις ανεβάζουν μόνο και μόνο για να μαζεύουν βιογραφικά και να δικαιολογούν το μισθό τους!

E εντάξει. Ξέρεις εσύ καλύτερα που είσαι Ελλάδα την αγορά του ΗΒ από άτομα που ζουν και εργάζονται στο ΗΒ χρόνια. Μη σου το χαλάσουμε λοιπόν

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, rootbreaker said:

E εντάξει. Ξέρεις εσύ καλύτερα που είσαι Ελλάδα την αγορά του ΗΒ από άτομα που ζουν και εργάζονται στο ΗΒ χρόνια. Μη σου το χαλάσουμε λοιπόν

Οκ, καταλαβαίνω ότι μπορεί ν' ανήκεις/ανήκες κάποτε στην κατηγορία που προανέφερα και να «χτύπησα φλέβα» (κρίνοντας κι απ' το ότι δε δηλώνεις πια «μηχανικός Τ.Ε.Ι.» εδώ μέσα αλλά «διπλωματούχος»), δεν είχα καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο (δυστυχώς συμβαίνουν αυτά όταν είσαι «ωμός» και δε μασάς τα λόγια σου) αλλά δεν υπάρχει και λόγος από μέρους σου να ξεκινάς διάλογο όταν δεν έχεις όρεξη ή/και επιχειρηματολογία για κάτι τέτοιο και να καταλήγεις να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου...στο δια ταύτα αφενός, όπως ανέφερα και στα αρχικά μου μηνύματα, συζώ με συνάδελφο που έζησε κι εργάστηκε στο UK μια πενταετία (προφανώς πάνω στη φούρια σου να μου «την πεις» σου διέφυγε), συνεπώς το σχετικό ξερολίστικο υφάκι που υιοθετείς μόνο γέλιο μπορεί να μου προκαλέσει, αφετέρου γνώστης «σε βάθος» της αγοράς του Ηνωμένου Βασιλείου ούτε είμαι ούτε δήλωσα ποτέ ότι είμαι, γνωρίζω όμως ακριβώς όσα μου χρειάζονται για να μπορώ να υποστηρίξω όσα γράφω (κι αν κρίνω απ' την αντίδρασή σου, μάλλον δεν απέχουν και πολύ απ' την πραγματικότητα)...

Υ.Γ. @georgios_m έτσι κερδίζουμε όλοι: και οι εταιρείες (χρόνο από τη μείωση φόρτου διαχείρισης βιογραφικών και ό,τι αυτά φέρουν (τηλέφωνα, συνεντεύξεις κ.λπ.), χρήμα από την απλοποίηση των recruitment processes κ.α.) και πολύ περισσότερο εγώ (που θα κερδίσω ΠΟΛΥ χρόνο κι είτε θα ξαναπροσπαθήσω σε μια μεταγενέστερη ευνοϊκότερη οικονομικά συγκυρία, με καλύτερο βιογραφικό απ' ότι σήμερα κ.λπ. είτε θα κλείσω εντελώς την προοπτική της Χ, Υ κ.λπ. χώρας και θα επικεντρώσω το ενδιαφέρον μου αλλού)...και πέρα απ' όλα αυτά, για κάποιους ανθρώπους η ευθύτητα, η ειλικρίνεια κ.λπ. είναι μεγάλο προτέρημα κι εκτιμάται!😉

Edited by Emporas
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Μίλησα με μια ελληνική εταιρεία ψάχνει ηλεκτρολόγο (όχι απαραίτητα μηχανικό) που να γνωρίζει μόνο να διαβάζει σχέδιο. Η θέση είναι σε ναυπηγείο στην Κίνα 8 μήνες τον χρόνο ή κάτι τέτοιο για περισσότερες πληροφορίες 00306948983132.

 

Παιδιά αν θέλετε δουλειά εξωτερικό, αφήστε τις δικαιολογίες και ξεκινήστε γερμανικά... Δουλειές υπάρχουν πολλές.

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ, αναγνώρισα το πτυχίο μου στην Γερμανία στο υπουργείο πολιτισμού και πήρα τον τίτλο μηχανικού από το επιμελητήριο χωρίς να έχω μεταπτυχιακό, χωρίς να δώσω μαθήματα... 300€ θέλει το επιμελητήριο και 200€ το υπουργείο πολιτισμού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.