Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εγω θεωρω πως ο carlos μας παρουσιαζει μια κατασταση ειδυλλιακη σε σχεση με την πραγματικοτητα. Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισουμε πως η Παγκοσμια Οικονομικη κριση εχει χτυπησει ολα τα κρατη του Δυτικου Κοσμου ετσι και την Γερμανια.

Εγω με συγγενεις και τον κολλητο μου που σπουδαζει εκει μαθαινω μια κατασταση εντελως διαφορετικη με αυτη που λεει ο Carlos. Η ανεργία ειναι υψηλη, μεγαλο μερος της παραγωγης εχει μεταφερθει σε Τσεχία, Ουγγαρία και Πολωνία οπου τα εργατικα χερια ειναι φτηνοτερα και ειδικα ο κλαδος των Μηχανικων εχει πληγει σφοδρα.

Το κόστος ζωης στις μεγαλες πολεις οπως Μοναχο, φρανφουρτη, Βερολινο ειναι αρκετα πιο ακριβα απο Ελλαδα, ενω το κοστος ζωης σε μικρες πολεις ειναι οπως η Ελλαδα.

 

Μην ξεχναει κανεις πως εκει θα υπαρχει και κοστος διαμονης το οποιο θα καλυπτετε εσεις και το βασικοτερο πως εαν κανετε ενα τετοια αλμα και τα πραγματα δεν πανε οπως περιμενετε δεν θα βρεθει κανενας carlos να σας αποζημιωσει...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θεωρω πως ο carlos μας παρουσιαζει μια κατασταση ειδυλλιακη σε σχεση με την πραγματικοτητα. Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισουμε πως η Παγκοσμια Οικονομικη κριση εχει χτυπησει ολα τα κρατη του Δυτικου Κοσμου ετσι και την Γερμανια.

Εγω με συγγενεις και τον κολλητο μου που σπουδαζει εκει μαθαινω μια κατασταση εντελως διαφορετικη με αυτη που λεει ο Carlos. Η ανεργία ειναι υψηλη, μεγαλο μερος της παραγωγης εχει μεταφερθει σε Τσεχία, Ουγγαρία και Πολωνία οπου τα εργατικα χερια ειναι φτηνοτερα και ειδικα ο κλαδος των Μηχανικων εχει πληγει σφοδρα.

Το κόστος ζωης στις μεγαλες πολεις οπως Μοναχο, φρανφουρτη, Βερολινο ειναι αρκετα πιο ακριβα απο Ελλαδα, ενω το κοστος ζωης σε μικρες πολεις ειναι οπως η Ελλαδα.

 

Μην ξεχναει κανεις πως εκει θα υπαρχει και κοστος διαμονης το οποιο θα καλυπτετε εσεις και το βασικοτερο πως εαν κανετε ενα τετοια αλμα και τα πραγματα δεν πανε οπως περιμενετε δεν θα βρεθει κανενας carlos να σας αποζημιωσει...

θα συμφωνησω μαζι σου..το κοστος διαβιωσης στην γερμανια ειναι πολυ υψηλο και σε καμια περιπτωση 150 ευρω ενοικιο που καπου διαβασα..

αποψη μου ειναι οτι χανετε τον πολυτιμο σας χρονο ψαχνοντας σ αυτη την χωρα για εργασια.

ασια ειναι το μελλον του μηχανικου που θελει να μεταναστευσει..

Link to comment
Share on other sites

Με καλές παροχές μπορούμε να εξετάσουμε τα πιθανά μέρη.Απο κει και πέρα , απο αγγελίες τουλάχιστον , δε βλέπω κάτι για οπουδήποτε στο εξωτερικό.Έχει εντοπίσει κάποιος συνάδελφος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και 4-5 μέρες μια αγγελία για 4 θέσεις πολιτικών μηχανικών στην Αγγλία αλλά οι mods δεν την έχουν ανεβάσει ακόμα... :(

 

edit: άκυρο, μόλις είδα ότι ανέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

thodoris esi mporei na theoreis oti thes.ego apla anafero tin katastasi opos tin zo ego pou eimai sinexeia germania-ellada.tin zo tin pragmatikothta ths germanias.den anafero ti mou eipe o kathenas kai ti akousa.tin teleutea fora poy imoun sto dortmund plirosa gia 3 mpires 3.60 euro.o kollitos moy noikiazei domatio 200 euro.genika to thema einai pos autes oi sinthikes zois den iparxoun stin germania.oute oi germanoi paleyoyn gia tin epiviosi opos emas.tespa prepei kaneis na paei na dei pos einai gia na dei ti moufes grafoun tipoi san ton thodori.poy sigoura den exoun paei germania k anaferoun oti toys eipe o theios tou.kai ksanaleo pos anaferomai mono stoys mhxanologous gia eyresi ergasias.gia ta alla ta epaggelmata den ksero ti ginete.opoios thelei na figei germania kalo tha einai na paei na meinei 2 vdomades toylaxiston na dei pos einai.na meinei esto k se hostel.na paei apo to super na psonisei na dei times.na paei ston fourno ,stin agora na paei na piei kafe.genika na parei mia kalh aisthisi tis kathimerinothtas.na dei poso plironei kaneis reuma k tilefono stin germania.apla min akoute ton kathe tixarpasto (opos k mena )na sas leei aneythina to pos einai i zoi sthn germania.sikothite k pante gia 2 vdomades se ena hostel me 15 euro tin mera na diamorfosete i idioi gnomi.

 

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. οι οικομικη κριση εχει χτυπησει και τη γερμανια οπωσ αναφερει ο θοδωρης.και η γερμανια μειωνει συνεχως την ανεργια.πριν 2 εβδομαδες εδωσε αυξηση σε συνταξεις και επιδομα ανεργιας.αυτα τα ξερεις θοδωρη?δεν διαβασεις bild,spiegel?εδω δεν υπαρχει σαλιο και οι αλλοι δινουν αυξησεις.παιδια δεν ξερω πραγματικα αν εχετε καταλαβει τι σημαινει γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

carlos εχω ακουσει οτι η ζωη στην γερμανια ειναι πανακριβη..ομως ισως ειναι ραδιο αρβυλα και μενω σ οσα λες..

 

σ ευχαριστω που γραφεις εστω και κατι αισιοδοξο..

 

εχω βαρεθει να διαβαζω απαισιοδοξα μυνηματα για εργασια στο εξωτερικο..οτι παντου ειναι χαλια..ιδια με εδω..

ισως τελικα ακομα και εκει να βγαζουμε την ιδιοσυγκρασια μας σαν λαος..μιζερια και παλι μιζερια..πουθενα ελπιδα..

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Carlos!

2 φορές που βρέθηκα στο Βερολίνο για βόλτα, ήταν απίστευτα φτηνά τα πάντα, το δε hostel που έμενα (http://www.circus-berlin.de/514.html) έκανε όντως 15 ευρώ (2007) σε κεντρικό σημείο, πεντακάθαρο και φιλικό προσωπικό ακόμα και σε τόσο χαμηλή τιμή δωματίου. Φίλη μου νοίκιαζε δυάρι δίπλα στο θέατρο του Brecht (!!!) με θέα στο ποτάμι με 400 ευρώ, σαν να λέμε ότι νοικιάζεις δυάρι στην Αεροπαγείτου με 400 ευρώ. Το φαγητό, το super market, το ποτό στα μπάρ είναι στα επίπεδα που αναφέρει ο Carlos.

Φυσικά το κόστος ζωής σε πόλεις όπως το Μόναχο είναι μεγαλύτερο αλλά καμιά σχέση με τα ελληνικά τερτίπια που σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.