Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εργοταξια στα βαλκανια εχει καποιες ελληνικες εταιρειες που ασχολουνται και εννιοτε βγαινει και καμια αγγελια, αλλα ειδικη σελιδα δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου εχουν πει φιλοι οτι παιζουν 2 μεγαλα εργοταξια στη λιβυη, δυσκολη φαση στην ερημο (οχι σε πολη) αλλα καλουτσικα λεφτα για 5 χρονια. δωστε σημασια γιατι ειναι κοντα η πτηση και εκτιμουν τους ελληνες σε αυτες τις χωρες. αντε μην πλακωσουν κι εκει οι ακριδες οι ινδοι μηχανικοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κοιτάω τακτικά αγγελίες και για έξω εχω δει μηδαμινά πράγματα...

man παντου ειναι δυσκολα. Νομιζεις ο electricalengineer θα εμενε εδω; προφανως και ο,τι κλεει ειναι στη θεωρια, αλλιως θα ειχε φυγει εξω

 

@ streetas

μαν ουτε ακρες εχω, ουτε απειρος ειμαι. Απλα ρωταω μηχανικους τι γινεται. Μερικοι μου λενε οτι ειναι χαλια τα πραγματα. Αλλοι ομως μου λενε οτι αυτοι το κυνηγησαν και μια χαρα τα καταφεραν. Το να βαφτιζεις ολους οσους πετυχαινουν κατι, 'βυσματα' δεν ειναι σωστο γιατι δεν ξερεις και μιλας υποθετικα. Απλα παραδεξου οτι υπαρχουν ανθρωποι που πετυχαν και ναι ειναι στην ελλαδα! Παραδεξου το οτι πετυχαν με το σπαθι τους! Και ναι δεν ειχαν βυσμα!

 

@ electrical engineer

φιλε μου μην προσπαθεις να μου το παιξεις μεγαλυτερος γιατι αυτα που μου λενε οι πετυχημενοι, μου τα λενε και ξερουν κατι παραπανω απο σενα. Τι ηλικια εχεις; αν εισαι κατω απο 35 δεν δικαιουσαι να μιλας... Εισαι πολυ νεος και οχι πολυ μεγαλυτερος μου.

Εμενα μου τα λενε και 35ρηδες και 40ρηδες. Γι' αυτο μην προσπαθεις να μου πεις οτι ειμαι αδαης ή εχω ακρες. Σου ξαναλεω, καλο ειναι να μοιρολογουμαι , αλλα αν μετρησεις τα accounts οσων ημμυ γραφουν εδω (ειδικα απο εμπ) ειναι 1-2. Τι εχουν να πουν οι 1-2 ;;; ελαχιστα!

 

απλα ρωτα περισσοτερους. Ολοι εχουν παραπονα δε λεω. Αλλα τλχ βγαζουν χαρτζιλικι!

Μην νομιζεις οτι εξω ειναι καλα. Μονο αυτο λεω.

 

Κοιτα να χαιρεσαι τη ζωη σου. Γιατι πουθενα δεν εινα ικαλα. Ελλαδα τλχ ΖΕΙΣ ! Αυτο εχει σημασια. ΖΕΙΣ, με ωραιο ουρανο, ηλιο, διασκεδαση, βολτες. Εξω, δε θα ζεις. Θα δουλευεις!

Link to comment
Share on other sites

@ hmmypm

 

οχι φτιαχνει ο τρελοκανταφι κατι διυλιστηρια και μια κωμοπολη απο οτι εχω ακουσει, κανονικη δουλεια για πολιτικους μηχανικους εργοταξιου. απο λιγο ψαξιμο δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο να σας το ποσταρα, η j&p δεν κανει κατι εκει?, εχει στειλει κανεις βιογραφικο στους κυπριους?

 

@ spenergy

 

αγορι μου κρατα λιγο μποσικα στις αποψεις σου γιατι απο εδω που ειμαι εγω, και κοιτοντας εκει που εισαι εσυ, βλεπω ενα βουνο απο φαπες της ζωης να κατευθυνονται προς το μερος σου.

 

και επειδη εγω τις εφαγα τις φαπες μου, σταθηκα ορθιος, και εχω ζησει και εξω και μεσα, και ειμαι απο αυτους που πηγαν καλα και εκει κι εδω, και επειδη κι εμενα μου τη σπαει να δαιμονοποιειται η επιτυχια και να λεμε οτι οποιος παει καλα ειναι βυσμα (ψαξε να βρεις 10 θρεντ που μαλωνω με ολους εδω μεσα), εχω να σου πω πως ο,τι συνεβαινε μεχρι τωρα δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση με ο,τι προκειται να συμβει.

 

μπραβο σου που εισαι ημυεμιπι ή οτι αλλο, αλλα δινεις την εντυπωση οτι θεωρεις οτι εχει πιασει τον καρδιναλιο απο τους ορχεις. παντα πολυ κακη αποψη για νεο ανθρωπο και συνηθως με γελοια αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

@ electrical salonica

η περιπτωση σου μπορει να ειναι μια ιστορια αποτυχιας , ομως η ιστορια αυτων των ανθρωπων που εχω μιλησει και εχω προσκαλεσει να γραψουν στο φορουμ, ειναι ιστορια επιτυχιας!

 

Το λινκ που εδωσες ειναι απο ενα μεταπτυχιακο που ξερω απο πρωτο χερι. Αυτο με τη σουπα ειναι ειρωνικο και η ειρωνεια δεν ειναι επιχειρημα.

 

@ Howard

οι φαπες της ζωης ειναι για καλο και μαθαινεις. Φαπες θα φας και στη γερμανια και στην αγγλια . Αυτο που ειπα λοιπον ειναι οτι κριση υπαρχει παντου και το να πας εξω οπως ολοι εδω υποστηριζουν αλλα μονο ο carlos το εφαρμοσε δεν ειναι η σωστη λυση!

 

Στην Ελλαδα δουλειες καλες υπαρχουν. Εγω εξαρχης ειπα οτι δε γουσταρω αυτο το κλιμα ηττοπαθειας που καποιοι εδω μεσα γραφουν.

 

Υπαρχουν δουλειες και για τους νεους. Γνωριζω δικους μου που βρηκαν με 1200 πρωτο μισθο. Επειδη ενας αναγνωστης εγραψε πρωτο μισθο το 1995 πηρε 700, δε σημαινει οτι εγω θα παιρνω 500.

 

Αυτα να τα ακουσω απο εργοδοτη που θελει να μου ριξει την αυτοπεποιθηση για να ζητησω εγω και αλλοι νεοι λιγοτερα. Αλλα οχι απο εδω μεσα. Εκτος και αν καποιοι το εχουν κανει συνηθεια και εχουν αυτο το σκοπο. Να ριξουν πιο κατω το ηθικο με το να μιλανε μονο για τα αρνητικα της ελλαδας.

 

Ακουω μηχανικους να λενε ΄δοξα τω θεω΄ , αυτοι δλδ πως πανε καλα; απλα καποιοι πετυχαν στην ελλαδα ενω δεν πετυχατε. Και βολευει να λετε οτι ολοι στο εξωτερικο πετυχαινουν , αλλα ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ, ΛΟΓΩ ΠΑΙΔΙΩΝ δεν πηγατε, αρα λετε οτι η αποτυχια οφειλετε στο οτι λογω συγκυριων δεν πατε εξωτερικο και οχι στις κακες επιλογες που κανατε.

 

Αυτα που λεω δεν τα λεω απο κανενα καλαμι. Και δεν ζητησα απο κανεναν εδω να μου πει πως ειναι η αγορα. Εγω εγραψα τη γνωμη μου οτι απο οσα ακουω απο εμπειρους , πιο πολλα ειναι τα θετικα παρα τα αρνητικα.

 

Τη γνωμη να την κρατησετε για τον εαυτο σας. Και να τη λετε μονο οταν σας τη ζητανε. Παρα;δεχτειτε οτι ναι στην ελλαδα , υπαρχουν ιστοριες επιτυχιες , ανθρωποι που κανουν κατι παραγωγικο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε κανεις οτι δεν υπαρχουν ιστοριες επιτυχιας στην ελλαδα. ειπαμε 10 ανθρωποι οτι για τη δικη σας γενια μηχανικων τα πραγματα ειναι δυσκολα και λογω γενικοτερης καταστασης το "εξω" ισως ειναι μια πολυ καλη λυση για οποιον μπορει.

 

τα αλλα τα αφηνω ασχολιαστα γιατι επεσε πολυ το επιπεδο της κουβεντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.