Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Οκ υπάρχουν 10 μεγάλα μαγαζιά που παίζουν το παιχνίδι και μάλλον καλό είναι να ξεκινήσεις απο φυσικός. Εχει το ρημάδι δύσκολα μαθηματικά και φυσική. Fire engineering εχει τρελό χρήμα και πολλές δουλειές.

Ένα από αυτά (μητρική εταιρεία σε ΗΠΑ και θυγατρική σε UK) βάρεσε κανόνι πρόσφατα. Πέρα από αυτές όμως υπάρχουν και οι κατασκευαστές acoustic barrier, acoustic enclosure.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ολο παιχνίδι θα παίζεται για τα επόμενα χρονια σε oil & gas... Γενικα και παντου απο Νορβηγία μεχρι μέση ανατολή και ΗΠΑ

Επίσης μεγαλα project σε ΑΠΕ κεντρική και βόρειο ευρωπη δεν εχουν αναφερθεί απο κανέναν οι ΑΠΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι έκανες εκεί. 

Στην κατασκευή του μετρό δουλεύω.Πρώτη φορά σε ΤΒΜ.Κυρίως σε κατασκεύη σηράγγων με ΝΑΤΜ δούλευα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι ο ίδιος με πριν; Και γιατι θελεις να φύγεις; Θεμα συνθηκών, μισθού η κατι αλλο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ολο παιχνίδι θα παίζεται για τα επόμενα χρονια σε oil & gas... Γενικα και παντου απο Νορβηγία μεχρι μέση ανατολή και ΗΠΑ

Επίσης μεγαλα project σε ΑΠΕ κεντρική και βόρειο ευρωπη δεν εχουν αναφερθεί απο κανέναν οι ΑΠΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα πραγματα για τα ΑΠΕ, ειδικα τα offshore που ειναι κ τα πιο χοντρα χρηματα ειναι λιγακι σε drop.

 

Οποιος θελει oil & gas οπωσδηποτε offshore !!!! κοιταχτε να εξοικιωθειτε με CFD, wave numerical model, coastal models, flood models και flow current models

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να φύγει απο την Ελλάδα έχει τις παρακάτω επιλογές

 

α) Δανία,

β) Σουηδία

γ) Ρωσία

δ) ΗΠΑ

ε) Καναδάς

ζ) Βραζιλία

η) Αυστραλία

θ) Νέα Ζηλανδία

ι) Νότιος Αφρική

Ροδόπουλε, με συγχωρείς κιόλας αλλα μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε τι κοινό απευθύνεσαι οι οποίοι σκέφτονται την μετανάστευση.

Μιλάμε για ηλικίες 25-35 φαντάζομαι η πλειονότητα των μηχανικών εδώ μέσα, όπου αν είναι τυχεροί έχουν ένα 3χιλιαρο στην ακρη να ξοδέψουν πηγαίνοντας σε μια χώρα για να βρουν δουλειά.

Οι μεγαλύτεροι σε υποχρεώσεις, μπορεί να πρέπει να πάνε μόνοι τους στην αρχή και μετά να φέρουν την οικογένεια από Ελλάδα.

 

Δηλαδή δεν έχει άλλες χώρες με εταιρείες σε hi-tech περιβάλλον στην Ευρώπη όπου ένας 25άρης να μπορεί να ξεκινήσει την καριέρα του; Δηλαδή από Ευρώπη εσύ δίνεις μόνες επιλογές Δανία, Σουηδία και Ρωσία;

 

Για πες για την Νότιο Αφρική, γιατί ήμουν πριν μερικούς μήνες επισκεπτόμενος τοπικές εταιρείες, οινοποιία , ασφαλιστικές, τράπεζες, κλπ. Για πες που ακριβώς θα πάει ο Έλληνας; Στα ορυχεία;

Πανέμορφη χώρα, ωραιότατο φαγητό, ωραίοι ανθρώποι ,αλλα συρματοπλέγματα στα σπίτια και σε κάθε σταυροδρομι αστυνομικός η σεκιουριτάς.

 

Ο Έλληνας πρέπει να καταλάβει πως μετράνε οι γνώσεις και όχι τα πτυχία και τα δικαιώματα..

Η συμβουλή μου είναι μάθε ένα 3d  σχεδιαστικό πρόγραμμα πχ Unigraphics και ψάξε δουλειά ως draftsman. Χρησιμοποίησε youtube.

Αυτοί που έχουν εμπειρία με ISO ας πάνε στην διαχείριση ποιότητας.

Αυτοί που έχουν τάση για tests, μετρήσεις, κλπ ας πάνε σε R&D σε οποιαδήποτε εταιρεία πχ με HVAC αντικείμενο.

Και το έχω ξαναπεί, στήστε σωστό βιογραφικό στοχευμένο για την δουλειά.

Φυσικοί, Μαθηματικοί, κλπ ειδικότητες, μπορούν να κάνουν και αυτοί R&D, δεν τους περιορίζει τίποτα.

Στο φινάλε κάντε πρακτική σε μια εταιρεία αν σας παίρνει οικονιμικά, στο εξωτερικό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι ο ίδιος με πριν; Και γιατι θελεις να φύγεις; Θεμα συνθηκών, μισθού η κατι αλλο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ο ίδιος με πριν δεν είμαι γιατί έχω καιρό να γράψω.Οι συνθήκες δεν μου αρέσουν κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, με συγχωρείς κιόλας αλλα μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε τι κοινό απευθύνεσαι οι οποίοι σκέφτονται την μετανάστευση.

Μιλάμε για ηλικίες 25-35 φαντάζομαι η πλειονότητα των μηχανικών εδώ μέσα, όπου αν είναι τυχεροί έχουν ένα 3χιλιαρο στην ακρη να ξοδέψουν πηγαίνοντας σε μια χώρα για να βρουν δουλειά.

Οι μεγαλύτεροι σε υποχρεώσεις, μπορεί να πρέπει να πάνε μόνοι τους στην αρχή και μετά να φέρουν την οικογένεια από Ελλάδα.

 

Δηλαδή δεν έχει άλλες χώρες με εταιρείες σε hi-tech περιβάλλον στην Ευρώπη όπου ένας 25άρης να μπορεί να ξεκινήσει την καριέρα του; Δηλαδή από Ευρώπη εσύ δίνεις μόνες επιλογές Δανία, Σουηδία και Ρωσία;

 

Για πες για την Νότιο Αφρική, γιατί ήμουν πριν μερικούς μήνες επισκεπτόμενος τοπικές εταιρείες, οινοποιία , ασφαλιστικές, τράπεζες, κλπ. Για πες που ακριβώς θα πάει ο Έλληνας; Στα ορυχεία;

Πανέμορφη χώρα, ωραιότατο φαγητό, ωραίοι ανθρώποι ,αλλα συρματοπλέγματα στα σπίτια και σε κάθε σταυροδρομι αστυνομικός η σεκιουριτάς.

 

Ο Έλληνας πρέπει να καταλάβει πως μετράνε οι γνώσεις και όχι τα πτυχία και τα δικαιώματα..

Η συμβουλή μου είναι μάθε ένα 3d  σχεδιαστικό πρόγραμμα πχ Unigraphics και ψάξε δουλειά ως draftsman. Χρησιμοποίησε youtube.

Αυτοί που έχουν εμπειρία με ISO ας πάνε στην διαχείριση ποιότητας.

Αυτοί που έχουν τάση για tests, μετρήσεις, κλπ ας πάνε σε R&D σε οποιαδήποτε εταιρεία πχ με HVAC αντικείμενο.

Και το έχω ξαναπεί, στήστε σωστό βιογραφικό στοχευμένο για την δουλειά.

Φυσικοί, Μαθηματικοί, κλπ ειδικότητες, μπορούν να κάνουν και αυτοί R&D, δεν τους περιορίζει τίποτα.

Στο φινάλε κάντε πρακτική σε μια εταιρεία αν σας παίρνει οικονιμικά, στο εξωτερικό.

 

Αντε πάλι τα ιδια. Μιλάω για χώρες που μπορείς να περάσεις τα υπόλοιπα 40 χρονια της ζωής σου. Εγω Johannesburg πέρασε 3 μήνες τέλεια και έμενα και μόνιμα. Πολύ μου άρεσε.Υπάρχει και άνθιση σε ξενοδοχεία και ετοιμάζονται και 3 μεγάλα projects στα 17 δις. Τα ορυχεία έχουν χρήμα για μηχανικούς.  

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για χώρες που μπορείς να περάσεις τα υπόλοιπα 40 χρονια της ζωής σου.

 

Κατά την γνώμη μου,δεν υπάρχει αυτό. Αυτό ήταν το μοντέλο ζωής που υπήρχε έως και πριν 10 χρόνια. Ο κόσμος έχει αλλάξει και συνεχίζει να αλλάζει.

 

Ο Ροδόπουλος καλά κάνει και αναφέρεται συνέχεια στην εξειδίκευση, καθώς έχει στο μυαλό του την ευελιξία. Δηλαδή να μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον. Να μπορεί κάποιος να πάρει το καπέλο του και να αλλάξει ήπειρο,αν το αποφασίσει.

 

Παρ'όλα αυτά θεωρώ οτι οι παρατηρήσεις του mechatron είναι πιο κοντά στην ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.