Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου,δεν υπάρχει αυτό. Αυτό ήταν το μοντέλο ζωής που υπήρχε έως και πριν 10 χρόνια. Ο κόσμος έχει αλλάξει και συνεχίζει να αλλάζει.

 

Ο Ροδόπουλος καλά κάνει και αναφέρεται συνέχεια στην εξειδίκευση, καθώς έχει στο μυαλό του την ευελιξία. Δηλαδή να μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον. Να μπορεί κάποιος να πάρει το καπέλο του και να αλλάξει ήπειρο,αν το αποφασίσει.

 

Παρ'όλα αυτά θεωρώ οτι οι παρατηρήσεις του mechatron είναι πιο κοντά στην ελληνική πραγματικότητα.

Έχουν και οι δύο δίκιο. το ζήτημα είναι να καταφέρεις να πας έξω και να κάνεις εκεί την εξειδίκευση. Πιστεύω ότι ο Ροδόπουλος το βλέπει λίγο λάθος, δηλαδή να κάνεις πρώτα την εξειδίκευση και μετά να πας έξω.

εκεί πιάνει σωστά το ζήτημα ο Mechatr0n, που λέει ότι ο 25άρης δεν έχει λεφτά και για πιστοποιήσεις και για να πάει έξω, άρα καλύτερα να πάει έξω να αρχίσει να δουλεύει και να κάνει την εξειδίκευση εκεί παράλληλα με τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνετε για πολιτικοί. Εγω είπα εξειδίκευση έξω μπας και βρείτε πιο ευκολα δουλειά. Τι σας έλεγα για τα 60Κ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και οι δύο δίκιο. το ζήτημα είναι να καταφέρεις να πας έξω και να κάνεις εκεί την εξειδίκευση. Πιστεύω ότι ο Ροδόπουλος το βλέπει λίγο λάθος, δηλαδή να κάνεις πρώτα την εξειδίκευση και μετά να πας έξω.

εκεί πιάνει σωστά το ζήτημα ο Mechatr0n, που λέει ότι ο 25άρης δεν έχει λεφτά και για πιστοποιήσεις και για να πάει έξω, άρα καλύτερα να πάει έξω να αρχίσει να δουλεύει και να κάνει την εξειδίκευση εκεί παράλληλα με τη δουλειά του.

 

Αν δεν εχεις χρήματα και είσαι <25

 

Α) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές. 

Β) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.

Γ) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.

 

αμα είσαι αγοράκι ξεχνάς τον στρατό και τα άλλα τραγελαφικά.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Α) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές. 


Β) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.


Γ) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.


 


αμα είσαι αγοράκι ξεχνάς τον στρατό και τα άλλα τραγελαφικά.


 

... 

 

Συμβουλές της πλάκας, από δήθεν επαγγελματία σύμβουλο καριέρας. Σόρρυ κιόλας ...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με τον CHRM της Unilever, στα επόμενα 15 χρόνια το 70% του πληθυσμού της γης θα βρίσκεται σε 600 megacities.
Σε αυτές θα βρίσκεται ο πλούτος και αυτές οι πόλεις είναι που θα έχουν σημασία.

Το να λέμε όμως ότι πάμε τώρα σε μια χώρα και μένεις 40 χρόνια, είναι τραβηγμένο διότι κανείς μα κανείς δεν ξέρει τι θα συμβεί με τα ομόλογα της ΗΠΑ στην Κίνα, κανείς δεν ξέρει πως θα είναι η Αφρική στα επόμενα χρόνια και τι ρόλο θα παίξει ως νέα αναπτυσσόμενη ήπειρος.

Προσωπικά, στην Ολλανδία βρήκα την ισορροπία μου.
Δεν είναι απαραίτητα τα Ολλανδικά, όλοι μιλάνε Aγγλικά, υπάρχει κοινωνικό κράτος, και ιστορικά να το δεις, είναι μια κουτσουλιά στον χάρτη αλλά το τι έχουν καταφέρει με την χώρα τους, είναι απίστευτο.
Έχουν όλες τις κολοσσούς εταιρείες εγκατεστημένες εδώ, έχουν τους καλύτερους δρόμους που έχω δει ποτέ με αισθητήρες σε κάθε φανάρι για να μην περιμένεις άδικα, αισθητήρες για ποδήλατα ώστε να δίνουν προτεραιότητα σε αυτά, συζητήσιμοι, υγιής οικονομία και αν η Ευρώπη είναι να καταστραφεί, το πιστεύω ακράδαντα πως αυτοί θα είναι τελευταίοι που θα πέσουν, καιρός παλεψιμος, δεν σε ανταγωνίζονται στην δουλειά, χαλαροί...
Οπότε αν κάποιος έχει τον περιορισμό των Αγγλικών, η Αγγλία δεν είναι η μοναδική επιλογή.. Αυτά..

 

Ροδόπουλε μην παρεξηγήσεις αυτό που θα πω αλλά δεν μου κάνεις για άνθρωπος που είχε ποτέ κάλλους στα χέρια. Δεν ξέρω ούτε με αφορά από που ξεκίνησες και που είσαι τώρα, αλλά όταν προτείνεις σε κάποιον να πάρει το αεροπλάνο και να πληρώσει ποσά τα οποία είναι δύο μηνιάτικα στην Θεσσαλονίκη, κάπως σαν να μην καταλαβαίνεις το τι παίζει στην χώρα μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με τον CHRM της Unilever, στα επόμενα 15 χρόνια το 70% του πληθυσμού της γης θα βρίσκεται σε 600 megacities.

Σε αυτές θα βρίσκεται ο πλούτος και αυτές οι πόλεις είναι που θα έχουν σημασία.

 

Το να λέμε όμως ότι πάμε τώρα σε μια χώρα και μένεις 40 χρόνια, είναι τραβηγμένο διότι κανείς μα κανείς δεν ξέρει τι θα συμβεί με τα ομόλογα της ΗΠΑ στην Κίνα, κανείς δεν ξέρει πως θα είναι η Αφρική στα επόμενα χρόνια και τι ρόλο θα παίξει ως νέα αναπτυσσόμενη ήπειρος.

 

Προσωπικά, στην Ολλανδία βρήκα την ισορροπία μου.

Δεν είναι απαραίτητα τα Ολλανδικά, όλοι μιλάνε Aγγλικά, υπάρχει κοινωνικό κράτος, και ιστορικά να το δεις, είναι μια κουτσουλιά στον χάρτη αλλά το τι έχουν καταφέρει με την χώρα τους, είναι απίστευτο.

Έχουν όλες τις κολοσσούς εταιρείες εγκατεστημένες εδώ, έχουν τους καλύτερους δρόμους που έχω δει ποτέ με αισθητήρες σε κάθε φανάρι για να μην περιμένεις άδικα, αισθητήρες για ποδήλατα ώστε να δίνουν προτεραιότητα σε αυτά, συζητήσιμοι, υγιής οικονομία και αν η Ευρώπη είναι να καταστραφεί, το πιστεύω ακράδαντα πως αυτοί θα είναι τελευταίοι που θα πέσουν, καιρός παλεψιμος, δεν σε ανταγωνίζονται στην δουλειά, χαλαροί...

Οπότε αν κάποιος έχει τον περιορισμό των Αγγλικών, η Αγγλία δεν είναι η μοναδική επιλογή.. Αυτά..

 

Ροδόπουλε μην παρεξηγήσεις αυτό που θα πω αλλά δεν μου κάνεις για άνθρωπος που είχε ποτέ κάλλους στα χέρια. Δεν ξέρω ούτε με αφορά από που ξεκίνησες και που είσαι τώρα, αλλά όταν προτείνεις σε κάποιον να πάρει το αεροπλάνο και να πληρώσει ποσά τα οποία είναι δύο μηνιάτικα στην Θεσσαλονίκη, κάπως σαν να μην καταλαβαίνεις το τι παίζει στην χώρα μας.

 

 

 Η Ολλανδία έφτιαξε τις πρώτες τράπεζες στον κόσμο, διακινούσε το παγκόσμιο εμπόριο μέχρι το τέλος του 1900 και σήμερα ΄΄εχει τους κολοσσούς" επειδή ακριβώς έχει ένα εξαιρετικά επιθετικό τραπεζικό σύστημα. Εγω είμαι ο πρώτος που είπα οχι Αγγλία. Τώρα ...ξεκίνησα...δεν είναι για δημόσιο διάλογο και σίγουρα δεν αποτελώ πρότυπο προς μίμηση. Επειδή πέρασα 2 μήνες στο Petten μου έχει κάτσει λίγο στραβά σαν χώρα. Σαν τουρίστας λίγο από τίποτα σε Άμστερνταμ και Ρότερνταμ. Προσωπικά βέβαια γουστάρω περισσότερο να έχει και λίγο τρελαμάρα η πόλη και το μέρος, μου άρεσε υπερβολικά το Μαϊάμι επειδή είμαι και απελπισμένος ψαράς και το big game είναι must να υπάρχει έστω και αν δεν πιάνουμε ψάρια :mrgreen:. ΟΙ Ολλανδοί μου φαίνονται ΟΚ άτομα και επειδή έχω και λίγο την βρετανική νοοτροπία δεν είχα κανένα πρόβλημα. ΟΚ είναι λίγο corny αλλα χαλαρά. Μου ψιλο φάνηκε και ακριβή πίσω το 2000-2001 (τώρα δεν ξέρω πως είναι). Το άθλημα (μηχανηλίκι) το ξέρουν πολύ καλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, στην Ολλανδία βρήκα την ισορροπία μου.

Δεν είναι απαραίτητα τα Ολλανδικά, όλοι μιλάνε Aγγλικά, υπάρχει κοινωνικό κράτος, και ιστορικά να το δεις, είναι μια κουτσουλιά στον χάρτη αλλά το τι έχουν καταφέρει με την χώρα τους, είναι απίστευτο.

...

Οπότε αν κάποιος έχει τον περιορισμό των Αγγλικών, η Αγγλία δεν είναι η μοναδική επιλογή.. Αυτά..

 

Είμαστε σίγουροι πως δεν είναι απαραίτητα τα Ολλανδικά εξαρχής και πως υπάρχουν καθαρά αγγλόφωνες δουλειές;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η Ρωσία όσο και αν σας φανεί πάλι παράξενο είναι ανοικτοί στους Έλληνες και εύκολα κάποιος βρίσκει δουλειά. 

Σε ποιες δουλειές αναφέρεσαι? Είναι απαραίτητη η γνώση ρωσικών? 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει oil & gas οπωσδηποτε offshore !!!! κοιταχτε να εξοικιωθειτε με CFD, wave numerical model, coastal models, flood models και flow current models

 

 

υπάρχουν θέσεις για πολ. μηχ. σε offshore? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.