Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Φυσικά..ξεκινάμε με κυματική φυσικη.offshore structures,wave response structures τα παραπάνω που ανέφερα.coastal engineering επισης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τις τωρινές χαμηλές τιμές και την αυξημένη παραγωγή του πετρελαίου από ΣΑ, υπάρχει τόση ζήτηση για offshore; Έκπληξη μου κάνει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  Προσωπικά βέβαια γουστάρω περισσότερο να έχει και λίγο τρελαμάρα η πόλη και το μέρος, μου άρεσε υπερβολικά το Μαϊάμι επειδή είμαι και απελπισμένος ψαράς και το big game είναι must να υπάρχει έστω και αν δεν πιάνουμε ψάρια :mrgreen:.

 

Τετοια λες και μας τρελαινεις.... ακου Μαιαμι...

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία παρέμβαση, όχι τίποτα άλλο απλά επειδή τα έχω ζήσει 2 φορές στο κοντινό παρελθόν.Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το καβάλημα του καλαμιού που είχα στην ηλικία των 27 ετών, περίπου 10 χρόνια πρίν, όταν και βρήκα τη πρώτη μου δουλειά στο εξωτερικό.Το πρώτο χρόνο είχα μια υπέρμετρη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, σε βαθμό που νόμιζα οτι είχα πιάσει τον παππά απο τα @@.Είχα λοιπόν τη τάση να μεγαλοποιώ πολλά πράγματα απο το εξωτερικό, μόνο και μόνο για να καλύψω την αδυναμία μου να βγάλω έναν αξιοπρεπή μισθό στην Ελλάδα ή τη μεγαλομανία μου , οτι και καλά εργάζομαι στη κατασκευή του 3ου τότε ψηλότερου κτηρίου στη Μ.Β.Φυσικά, κάθε καλοκαίρι που γυρνούσα Ελλάδα, ήμουν ο "γαμάω" και ο παντογνώστης.....μέχρι που άρχισε να λειτουργεί σιγά σιγά και το μυαλό, πέρα απο όλα τα κωλόχαρτα που μάζεψα και τις εξειδικεύσεις.Κάποια στιγμή λοιπόν, μέσα στον πανζουρλισμό της ματαιοδοξίας μου, κατάφερα να διακρίνω τη πραγματικότητα ανάμεσα απο τη φούσκα των  εντυπώσεων που είχα δημιουργήσει στο μυαλό μου ως ΜΗΧΑΝΗΚΑΡΑ στη Μεγάλη Βρετανία και τη πραγματικότητα της αγοράς.

Θα τα αναφέρω επιγραμματικά γιατί κουράζομαι να γράφω και κείμενα:

  • Όπου και να πας είναι τα ίδια σκατά, θέλει την ίδια προσπάθεια και τον ίδιο αγώνα.
  • Όσοι βρήκατε δουλειά στο εξωτερικό,( και μας αναλύετε τις εμπειρίες σας και σας ευχαριστούμε πολύ αν και μας υποδεικνύετε   να μη προτρέχουμε διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, λές και έχουμε κατέβει απο το βουνό ή δεν έχουμε επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο),βρήκατε διότι αποδεχτήκατε πολύ χαμηλούς μισθούς....εδώ μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε αλλά αφήστε να γνωρίζουμε και εμείς λίγα περισσότερα απο εσάς.
  • Το να συμβουλέψεις κάποιον διαφέρει απο το να κάνεις μακροσκελή επίδειξη γνώσεων , πολλές φορές και χωρίς ουσία,μόνο και μόνο για να ανεβάσετε τη ψυχολογία σας επειδή είσαστε στου διαόλου τη μάνα και περνάτε τόσο ωραία που θα θέλατε να το μοιραστείτε μαζί μας.
  • Βασικός κανόνας μου είναι όπου ακούς πολλά, κράτα μικρό καλάθι, ειδικά για όσους είναι νέοι μηχανικοί.Αυτό που πρέπει να απασχολεί τους 25-30, είναι οτι πρέπει να βρούν δουλειά άμεσα, με τόσα όσα είναι απαραίτητα για να ζήσουν και τίποτα άλλο στη παρούσα φάση,διότι μετά θα χάσουν εντελώς επαφή με το αντικείμενο.Φυσικά, εάν προκύψει κάτι καλό το αποδεχόμαστε,αλλά.....δεν ψειρίζουμε τη μαϊμού και τα επαγγελματικά σχέδια τα κάνουμε όταν με το καλό μεταβούμε στην νέα εργασία μας στο εξωτερικό.
  • Η εξειδίκευση είναι μια διαδικασία για συνειδητοποιημένους μηχανικούς με κάποιο σχετικό υπόβαθρο και όχι για όλους.Ειδικά για ηλικίες άνω των 35 το ξεχνάω .Όσο αφορά τα phd και τα μεταπτυχιακά, αυτά είναι προϊόν σκέψης 25άρι και όχι 30.Στόχος είναι η επιτυχία και όχι η μαλακία, εκτός και αν θέλουμε να περάσουμε απο αυτό το στάδιο για να αποδείξουμε στον εαυτό μας οτι όντως δεν μετράει.Τα διδακτορικά και 2α μεταπτυχιακά στο εξωτερικό , μόνο και μόνο για να βρούμε εργασία είναι προϊόν σκέψης χεσμένου μηχανικού, που θέλει εκ του ασφαλούς στο μυαλό του να πετύχει.
  • Όσο θα φεύγουν οι Άγγλοι για Αυστραλία και Αμερική για να βγάλουν κανα φράγκο της προκοπής, τόσο οι υπόλοιποι θα καλύπτουν τις θέσεις αυτές με ψίχουλα.
  • Αυτή η κουβέντα είναι και άσκοπη, διότι αυτά διαμορφώνονται ξεχωριστά για τον καθε ένα και δεν υπάρχει μπούσουλας επιτυχίας.Θα μπορούσε να μείνει στα διαδικαστικά, δηλαδή τι θα χρειαστεί να έχεις για να εργαστείς.Επίσης θα πρέπει να μάθετε ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΑΣ......Το βιογραφικό δεν το στέλνουμε όποτε μας καπνίσει, υπάρχουν συγκεκριμένοι  μήνες  που θα πρέπει να φύγει αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες οτι θα φτάσει στον τελικό αποδέκτη, διαφορετικά θα μείνει σε κανένα συρτάρι..

Αυτά απο Ελλάδα

Edited by McRaster
  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τι έγραψες:

 

1) Όσοι βρήκατε δουλειά στο εξωτερικό,βρήκατε διότι αποδεχτήκατε πολύ χαμηλούς μισθούς

 

Σουπερ Ακυρο

 

2)....εδώ μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε αλλά αφήστε να γνωρίζουμε και εμείς λίγα περισσότερα απο εσάς.

 

Ποιοι είστε εσείς και ποιοί είμαστε εμείς?

 

Και γιατί εσύ γνωρίζεις λίγα περισσότερα απο εμας?

 

 

Διευκρινησε καλυτερα τι εννοεις γιατι παρεξηγεισαι.

Edited by banskoboy
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εν μιλούσα για εσένα θα ήταν δόκιμη η παρατήρηση,είναι κάτι προσωπικό; η γενικό ;

 

Διάβασε απο την αρχή το thread (πρίν παρεξηγηθείς για το δικό σου μισθό)

 

Επειδή βιάζεσαι, διάβασε παρακάτω "Να βρούν δουλειά με όσα χρειάζεται για να ζήσουν", άρα αποδέχομαι το γεγονός των χαμηλών μισθών που δεν αναφέρεται έντονα....το οποίο μου είναι γνωστό διότι απο το 2004 - 2015 είμαι σ'αυτη τη διαδικασία.Τα υπόλοιπα αν τα διαβάσεις με καλύτερη διάθεση θα τα καταλάβεις.

 

Είσαι εντάξει φίλε μου;

 

Επειδή δεν θέλω να έρθω  σε αντιπαράθεση ή να κάθομαι να μαλώνω για τις τοποθετήσεις μου.Αυτό που αναφέρω είναι οτι καθένας εδω μέσα θα πεί το μακρύ και το κοντό του.Η τελική πληροφορία έρχεται μόνο όταν ο κάθε ενδιαφερόμενος μεταβεί εκεί που γουστάρει για εργασία.¨οτι ισχύει για εμένα δεν σημαίνει οτι θα ισχύει και για κάποιον άλλο ή ότι ίσχύει για έσένα banskoboy δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικό για κάποιον άλλο.κ.ο.κ..Επίσης η αλήθεια είναι οτι κατα ένα μεγάλο ποσοστό η κρίση ανθρώπων που έχουν μεταβεί πρόσφατα στο εξωτερικό είναι υπερβολική σε κάποια πράγματα και αντιλήψεις, τα οποία θα έρθουν σε μια ισορροπία θεωρώ αργότερα.Αρχίζει και θυμίζει τις ιστορίες απο το στρατό.....

Edited by McRaster
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλό το post σου raster, γιατί πιστευω ότι το εγραψες καλοπροεραιτα παρόλο που φαινεται κάπως επιθετικό, θίγεις πολλά από τα κακώς κέιμενα αλλα και η προσωπική σου εμπειρία για το πως την "ακουσες" ειναι πολυτιμη.

Το μόνο σιγουρο είναι ότι κάθε ανθρωπος αποτελεί μοναδική περίπτωση....και από την αλλη ισως θα πρεπει να ειμαστε πιο διαλλακτικοι με την κρίση αυτών που φευγουν στο εξωτερικό την παρούσα φαση (και τις υπερβολές τους) και θα σου πω παράδειγμα¨γνωστός μου επιβίωνε μετα βίας στην Ελλάδα τα τελευταία 2 χρονια (με δυο παιδιά) βρήκε δουλειά σε μερος και εταιρεία που και χαλια είναι και δεν πληρώνουν. Τα Χριστούγεννα γυρισε ενθουσιασμένος...τα πάντα είναι σχετικά  μην κάνεις και συ το "λαθος" που επιρρίπτεις στους "αλλους" από την ανα΄ποδη.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα να προσθεσω πως βρισκω πολυτιμες και χρησιμες  ολες τις εμπειριες των συναδελφων απο τις διαφορες περιοχες του κοσμου, οι οποιες αποτελουν  εναν αρχικο προσανατολισμο-πυξιδα για καποιους που εχουν αποφασισει να μεταναστευσουν και επιθυμουν να εχουν μια πρωτη εικονα των συνθηκων διαβιωσης και επαγγελματικης προοπτικης στα ξενα.
 
Απο κει και περα η δικη μου μικρη συνεισφορα πληροφοριων :
 
  1. Σε οποιαδηποτε χωρα αποφασισετε να πατε, να γνωριζετε πρωτιστως την γλωσσα σε ενα επιπεδο B2 τουλαχιστον , αγγλικα πρωτη επιλογη , τη γλωσσα της χωρας δευτερη. Για μεγαλες χωρες ομως οπως Γερμανια,Γαλλια και με την αποδοχη πως δεν θα μπειτε απο την αρχη σε πολυεθνικη, η σειρα σημαντικοτητας-προτεραιοτητας των γλωσσων αντιστρεφεται.Τελος η γνωση της γλωσσας στην ξενη χωρα δειχνει στους ντοπιους πως δεν εισαι "τουριστας" αλλα επιθυμεις να παραμεινεις και να δημιουργησεις εκει.
  2. Εξειδικευσεις , μετεκπαιδευσεις πρεπει να κανετε συνεχως για να ειστε ανταγωνιστικοι και να υπαρχει και εξελιξη στον μισθο σας. Μερικες μπορει να τις χρηματοδοτησει η επιχειρηση στην οποια δουλευετε , αλλες το κρατος , αλλες εσεις οι ιδιοι.
  3. Το master στην ξενη χωρα ειναι πολυτιμο , διοτι α) δεν εχουν σε ιδιαιτερη υποληψη τα ελληνικα πτυχια σε συγκριση παντα με τα δικα τους β) δεν γνωριζουν και ουτε προκειται να ψαξουν για το που βρισκονται τα ιδρυματα μας και ποιο το ranking τους. γ) Αποκτας ενα συγκριτικο πλεονεκτημα με ενα μεταπτυχιακο στην χωρα τους , αποδεικνυοντας εμπρακτα πως κατεχεις την γλωσσα και την ορολογια , οπως επισης και το οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στις δυσκολιες ενος τετοιου προγραμματος και  οτι ενδιαφερεσαι για την εξελιξη σου στον τοπο. δ) οτι εισαι ακομη "μεσα στα πραματα" στην επιστημη σου.

Master οπως και εξειδικευσεις μπορειτε να κανετε και part time δουλευοντας παραλληλα, απλα θα σας παρει περισσοτερο χρονο, μια που τα μαθηματα θα ειναι απογευματινα, Σαββατο και φυσικα αυτα με τα ορια ηλικιας για να ξεκινησεις κατι, μην τα πολυδινετε σημασια. Διπλα μου ειχα σε μια εξειδικευση ανθρωπους 45-55 χρονων που απο την αγωνια τους να μην εκτοπιστουν απο τις νεοτερες γενιες αλλα και  την ελλειψη γνωσεων νεων εξελιξεων και εφαρμογων της τεχνολογιας στον τομεα τους,  επελεξαν τη συνεχη επιμορφωση. 

Link to comment
Share on other sites

ϊδιες ιστορίες υπάρχουν καθημερινά απο γνωστούς μου,θα μπορούσα να σου πω σε κάποια άλλη στιγμή και δικά μου βιώματα.Η τοποθέτηση μου μπορεί να διαβαστεί όπως θέλεις, απο τη δική μου πλευρά όμως υπάρχει μια εξήγηση,το θέμα είναι πως θα ήθελες να το μεταφράσεις.Η απογοήτευση και το άγχος για τη δουλειά είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους,δεν θα μπορούσα να συμβουλέψω κάτι παραπάνω διότι εδώ έχεις να αναλύσεις περιπτώσεις ατόμων με εμπειρία, διαφορετική ειδικότητα, γνωριμίες, προηγούμενη εμπειρία απο το εξωτερικό και διάφορα άλλα....

 

Σε δική μου ιστορία, φίλος είχε απλήρωτος 6 μήνες στο Ιράκ  με οικογένεια, ήταν με το χαμόγελο, αλλά εγώ ξέρω τι τράβηξε για αλλάξει τελικά τόπο.Αυτά είναι παραδείγματα για προβληματισμό και αυτά εκτιμώ περισσότερο απο κάθε τι.

 

Η εξειδίκευση ,θα μιλήσω μόνο για το κομμάτι του Πολ.Μηχανικού, είναι απαραίτητη,αλλά δεν διαφέρει ρε παιδία με αυτά που γίνονται εδώ.Οι διαδικασίες είναι ίδιες το ίδιο και οι νοοτροπίες.Και πραγματικά , δεν είχα συναντήσει περίπτωση για Κατασκευαστική εταιρία που να ζητούσε ή να έδινε βάση σε πτυχίο.Και τι βάση να δώσει όταν ο άγγλος θα εργαστεί με HND 2 χρόνια σπουδές.

 

Απο τη στιγμή που υπάρχει το πλεονέκτημα να ακολουθηθεί το route για το CEng μέσω του ΤΕΕ, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το εκμεταλευτείτε  αντί να επενδυθούν χρήματα σε ένα Μεταπτυχιακό Τίτλο.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

 

Α) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές. 

Β) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.

Γ) Κάνεις 200 αιτήσεις για υποτροφία στο εξωτερικό και βρίσκεις και μια δουλεια. Οι ΗΠΑ είναι ιδανικές.

 

αμα είσαι αγοράκι ξεχνάς τον στρατό και τα άλλα τραγελαφικά.

 
... 
 
Συμβουλές της πλάκας, από δήθεν επαγγελματία σύμβουλο καριέρας. Σόρρυ κιόλας ...

 

Πες τα γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω συμβουλές που απευθύνονται σε μικρή ελιτιστική μερίδα. Επίσης το post αυτοαναιρείται γιατί ο συντάκτης προφανώς δεν ξέρει πόσο δύσκολο (σχεδόν αδύνατον) είναι να πάρεις πλέον πράσινη κάρτα για ΗΠΑ.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.