Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αν είσαι 25-30 και θέλεις να δικαιολογήσεις έναν κενό χρόνο τότε ναι. Αν έκανες και κάτι σχετικό με το μηχανιλίκι στο στρατό τότε ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να το κάνουν οι Άγγλοι που έχουν επαγγελματικό στρατό, δεν έχουν ιδέα ότι είναι υποχρεωτικό στην Ελλάδα; Καταρχήν ξέρω πολλούς που όταν τελειώσαμε τη σχολή έκατσαν και βρήκαν δουλειά εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα άσχετα αν είναι λιποτάκτες στην Ελλάδα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το βάλεις στο CV σου Ικαρε για να δείξεις ότι πήγες στρατό και έχεις εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις. Θα το κάνεις γιατί:

1. Δεν τους αρέσει να βλέπουν εργασιακά κενά. Έτσι λοιπόν δικαιολογείς τον ένα χρόνο που δεν φαίνεται να δουλεύεις πουθενά.

2. Αν ασχολήθηκες στο στρατό με κάτι σχετικό με το μηχανιλίκι τότε το βάζεις γιατί θα σου το μετρήσουν για εργασιακή εμπειρία. Σε όσες συνεντεύξεις πήγα με ρωτήσανε για τη θεητεία μου. Είναι φοβερό conversation starter.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θέσω προσωπικό ερώτημα, μπορείς να μας πεις περίπου σε τι υπηρέτησες και τι αντίκτυπο είχε στη συνέντευξη;

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά βάζεις ότι έτερο απασχολείται η είσαι ελεύθερος επαγγελματίας η κάποιο μούφα μικρό τεχνικό γραφείο μην κολλάτε σε λεπτομέρειες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν εβλεπα 1.5 χρονο κενο σε βιογραφικο θα το απεριπτα αμεσως

Κι εγώ προσωπικά όταν βλέπω τα «τέλεια» βιογραφικά (ειδικά ηλικίες κάπου στα 30) ξέρω εξ ορισμού ότι όλη κι όλη η εμπειρία που έχει είναι να φτιάχνει και να εξελίσσει το βιογραφικό που έχει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνουν οι Άγγλοι που έχουν επαγγελματικό στρατό, δεν έχουν ιδέα ότι είναι υποχρεωτικό στην Ελλάδα; Καταρχήν ξέρω πολλούς που όταν τελειώσαμε τη σχολή έκατσαν και βρήκαν δουλειά εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα άσχετα αν είναι λιποτάκτες στην Ελλάδα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

βασικά αρκετοί recruiter με ρωτάνε γιατί έχω κάνει career break κ γιατί ήμουνα για τεράστια διαστήματα χωρίς δουλειά. Λίγοι έχουν ιδέα το τι γίνεται στην ελλάδα.

 

 

Ε καλά βάζεις ότι έτερο απασχολείται η είσαι ελεύθερος επαγγελματίας η κάποιο μούφα μικρό τεχνικό γραφείο μην κολλάτε σε λεπτομέρειες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το κακό είναι οτι πλέον δεν ξέρω αν θα πρέπει να βάλω μιας κ το cv μου ηλεκρονικά το χω στείλει σε αρκετούς recruiter. απο την μία πιστεύω αξίζει το ρίσκο αλλά απο την άλλη φοβάμαι μην έχει κανείς το παλιό. 

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω, τα κρατάνε τα παλιά οι περισσότεροι. Γι' αυτό είναι καλό να κρατάμε πλήρες αρχείο τι στείλαμε και σε ποιον. Έχω φίλο που απηύδησε και άλλαξε μαζί με το βιογραφικό και το όνομα, από papantonatos σε papandonatos (!)

 

Το να δηλώσεις ότι ετεροαπασχολείσαι δε νομίζω ότι ακούγεται πολύ θετικό. Είναι καλύτερα να φαίνεσαι dedicated στο αντικείμενό σου. Όσο για τους ελεύθερους επαγγελματίες, άσ΄το να πάει, είμαστε καταδικασμένοι να μη μας θέλει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά βάζεις ότι έτερο απασχολείται η είσαι ελεύθερος επαγγελματίας η κάποιο μούφα μικρό τεχνικό γραφείο μην κολλάτε σε λεπτομέρειες

 

Και τι καλύτερο πετυχαίνεις έτσι; Οι άνθρωποι δε σε κρίνουν για τη ζωή σου, το αν γνωρίζεις τη ζητούμενη εργασία τους ενδιαφέρει.

Το να λες ότι ασκούσες ελεύθερο επάγγελμα χωρίς να μπορείς να παραθέσεις κάποια πετυχημένη δουλειά δε νομίζω ότι σε βοηθάει καθόλου.

 

 

Κι εγώ προσωπικά όταν βλέπω τα «τέλεια» βιογραφικά (ειδικά ηλικίες κάπου στα 30) ξέρω εξ ορισμού ότι όλη κι όλη η εμπειρία που έχει είναι να φτιάχνει και να εξελίσσει το βιογραφικό που έχει.

 

Εντάξει, τι περισσότερο θα περίμενες από έναν τριαντάρη;

Και τι θα πει "τέλειο" βιογραφικό;

Τέλειο βιογραφικό είναι αυτό που ταιριάζει με αυτά που ψάχνεις.

Άλλο τώρα που η δουλειά έχει κάτσει και δεν υπάρχει χώρος για νέο αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.