Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εμείς εδώ τα κάνουμε όλα για όλα μηχανικοί και μή τι μας λέτε τώρα κύριε Ροδόπουλε .Ποια υγρομόνωση και ποια εταιρεία θα προσλάβει μηχανικό στην Ελλάδα μόνο και μόνο για μετρήσεις.Εδώ για να παέι κάποιος σοβαρός να μετρήσει πρέπει να φτάσει στο αμήν το πράμα  ή να σκοτωθεί κανείς.Τα ξέρετε καλύτερα.

 

Δεν μιλάω για εταιρίες στην Ελλάδα αλλα για το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρω με ολο το σεβασμο οτι οσοι ποσταρετε τετοιες μαλακιες σε ανθρωπους που βρισκονται σε αδυναμη θεση ειτε ειστε ψωνισμενοι, ή συναισθηματικα καθυστερημενοι, ή, για να παρουμε και ολες τις περιπτώσεις, φρενοβλαβεις. Μπορει κ ολα αυτα μαζι, με ολο το σεβασμο.

 

 

χωρις να θελω να θιξω κάποιον, ειναι κλασική αντιδραση ανθρώπου που ζει στο εξωτερικό.

 

Το εχω πετύχει κι εγω και με τσαντίζει τρελά. Να συζητάς με κάποιον που εχει π.χ. 1-2 χρονια στο εξωτερικό εκει και να στα παρουσιάζει τόσο βουνό λές και ήταν αυτός ο τρελός μαγκας που κατάφερε να βγάλει άκρη....

Τετοιες συμπεριφορές μου κανουν για ανθρώπους καθαρα κομπλεξικούς, οι οποίοι οχι μονο δεν θελουν να βοηθήσουν αλλα λυπούνται με την επιτυχία του αλλου. οπως οι ιστορίες που ακους από μετανάστες στην γερμανία που υποκεινται σε τρελή εκμετάλευση από τους ίδιους του ελληνάρες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ενας HVAC designer με 10ετή εμπειρία δεν πέφτει κάτω απο $90Κ εντός έδρας (ΗΠΑ). Το να τον φέρεις στην Τουρκία για 1 χρόνο θα σου πάρει $150-200Κ για πλάκα.          

Στειλε λινκ να φύγω αυριο 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λεφτά δεν απευθύνονται στον μέσο μηχανικό ούτε στο εξωτερικό. Αν πιάνουμε τον top expert τότε οκ αλλα τι νόημα έχει; Λες και οι περισσότεροι που ψάχνουν είναι μπαρουτοκαπνισμένοι και ψάχνουν τα πολλά. Αναλογικά μπορείς να πεις ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν και τρελοί μισθοί και ειδικά πόστα. Δηλαδή δεν υπάρχουν εδώ μηχανικοί με μισθούς άνω των 5Κ τον μήνα; Αρκετοί..

Φυσικά και εγώ συμφωνώ ότι αυτό το στιλακι ότι δήθεν στο εξωτερικό είναι όλοι σούπερ γαμαω που ξέρουν απίστευτα πράγματα, μαθαίνεις να λύνεις διαστημόπλοιο και παίρνεις χιλιάρικα και γκομενα στο σπίτι ενώ στο ελλαντα κάνουν μόνο ΠΕΑ και παίζουν τάβλι στο καφενείο είναι από τύπους που ενώ έφαγαν την πίπα εντός βρήκαν κάτι έξω και λες και τράβηξαν τα @@ του παπά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Στειλε λινκ να φύγω αυριο 8-)

 

και επειδή την ξέρω την αγορά και δεν λέω μαλακίες

 

http://www.payscale.com/research/US/Job=HVAC_Engineer/Salary

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λεφτά δεν απευθύνονται στον μέσο μηχανικό ούτε στο εξωτερικό. Αν πιάνουμε τον top expert τότε οκ αλλα τι νόημα έχει; Λες και οι περισσότεροι που ψάχνουν είναι μπαρουτοκαπνισμένοι και ψάχνουν τα πολλά. Αναλογικά μπορείς να πεις ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν και τρελοί μισθοί και ειδικά πόστα. Δηλαδή δεν υπάρχουν εδώ μηχανικοί με μισθούς άνω των 5Κ τον μήνα; Αρκετοί..

Φυσικά και εγώ συμφωνώ ότι αυτό το στιλακι ότι δήθεν στο εξωτερικό είναι όλοι σούπερ γαμαω που ξέρουν απίστευτα πράγματα, μαθαίνεις να λύνεις διαστημόπλοιο και παίρνεις χιλιάρικα και γκομενα στο σπίτι ενώ στο ελλαντα κάνουν μόνο ΠΕΑ και παίζουν τάβλι στο καφενείο είναι από τύπους που ενώ έφαγαν την πίπα εντός βρήκαν κάτι έξω και λες και τράβηξαν τα @@ του παπά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

+1

Για το αρχείο πάντως το σωτήριο έτος 2016 εχω καμια 10ρια φίλους (παλαιοι συμφοιτητες) στην Αθήνα που εχω κρατήσει επάφή. Ενας ειναι Ελ.Επ. σαν κι εμενα.Κλαίμε την μοίρα μας μαζί.

Από τους υπόλοιπους 2 δουλευουν σε μικρομεσαιες εταιρεις με μισθό 800-900 ευρω και οι υπόλοιποι 7 είναι σε μεγαλες εταιρείες, για τα δεδομένα την ελλάδας με μισθό >1.500€.

Ποσά καθαρά παντελονιασμένα. Ηλικίες 35+

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η δουλεία αφορά λονδίνο και ο μισθός είναι 70k τον χρόνο. Δλδ καθαρα κανα 50αρι. Ισα που την βγάζεις...

 

και επειδή την ξέρω την αγορά και δεν λέω μαλακίες

 

http://www.payscale.com/research/US/Job=HVAC_Engineer/Salary

Για την αμερική όντως τα νουμερα είναι τετοια, με αναλογο κόστος ζωής βέβαια αν μιλάμε για μεγαλούπολη.

 

Για τουρκία εννοούσα 150k...

Link to comment
Share on other sites

 

απο την αγγελια που εφερες σαν παραδειγμα:

 

Being able to manage up to 10 projects simultaneously is essential for this role coupled with strong communication skills due to being the only Mechanical Engineer in the office self-motivation is also very important.

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxaxaxaxa

 

για λονδινο after tax θα σου μεινουν 50,0000......ειναι σαν να δουλευεις manchester με 35,000..... 

 

Ben-Hur_poster.jpg

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με τον ανεμονα, ειναι η πρωτη φορα που ο φιλος ροδοπουλος το ελαφραινει το πραγμα κ μιλάει για ρεαλιστικη θεση εργασιας σε αυτο το φόρουμ. Ο μισθος για Λονδίνο ειναι τιμιος (τι πιστευετε δηλαδη οτι δινουν?) για μηχανικο μελετητη, για ενα γραφειακι της πλακας που του εκατσαν δουλειες ταυτοχρονα και τα θελει ολα ας σουν ας ποσσιμπλ.

 

Ειδες ροδοπουλε που με λιγη προσπάθεια γινεσαι σιγα σιγα ανθρωπος, απο εξωγηινος που ησουν? Τα συγχαρητηρια μου, ειλικρινά.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.