Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά προκρίθηκε κανένα από τα 3 βιογραφικά;

οχι και ακομα ψαχνουμε απο τα 3 κερδιζει ενα προς στιγμην....

 

Εγώ όσες αγγελίες έχω δει από ελληνικές εταιρίες που δραστηριοποιούνται εκεί, από άποψη προσόντων ζητάνε πολλά από τους υποψηφίους, μήπως αυτός ήταν ο λόγος?

δες την αγγελια και θα καταλαβεις....

 

Θετικό γεγονός για τους αρχιτέκτονες θα έλεγα….

 

(αν το ξαναβάλεις  μπορεί και να σου στείλω βίο… αλλα με 3 – 4 μικρές παραγράφους…. Μαξ μια σελίδα … Δεν τα μπορώ τα βιογραφικά :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: )

ουτε εγω τα μπορω τα μεγαλα βιογραφικα ποιος τα διαβάζει άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

...

 

δες την αγγελια και θα καταλαβεις....

..

χε χε ευκολάκι το είδα.... (μόνο που στο έως 8 χρόνια τα ξεπερνάω για τα καλά)

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αυτα αλλα η ζωη ειναι εκει που ειναι η καρδια σου...και η καρδια δεν βρισκεται στα παρκα ουτε στουε αυτοκινητοδρομους..βρισκεται εκει που μεγαλωσες, που γλεντησες, που ερωτευθηκες εκει που ειναι η οικογενεια σου κτλ κτλ...ειπαμε χ το ματσακι..οπως επισης εχουμε πει πως αν αυριο ο τσιπρας ανοιξει δουλειες του 900αρικου ελλαδα θα γυρισουν καραβανια πισω....

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες αλλά όταν π.χ στην Ελλάδα για να πάω στην δουλειά μου (αν υποθέσουμε ότι εργάζομαι που είναι άλλο θέμα) πρέπει να ανεβάσω πίεση 10 φορές, μία γιατί κάποιος περνάει με κόκκινο και κοντεύει να με μαζέψει, μία γιατί είμαι μπλοκαρισμένος στον δρόμο επειδή κάποιος αποφάσισε να διπλοπαρκάρει για να πάρει καφέ, μία γιατί κοπάνησε το αυτοκίνητο σε λακκούβα και θέλω κανενα 150άρι ευρω να αλλάξω αμορτισέρ, μία γιατί πάω σε μία υπηρεσία και με στέλνει ο ένας στον άλλον, μία γιατί ο άλλος στο μαγαζί θέλει να μου κόψει απόδειξη 10 ευρώ αντί για 100, μία ο άλλος τσαλακώνει το πακέτο τα τσιγάρα και το πετάει κάτω, πώς μπορώ εγώ να είμαι ήρεμος; Όταν η καθημερινότητα είναι εκνευριστική γιατί πράγματα που στις ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες είναι δεδομένα εδώ τα λες και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο πώς να είσαι ευτυχισμένος; Πώς να είσαι ήρεμος; Ήρθα από Αγγλία οδικώς Ελλάδα. Η διαδρομή ήταν Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία, Σκόπια, Ελλάδα. Ξέρεις ποιάς χώρας η νοοτροπία είναι πιο κοντά στην Ελλάδα; Σωστά μάντεψες, των Σκοπίων! Τέτοιο σταρχιδισμό, αδιαφορία και καγκουριά μόνο στα Σκόπια και στην Ελλάδα το είδα, δυστυχώς!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

οι χωρες που αναφερεις ειναι για απελπισμενους.
αν επιθυμεις ενα status ποιοτητας δεν καταφευγεις σε αυτες τις λυσεις.

 

Τι λέτε ρε παιδιά? τι εικόνα είναι αυτή? Έχεις έρθει στην Ντόχα συνάδελφε? Εδώ χτυπάει η καρδιά της κατασκευής παγκοσμίως αυτή την στιγμή...Συντελείται μια κοσμογονία που αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς να την αντιληφθείς...Η εμπειρία που αποκομίζεις είναι τεράστια! Ναι, οκ, οι συνθήκες είναι δύσκολες αλλά έρχεσαι εδώ για δουλειά όχι για ζωάρα....Προσωπικά μου φαίνονται δύσκολες οι συνθήκες και στην Βόρεια Ευρώπη με την υγρασία και το κρύο.

Ας είμαστε όμως λίγο open mind...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το πιο βαρβάτο πρόβλημα από  όσα έχω ακούσει είναι οι αμμοθύελλες στην περιοχή αυτή.Η σκυροδέτηση παλεύεται και γίνεται την νύχτα άμα έχεις 50 βαθμούς την ημέρα.Οι εργάτες όμως τραβάνε το μανίκι όλο 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά? τι εικόνα είναι αυτή? Έχεις έρθει στην Ντόχα συνάδελφε? Εδώ χτυπάει η καρδιά της κατασκευής παγκοσμίως αυτή την στιγμή...Συντελείται μια κοσμογονία που αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς να την αντιληφθείς...Η εμπειρία που αποκομίζεις είναι τεράστια! Ναι, οκ, οι συνθήκες είναι δύσκολες αλλά έρχεσαι εδώ για δουλειά όχι για ζωάρα....Προσωπικά μου φαίνονται δύσκολες οι συνθήκες και στην Βόρεια Ευρώπη με την υγρασία και το κρύο.

Ας είμαστε όμως λίγο open mind...

Και να φανταστείς οτι ειναι και πεσμενα τα πραγματα στην περιοχή εδω και ενα 6μηνο και πεφτουν...αλλά ειναι ολη η χωρα ολη η πολη ενα απεραντο εργοταξιο.

Πρεπει να πω οτι ο θαυμασμος μου ειναι στο οτι ειμαι Αρχιτεκτονας εδω και οχι ο τυπος που τραβαει 5 γραμμες και θελει να πληρωθει. το ιδιο και ολοι οι μηχανικοι...

Και επισης ρε παιδια περα απο την δουλεια κανω και καλη ζωη. εχω παροχες που ουτε στα ονειρα μου δεν θα τις εβρισκα....μου λειπει βεβαια ενα καλο ουζακι και η γυναικα μου!

 

Θα σας πω και τις εντυπωσεις μου απο Μπανγκοκ, Καμπτοτζη και Κουαλα Λουμπουρ.... φευγω για κατι ψιλοδουλιες της εταιρειας εκει...!

 

Α και κατι που ξεχασα να αναφερω... η εταιρεια δεν ειναι Ελληνικη. Αραβικη ειναι...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

..μου λειπει βεβαια ενα καλο ουζακι και η γυναικα μου!

 

Αυτό ξαναπέστο...

(όσο για ουζάκι μπορεί να βρεθεί.... ;))

 

Elounda, οι σοβαρές αμμοθύελλες συμβάινουν 1-2 φορές τον χρόνο και οι περισσότερες εργασίες σταματάνε...Σοβαρότερο πρόβλημα είναι η υγρασία σε συνδυασμό με την ζέστη από μέσα Ιουλίου και μετά όπου κάνει τις συνθήκες ανυπόφορες μέρα-νύχτα... 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπανγκοκ θα περάσεις σούπερ τουλάχιστον

Έχω ακούσει από φίλους σε αιολικά με δύσκολες συνθήκες (Κενυα πχ) όπου δουλεύουν μόνο βράδυ μιας και την ημέρα η θερμοκρασία χτυπάει κόκκινο. Αλήθεια ποιος είναι ο συντελεστής ασφαλείας όπου λόγο θερμοκρασίας δεν γίνονται εργασίες εκεί;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.