Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εγώ αναφέρομαι σε μια μέση περίπτωση εργασίας μηχανικού . Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά πόσους συναδέλφους να αφορούν?

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθησε να παρακολουθησεις και σεμιναρια βελτιωσης του χαρακτηρα επισης, οπως και αναγνωση σχετικων βιβλιων, τις τακτικες των οποιων θα εφαρμοζεις.

Στις δουλειες που εχω προσληφθει ως τωρα περισσοτερο τις πηρα λογω χαρακτηρα  και θετικων εντυπωσεων στις συντεντευξεις , παρα λογω γνωσεων που απαιτουσε η θεση.

Οριστε και μια προταση The 7 Habits of Highly Effective People

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Γερμανία χωρίς καλό επίπεδο γλώσσας δεν πας καν συνέντευξη, μην παραπληροφορείται απο μάνατζερ που σας είπαν ή ακούσατε και μην εξομοιώνεται κράτη γιατί κάθε ένα είναι ξεχωριστή περίπτωση

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

Γερμανία μόνο σε μεγάλες πολυεθνικές μόνο με αγγλικά. Σε αυτές με gr experience ούτε απ' έξω δεν περνάς

Edited by sito
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γερμανία μόνο σε μεγάλες πολυεθνικές μόνο με αγγλικά. Σε αυτές με gr experience ούτε απ' έξω δεν περνάς

Φιλε μου δεν θα διαφωνήσω επι της ουσίας μαζι σου, ετσι κ αλλιως εχω γραψει οτι η ευρωπη εχει κλεισει εδω κ δεκαετιες, ωστοσο επειδη διακρινω μια γενικη εμετικη υπεροψια στον τροπο που περιγράφεις, θα ηθελα να σε ρωτήσω ρητορικα εαν οοοοολοι οι ελληνες που γνωρίζεις να εργαζονται στην ευρωπη εζησαν κ μεγαλωσαν επίσης στην ευρωπη κ ουτε μπανιο δεν εκαναν σε ελληνικο εδαφος.

 

Αυτα για το gr experience και το υφακι, καλη συνεχεια

 

Προφανως δεν περιμενω απάντηση κ προφανώς ουτε κ εσυ.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θα διαφωνήσω επι της ουσίας μαζι σου, ετσι κ αλλιως εχω γραψει οτι η ευρωπη εχει κλεισει εδω κ δεκαετιες, ωστοσο επειδη διακρινω μια γενικη εμετικη υπεροψια στον τροπο που περιγράφεις, θα ηθελα να σε ρωτήσω ρητορικα εαν οοοοολοι οι ελληνες που γνωρίζεις να εργαζονται στην ευρωπη εζησαν κ μεγαλωσαν επίσης στην ευρωπη κ ουτε μπανιο δεν εκαναν σε ελληνικο εδαφος.

 

Αυτα για το gr experience και το υφακι, καλη συνεχεια

 

Προφανως δεν περιμενω απάντηση κ προφανώς ουτε κ εσυ.

 

"εμετικη υπεροψια", " υφακι " "εξωγηινος" "ψωνισμενοι" " καθυστερημενοι" " φρενοβλαβεις" καποιοι απο τους χαρακτηρισμους του απιστευτου ξερολα
δεν παιρνεις το κουβαδακι σου παλικαρι μου , μαζι με τον αρνητισμο σου , και τους ακολουθους σου να πας σε αλλη παραλια
και ασε αυτους που ζουν τωρα στας Ευρωπας να μεταφερουν τα πραγματα οπως ειναι.
Το νημα αυτο το σκοπο εχει, δεν σας ειπε κανεις να συμμετεχετε απο τη στιγμη που δεν προσφερετε και τιποτα.
Ελεος σε καθε τι που γραφεται να εχουμε και τους συμπλεγματικους απο κατω,να σχολιαζουν και να κρινουν , επειδη δεν ειναι αυτο που ηθελαν να ακουσουν , η πολυ απλα  πηραν τα @@ τους και επεστρεψαν στη χωρα
Μα με ΟΛΟ το σεβασμο, οπως ειχες τελειωσει σε παρομοια αναρτηση.
Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θα διαφωνήσω επι της ουσίας μαζι σου, ετσι κ αλλιως εχω γραψει οτι η ευρωπη εχει κλεισει εδω κ δεκαετιες, ωστοσο επειδη διακρινω μια γενικη εμετικη υπεροψια στον τροπο που περιγράφεις, θα ηθελα να σε ρωτήσω ρητορικα εαν οοοοολοι οι ελληνες που γνωρίζεις να εργαζονται στην ευρωπη εζησαν κ μεγαλωσαν επίσης στην ευρωπη κ ουτε μπανιο δεν εκαναν σε ελληνικο εδαφος.

 

Αυτα για το gr experience και το υφακι, καλη συνεχεια

 

Προφανως δεν περιμενω απάντηση κ προφανώς ουτε κ εσυ.

 

δεν έχω κανένα υφάκι, ούτε το παίζω υπεράνω, και να το ήθελα δεν θα μπορούσα γιατί έχω φάει πόρτα μέχρι τώρα από Γερμανία και ακόμα ψάχνω τρόπο να "τρουπώσω". Απλώς αναφέρω μια πραγματικότητα για το μεγαλύτερο μέρος των ΕΕ ΜΜ/ΗΜ. Δηλαδή τι σχέση έχει το "gr experience" ενός (ΕΕ) ΜΜ/ΗΜ για μια θέση πχ R&D Engineer στο τμήμα αεριοστροβίλων της Siemens; τι θα τους πει δηλαδή σε μια συνέντευξη; ξέρω από ΠΕΑ και ΥΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το "gr experience" είναι το δίπτυχο σπουδές στην ελλάδα και εμπειρία (αν υπάρχει) σε οικογενειακή επιχείρηση που φτιάχνει έργα με προδιαγραφές που ισχύουν μόνο στην ελλάδα και δεν αναφέρεται σε όλους τους μηχανικούς της χώρας. Είναι περισσότερο μια νοοτροπία, παρά επίπεδο γνώσεων ή νοημοσύνης. Ασφαλώς και υπάρχουν κι εδώ άνθρωποι με διερυμένους ορίζοντες.

 

Κι ο λόγος που σε μια μεγάλη εταιρεία γίνεσαι δεκτός με απλή γνώση αγγλικών, είναι το ότι έχεις να αντιπαρατάξεις κάποια σοβαρή εξειδίκευση.

Μια τοπικής εμβέλειας επιχείρηση δε χρειάζεται κάτι τέτοιο αλλά κάποιον που να μπορούν να συνεννοούνται καλά, γι' αυτό και θέλουν απαραίτητα γλώσσα. Όπως και μεις εδώ στην Ελλάδα δε θα προσλαμβάναμε κάποιον που δε ξέρει ελληνικά, εκτός αν ήταν κανένας "γκουρού" της μηχανικής που θα κρεμόμασταν από τα χείλη του να ακούσουμε τι θα πει. Αλλά τέτοιον άνθρωπο μόνο σε μια μεγάλη εταιρεία θα χρειαζόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το gr experience είναι μόνο ΠΕΑ και άδειες; Υπάρχουν μηχανικοί που έχουν συμμετοχή σε τεράστια έργα η ακόμη σε αξιόλογες βιομηχανίες εδώ. Μην τα ισοπεδώνετε όλα στη Ελλάδα γιατί εκτίθεστε άσχετα αν δεν καταφέρατε να τρουπωσετε εδώ και ψάχνετε έξω πλέον.. Αντίστοιχα μπορώ να σου πω ότι ο Άγγλος και Γερμανός που φτιάχνει ξύλινα σπιτάκια ούτε από έξω δεν περνάει αν έκανε αίτηση σε Άκτωρ, J&P, Βιοχάλκο κτλ...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νημα αυτο το σκοπο εχει, δεν σας ειπε κανεις να συμμετεχετε απο τη στιγμη που δεν προσφερετε και τιποτα.

Ελεος σε καθε τι που γραφεται να εχουμε και τους συμπλεγματικους απο κατω,να σχολιαζουν και να κρινουν

Μα με ΟΛΟ το σεβασμο, οπως ειχες τελειωσει σε παρομοια αναρτηση.

Το θρεντ καλυτεροτερε φιλε μου εχει σκοπο την ευρεση εργασιας. Τα ποστς μου εδω ειναι, μπορεις να τα διαβασεις κ να κρινεις αν εχω συμμετασχει ενεργα η αν ειμαι απλα αλλο ενα τρολ.

 

Τις εμπειρίες σου μπορεις να τις γράψεις στο αλλο θρεντ "εμπειριες απο εργασια στο εξωτερικό" κ να λες ελευθερα ποσο γαματος εισαι κ ποσο ωραια περνας.

 

Όταν ο καθενας που δεν ξερει κ εχει κ την αγωνια του ανεργου διαβαζει αναρτησεις "ουτε απ εξω", εγω προσωπικά αυτες κρινω ως ξερολιστικες κ συμπλεγματικες κ οχι τις δικες μου.

 

Για τετοιους τύπους λοιπον καθως κ για σενα δεν υπαρχει ελεος, σταματα να ζητας ελεος, με ολο το σεβασμο, γιατι θα ανεβασεις πιεση καλε μου φίλε κ δεν κανει καλο ουτε για σενα ουτε για τα καλσον σου.

 

Ενας απίστευτος ξερολας, και επικυρηγμενος καουμπου

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κανένα υφάκι, ούτε το παίζω υπεράνω, και να το ήθελα δεν θα μπορούσα γιατί έχω φάει πόρτα μέχρι τώρα από Γερμανία και ακόμα ψάχνω τρόπο να "τρουπώσω". Απλώς αναφέρω μια πραγματικότητα για το μεγαλύτερο μέρος των ΕΕ ΜΜ/ΗΜ. Δηλαδή τι σχέση έχει το "gr experience" ενός (ΕΕ) ΜΜ/ΗΜ για μια θέση πχ R&D Engineer στο τμήμα αεριοστροβίλων της Siemens; τι θα τους πει δηλαδή σε μια συνέντευξη; ξέρω από ΠΕΑ και ΥΔΕ;

Νο οφφενς, αλλα υπαρχει το ενδεχομενο να μην ψαχνεις στο σωστο κλαδο η μερος, η εν πασει περιπτώσει με λάθος κριτηρια. Για θεση πχ r&d που αναφερεις μπορεί απλα να μην είσαι ελιτζιμπλ κ να μη φταει οτι δεν μιλας γερμανικα. Μπορει οι περισσοτεροι γερμανοι μηχανικοι να μην ειναι καν ελιτζιμπλ γιατί πχ μπορει να απαιτει προυπηρεσια σε phd ερευνα.

 

Το gr exp που απαξιωνεις τοσο ευκολα δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους κ για ολες τις προϋπηρεσίες

 

Και ρε μαγκες γενικα κ οχι προσωπικα να κανω μια διαπιστωση:οι περισσοτεροι που απαξιωνετε το gr exp εχετε ως αντιπαραδειγμα τα πεα. Τα πεα τα τελευταία 5 χρόνια μόνο υπάρχουν, δηλαδη θεωρειτε οτι ολοι εδω μεσα είναι μηχανικοι juniors 5ετιας max? Ο φιλος ο μπιλλαρας εχει κλείσει τα 40 κ ψαχνει δουλειά κ του τη λέτε οι 30ρηδες?

 

Πριν τα πεα ειναι το χαος δηλαδη για τον ελληνα μηχανικο?

 

Και οκ, ειναι ενα γεγονός οτι παντου προτιμουνται ινδοι κ λιβανεζοι λογω κοστους. Εσεις θεωρειτε οτι στ αληθεια δεν υπάρχει αγορα να απορροφησει ελληνες μηχανικους η μηπως οι ελληνες μηχανικοι ψαχνουν δουλεια στην παραλια του σαν τροπε με 10χιλιαρικα γιουρος κ τα παντα πληρωμένα για να πανε?

 

Εγω προσωπικά πιστευω το 2ο.

 

Ενα ωραιο παληκαρι με κουβαδακια , οπως με αποκαλει κ ο κολλητος μου ο darthvader

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.