Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Μεταξύ Γερμανίας-Καναδά   Καναδά ασυζητητί φίλε μου 

 

Καλα εννοειται...Αλλα δεν εχω καποιον γνωστο εκει ετσι αναγκαστικα θα παω Γερμανια και οταν κατσει κατι Καναδα θα φυγω... Απλα μηπως ξερει καποιος τι χαρτια χρειαζεται να εχω για να κανω αναγνωριση του πτυχιου στην Γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταξύ Γερμανίας-Καναδά   Καναδά ασυζητητί φίλε μου 

 

αυτο το γραφεις εχοντας στο μυαλο τον Καναδα του 1970;;;;;;;;

 

2 ερωτησεις....

 

1. Ποσο ευκολα ειναι να εργαστεις σαν μηχανικος στον καναδα...Αναγνωριση πτυχιου...κτλ κτλ κτλ

2. Ποσο μπορει καποιος να χωνεψει οτι θα βλεπει την οικογενεια του 1 φορα τον χρονο και αν

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,επειδή έχω κάποια εικόνα από Καναδά (όχι ο ίδιος αλλά αρκετοί γνωστοί μη μηχανικοί)  είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με Γερμανία .Το πρόβλημα είναι να μπέις μέσα

 

1) Η αναγνώριση πτυχίου γιατί να μην έλθει?Αν έκανες ένα Μεταπτυχιακό δεν θα στο αναγνώριζαν τότε?

2) Αυτό είναι άλλο θέμα.Βέβαια αν πάς εκεί θα πάς με τα συμπράγκαλα σου (γυναίκα παιδιά κτλ αν έχεις)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει ερθει η ωρα να φυγω και εγω απο Ελλαδα...

 

1)Για αρχη θα παω Γερμανια μιας και εχω τον αδερφο μου εκει και θα εχω ενα μερος να μεινω... Εχω να κανω μια ερωτηση για εκει, ειμαι μηχανολογος μηχανικος ΤΕ τι χρειαζεται να εχω μαζι μου για να κανω αναγνωριση πτυχιου?

Μετάφραση πτυχίου από την υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών συνήθως αρκεί.

www.mfa.gr

Link to comment
Share on other sites

για μεταφραση οποιοδηποτε πτυχιου χρειαζεσται να παρετε σφραγιδα Apostile,

 

Θα παρετε τηλεφωνο την γραμματεια σας και θα ζητησετε (ή θα πατε την μεταφραση εκει) η σφραγιδα μπορει να μπει ΜΟΝΟ στον νομο που ανηκει η σχολη σας.

 

Απλη μεταφραση δεν φτανει, προσοχη, ειδικα εαν πατε εξω με ελληνικο πτυχιο το Apostile ειναι η επισημη αναγνωρισιμη σφραγιδα για ακαδημαικα εγγραφα

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Αγγλία: Εδώ δεν ισχύει αυτό. Κανείς δεν θέλει να ταλαιπωρείται.. Αρκεί μία γραπτή βεβαίωση πάνω στη φωτοτυπία του πτυχίου από κάποιον Senior Engineer που να βεβαιώνει ότι είναι γνήσιο φωτοαντίγραφο. Έπειτα οι σύλλογοι το δέχονται για να γίνετε μέλη. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,επειδή έχω κάποια εικόνα από Καναδά (όχι ο ίδιος αλλά αρκετοί γνωστοί μη μηχανικοί)  είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με Γερμανία .Το πρόβλημα είναι να μπέις μέσα

 

1) Η αναγνώριση πτυχίου γιατί να μην έλθει?Αν έκανες ένα Μεταπτυχιακό δεν θα στο αναγνώριζαν τότε? Οτι να ναι.....με ενα MSc αναγνωριζεται ενα ελληνικο πτυχιο.....τοσο απλο να το γραφεις....Ακομα και αν γινοταν εχεις σκεφτει ποσα λεφτα θελεις, αν εχει τα περιθωρια καποιος να κανει msc - Ηλικια, αντοχες κτλ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

2) Αυτό είναι άλλο θέμα.Βέβαια αν πάς εκεί θα πάς με τα συμπράγκαλα σου (γυναίκα παιδιά κτλ αν έχεις)

Δεν ειναι αλλο θεμα...ειναι ΤΟ ΘΕΜΑ.....ευρωπη σε 2-3 ωρες τους βλεπεις με 100 ευρω πηγαινε ελα.....εχεις αναρωτηθει ποσο ευκολο ειναι να παρεις την οικογενεια σου μαζι σου σ αυτες τις χωρες;;;;; Visa κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

μόλις φύγεις από τη στέγη των γονιών σου ακολουθεί η φάση που θα πρέπει αυτοί να μπουν υπό τη στέγη τη δική σου.

 

Και μόλις οι γονείς μας μπουν υπό τη στέγη τη δική μας και του/της συντρόφου μας και του/των τέκνων μας, έπειτα οι παππούδες - οι γονείς των γονιών μας -  θα πρέπει και αυτοί να μπουν υπό τη στέγη τη δική μας που θα είναι και των παιδιών τους, και όλοι μαζί να ζήσουμε παρέα.. :D :D 

 

Μόλις φύγεις από τη στέγη των γονιών σου, στο εξωτερικό είσαι μόνος και πάει και τελείωσε. Και παλεύεις κάθε μέρα στο κυνήγι των ονείρων, και εξόδων σου. Δεν είναι εύκολο ούτε για τον μετανάστη ούτε για αυτούς που αφήνει πίσω. Μεταναστεύεις επειδή δεν έχεις δουλεία, ή επειδή τα όνειρά σου δεν χωράνε σε μία κατεστραμένη χώρα. Και τούτο δεν πάει να πει ότι θα κουβαλήσεις μαζί σου και τους άλλους, και τις ζωές τους. Αυτές δε χωράνε ούτε σε βαλίτσες, ούτε σε αεροπλάνα... 

Edited by Earl
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου ,επειδή έχω κάποια εικόνα από Καναδά (όχι ο ίδιος αλλά αρκετοί γνωστοί μη μηχανικοί)  είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με Γερμανία .Το πρόβλημα είναι να μπέις μέσα

 

1) Η αναγνώριση πτυχίου γιατί να μην έλθει?Αν έκανες ένα Μεταπτυχιακό δεν θα στο αναγνώριζαν τότε? Οτι να ναι.....με ενα MSc αναγνωριζεται ενα ελληνικο πτυχιο.....τοσο απλο να το γραφεις....Ακομα και αν γινοταν εχεις σκεφτει ποσα λεφτα θελεις, αν εχει τα περιθωρια καποιος να κανει msc - Ηλικια, αντοχες κτλ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

2) Αυτό είναι άλλο θέμα.Βέβαια αν πάς εκεί θα πάς με τα συμπράγκαλα σου (γυναίκα παιδιά κτλ αν έχεις)

Δεν ειναι αλλο θεμα...ειναι ΤΟ ΘΕΜΑ.....ευρωπη σε 2-3 ωρες τους βλεπεις με 100 ευρω πηγαινε ελα.....εχεις αναρωτηθει ποσο ευκολο ειναι να παρεις την οικογενεια σου μαζι σου σ αυτες τις χωρες;;;;; Visa κτλ

 

To  ίδιο πράγμα λές.Για πές μας εσύ την εμπειρία σου από χώρες  εκτός Ε.Ε (ανεπτυγμένες όχι αναπτυσσόμενες ) να δούμε πώς έχουν τα πράγματα γιατί εγώ δεν έχω πάει-ασχοληθεί εδώ γράφουν αρκετοί συνάδελφοι http://www.michanikos.gr/topic/35876-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-3?

το ΘΕΜΑ είναι οτι έχεις δίκο στην απόσταση αυτό εννοώ.Μην είσαι τόσο αρνητικός .

 

Όσο για το μεταπτυχιακό αρκετοί έλληνες πάνε για Msc σε Αμερική Καναδά κτλ.Εκεί  το αναγνωρίζουν με κάποια διαδικασία.Αφορά την διαδικασία και οχι  αρων άρων να κάνεις Μsc.Tα λεφτά κανείς δεν είπε οτι είναι λίγα μονο σου λές πράγματα 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έχεις κατάκοιτο άνθρωπο στο σπίτι το career περνά σε δεύτερη μοίρα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.