Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ναι αλλα τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα; Έχουμε πιάσει τις ακραίες και δύσκολες καταστάσεις αν έχεις κατάκοιτο άνθρωπο αν το παιδί σου μπαινοβγαίνει σε νοσοκομεία αν κανεις αιμοκάθαρση κτλ... Που κολλάνε όλα αυτά με το θέμα; Προφανώς αν έχεις όλα αυτά δεν φεύγεις από το σπίτι η δεν δουλεύεις καν αν δεν μπορείς... Τατιάνα το κάναμε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας είμαστε ρεαλιστές, αυτό το πρόβλημα είναι στην εξίσωση επίσης. Δεν εχει σχέση με το forum άμεση, ίσως έμμεση. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι ξεκάθαρα προσωπικό θέμα.

 

Εδώ έχουμε πράμα που σαλεύει. Έπεσε επίσημο σύρμα από την εταιρία να κάνουμε όλοι αίτηση για residency. Όσοι δε μπορούν, είπαν ότι ίσως να χρειαστεί να γίνουν adjustments... Την άλλη βδομάδα έχουμε conference call με την Brexit project team. Οψόμεθα είς Φιλιππους. Stay all tuned και θα ενημερώσω άμεσα.

 

Προς όλες τις Κασσανδρες: ας περιμένει λίγο η καταστροφολογία. Έχουμε και Αγίου Βαλεντινου σήμερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία από την αγορά εργασίας στην Ευρώπη.

Προσωπικοί λόγοι με οδήγησαν να ψάχνω εργασία στην Ολλανδία για αρχή και μετά λόγω σπουδών στην Αγγλία.

Το ψάξιμο το έκανα από Ελλάδα και μου πήρε οκτώ μήνες να βρω εργασία που τελικά βρέθηκε αν και σε τρίτη χώρα στο Βέλγιο.

Η εμπειρία και οι σπουδές μου αφορούν τον τομέα των φωτοβολταϊκών και βρήκα εργασία σε εταιρεία εγκατάστασης και συντήρησης φωτοβολταϊκών.

Γενικά το 70% των αιτήσεων έγινε για Αγγλία και το 30% για Ολλανδία. Τελικά η τύχη τα έφερε να βρω με την πρώτη αίτηση στο Βέλγιο.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όσες φορές έστελνα βιογραφικό απευθείας στην εταιρεία είχα μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας για μια πρώτη συνέντευξη από ότι μέσω των recruiter. Δεν ξέρω μπορεί να μην μπορούσα να τους πείσω για να με προτείνουν για συνέντευξη. Επίσης μπορώ να πω ότι όλη αυτή η διαδικασία και η επικοινωνία με τους recruiter με βοήθησε να γίνω καλύτερος και να μου δώσει περισσότερη αυτοπεποίθηση στο κομμάτι των συνεντεύξεων.

Ανάλογα την θέση δημιουργούσα αντίστοιχο βιογραφικό ώστε να καλύπτει τα θέλω της θέσης. Έκανα αιτήσεις για project manager&engineer, sales engineer, consultant, O&M manager+engineer. Είχα την τύχη να κάνω αρκετές πρώτες συνεντεύξεις σε σχέση με τις αιτήσεις που έκανα και αυτό που κατάλαβα ήταν ότι εφόσον είχες την απαιτούμενη εμπειρία δεν θα είχαν πρόβλημα να σε προσλάβουν. Από κοντά έκανα τέσσερις συνεντεύξεις και εκεί ήταν σημαντικό να τους δείξεις ότι έχεις την εμπειρία και ότι δεν θα έχεις πρόβλημα προσαρμογής. Εφόσον πέρναγες τον σκόπελο της απόδειξης της εμπειρίας μετά έπρεπε να τους πείσεις ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στο δικό τους περιβάλλον είτε αφορούσε στον τρόπο δουλειάς είτε στην γλώσσα.

Βέβαια σαν συμπέρασμα έβγαλα ότι εφόσον δεν έχεις μια εξειδικευμένη εμπειρία δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις κάτι γιατί οι επιλογές που έχουν είναι πολλές. Επίσης εφόσον είσαι νέος στην αγορά εργασίας τα internship ή τα graduate schemes είναι μια καλή επιλογή που μπορείς να κοιτάξεις.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το περιβάλλον εργασίας, τις αποδοχές, τις παροχές και το μετανιώνω που δεν έκανα νωρίτερα το βήμα. Από ότι βλέπω από τους recruiter τώρα που βλέπουν στο linkedin ότι δουλεύω στο εξωτερικό οι προτάσεις τους και η συμπεριφορά τους είναι διαφορετική σε σχέση με πριν.

Εύχομαι σε όσους θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα για το εξωτερικό να το τολμήσουν και να μην απογοητεύονται γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κάποιος μπορεί να βρει σε ένα μήνα και άλλος σε ένα η δυο χρόνια. Επίσης όλοι όσοι έχουν βρει δουλειά να προσπαθούν να βοηθούν και να μην ξεχνούν ότι και αυτοί περάσανε από την ίδια διαδικασία. Θα χαρώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες ή κάποια βοήθεια σε όποιον θέλει με την μικρή εμπειρία που αποκόμισα από όλη αυτή την διαδικασία.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια σαν συμπέρασμα έβγαλα ότι εφόσον δεν έχεις μια εξειδικευμένη εμπειρία δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις κάτι γιατί οι επιλογές που έχουν είναι πολλές. 

Μπορείς να εμβαθύνεις λίγο σε αυτό?

 

Γιατί 8 χρόνια εμπειρία με αυθαίρετα και άδειες λειτουργίας

καταλαβαίνεις ότι "πάσχω" στο θέμα της προϋπηρεσίας

για τα δεδομένα του εξωτερικού 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν λες συνεντεύξεις περνούσες από εκεί η γινόταν με άλλο τροπο δεδομένου ότι από ότι κατάλαβα έψαχνες από Ελλάδα...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Τα χρήματα είναι πάρα πολύ σχετικά. 

 

2. Πες εσύ τον κατάκοιτο τον γέρο, έλα να σε μετακομίσω στα εξωτερικά που κάνω career.... :D :D

1. Σιγουρα ειναι λιγοτερα απο καναδα, αυστραλια και νεα ζηλανδια

 

2. Οσοι φυγαμε τα χρονια της κρισης, οι περισσοτεροι σκεφτομαστε απο τι γλυτωσαμε,τι αφησαμε πισω στην καλυτερη μας ηλικια, τι θα καναμε αν μεναμε πισω, και ποτε θα γυρισουμε πισω....Σε αντιθεση με κατι γεροντοπαλικαρα εδω στην Αγγλια που εχουν ξεμεινει 15,20+ χρονια μετα τις σπουδες, μενουν μαζι με αλλους 5 και δεν σκεφτονται καν να επιστρεψουν πισω οντας πλεον ''καριεριστες''

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν υπομονή, κατευθείαν αιτήσεις σε εταιρίες. Η συντριπτική πλειοψηφία των recruiters είναι λιμά και έχω πάψει να ασχολούμαι.

 

Case study που έβαλαν σε μια φίλη μου που έκανε αίτηση για θέση recruiter: πως θα πείσεις κάποιον να αλλάξει δουλειά ενώ είναι χαρούμενος στην δουλειά του για μια άλλη δουλειά με τα ίδια λεφτά και ίδιο επίπεδο θέσης. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Καινούριο mail από Brexit team. Μου ζήτησαν αν θέλω να κάνω προσωπική συνάντηση πριν το conference call. Θα γίνει Λάμψη η όλη κατάσταση στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν υπομονή, κατευθείαν αιτήσεις σε εταιρίες. Η συντριπτική πλειοψηφία των recruiters είναι λιμά και έχω πάψει να ασχολούμαι.

 

Case study που έβαλαν σε μια φίλη μου που έκανε αίτηση για θέση recruiter: πως θα πείσεις κάποιον να αλλάξει δουλειά ενώ είναι χαρούμενος στην δουλειά του για μια άλλη δουλειά με τα ίδια λεφτά και ίδιο επίπεδο θέσης. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Καινούριο mail από Brexit team. Μου ζήτησαν αν θέλω να κάνω προσωπική συνάντηση πριν το conference call. Θα γίνει Λάμψη η όλη κατάσταση στο τέλος.

 

Aνεφρες Βrecit team, residency....Αυτα δεν λενε τπτ στους περισοτερους....

 

μπορεις να αναλυσεις λιγο περισσοτερο;;; Τι σας ζητανε ακριβως;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις συνεντεύξεις οι οποίες ήταν και για το τελικό στάδιο επιλογής ήταν 4 από κοντά. Πήρα το αεροπλάνο και πήγα μια φορά Αγγλία, δυο Ολλανδία και μια Βέλγιο. Την πρώτη επαφή πάντα όμως την έκανα με το τηλέφωνο ή με το skype. Με skype έκανα αρκετές συνεντεύξεις και μπορώ να πω τον έχουν αυτόν τον τρόπο συνέντευξης και μερικές φορές το ζήτησα ή το ζήτησαν οι ίδιοι. Στο τηλέφωνο πιο πολύ μίλαγα με τους recruiter αλλά μίλησα και με κάποιες εταιρείες έτσι.

Για την προϋπηρεσία που με ρώτησε κάποιος φίλος τα πράγματα είναι συγκεκριμένα όπως τα είδα στην περίπτωση μου. Εφόσον ήταν δουλειά και θέση που όντως κάλυπτα τα προσόντα τότε υπήρχε και ενδιαφέρον και πρώτη συζήτηση. Επειδή όμως δοκίμασα και έστειλα και για θέσεις όπως energy consultant ή εξοικονόμησης ενέργειας που απλά είχα το τεχνικό υπόβαθρο αλλά όχι και την εμπειρία τότε δεν είχα την ανάλογη επιτυχία.

Οπότε γνώμη μου είναι ότι περισσότερες πιθανότητες έχεις σε δουλείες που όντως καλύπτεις τα προσόντα που ζητάνε έστω και αν κάποια που είναι δευτερεύοντα δεν τα έχεις. Καλό είναι να ζητάτε και feedback από κάθε εταιρεία που στέλνετε το βιογραφικό σας και να ζητάτε τον λόγω που δεν σας επέλεξαν. Σίγουρα δεν θα σας απαντήσουν όλοι και με σαφήνεια αλλά όλο και κάποιοι θα σας πούνε κάτι. Σε αρκετές περιπτώσεις είχαν την καλοσύνη και μου απάντησαν και σε μια επειδή διαφώνησα με την απόρριψη της αίτησης μου υπήρξε ανταλλαγή και μηνυμάτων μέχρι να μου δώσουν να καταλάβω το σκεπτικό της επιλογής τους.

Ένα άλλο ζήτημα έχει να κάνει με την θέση που κυνηγάς και το επίπεδο αποδοχών που προσφέρει. Καλό θα είναι να έχουμε μια εκτίμηση για το τι αποδοχές μπορούμε να περιμένουμε ανάλογα την θέση και την χώρα και επειδή έξω πάντα αναφέρουν τον μικτό ετήσιο μισθό καλό θα είναι να ψάχνουμε τι παίζει με τους φόρους το επίπεδο το ασφαλιστικών εισφορών και τι μισθοί λαμβάνουν αντίστοιχων ειδικοτήτων εργαζόμενοι. Αυτό από προσωπική πείρα το λέω γιατί τώρα που ήρθα στο Βέλγιο οι φόροι και οι εισφορές σου τρώνε το 40% του μικτού μισθού και δεν το εκτίμησα τόσο σωστά στην αρχή αν και μετριάστηκε η χασούρα λόγω του 13 και 14ου μισθού που δίνουν εδώ αλλά και από τις έξτρα παροχές που είχα.

Επειδή κράτησα αρχείο από όλες τις αγγελίες που έστειλα για δουλειά όπως και τον αριθμό των πρώτων συνεντεύξεων τηλεφωνικών και μέσω skype όταν βρω λίγο χρόνο μπορεί να βάλω και στατιστικά στοιχεία επιτυχίας και αποτυχίας μήπως σας βοηθήσουν να δείτε λίγο καλύτερα τον όγκο αναζήτησης που έκανα μέχρι να βρω την δουλειά.

Συγγνώμη που προσπαθώ να μιλάω λίγο γενικά γιατί κάθε ειδικότητα έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες στην αγορά εργασίας και κάτι που μπορεί να ισχύει για την μια να μην ισχύει αντίστοιχα για κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.