Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

... Παρεπιπτόντως, δε μιλάει λέξη γαλλικά ή γερμανικά!

Υπάρχουν και Ιταλόφωνες πόλεις στην Ελβετία… και με το αμάξι σε μια με δυό ώρες φτάνει στην πόλη της οικογένειας του αν είναι Βόρεια Ιταλία… 

 

(πιο παλιά με το κατάλληλο αυτοκίνητο που έχουν μπόλικα εκεί σε άλλες 3 ώρες έφτανες από Μιλάνο Ρώμη… αλλα τα τελευταία χρόνια με τα όρια ταχύτητας που έβαλαν και κυνηγούν δεν το κάνουν πια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lefe,

 

Έχει 10 χρόνια εμπειρία, Ιταλός και η θέση είναι Principal Process Engineer σε refinery. Ηλικία στα 34.

 

Δηλαδή η φορολογία από πόλη σε πόλη αλλάζει στην Ελβετία; Κάτι μου είχε πει ο Ιταλός, και νόμιζα ότι λέει αρλούμπες!

 

Άδειες δε ρώτησα, του πληρώνουν ενοίκιο τους 3 πρώτους μήνες και μπόνους γύρω στο 20%. Κάρτες δε μου είπε και δε ρώτησα.

 

Απλά η γενικότερη εικόνα με ενδιαφέρει και το πως είναι η δουλειά εκεί. Παρεπιπτόντως, δε μιλάει λέξη γαλλικά ή γερμανικά!

 

Όπως τα λέει ο lefe είναι. Φίλος μου μένει Ζυρίχη και εργάζεται Βασιλεία. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη φορολόγηση, που να υπερκαλύπτει το κόστος μετακίνησης, που είναι ιδιαίτερα μεγάλο για τα δεδομένα μας.

Στις πολυεθνικές, όλοι μιλάνε αγγλικά, οπότε το θέμα της γλώσσας θα τον δυσκολέψει στην καθημερινή ζωή και όχι στην εργασία του.

Link to comment
Share on other sites

Lefe,

 

Έχει 10 χρόνια εμπειρία, Ιταλός και η θέση είναι Principal Process Engineer σε refinery. Ηλικία στα 34.

 

Δηλαδή η φορολογία από πόλη σε πόλη αλλάζει στην Ελβετία; Κάτι μου είχε πει ο Ιταλός, και νόμιζα ότι λέει αρλούμπες!

 

Άδειες δε ρώτησα, του πληρώνουν ενοίκιο τους 3 πρώτους μήνες και μπόνους γύρω στο 20%. Κάρτες δε μου είπε και δε ρώτησα.

 

Απλά η γενικότερη εικόνα με ενδιαφέρει και το πως είναι η δουλειά εκεί. Παρεπιπτόντως, δε μιλάει λέξη γαλλικά ή γερμανικά!

 

Ναι παει αναλογα το καντονι διαμονης. Βασιλεια εχει το υπερ οτι αν θελει μπορει να πηγαινει Γερμανια που και που για ψωνια σχετικα ευκολα (ειδικα πχ αν ψωνιζει για μια ολοκληρη οικογενεια που εχει μια διαφορα στο τελικο ποσο).

Α και στην ελβετια η ασφαλεια υγειας ειναι μονο ιδιωτικη (για την βασικη καλυψη ειναι υποχρεωμενες ολες οι ασφαλιστικες να σε δεχτουν ανεξαρτητως προυπαρχοντων  θεματων , ο εργοδοτης στις εισφορες πληρωνει την ασφαλεια ατυχηματος , υγειας επιλεγει ο καθενας οποια θελει και την πληρωνει μονος του). 

Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνυεται οτι μη γνώση της τοπικής γλώσσας δεν αποτελεί εμπόδιο πλεον για να σε προσλάβουν, ενώ παλιά ήταν. Αυτό είναι πολύ σημαντικο.

 

Όσον αφορά την καθημερινή επικοινωνία, θέλω να πιστεύω ότι μιλάνε αγγλικά. Στο Βέλγιο πάντως, για να πάρω τρένο από Βρυξέλλες στη Γάνδη και τούμπαλιν μου έφυγε η ψυχή. Από Αγγλικά τίποτα, εκτός αν το έκαναν επίτηδες. Δύσκολες στιγμές.

 

Ασφάλεια υγείας στην υποδεικνύει η εταιρεία και στα κρατά από το salary, ή απλά ψάχνεις μόνος σου; Τέλος, με συνταξιοδοτικό τι παίζει; Έχω ακούσει ότι είναι πολύπλοκο, είναι όντως;

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν ολόκληρη πολη ή καντόνι μιλάει Ιταλικά αυτή είναι η τοπική γλώσσα.

 

Επικουρικά ειδικά για την Ελβετία έχει περιοχές με ειδικά κίνητρα για τις ιταλικές βιοτεχνίες βιομηχανίες (σε πλήρη πάρκα όλα αυτά με όλη την υποδομή έτοιμη) που ανάλογα την επένδυση κλπ κλπ έχουν απαλλαγές από πολλά οπότε υπάρχουν εκατοντάδες ιταλικών συμφερόντων εκεί εταιρείες που και η βασική γλώσσα επικοινωνίας είναι η της εταιρείας (ιταλικά στις ιταλικές, γαλλικά σε γαλλικές κλπ κλπ).

Μη ξεχνάμε ότι είναι περιοχή κεντρικής Ευρώπης και δεν είναι σαν τις βαλκανικές χώρες εκεί. Εδώ και πολλά χρόνια σουλατσάρουν από την μια χώρα στην άλλη σαν να πάμε εμείς Ομόνοια Γλυφάδα και μερικές φορές φτάνουν και πιο γρήγορα. (αυτά και πριν ευρώ φυσικά)

 

Αλλά και στη Βόρεια Ιταλία είναι συνηθισμένο φαινόμενο και όχι σπάνιο να μένει ο ένας Μιλάνο πχ και να δουλεύει Μπολόνια …. Γενικά υπάρχει μεγάλη κινητικότητα και οι αυτοστράτες συχνά πυκνά έχουν κίνηση σαν να είσαι στη Πανεπιστήμιου …. (όταν είχε κίνηση)

 

 

(Τα Αγγλικά μόνο στην Αγγλία και στην Ελλάδα τα μιλάει τόσο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού / στην Αγγλία περισσότεροι νομίζω αλλά στην Ελλάδα σε θεωρούν γκάου αν δεν…. Δικαίωμα και για Σουηδούς Δανούς επειδή έχουν πολλές ώρες σκοτάδι εκεί οπότε βγάζουν καλούς μουσικούς και έχουν μια τάση στις ξένες γλώσσες… άσχετο :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγλικά και το επίπεδο αυτών που μιλάνε στην Ολλανδία δεν νομίζω να βρει κανεις σε άλλο μέρος. Άψογα. Και γενικά στις βόρειες χώρες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνυεται οτι μη γνώση της τοπικής γλώσσας δεν αποτελεί εμπόδιο πλεον για να σε προσλάβουν, ενώ παλιά ήταν. Αυτό είναι πολύ σημαντικο.

 

Όσον αφορά την καθημερινή επικοινωνία, θέλω να πιστεύω ότι μιλάνε αγγλικά. Στο Βέλγιο πάντως, για να πάρω τρένο από Βρυξέλλες στη Γάνδη και τούμπαλιν μου έφυγε η ψυχή. Από Αγγλικά τίποτα, εκτός αν το έκαναν επίτηδες. Δύσκολες στιγμές.

 

Ασφάλεια υγείας στην υποδεικνύει η εταιρεία και στα κρατά από το salary, ή απλά ψάχνεις μόνος σου; Τέλος, με συνταξιοδοτικό τι παίζει; Έχω ακούσει ότι είναι πολύπλοκο, είναι όντως;

 

Αναλογα την εταιρεια και το industry ειναι το θεμα της γλωσσας. Το οτι η εταιρεια ειναι πχ. πολυεθνικη δεν σημαινει αυτοματα οτι την βγαζεις χωρις Γερμανικα/Γαλλικα απλα ειναι πιο πιθανο να μην τους νοιαζει  τοσο . Για να δωσω ενα παραδειγμα Αρχιτεκτονας χωρις γερμανικα ειναι καπως ζορικα. IT Engineer ανετα.

Ιταλικα μονο το καντονι του Tessin εχει αποσο θυμαμαι.

 

Ασφαλεια υγειας ψαχνεις μονος σου και πληρωνεις μονος σου δεν παει απο τον μισθο. Βεβαια μην νομιζεις οτι ειναι τιποτε το φοβερο , ονλινε συμπληρωνεις και αν προκειται για την βασικη καλυψη (ειναι υποχρεωμενοι να σε δεκτουν για αυτην) απλα τυπωνεις το συμβολαιο και τους το στελνεις.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια οπως πχ. η εταιρεια να συνεργαζεται με καποια ασφαλιστικη και να χεις καποια μικρη εκπτωση ειτε να δεχεται η εταιρεια να κανει το μεσαζοντα και να σου κραταει απο τον μισθο την εισφορα αλλα αυτο ειναι σιγουρα η εξαιρεση.

Κατα κανονα το ποια ασφαλεια υγειας εχεις επιλεξει δεν εχει σχεση με τον εργοδοτη σου και ουτε το ξερει ο εργοδοτης σου.

Προσοχη , το να εχεις ασφαλεια υγειας (την βασικη καλυψη) ειναι υποχρεωτικο (και πληρωνεις αναδρομικα απτην πρωτη μερα που δηλωθηκες στην Ελβετια) και αν καθυστερησεις να κανεις πανω απο 3 μηνες θα σε δηλωσει ο δημος σου σε ασφαλιστικη μονος του.

 

Το συνταξιοδοτικο δεν ειναι και τοσο συνθετο , αποτελειται απο 3 πυλωνες.

1 κρατικη συνταξη (εχει οριο στις εισφορες) , 2 επαγγελματικη και 3 εθελοντικα συνταξιοδοτικα προγραμματα . Στην ουσια δρουν ως κουμπαραδες. Υπο καποιους ορους μπορεις να ανοιξεις τον 2ο και τον 3ο πιο νωρις αν αγορασεις πχ σπιτι στην ελβετια και βγαλεις τα λεφτα για την αγορα.

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Θα τα μεταφέρω στον Ιταλό και καλή του τύχη. Ευχαριστώ για τις απαντησεισ.

 

Επανέρχομαι στο θέμα Brexit και στις εξελίξεις εδώ.

 

Μη με βρίσετε (όχι ότι θα έχετε άδικο), δε μπόρεσα να παρακολουθήσω το webinar γιατί είμαι σε φάση μετακόμισης κ αναγκαστικα να αργότερα στη δουλειά! Όμως έμαθα από δυο διαφορετικές πηγές (αξιοπιστες) που το παρακολούθησαν τι συζητήθηκε και μεταφέρω πληροφορίες διασταυρωμένες:

 

- Όσοι είναι 5 χρόνια εδώ, απλά να κάνουν αίτηση για το residency άμεσα γιατί δεν έχουν ιδέα τι θα γίνει.

- Δεν έχουν ιδέα τι θα γίνει. Ταξίδι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

- Αν παιχτεί κάτι σε στυλ βίζας για όσους όσους κατάγονται από χώρα εντός ΕΕ ή εκτός , τότε ισωσ θα πάμε σε σύστημα scoring με βάση δουλειά, θέση, skills, marital status, δουλειά συζύγου, κλπ. Όλο αυτό είναι όμως απλά ΕΙΚΑΣΙΕΣ.

 

Ουσιαστικά, το μήνυμα είναι: "Κάντε αίτηση για residency να καθαρίσετε εάν μπορείτε ή όταν μπορεσετε. Για οτιδήποτε άλλο συμβεί, εμείς σας προειδοποιήσαμε". Θα υπάρξουν και αλλά ενημερωτικά δελτία ασφαλώς για τις εξελίξεις.

 

Αυριο θα στείλω mail να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες, και κυρίως από περιέργεια τι συμβουλεύουν στους Βρετανους ex patriots. Γιατί για αυτούς δε μου μετέφεραν τίποτα οι πηγές, και θέλω να διαφωτίσω οπωσδήποτε αυτή τη πτυχή.

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους ζουν Ελβετία (ή έστω ειναι στα διαπλεκόμενα): 120,000 CHF είναι καλά λεφτά;

 

Ένας συνάδελφος έχει πρόταση για Βασιλεία και το σκέφτεται σοβαρά.

Είναι καλά υπο την προυπόθεση οτι είναι μόνος. Αν εχει οικογένεια δεν ειναι και τόσο.

Ενδεικτικά νούμερα:

Ελάχιστο κόστος ζωής ελβετίας 4.000

Κρατήσεις μισθού: ~%30 για τα παραπάνω νούμερα.

Η γλώσσα δεν είναι αναγκαία σε κάποιες δουλειές (συνήθως πολυεθνικές).

Τα αγγλικά τους είναι συνήθως σε αρκετά καλό επίπεδο αλλα προτιμουν να μιλούν μια απο τις επισημες γλώσσες του κράτους (είναι και 4 οι ριμάδες).

Σε κανα 2μηνο θα μαι ξανα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

H τέταρτη γλώσσα ποία είναι? Ευρέθει wiki

 

Γαλλικά -Ιταλικά -Γερμανικά -https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1  0,9% λέει την μιλάνε 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.