Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Μια μίξη όλων των παραπάνω!

 

Επίσης οι παραπάνω γλώσσες δεν ομιλούνται ακριβώς όπως οι αυθεντικές.

Τα γερμανικά τους δε είναι άλλα ντάλον!

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lost in translation δηλαδή.

 

Εδώ στην Αγγλία έχουμε την σκωτσέζικη και την Yorkshire προφορά. Αγγλικά και τα δυο, βγαίνει άκρη με τεράστια δυσκολία..

Link to comment
Share on other sites

Lost in translation δηλαδή.

 

Εδώ στην Αγγλία έχουμε την σκωτσέζικη και την Yorkshire προφορά. Αγγλικά και τα δυο, βγαίνει άκρη με τεράστια δυσκολία..

 

Μην μου πειράζεις το Yorkshire θα σε φάω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ανατολική Ευρώπη παιδιά, πιστεύω και για τους ΠΜ έχει αρκετές δουλειές μιας και παντού σηκώνονται κτίρια. Για τους ΜΜ και ΗΜ υπάρχει μεγάλη βιομηχανία πλέον και πολλές γραμμές παραγωγής έχουν μεταφερθεί από δυτική Ευρώπη. Καλά για το ΙΤ δεν το συζητώ, παίζει να παίρνουν τις καλύτερες αποδοχές από expats. 

 

Είμαι στον τρίτο μήνα στη Σλοβακία και είχα πρόταση και από Ρουμανία. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες μόλις βρω χρόνο. θα κάνω τώρα μόνο κάποιες παρατηρήσεις.

 

1. Σε απόλυτο αριθμό οι μισθοί για εξειδικευμένο προσωπικό είναι μεγαλύτεροι σε σχέση με Ελλάδα

2. Αν υπολογίσουμε και το κόστος ζωής, η αγοραστική δύναμη πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με Ελλάδα

3. Ευκαιρία για απόκτηση σοβαρής εμπειρίας ώστε να προχωρήσεις αργότερα πιο εύκολα προς δυσμάς

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ανατολική Ευρώπη παιδιά, πιστεύω και για τους ΠΜ έχει αρκετές δουλειές μιας και παντού σηκώνονται κτίρια. Για τους ΜΜ και ΗΜ υπάρχει μεγάλη βιομηχανία πλέον και πολλές γραμμές παραγωγής έχουν μεταφερθεί από δυτική Ευρώπη. Καλά για το ΙΤ δεν το συζητώ, παίζει να παίρνουν τις καλύτερες αποδοχές από expats. 

 

Είμαι στον τρίτο μήνα στη Σλοβακία και είχα πρόταση και από Ρουμανία. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες μόλις βρω χρόνο. θα κάνω τώρα μόνο κάποιες παρατηρήσεις.

 

1. Σε απόλυτο αριθμό οι μισθοί για εξειδικευμένο προσωπικό είναι μεγαλύτεροι σε σχέση με Ελλάδα

2. Αν υπολογίσουμε και το κόστος ζωής, η αγοραστική δύναμη πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με Ελλάδα

3. Ευκαιρία για απόκτηση σοβαρής εμπειρίας ώστε να προχωρήσεις αργότερα πιο εύκολα προς δυσμάς

πες αν ξερεις πως βρισκεις δουλεια γιατι σαιτ αγγελιων δεν βλεπω πολλα για ανατολικη ευρωπη..ουτε στο λινκεντιν...ειδικα για ΠΜ θελει γλωσσα πχ πολωνια που κοιταγα παλιοτερα θελουν πολωνικα να γνωριζεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προς όλους τους μηχανικούς: έχω ένα ερωτηματολόγιο για μια έρευνα που κάνω και θα ήθελα να το συμπληρώσετε, αν δε σας είναι κόπος.

 

Απευθύνεται σε όσους εργάζονται εξωτερικό, και αφορά μια έρευνα στο τι ακριβώς κάνουμε πάνω στην δουλεια και στο τρόπο που βρήκαμε δουλειά.

 

Όσοι ενδιαφέρονται, παρακαλώ στείλτε μου personal message. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και προφανως θα σας κοινοποιήσω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

πες αν ξερεις πως βρισκεις δουλεια γιατι σαιτ αγγελιων δεν βλεπω πολλα για ανατολικη ευρωπη..ουτε στο λινκεντιν...ειδικα για ΠΜ θελει γλωσσα πχ πολωνια που κοιταγα παλιοτερα θελουν πολωνικα να γνωριζεις .

 

ήμουν αρκετά τυχερός, γνώρισα σε ένα ταξίδι έναν Αυστριακό ο οποίος εργάζεται στην εταιρία, μου πρότεινε να του στείλω βιογραφικό και το μεταβίβασε ο ίδιος στο HR. Η εταιρία είναι αυστριακών συμφερόντων και γλώσσα επικοινωνίας εντός είναι τα αγγλικά. Επίσης μεγάλο + ήταν οι γνώσεις μου γερμανικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.