Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Kαλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ.

πεμπτοετής φοιτητής μηχανολόγων.

Ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να χρειάζεται κανείς από ξένη γλώσσα για δουλειά στο εξωτερικό. τη γλώσσα της χώρας?και με τι πτυχίο?

π.χ. για την αγγλία αρκεί το Lower, χρειάζεται toefl?τα διπλώματα των ελληνικών πανεπιστημίων αρκούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Μια που η κουβέντα πήγε εκεί και μια που έχω μείνει στην Αγγλία, θα πρότεινα να μην το δοκιμάσει κάποιος που έχει απλά Lower, εκτός αν είναι τέρας απορρόφησης γνώσεων και έχει τρομερό "αυτί", Vlad. Με Proficiency θα είσαι καλύτερα, μην ξεχνάς ότι πρέπει και να ζήσεις εκεί πέρα και να έχεις σχέση με τράπεζες, υπηρεσίες, μεσίτες για το σπίτ ι+ με διάφορους για ό,τι χαλάσει. Το Toefl είναι οκ, αρκέι να πιάσεις το σκόρ που θέτουν τα Παν/μια και αυτό πρακτικά σημαίνει επίπεδο Advanced.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, λιγο αργά ειδα το μνμ εδώ, αλλα επειδη ημουν 6 χρονια αγγλια (Mechanical and Automotive Engineering) δεν αντιμετωπισα ιδιαιτερο προβλημα με τα αγγλικα, με Lower εφυγα και αυτο που με βοηθησε παρα πολυ ηταν οι παλιες δεσμες (Α Δεσμη ως προς την σχολη μου).

Τωρα ισως αναροτηθει καποιος γιατι γυρισα, ειπα να ρισκαρω και στην ελλαδα για δουλεια μιας και στην Αγγλια ολοι με εκοψαν για προυπηρεσια (επρεπε να ειχα κανει το sandwich course). Για ποιο λογο τα γραφω αυτα, ειμαι ενα βημα πριν μπω στο αεροπλανο ξανα για uk. Αναζητω για δουλεια οπως τοτε στα sites to milkround (http://www.milkround.com) και του Hobsons ( http://www.hobsons.com), στο grb.co.uk κα. Θα ηθελα λοιπον να ζητήσω απο την Αναστασια που ηδη εργαζεται εκει στον τομεα μας να μου δωσει καποιες λεπτομερειες. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να δώσω ότι πληροφορίες χρειάζεστε ολοι σας!

 

Εκτος απο τις σελίδες των εταιρειών που δημοσιεύουν τις θέσεις εργασίας τους απευθείας....ένας άλλος αρκετά διαδεδομένος τρόπος εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό είναι τα γραφεία ευρέσεως εργασίας ή άλλιώς τα recruitment agencies.

Σε αυτά εκτός από τις τρέχουσες θέσεις εργασίας με την αποστολη του βιογραφικού σου μπάινεις αυτόματα στα αρχεία του πρακτορειου.....και σου ψάχνει αυτό δουλειά. Όταν βρεθεί κάτι που σε ενδιαφέρει επικοινωνεί μαζί σου. Είναι πολυ αξιόπιστο.

Εγώ προσωπικά έκανα αίτηση πέρσι τέτοια εποχή περίπου και ακόμα με πέρνουνε τηλ να με ενημερώσουνε για νέες θέσεις. Παρόλο που τους έχω ενημερώσει ότι ήδη εργάζομαι σε μια μελετητική εταιρεία....εκείνοι επικοινωνούν μαζί μου κάθε 2-3 μήνες για να με ρωτήσουν αν όλα πάνε καλά με την δουλειά μου και αν έχω σκεφτεί να αλλάξω εταιρεία - για κάποια άλλη θέση!

 

Λοιπον ελπίζω σε όλους να πάνε όλα καλά....γιατί πραγματικά όλοι μας θέλουμε να δουλέψουμε ή μάλλον να δημιουργήσουμε - γι'αυτό άλλωστε και σπουδάσαμε αυτή την ειδικότητα.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε λοιπον ρίξτε μια ματια στο site: http://www.hays.com

 

Τελος, να σας ενημερώσω ότι το συγκεκριμένο πρακτορείο δεν απευθύνεται μόνο σε μηχανικούς ...... αλλά είναι για όλα τα επαγγέλματα. Γι'αυτό διαδώστε το! Και καλο ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας αγαπητοι συνάδελφοι, είμαι νέος Μηχανολογος-Μηχανικός και έχω μία ερώτηση στους σεβαστούς παρευρισκώμενους στο φόρουμ.

 

Τελευταία ακόυμε πολλά για τις Ελληνικές κατασκευαστικές εταιρείες που αναπτύσονται πρός την Ουκρανία και Ρωσία. Σκέφτικα μίας που γνωρίζω την γλώσσα θα μπορούσα να πάω εκεί για δουλία, γνωρίζει κανείς τίποτα συγκεκριμένο (εταιρείες, ανθρώπους τηλέφωνα κ.τ.λ.) ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

Η "Μηχανική" του Εμφιετζόγλου ασχολείται με κατασκευές στη Μόσχα.

Το "Πλαίσιο" η εταιρεία εμπορίας κουφωμάτων έχει επίσης υποκατάστημα στη Μόσχα.

Σίγουρα και πολλές άλλες τεχνικές εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Χάρη για τις πληροφορίες σου.

 

Εχω ακούσει ότι πολλές Ελληνικές Τράπεζες πηγαίνουν τελευταία στην Ουκρανία και ανοίγουν εκεί τα καταστηματά τους. Συγχρόνος, για να τους εξυπηρετήσουν πηγαινουν και οι Ελληνες Μηχανικοί ή κάποιες ελληνικές εταιρείες. Για τους νέους Μηχανικούς είναι ότι πρέπει και καλά λεφτά και κυρίως καλή εμερία, αλλα ποτέ μου δεν κατάφερα να βρώ καμία τέτοια άκρι αν και ξεκίνησα να ψάχνω απο το 4 έτος που πολυτεχνίου μου.

Αν γνωρίζεις εσύ ή κανένας άλλος τίποτα πάνω στο θέμα αυτό ρίξτε τις ιδέες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

δηλαδη ρε παιδια ειναι τοσο ευκολο να βρεις δουλεια π.χ. αγγλια ενω δεν εχεις σπουδασει καν εκει??!! εγω εχω τελειωσει τει μηχανολογιας και πραγματικα το θελω αφου δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη εδω αλλα μου φαινεται βουνο..μεχρι που σκεφτομουν να παω να κανω ενα μεταπτυχιακο αγγλια η αλλου ετσι ωστε να μπορεσω να ψαχτω μευτον τον τροπο αν και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα... εσεις πως την βρηκατε? ? δηλαδη αν παω στην πρεσβεια θα μου βρουν και δουλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.