Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Συνάδελφε hlias_123 καλησπέρα, 

 

Και εγώ στην περιπτωσή σου βρίσκομαι.....γνωρίζω μερικές ερωτήσεις.....για το βιογραφικό προσωπικά δε το έχω δει κάπου οπότε και προσωπικά δεν ακολουθώ το europass......IELTS μόνο αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό εκεί, για δουλειά δε χρειάζεται.......το ΤΣΜΕΔΕ επίσης το έχω δει σε ελάχιστες αιτήσεις; να το ζητάνε,οπότε και εδώ όχι......

 

Ως προς το οικονομικό κομμάτι και εγώ θέλω να ρωτήσω......για εκτός λονδίνου γύρω στα 25κ λίρες είναι καλά? Επίσης είναι καθαρός μισθός η μικτά? Αν μικτά πόσο μένει καθαρά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων  8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-Για το βιογραφικό ακούω να λέγεται πως είναι must το στυλ europass. Ισχύει ή όχι? Όχι, αφού δεν έχεις εμπειρία επικεντρώσου στις σπουδές και στις γνώσεις/δεξιότητες


-Χρειάζεται πιστοποίηση Αγγλικών IELTS, εκτός από τα κλασσικά Michigan-Cambridge? Όχι, εκτός αν πας για μεταπτυχιακό και εκεί ισχύει ότι ζητάει το εκάστοτε πανεπιστήμιο (IELTS ή TOEFL)


-Τι έγγραφα χρειάζονται για να φύγει κάποιος για δουλειά στην Αγγλία? π.χ. διαβατήριο, καρτα υγείας της Ε.Ε.?τι άλλο? Βασικά, να βρεις δουλειά, τα άλλα είναι θέμα ημερών και κάποιον θα βρεις να σου τα πει...


-Πρέπει να ξεκινήσω το ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα για να βρω δουλειά έξω σα μηχανικός?ή δεν έχει σημασία να φαίνομαι μηχανικός στη χώρα μου? Γενικά όχι. Αν είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ μπορείς θεωρητικά να γίνεις chartered engineer αλλά ...πολύ θεωρητικά, εντελώς αδύνατο πρακτικά χωρίς εμπειρία...


-Είναι δεκτικοί σε άτομα που ζουν στο εξωτερικό και δε βρίσκονται Αγγλία (και χωρίς εμπειρία από Αγγλία)? θα έχω θέμα αν ζητήσω συνεντεύξεις μέσω skype? Ναι, είναι δεκτικοί, αλλά δεν είναι εύκολο...Καλύτερα να πας Αγγλία σε κάποιον φίλο σου και να κάνεις από εκεί αιτήσεις. Δεν έχεις σπουδές στην Αγγλία, δεν ζεις Αγγλία, δεν είσαι στην Αγγλία αυτή την στιγμή...γιατί να σε προτιμήσουν??? Καταλαβαίνεςι τι εννοώ...


 


Και τώρα για τα οικονομικά πιο πολύ:


-Για κάποιες δουλειές που έχω κοιτάξει βλέπω μισθούς 20000 με 25000 λιρες το χρόνο. Σε αυτά είναι υπολογισμένος 13ος και 14ος?Αυτά τα ποσά είναι καθαρά ή μεικτά?Με την φορολογία σε τέτοια ποσά τι συμβαίνει ακριβώς? Οι μισθοί που αναφέρονται είναι μικτοί, για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω...


-Και τέλος για μία μεγάλη πόλη εκτός του Λονδίνου, έχω βρει μικρά σπίτια-γκαρσονιέρες με ενοίκιο το μήνα κάπου στις 600 λίρες. Σε αυτά τι ποσό να υπολογίζω extra για ρεύμα-θερμανση και όλα τα σχετικά? Δεν γνωρίζω αλλά στο βαθμό που είσαι εργένης μπορείς να βρεις σπίτι φθηνότερο (για εκτός Λονδίνου πάντα μιλάμε)


  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα για τα οικονομικά πιο πολύ:

-Για κάποιες δουλειές που έχω κοιτάξει βλέπω μισθούς 20000 με 25000 λιρες το χρόνο. Σε αυτά είναι υπολογισμένος 13ος και 14ος?Αυτά τα ποσά είναι καθαρά ή μεικτά?Με την φορολογία σε τέτοια ποσά τι συμβαίνει ακριβώς?

-Και τέλος για μία μεγάλη πόλη εκτός του Λονδίνου, έχω βρει μικρά σπίτια-γκαρσονιέρες με ενοίκιο το μήνα κάπου στις 600 λίρες. Σε αυτά τι ποσό να υπολογίζω extra για ρεύμα-θερμανση και όλα τα σχετικά?

 

Ρώτησα πολλά το ξέρω, αλλά νομίζω εδώ υπάρχουν άτομα που βρίσκονται έξω ή γνωρίζουν πολλά για το θέμα! Ευχαριστώ!

Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν πάνω κάτω.

 

Για τα 2 που έχω παραθέσει:

α)https://www.thesalarycalculator.co.uk/

Ωραιο site για υπολογισμό κρατήσεων, εισφορών, φόρων κλπ.

Σε τέτοια νούμερα που συζητάς (μεικτά/έτος) υπολογισε χοντρικά το 1/3 να στο τρώνε οι λόρδοι της αγγλίας.

 

β) Αν μιλάμε για σπίτι είναι μονο το ενοικιο. Αν μιλάμε για δωμάτιο, ισως περιλαμβάνονται και κάποιοι λογαριασμοι.

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά απαντήθηκαν, μερικά σχόλια από μένα :

 

1.Τσεκάρετε το FROMGR2UK. Είναι ένα μπλογκ με πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ειδικά για νεότερους (είναι από πολιτικό μηχανικό).

 

2.Τσεκάρετε επίσης το listentotaxman.com για υπολογισμό εισφορών και κρατήσεων. Το 1/3 που αναφέρθηκε νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Για τα £25000/χρόνο (μεικτά) νομίζω ότι η απομείωση είναι περίπου στο 1/4 με 1/5. Υπάρχει αφορολόγητο μέχρι τα  £10000 νομίζω - δείτε στο σάιτ.

 

3. Εγώ θα πρότεινα, εκτός του διαβατηρίου,  μια μετάφραση πτυχίου και αναλυτικής. Θα χρειαστεί σε κάποια φάση, αργά ή γρήγορα. Αν προκύψουν συνεντεύξεις, καλό είναι να έχετε ένα portfolio δουλειάς, με σχέδια, είκόνες, φωτογραφίες, υπολογισμούς κτλ.

 

4. Το βιογραφικό αυστηρά 2 σελίδες χωρίς φωτό (Αγγλία και πολιτικους μηχανικούς τουλαχιστον). Δείτε και το αντίστοιχο θέμα - έχει πολύ ζουμί το βιογραφικό γενικά.

 

5. 13/14 ος δεν υπάρχει από όσα γνωρίζω (στον ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον)

 

6. Ενδεικτικά κόστη (£/μήνα) εκτός ενοικίου (για 1 άνθρωπο σε δυάρι) 

-120 council tax

-80 gas/electricity

-25 internet

-20 κινητό

-? Σούπερ μάρκετ. Εδώ είναι μεγάλο το εύρος. Θα έλεγα από 200 μέχρι όσο αντέχεις.

 

Αν συγκατοικήσετε, τα παραπάνω αλλάζουν εννοείται. Αν βρείτε δωμάτιο επίσης.

 

7.Ακόμη υπάρχει ζήτηση για πολιτικούς μηχανικούς. Αν δεν υπάρχει Αγγλική εμπειρία το πράγμα δυσκολεύει αλλά δεν είναι αδύνατον. Ένα καλό βιογραφικό, ένα καλό cover letter και ένα πολύ καλό portfolio νομίζω είναι απαραίτητα.

 

8.Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με το brexit. Επίσης, άλλο έργο βλέπουν στο Λονδίνο και άλλο στην επαρχία. Στο Λονδίνο μπορεί και να γίνονται προοληπτικές περικοπές και σε μερικά μέρη ούτε καν ασχολούνται ακόμη.

 

9.Δείτε το numbeo και το expatistan για συγκρίσεις τιμών.. Εγώ τα βρήκα αρκετά κοντά στη πραγματικότητα.

 

Τα παραπάνω βασίζονται στην προσωπική μου εμπειρία (και στις εμπειρίες φίλων). Γενικά, οι εμπειρίες μας είναι διαφορετικές, οπότε να είστε έτοιμοι και για αντικρουόμενες πληροφορίες.

Edited by sofopc
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω βασίζονται στην προσωπική μου εμπειρία (και στις εμπειρίες φίλων). Γενικά, οι εμπειρίες μας είναι διαφορετικές, οπότε να είστε έτοιμοι και για αντικρουόμενες πληροφορίες.

 

 

1. To FROMGR2UK το παλικάρι που το έφτιαξε και το δούλευε με κόπο, δεν είναι πολιτικός μηχανικός.

 

3. Η μετάφραση πτυχίου και η αναλυτική θα χρειαστεί πριν ακόμα υπογράψετε το συμβόλαιο. Θα χρειαστείτε το Ελληνικό ΑΦΜ για να βγει Βρετανικό.

 

6.  Ένας άνθρωπος που ξεκινάει ζωή σε καινούρια χώρα καλό είναι να ξεκινήσει με ένα στουντιάκι ή 1 bed αν δεν έχει καλή καβάντζα από πίσω, που έχει και χαμηλότερο council tax και νοίκι από το 2αράκι. 

     Επίσης, κάποιος που έρχεται στη Βρετανία για πρώτη φορά δεν έχει credit history... Ο μεσίτης θα του πει, 6 ή 3 νοίκια μπροστά.. Και εδώ δεν έχει παζάρια. Το συμβόλαιο από εταιρεία σώζει κάπως την κατάσταση               όμως.

 

7. Εγώ θα πρότεινα να μην κάνετε κανένα βήμα εξόδου από τη χώρα αν δεν έχετε υπογράψει πρώτα ένα συμβόλαιο. Εδώ δεν χτυπάμε πόρτα-πόρτα να δίνουμε βιογραφικά (οι πόρτες ανοίγουν με κάρτα και έχουν ρεσεψιόν που κάνεις registration για να μπεις...). Επίσης το ρίσκο να χάσετε χρήμα με το να έρθετε με μία βαλίτσα ελπίδες και είναι τεράστιο. Το linkedIn είναι το βασικό ψαχτήρι εργαζομένων από εταιρείες που πληρώνονται πολλά για να βρουν κόσμο. Οπότε, να κάνετε add άτομα που κάνουν αυτή τη δουλειά (αν δεν έχετε κάποιον γνωστό που να εργάζεται στη χώρα). Αγοράστε τη premium συνδρομή για 1-2 μήνες, κάντε το καθημερινότητά σας. Στο κάτω κάτω, οι εταιρείες κάνουν και συνεντεύξεις μέσω skype. Έπειτα από μερικά χρόνια, οι δικές σας πόρτες θα χτυπάνε από requiters. 

 

8. Η επίσημη ενημέρωση της κυβέρνησης είναι ότι το 2018 θα καταγραφούν όλοι οι ευρωπαίοι πολίτες. Όσοι έχουν έρθει έπειτα από τον Μάρτη του 2017 δεν έχει αποφασιστεί ακόμα αν θα χρειάζονται βίζα μετά το 2019. Μπορεί να τους στείλουν στο νησί του Μαν για κοινονικό τουρισμό.. Όσοι έχουν έρθει πριν, θα έχουν μόνιμη άδεια παραμονής μετά τη καταγραφή τους. https://www.gov.uk/guidance/status-of-eu-nationals-in-the-uk-what-you-need-to-know

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, πολύ σημαντικό είναι το ότι χρειάζεται, δυστυχώς, κάποιο κομπόδεμα για την αρχή. Ίσως χρειαστούν ενοίκια μπροστά , σίγουρα θα προκύψουν κάποια έξοδα , νομίζω έχουν αναφερθεί κάπου αναλυτικά.

 

Επίσης, εννοείται ότι αν είσαι μόνος , θα ψαχτείς για ένα δωμάτιο η, στην καλύτερη, μια γκαρσονίερα. Το δυάρι το ανέφερα γιατί έχω ξεκάθαρη εικόνα ως προς τα έξοδα .

 

Και κάτι τελευταίο : Εκτός από τα πάρε δώσε με ατζεντηδες , μπορείτε να ψάξετε για μικρότερες εταιρείες και μόνοι σας. Πχ ψάξτε για structural engineering companies ( και όλα τα συναφή όπως engineering consultants κτλ ) στο Surrey. Μετά στο Kent , στο Suffolk , στο Merseyside κτλ . Μπαίνετε στη σελίδα τους ( η στο LinkedIn τους) , βλέπετε αν ζητάνε κόσμο και επικοινωνείτε απευθείας χωρίς ατζέντηδες. Μπορεί να φαίνεται παράλογο, αλλά κάποια μικρότερα γραφεία, δεν τρελαίνονται για ατζέντηδες (για δίαφορους λόγους)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι πολιτικός μηχανικός και πρόσφατα τέλειωσα το μεταπτυχιακό μου σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο-πολυτεχνείο. Από προυπηρεσία έχω μόνο μία πρακτική σε ένα τεχνικό γραφείο, τίποτα το σπουδαίο δηλαδή. Ψάχνοντας εδώ και λίγους μήνες δεν έχω βρει κάτι σχετικό στην Αθήνα για δουλειά, και σκέφτομαι να ψαχτώ για Αγγλία.

 

Έχοντας διαβάσει το φορουμ δεν μπορώ να πω πως έχω παρακινηθεί παραπάνω (συμβαίνουν και διάφορα γύρω μας όπως το Brexit). Για εξωτερικό δεν σκέφτομαι χώρες προς Αφρική ή διάφορα τέτοια όπως έχουν ειπωθεί, έχω επικεντρωθεί στην Αγγλία και λόγω της γλώσσας, και θα ήθελα κάποιες πιο συγκεκριμένες συμβουλές που πιστεύω θα είναι χρήσιμες και για πολλούς άλλους σε παρόμοια θέση με εμένα.

 

-Για το βιογραφικό ακούω να λέγεται πως είναι must το στυλ europass. Ισχύει ή όχι?

-Χρειάζεται πιστοποίηση Αγγλικών IELTS, εκτός από τα κλασσικά Michigan-Cambridge?

-Τι έγγραφα χρειάζονται για να φύγει κάποιος για δουλειά στην Αγγλία? π.χ. διαβατήριο, καρτα υγείας της Ε.Ε.?τι άλλο?

-Πρέπει να ξεκινήσω το ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα για να βρω δουλειά έξω σα μηχανικός?ή δεν έχει σημασία να φαίνομαι μηχανικός στη χώρα μου?

-Είναι δεκτικοί σε άτομα που ζουν στο εξωτερικό και δε βρίσκονται Αγγλία (και χωρίς εμπειρία από Αγγλία)? θα έχω θέμα αν ζητήσω συνεντεύξεις μέσω skype?

 

Και τώρα για τα οικονομικά πιο πολύ:

-Για κάποιες δουλειές που έχω κοιτάξει βλέπω μισθούς 20000 με 25000 λιρες το χρόνο. Σε αυτά είναι υπολογισμένος 13ος και 14ος?Αυτά τα ποσά είναι καθαρά ή μεικτά?Με την φορολογία σε τέτοια ποσά τι συμβαίνει ακριβώς?

-Και τέλος για μία μεγάλη πόλη εκτός του Λονδίνου, έχω βρει μικρά σπίτια-γκαρσονιέρες με ενοίκιο το μήνα κάπου στις 600 λίρες. Σε αυτά τι ποσό να υπολογίζω extra για ρεύμα-θερμανση και όλα τα σχετικά?

 

Ρώτησα πολλά το ξέρω, αλλά νομίζω εδώ υπάρχουν άτομα που βρίσκονται έξω ή γνωρίζουν πολλά για το θέμα! Ευχαριστώ!

 

-Οι μισθοι αναφερονται παντα σε μικτο ετησιο ποσο.

-Europass οχι

-ΤΣΜΕΔΕ οχι 

Link to comment
Share on other sites

Ηλία 123,

 

Λίγο πολύ όλα ειπώθηκαν. Μερικές παρεμβάσεις από εμένα, με βάση την εμπειρία μου και άλλων που έχω μιλήσει:

 

- 13ος και 14ος μισθός: Ξέχνα τους. 12 μισθοί και ετήσιο μπόνους ανάλογα με την απόδοση σου και της εταιρίας σου. Κάποιες εταιρίες θα σου πουν ευρος ποσοστού να περιμένεις επι του ετήσιου μικτου μισθού, κάποιες όχι. Εχε το νου σου στις οικονομικές ανακοινώσεις της εταιρίας σου για να ξέρεις αν πάει καλά η χρόνια. Τέλος, ερωτήσεις οικονομικού περιεχομένου για μπόνους μόνο στον line manager και όχι σε συναδέλφους.

 

- Θα συμφωνησω εν μέρει με τον Earl για το credit history. Σίγουρα έχει δίκιο για την σημαντικότητα του credit history και την όλη διαδικασία, αλλά τα ενοίκια μπροστά δεν είναι κανόνας για όσους πρώτοέρχονται . Παίζει ρόλο η πολιτική καθε agency. Εμένα στην αρχή δε μου ζήτησαν γιατί ειχα συμβόλαιο, αλλά ξέρω και άτομα που δεν είχαν συμβόλαιο και πήραν το σπίτι. Θα έχεις πολλά έξοδα όμως, όποτε καλύτερα να πας σε φίλους ή να νοικιάσεις δωμάτιο για αρχή.

 

- Επισης, συμφώνω εν μέρει ξανά με Earl για το βήμα εξόδου. Σίγουρα αυτή η μέθοδος είναι η ασφαλέστερη, αλλά νομιζω ότι θα βρεις πιο εύκολα δουλειά αν είσαι εδώ και ψάχνεις έπι τόπου. Επισης, μπορείς να βρεις κάτι άσχετο από τον τομεα σου ώστε να αρχίσεις να έχεις εισόδημα και να συνηθίσεις γλώσσα, τοπικές συνήθειες και να ανεβάσεις confidence.

 

Earl, αν έχεις πρόβλημα με τις αποκλίσεις μου, έλα στη παμπ να λύσουμε «πολιτισμένα» τις διαφωνίες μας όπως οι ντόπιοι lads :)

Link to comment
Share on other sites

Earl, αν έχεις πρόβλημα με τις αποκλίσεις μου, έλα στη παμπ να λύσουμε «πολιτισμένα» τις διαφωνίες μας όπως οι ντόπιοι lads :)

 

Συμφωνώ σε όλα. Αν είσαι προς τα μέρη μου το κανονίζουμε!

Από εμένα ήθελαν 3 μπροστά, αλλά με το συμβόλαιο κανένα. Αν και όπως το βλέπω έπειτα από τόσο καιρό, αντί να πληρώνω ενοίκιο σε agency καλύτερα να τα δίνω σε κάποιο mortgage.. Οσονούπω.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.