Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα. Να βρεθούμε κανά Σάββατο αν βολέψει. Είμαστε 3-4 Ελληνες στην εταιρεία εδώ και σίγουρα έχει κι άλλους τριγύρω στις άλλες πόλεις. Εγώ είμαι στο Hertford.

 

Ναι είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που βρήκα δουλειά, δεν θέλω να παριστάνω τον έξυπνο, απλά παραθέτω την εμπειρία μου, μαζί με όσα στοιχεία θεωρώ χρήσιμα, γιατί είμαι σίγουρος πως κάποιο διαβάζουν με αγωνία τι γράφεται εδώ, όπως έκανα κι εγώ παλιότερα και προσπαθούσα να ξεχωρίσω τις χρήσιμες πληροφορίες από την σαβούρα του καθενός.

 

Σπίτι βρήκα με Ελληνα συγκάτοικο, ο οποίος μόλις ξεκίνησε στην ίδια εταιρεία. Εγώ είμαι εκεί ένα μήνα περίπου. Πιο πολύ γραφειοκρατική είναι η δουλεία μου, εργάζομαι σε μια ιδωτική εταιρεία που έχει αναλάβει τον ρόλο της "πολεοδομίας" ή της "τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου" για το τοπικό council.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που βρήκα δουλειά, δεν θέλω να παριστάνω τον έξυπνο, απλά παραθέτω την εμπειρία μου, μαζί με όσα στοιχεία θεωρώ χρήσιμα, γιατί είμαι σίγουρος πως κάποιο διαβάζουν με αγωνία τι γράφεται εδώ, όπως έκανα κι εγώ παλιότερα και προσπαθούσα να ξεχωρίσω τις χρήσιμες πληροφορίες από την σαβούρα του καθενός.

 

Καλή αρχή Κώστα. 

 

Δεν είναι ιδαίτερος ο τρόπος που βρήκες δουλειά. Οι περισσότεροι έτσι βρίσκουμε (μαζί και ο υποφαινόμενος). Είτε από Ελλάδα είτε από Βρετανία. Οι εταιρείες όταν ψάχουν κόσμο πρώτα απευθύνονται στους εργαζομένους έτσι ώστε να γλιτώσουν χρήματα που θα έδιναν στους requiters. Σοβαρές εταιρείες δίνουν και bonus αν προσληφθεί άτομο που έφερες στην εταιρεία (σε μέσαίες και υψιλότερες θέσεις). Στο γραφείο ψάχνουμε για Senior / Principal (Civil / Bridges) αυτή την εποχή. Κανένας Chartered για Manchester;

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Να βρεθούμε κανά Σάββατο αν βολέψει. Είμαστε 3-4 Ελληνες στην εταιρεία εδώ και σίγουρα έχει κι άλλους τριγύρω στις άλλες πόλεις. Εγώ είμαι στο Hertford.

 

Ναι είναι ιδιαίτερος ο τρόπος που βρήκα δουλειά, δεν θέλω να παριστάνω τον έξυπνο, απλά παραθέτω την εμπειρία μου, μαζί με όσα στοιχεία θεωρώ χρήσιμα, γιατί είμαι σίγουρος πως κάποιο διαβάζουν με αγωνία τι γράφεται εδώ, όπως έκανα κι εγώ παλιότερα και προσπαθούσα να ξεχωρίσω τις χρήσιμες πληροφορίες από την σαβούρα του καθενός.

 

Σπίτι βρήκα με Ελληνα συγκάτοικο, ο οποίος μόλις ξεκίνησε στην ίδια εταιρεία. Εγώ είμαι εκεί ένα μήνα περίπου. Πιο πολύ γραφειοκρατική είναι η δουλεία μου, εργάζομαι σε μια ιδωτική εταιρεία που έχει αναλάβει τον ρόλο της "πολεοδομίας" ή της "τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου" για το τοπικό council.

έμπλεξες με council οτι χειρότερο ειδικα αν εχουν κ δικους τους ops.
Link to comment
Share on other sites

για εξήγησέ μας τι είδους μπλέξιμο είναι αυτό και πώς λειτουργούν αυτά τα πράγματα στην αγγλία

υπερβολική ηλίθια γραφειοκρατια κ γενικότερα τεράστια εξάρτηση απο τρίοτυς παράγοντες που μπορεί να τραβήξουν κάτι πολύ απλό μήνες. Για παράδειγμα πριν καιρό μας ζητήθηκε απο βουλευτή (ναι ναι ναι εδώ κ αν πέφτουν τα τηλ βροχή) να κάνουμε μια διπλή κίτρινη διαγράμμιση 5 μέτρων. Απο την γραφειοκρατία έγινε μετά απο 4 μήνες ενώ το σχέδιο και ο φάκελος για τον contractor ήταν έτοιμος σε 2 μέρες. Άργησε γιατί έπρεπε να ενημερώσουμε τους κατοίκους οτι θα γίνει η αλλαγή κ να περιμένουμε μην αντιδράσει κανείς, μετά να γίνει έλεγχος ασφαλείας, τύχαινε κα πέρναγε καλώδιο ρεύματος οπότε έπρεπε να μιλήσω με SSE να στείλουν μηχανικό να μου πουν για safe distances (1 μήνας αυτό). Τέλος φυσικά να εκδοθεί traffic order για να έχει ισχύ η απαγόρευση. Μπορεί να έχω ξεχάσει κ τπτ απο την τόση χαρτούρα που έκανα :D.

 

Υγ. Για τους φίλους που ειναι UK. Αν ποτέ φάτε κλήση κάντε την challenge. Αν δεν  υπάρχει traffic order δεν ισχύει τίποτα. Δεν παει να χει εκατό πινακίδες 

Edited by bilya63
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα.

 

Αν μου επιτρέπεις κανα δυό συμβουλές (και για όλους τους σχετικά νέους, όντας και εγώ σχετικά νέος στην Αγγλία)

 

Κράτα αρχείο από τις δουλειές που κάνεις. Όταν τελειώνεις μια δουλειά, κάνε τον κόπο να γράψεις δυο γραμμές (σε ένα εξέλ πχ) για το τι έκανες κτλ. Αυτό θα σε βοηθήσει όταν χρειαστεί να κάνεις κάτι παρόμοιο, όταν και αν θελήσεις να αλλάξεις δουλειά, αλλά θα σου φανεί επίσης χρήσιμο όταν και αν θελήσεις να καταθέσεις φάκελο για chartership. Εϊναι νωρίς, αλλά το να μαζεύεις πληροφορίες για την εμπειρία που σιγά σιγά θα αποκτάς δεν είναι κακή ιδέα. Πληροφορίες για chartership θα βρεις στο φόρουμ και αρκετά αναλυτικές μάλιστα

 

Γράψου στο ICE και όπου αλλού είναι σχετικό και σε παίρνει, ειδικά αν το πληρώνει η εταιρεία. Αν την παλεύεις, πήγαινε και σε εκδηλώσεις.  Οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι πολύ ισχυρό χαρτί και εδώ.

 

Τέλος, μη φοβάσαι να ρωτάς! 

 

Καλή αρχή!

 

 

 

 

Κατά τα άλλα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

υπερβολική ηλίθια γραφειοκρατια 

Μπορεί να έχω ξεχάσει κ τπτ απο την τόση χαρτούρα που έκανα :D

 

αυτή η γραφειοκρατία όμως δημιούργησε τη θέση εργασίας σου και αυτή του φίλου μας...

Link to comment
Share on other sites

αυτή η γραφειοκρατία όμως δημιούργησε τη θέση εργασίας σου και αυτή του φίλου μας...

Λάθος, αυτή η γραφειοκρατία σπάει όλων τα νεύρα και σε κάνει να ξοδεύεις 4 μήνες για κάτι που θα έπαιρνε 1 βδομάδα. Οι θέσεις εργασίας δημιουργήθηκαν γιατί υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα έργα σε εξέλιξη (Crossrail, Thames Tideway, offshore αιολικά πάρκα, HVDC links μεταξύ Αγγλίας και γειτονικών κρατών κλπ) που κρατάνε απασχολημένο πολύ κόσμο. Δεν περιμένει κανείς να ζήσει από μια διπλή διαγράμμηση στη High street του West Berkholmsgroveshireham Market

Edited by rootbreaker
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.