Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

κατ' αρχας

τις καλησπερες μου  στους φιλους  εκει στα Βορεια...

 

[και ιδιαιτερα στα  ΝΑ....] :smile: :-)

 

να ρωτησω..

 

υπαρχουν "αυθαιρετα" εκει που βρισκεστε???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ, οι περισσότερες θέσεις δημιουργήθηκαν από τα έργα αλλά κάποιος που θα είχε μεροκάματο μιας βδομάδας τώρα έβγαλε 4 μηνιάτικα από μια τέτοια υπόθεση. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

οκ, οι περισσότερες θέσεις δημιουργήθηκαν από τα έργα αλλά κάποιος που θα είχε μεροκάματο μιας βδομάδας τώρα έβγαλε 4 μηνιάτικα από μια τέτοια υπόθεση.

δεν κατάλαβες η εταιρεία θα πάρει τα ίδια λεφτά (ή στην προκειμένη περίπτωση καθόλου λόγω contract) οπότε όλη αυτή η ιστορία εμενα με επιρεαζει στα υπόλοιπα που τρέχω ταυτόχρονα. Σκέψου να φύγει ατομο με τέτοια έργα κ να σε παίρνουν κάτοικοι κ διάφοροι αλλοι εμπλεκόμενοι (βουλευτές) κ να σε ρωτάνε πότε θα γίνουν τα έργα κ πότε θα κλείσει ο δρόμος κ γιατι καθυστερεί κτλπ κτλπ (παθών) Edited by bilya63
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας

τις καλησπερες μου στους φιλους εκει στα Βορεια...

 

[και ιδιαιτερα στα ΝΑ....] :smile: :-)

 

να ρωτησω..

 

υπαρχουν "αυθαιρετα" εκει που βρισκεστε???

εδω φτιάχνουν οικισμούς ολόκληρους μαζί, τα αυθαίρετα έχουν αλλη έννοια συνήθως αισθητικού περιεχομένου (πχ παράθυρα απο ξύλινα να βάλεις αλουμινίου κ να μην το δηλώσεις) που θέλουν άδεια ειδικά σε διατηρητέες περιοχές.

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη,

 

 

υπαρχουν "αυθαιρετα" εκει που βρισκεστε???

 

Αστειεύεσαι; :) Ο μηχανικός που υπογράφει φέρει τη πλήρη ευθύνη για το τι έχει κατασκευαστεί.

Γιατί να ρισκάρει κάποιος να καταστρέψει τη καριέρα του για ένα έξτρα όροφο που θέλει ο Mr Bob;; Δεν έχει επιτροπές και τιμωρίες 100 Ευρώ για λάθος ΠΕΑ. 

Γιατί να ρισκάρει μία εταιρεία να ένα καλό πρόστιμο -και αρνητική δημοσιότητα- επειδή ο Mr Bob θέλει ένα παράθυρο αλουμινένιο; 

 

Τα πρόστιμα πχ για λόγους health and safety επιβάλονται στην ώρα τους, στην εταιρεία, και είναι πολύ υψηλά. Επίσης, το δικαστήριο μπορεί να αποφασίσει ότι θα ρίξει συγκεκριμένες ευθύνες σε πρόσωπα (φυλάκα για πολύ ειδικές περιπτώσεις) παράλληλα με την εταιρεία. 

 

Όλοι έχουν συγκεκριμένες ευθύνες βάση του CDM Reg. 2015 (construction design management) 

Για τα κτήρια υπάρχουν τα Building Regulations του κάθε council. Αλλά με αυτά δεν έχω ασχοληθεί. 

 

Το land που λένε, εκεί που "πατάει" το σπίτι σου, το νοικιάζεις για 100 ή 150 χρόνια νομίζω (χωρίς παραπάνω κόστος από την αγορά του σπιτιού). Υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορείς επίσης να το αγοράσεις για να το χαρούν και τα δισέγγονα..

 

Γέφυρες, δρόμοι, τούνελ, σήματα, σηματογέφυρες κλπ, όλα έχουν ιδιοκτήτη. Είτε public authorities είτε local, κάτω από τη σκέπη της Μεγαλειοτάτης μας και του Σογιού της. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλήμερα συνάδελφοι. Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στο εξής ερώτημα:

 

Ποιες χώρες είναι οι καλύτερες για ένα μεταπτυχιακό αυτή τη στιγμή? Δε θέλω να αναφέρω τομέα προς το παρόν, προτιμώ να επιλέξω πρώτα τον προορισμό. Θέλω μόνο να μάθω τις επικρατούσες συνθήκες στην αγορά εργασίας των εξής χωρών: ΗΠΑ, Καναδάς, Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία, Ολλανδία, Σκανδιναβία. Επίσης να ληφθούν υπόψη προβλήματα με άδειες παραμονής (πχ ΗΠΑ) κλπ πολιτικά γεγονότα (πχ Brexit)...

 

Ξέρω ότι ζητάω πολλά. Αν έχετε προσωπική εμπειρία ή γνώση πάνω στο θέμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθούσατε. Ευχαριστώ εκ των πρότερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα συνάδελφοι. Θα ήθελα την άποψη σας πάνω στο εξής ερώτημα:

 

Ποιες χώρες είναι οι καλύτερες για ένα μεταπτυχιακό αυτή τη στιγμή? Δε θέλω να αναφέρω τομέα προς το παρόν, προτιμώ να επιλέξω πρώτα τον προορισμό. Θέλω μόνο να μάθω τις επικρατούσες συνθήκες στην αγορά εργασίας των εξής χωρών: ΗΠΑ, Καναδάς, Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία, Ολλανδία, Σκανδιναβία. Επίσης να ληφθούν υπόψη προβλήματα με άδειες παραμονής (πχ ΗΠΑ) κλπ πολιτικά γεγονότα (πχ Brexit)...

 

Ξέρω ότι ζητάω πολλά. Αν έχετε προσωπική εμπειρία ή γνώση πάνω στο θέμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν με βοηθούσατε. Ευχαριστώ εκ των πρότερων!

Eργασιακη εμπειρια φιλε μου....1 χρονος καλης εργασιακης εμπειριας ειναι 10 μαστερ.....

Κανενα μαστερ δεν θα ανοιξει πορτες αν εισαι 26-27+ μιας και δεν μπορεις να κανεις αιτησεις για entry level positions.

Το παν ειναι η εργασιακη εμνπειρια λοιπον....Πως την αποκτας;;;; καλο ερωτημα..Για αυτο και πολλοι ελληνες που ηρθαν αγγλια για δουλέια γυρισαν πισω...Γιατι δεν μπορουσαν ν αποκτησουν αυτη την εργασιακη εμπειρια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eργασιακη εμπειρια φιλε μου....1 χρονος καλης εργασιακης εμπειριας ειναι 10 μαστερ.....

Κανενα μαστερ δεν θα ανοιξει πορτες αν εισαι 26-27+ μιας και δεν μπορεις να κανεις αιτησεις για entry level positions.

 

Συμφωνώ με την εμπειρία διαφωνώ με την ηλικία και το μάστερ..

Το μάστερ θα σου ανοίξει δρόμο επειδή θα αποκτήσεις μία επαφή με τη χώρα, και παράλληλα θα κάνεις και αιτήσεις για εργασία (linkedin, κόσμο που θα γνωρίσεις και θα δουλεύει σε κάποια εταιρεία.. τα έχουμε πει τόσες φορές πως βρήσκεις δουλειά και αποκτάς εμπειρία στα εξωτερικά...). Η ηλικία δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο (discrimination). Έχω συνάδελφο graduate 30+ μηχανικό με αρκετά χρόνια εργασιακή εμπειρία, που άλλαξε όμως τομέα της μηχανικής. 

 

Στην Ελλάδα μπορεί να παίζει ρόλο το ότι σπούδασες σε μεγάλη ηλικία και πρέπει να τιμωρηθείς. 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την εμπειρία διαφωνώ με την ηλικία και το μάστερ..

Το μάστερ θα σου ανοίξει δρόμο επειδή θα αποκτήσεις μία επαφή με τη χώρα, και παράλληλα θα κάνεις και αιτήσεις για εργασία (linkedin, κόσμο που θα γνωρίσεις και θα δουλεύει σε κάποια εταιρεία.. τα έχουμε πει τόσες φορές πως βρήσκεις δουλειά και αποκτάς εμπειρία στα εξωτερικά...). Η ηλικία δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο (discrimination). Έχω συνάδελφο graduate 30+ μηχανικό με αρκετά χρόνια εργασιακή εμπειρία, που άλλαξε όμως τομέα της μηχανικής. 

 

Στην Ελλάδα μπορεί να παίζει ρόλο το ότι σπούδασες σε μεγάλη ηλικία και πρέπει να τιμωρηθείς.

Και ομως μια χαρα υπολογιζιουν την ηλικια κ εδω....πιστεψε με σε entry level αν η θεση παιζετε μεταξυ 23αρη και 28αρη, η θεση θα καταληξει στον πρωτο.

 

Οσο για τον φιλο σου που στα 30+ ειναι graduate αυτο ειναι αλλο θεμα...αν στα 30+ και με πτυχιο μπορεις να ζεις εδω με 1400-1500λιρες τον μηνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.