Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχει κανείς ζήσει-σπουδάσει-δουλέψει στην Καρλσρούη της Γερμανίας παλαιότερα ή σήμερα; Θα ήθελα κάποια πληροφόρηση για θέσεις εργασίας Πολιτικών Μηχανικών εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!! Μπορεί κάποια/κάποιος να μου πει αν αναγνωρίζεται το πτυχίο ΤΕΙ στην Αμερική (USA) και τι προυποθέσεις θέλει??

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σκοπεύουν να φύγουν να το κάνουν όσο είναι καιρός.

Ακούγεται τρελό, αλλά ενδέχεται να μπουν περιορισμοί στη διακίνηση προσώπων!

Ήδη έχει περάσει τροπολογία για μπλόκο στην έξοδο Α.Ε. (βλέπε την περίπτωση της ΒΙΟΧΑΛΚΟ). Δεν αποκλείεται σιγά-σιγά να δούμε να εφαρμόζονται αυτοί οι περιορισμοί και στη διακίνηση μικρότερων επιχειρήσεων και σιγά-σιγά προσώπων.

Στην Αργεντινή το καθεστώς Κίρχνερ πρόσφατα νομοθέτησε ότι όποιος θέλει να φύγει δεν μπορεί να βγάλει έξω την περιουσία του.

Φυσικά αν γίνει αυτό η ιδέα της ΕΕ θα έχει γίνει χρησιμοποιημένο χαρτί υγείας.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, θα μπορείς να βγάλεις έξω μόνο ένα ποσό π.χ. 50 € ανά ημέρα παρουσίας στην άλλη χώρα, αν πας για τουρισμό.

Τα λεφτά που έχεις στην Τράπεζα δε θα μπορούν να μεταφερθούν έξω.

Αν σε πιάσουν με μετρητά στο αεροδρόμιο αυτό θα είναι αδίκημα.

Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι αν θέλεις να μεταναστεύσεις θα το κάνεις με πολύ μεγάλο κόστος για εσένα, αφού στην χώρα υποδοχής θα είσαι πάμφτωχος.

Δεν τα βγάζω αυτά από τη φαντασία μου, συμβαίνει στην Αργεντινή.

http://ferfal.blogspot.gr/2012/07/argentina-now-you-cant-leave.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν είχατε να επιλέξετε μεταξύ εργασίας στην Ελλάδα με 900-1.000€ το μήνα και εργασία στο εξωτερικό με 2.200-2.500€ το μήνα τί θα διαλέγατε?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τη χώρα, το κόστος διαβίωσης εκεί και τι επιθυμείς.....

2500 που? Στο Λονδίνο πχ? Ερχεσαι στα ίδια με Ελλάδα λόγω ακριβού κόστους διαβίωσης....Στην Αφρική? Θα μας φάνε οι κροκόδειλοι...

Προσωπικά με 1000 έμενα Ελλάδα για δικούς μου λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τη χώρα, το κόστος διαβίωσης εκεί και τι επιθυμείς.....

2500 που? Στο Λονδίνο πχ? Ερχεσαι στα ίδια με Ελλάδα λόγω ακριβού κόστους διαβίωσης....Στην Αφρική? Θα μας φάνε οι κροκόδειλοι...

Προσωπικά με 1000 έμενα Ελλάδα για δικούς μου λόγους...

Για εξωτερικό εξαρτάται αν θεωρείς το εαυτό σου μετανάστη η εκπατρισμένο μηχανικό.Στην πρώτη περίπτωση το κύριο κριτηριο είναι η ποιοτητα ζωης στην δευτερη μια σχετικη ασφάλεια και τα χρήματα διαλέγεις και παίρνεις.  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχει κανείς ζήσει-σπουδάσει-δουλέψει στην Καρλσρούη της Γερμανίας παλαιότερα ή σήμερα; Θα ήθελα κάποια πληροφόρηση για θέσεις εργασίας Πολιτικών Μηχανικών εκεί.

Φίλε μου είμαι εδώ και περίπου ένα χρόνο. Πες μου τι θέλεις να το ψάξω γιατί είμαι μηχανολόγος και η αληθεια είναι ότι δεν ξέρω τι παίζει με πολιτικους μηχανικούς :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.