Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Φίλε μου είμαι εδώ και περίπου ένα χρόνο. Πες μου τι θέλεις να το ψάξω γιατί είμαι μηχανολόγος και η αληθεια είναι ότι δεν ξέρω τι παίζει με πολιτικους μηχανικούς :D

Πως ειναι η Γερμανια για ελληνες μηχανολογους;;; 

 

Μισθολογικα;;

 

Εγω εργαζομαι Αγγλια σαν μηχανολογος και Γερμανικα εχω Β1 Goethe.

 

Aπ οτι ακουω και απο προσφορα π ειχα Γερμανια μερια πιστευω πως Αγγλια ειναι καποιος καλυτερα μισθολογικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποτέ δε συγκρίνουμε μόνο το μισθό μιας χώρας με αυτόν μιας άλλης. Συγκρίνουμε πάντα τον λόγο μισθός/κόστος ζωής και λαμβάνουμε υπόψη και παράγοντες όπως ασφάλιση, κοινωνική πρόνοια κράτους, συνταξιοδοτικό πρόγραμμα.. Από αυτή την άποψη πιθανολογώ οτι η Γερμανία είναι καλύτερη, αλλά μόνο με γλωσσικές ικανότητες  Β1... δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε συγκρίνουμε μόνο το μισθό μιας χώρας με αυτόν μιας άλλης. Συγκρίνουμε πάντα τον λόγο μισθός/κόστος ζωής και λαμβάνουμε υπόψη και παράγοντες όπως ασφάλιση, κοινωνική πρόνοια κράτους, συνταξιοδοτικό πρόγραμμα.. Από αυτή την άποψη πιθανολογώ οτι η Γερμανία είναι καλύτερη, αλλά μόνο με γλωσσικές ικανότητες  Β1... δύσκολο.

Mε Β1 ειχα προταση για δουλεια Νοτια Γερμανια..

 

Επελεξα ομως Αγγλια μιας και οι μισθοι ειναι και καλυτεροι και δεν υπαρχει ευρω..

 

Και οσο για τιμες μπορεις να βρεις καλες..πχ supermarkets Τesco

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ... Απ όσο ξέρω Λονδίνο είναι πολύ ακριβά. Στις περισσότερες πόλεις της Γερμανίας το κόστος ζωής είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό στην Ελλάδα. Προσοχή στην πρόταση για δουλειά ενώ έχεις μόνο Β1. Κι εγώ με Β1 άρχισα να δουλεύω στη Γερμανία και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με τη γλώσσα στην αρχή, σε βαθμό που σκέφτηκα να τα παρατήσω. Έξω από τα επαγγελματικά, αν ήταν να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα επέλεγα Αγγλία, επειδή εκεί η κοινωνική/προσωπική ζωή για έναν μετανάστη (και ιδίως Έλληνα) είναι πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ... Απ όσο ξέρω Λονδίνο είναι πολύ ακριβά. Στις περισσότερες πόλεις της Γερμανίας το κόστος ζωής είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό στην Ελλάδα. Προσοχή στην πρόταση για δουλειά ενώ έχεις μόνο Β1. Κι εγώ με Β1 άρχισα να δουλεύω στη Γερμανία και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με τη γλώσσα στην αρχή, σε βαθμό που σκέφτηκα να τα παρατήσω. Έξω από τα επαγγελματικά, αν ήταν να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα επέλεγα Αγγλία, επειδή εκεί η κοινωνική/προσωπική ζωή για έναν μετανάστη (και ιδίως Έλληνα) είναι πιο εύκολη.

 

εννοεις οτι ειχες τιποτε θεματα με τους ντοπιους(ειτε αντιμετωπιση απο τους ντοπιους) σαν ελληνας?

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Δυστυχώς έχω έρθει αντιμέτωπος με αγενή συμπεριφορά/απαξίωση κάποιες φορές.

 

:( σε ποια περιοχη εισαι?? για πες κανενα παραδειγμα... γενικα ακουω διαφορα αλλοι λενε δεν αντιμετωπιζουν κανενα θεμα... σε αλλους τυγχαινουν διαφορα...  αποτι καταλαβαινω στα ανατολικα ειναι κ λιγο πιο πολυ κομπλεξικοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι εχετε φαει κολλημα οι περισσοτεροι να πατε Γερμανια..

 

Τι σας εχουν πει οτι σας περιμενει εκει:;;;;;

 

Η Αγγλια οπως ειπε ο συναδελφος και πιο φιλικη χωρα ειναι απεναντι σ Ελληνες και καλυτεροι μισθοι..

 

+ οτι οι αγγλοι δεν ειναι αγγουρια σαν τους Γερμανους.κανουν τον χαβαλε τους.οσους γερμανους γνωρισα στην δουλεια ηταν αγγουρια..παγωμενοι

 

και πολλοι εχουμε το + οτι εχουμε σπουδασει εκει..

 

και αλλο ενα + ειναι οτι δεν εχει το κωλοευρω (ο,τι κ αν σημαινει αυτο οταν εχεις δικο σ νομισμα) καθως κ οτι ανακαμπτει...

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η Γερμανία είναι τεράστια χώρα, η νοοτροπία του κόσμου διαφέρει από το ένα Bundesland στο άλλο. Δε μιλάω γενικά αυτή τη στιγμή, μόνο από τη προσωπική μου εμπειρία στη κεντρική  Γερμανία. Ανατολικά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον έχεις δίκιο σ'αυτό που λες.  Αν είσαι τυχερός και πέσεις σε μέρος που έχει πολλούς μετανάστες δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα, καθώς οι ντόπιοι τους έχουν συνηθίσει. Αν όχι, ίσως να αντιμετωπίσεις περίεργες συμπεριφορές. Δηλαδή αγένεια και ψυχρότητα, μη φανταστείς οτι θα σε κυνηγήσουν τίποτα τύποι με σβάστικες. Ένα δίκιο ίσως και να το έχουν , γιατί τα προηγούμενα χρόνια τα κίτρινα media εδώ κάνανε καλά τη δουλεία τους, κάνοντας το μέσο Γερμανό να πιστέψει οτι πληρώνει φόρους για τους "τεμπέληδες 'Ελληνες". Τώρα παραδειγμα συγκεκριμένο.. Θυμάμαι μια φορά μιλούσα με κάποιον και όταν του είπα οτι είμαι από Ελλάδα με συμβούλεψε  την επόμενη φορά να απαντάω οτι είμαι απο την Ιρλανδία. Τα ακριβή του λόγια ήταν "τουλάχιστον εκεί δεν είναι τόσο χρεωκοπημένοι". Όλα αυτά εννοείται εκτός εργασιακού περιβάλλοντος. Στη δουλειά φυσικά κανείς δε θα σου πει τέτοια πράγματα γιατί κανείς δε θέλει να τον τρέχεις στα δικαστήρια για discrimination. Σε ότι αφορά εμένα, οι συνάδελφοι μου είναι πολύ τυπικοί απέναντι μου στα εργασιακά, αλλά μέχρι εκεί, δηλαδή δεν έκαναν κάποια προσπάθεια να με προσσεγίσουν πέρα από συνάδελφο, να με καλέσουν για μια μπίρα που λέει ο λόγος. Γενικά σε πολλά μέρη είναι επιφυλακτικοί απέναντι στους ξένους, και αυτή την εποχή λίγο περισσότερο με τους Έλληνες. Πρέπει να παραδεχτώ τη Γερμανική οικονομία, την πρόνοια τους απέναντι στον πολίτη που ζει εδώ, αλλά σε ζωή  εκτός δουλειάς, παίζει και να μην σταθείς τόσο τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα...Την εποχή που σπούδαζα Αγγλία σαν Ελληνες δεν είχαμε και την καλυτερη φήμη...Ετσι και λόγω χρωμάτων όταν πλησίαζα γκόμενα έλεγα ότι ήμουν Σουηδός... :smile:  Είχε πιάσει πάντως το κόλπο....

Αγγλία είναι καλοί οι μισθοί, δουλειές υπάρχουν αρκετές, οραγάνωση κτλ...Λονδίνο βέβαια πανάκριβο το κόστος ζωής, αλλά περνάς φίνα από πολλές απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.