Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Σχετικά με το αν είναι καλύτεροι οι μισθοί στην Αγγλία τείνω να διαφωνήσω... Γιατί ακόμα και με λίγο μικρότερο μισθό ν αρχίσεις στη Γερμανία, όσο περνά ο καιρός και παίρνεις εμπειρία, αυξάνεται πολύ. Και όπως είπα, το κόστος ζωής εδώ είναι αύτο που θα είχες αν προσπαθούσες να ζήσεις μόνος σου στην Αθήνα με ενοίκιο. Ίσως λίγο παραπάνω. Στην Αγγλία έχεις χαμηλό κόστος μόνο σε περιοχές εκτός Λονδίνου και συναφών μεγάλων πόλεων. Και η ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη είναι πολύ καλή, τις πιο πολλές φορές δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα. Είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να λάβει κανείς υπόψη, όχι μόνο το εισόδημα αυτό καθεαυτό. Και πρέπει κάποιος να το συλλογιστεί μακροπρόθεσμα. Από αυτή την άποψη πιστεύω οτι η Γερμανία υπερτερεί της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το αν είναι καλύτεροι οι μισθοί στην Αγγλία τείνω να διαφωνήσω... Γιατί ακόμα και με λίγο μικρότερο μισθό ν αρχίσεις στη Γερμανία, όσο περνά ο καιρός και παίρνεις εμπειρία, αυξάνεται πολύ. Και όπως είπα, το κόστος ζωής εδώ είναι αύτο που θα είχες αν προσπαθούσες να ζήσεις μόνος σου στην Αθήνα με ενοίκιο. Ίσως λίγο παραπάνω. Στην Αγγλία έχεις χαμηλό κόστος μόνο σε περιοχές εκτός Λονδίνου και συναφών μεγάλων πόλεων. Και η ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη είναι πολύ καλή, τις πιο πολλές φορές δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα. Είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να λάβει κανείς υπόψη, όχι μόνο το εισόδημα αυτό καθεαυτό. Και πρέπει κάποιος να το συλλογιστεί μακροπρόθεσμα. Από αυτή την άποψη πιστεύω οτι η Γερμανία υπερτερεί της Αγγλίας.

 

ενταξει λονδινο ειναι ακριβο

 

το μοναχο δεν ειναι στην γερμανια;;

 

Αλλα εχουν ευρω..και η κατασταση στην ευρωζωνη χειροτερευει..οσο και να στραγγιζουν τους αλλους για να ειναι στον αφρο θα ερθει μια στιγμη που δεν θα πεφτει σταγονα..και τοτε θα ζοριστει και ισως ερθει σ επιπεδα 2002-2004

 

ηδη η ανεργια της αυξανεται

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η Αγγλία έχει δικό της νόμισμα δεν είναι το μόνο που πρέπει να εξετάσεις... Και στην Αγγλία η κατάσταση χειροτερεύει. Γνωστός μου στο Sussex μου έλεγε οτι λόγω περικοπών θα αναγκαστούν να κλείσουν αστυνομικά τμήματα, σε μια πόλη πάνω από 100.000 κατοίκους. Η Γερμανία έχει πολύ πιο στιβαρή "πραγματική" οικονομία από την Αγγλία. Ειδικά στο δικό μας κλάδο είναι πολύ πιο δραστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ελεγα να δεις τους δεικτες ανεργιας των 2 χωρων..πως ηταν πχ στην Γερμανια το 2002-2005..to 2005 ειχαν 13% ανεργια..και σε 4 χρονια ελεω κρισης πηγαν στο 6%

 

Απλα τωρα εχουν επωφεληθει απο την ολη κατασταση..στιβουν τους αλλους για να περναν καλα..οταν ομως ιταλια και ισπανια πουν στοπ θ αλλαξουν τα κοζα..

 

Η Αγγλια σταθερα ανακαμπτει και επανερχεται στα επιπεδα ανεργιας που ειχε παντα ..γυρω στο 7%

 

Και οσο για μισθους Γερμανιας για μηχανικους, τα 2000-2200 ΜΕΙΚΤΑ που δινουν για καποιον νεο εκει ειναι πολυ πολυ λιγα μ αυτη την ακριβεια στα ενοικια

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oπου και να είσαι, είναι το ίδιο.

 

Tα χρόνια αυτά είναι μεταβατικά. Ας περνάει ο καθένας όπως μπορεί, όπου νιώθει καλά και θα έρθει το τέλος του δρόμου.

 

 

ΥΓ: Είπαν του Σαμαρά να πει ότι σε 6 χρόνια, θα βγούμε από την κρίση. Ισως και να είναι η μόνη αλήθεια που είπε...

Link to comment
Share on other sites

Και οσο για μισθους Γερμανιας για μηχανικους, τα 2000-2200 ΜΕΙΚΤΑ που δινουν για καποιον νεο εκει ειναι πολυ πολυ λιγα μ αυτη την ακριβεια στα ενοικια

 

Τα 2000- 2200 είναι καθαρά, όχι μεικτά. Και είναι για νέο μηχανικό χωρίς εμπειρία. Οι δείκτες ανεργίας γενικά δε με αφορούν, στο δικό μας κλάδο στη Γερμανία ο συγκεκριμένος δείκτης είναι πιο χαμηλός. Το οτι έχω γνωρίσει και Άγγλους μηχανικούς που έχουν μεταναστεύσει εδώ δεν νομίζω οτι είναι τόσο τυχαίο. Αλλά στην τελική θα συμφωνήσω με τον egotelis. Αν η πρόταση που σου έκαναν ήταν με 2000 μικτά, μείνε μακρυά.

Edited by Daron
Link to comment
Share on other sites

Τα 2000- 2200 είναι καθαρά, όχι μεικτά. Και είναι για νέο μηχανικό χωρίς εμπειρία. Οι δείκτες ανεργίας γενικά δε με αφορούν, στο δικό μας κλάδο στη Γερμανία ο συγκεκριμένος δείκτης είναι πιο χαμηλός. Το οτι έχω γνωρίσει και Άγγλους μηχανικούς που έχουν μεταναστεύσει εδώ δεν νομίζω οτι είναι τόσο τυχαίο. Αλλά στην τελική θα συμφωνήσω με τον egotelis. Αν η πρόταση που σου έκαναν ήταν με 2000 μικτά, μείνε μακρυά.

 

O Αγγλος μηχανικος δεν μεταναστευει γερμανια επειδη δεν υπαρχουν δουλειες στην Αγγλια..Και ξερω απο πρωτο χερι τι ανεργια υπαρχει εδω μιας και δεν μπορουμε να βρουμε κοσμο στην εταιρεια μου..ο Αγγλος μεταναστευει γιατι τους χτυπανε με το τουφεκι οι Γερμανοι..και βεβαια τους τα σκανε γερα..Οπως κανουν και οι αραβες στους αγγλους.Toυς χρυσοπληρωνουν..για αυτο τους βλεπεις να μενουν σε compounds στο Riyadh..

 

Εδω χρηματοδοτουσαν αγγλους φοιτητες περυσι να συνεχισουν τις σπουδες τους Γερμανια..Αγγλους ...

 

Αποψη μου ειναι οτι η Γερμανια θα σκασει..φουσκα ειναι..και θ επανελθει σε επιπεδα 2005 στην ανεργια της..ηδη η παραγωγη της με την κριση στο ευρω συρρικνωνεται..

 

Αυτη ειναι η αποψη μου..και το γραφω οχι να το παιξω μαγκας που ειμαι Αγγλια αλλα για να κανω την ζωη ενος μηχανικους που θα μεταναστεψει ευκολοτερη..Αγλλια και καλυτεροι μισθοι, και γλωσσα απειρως ευκολοτερη και βεβαια οχι ευρω και ανακαμπτει.

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμα να είχες την ίδια άποψη όταν το Μάιο πόσταρες σ αυτό το Thread οτι "στη Γερμανία θα παίρνεις 2.500-3.000 και θα ζεις σαν άνθρωπος..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμα να είχες την ίδια άποψη όταν το Μάιο πόσταρες σ αυτό το Thread οτι "στη Γερμανία θα παίρνεις 2.500-3.000 και θα ζεις σαν άνθρωπος..."

 

Δεν εχεις αδικο..οντως τ ειχα γραψει..μεχρι που διαπιστωσα ψαχνοντας ποσα δινουν, τι κοστος εχεις (ενοικια) 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πριν έρθω Γερμανία, Αγγλία ήμουν. Έφυγα για Γερμανία επειδή μου προσφέρθηκε καλύτερος μισθός και δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ οτι από αυτό γλυκάθηκα και έφυγα. 'Αρα παίζει και σε τι εργοδότη θα πέσεις κάθε φορά και πόσα δίνει. Χρηματικά η Γερμανία με συνέφερε πολύ περισσότερο. Τώρα το ψιλομετανιώνω, γιατί πέρα από τα χρήματα υπάρχουν και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο στη ζωή ενός ατόμου. Που και που το ξανακοιτάω για Αγγλία. Αλλά πλέον δε θέλω απο agency γιατί είχα κακή εμπειρία και αυτό στενεύει την έρευνα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.