Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

 

 

Είναι πολύ δυσκολο να βρεις δουλεια στο αντικειμενο σου δουλεύοντας σε άλλο τομεα σε ξενη χωρα αλλα τι ακριβως εχεις να χασεις δοκιμάζοντας;;; Το θεμα είναι να τολμήσεις να προσπαθήσεις και όχι να καθεσαι στα αυγα σου και να μιζεριαζεις .

εγώ το δοκιμάζω τώρα αλλά χωρίς αποτελέσματα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με 800-900€+φπα δηλαδή το μήνα σταθερό εισόδημα θα πρέπει κάποιος μηχανικός να είναι ευχαριστημένος?

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

βρε danton, 500 Λέω για άσχετη εργασία φίλε μου, πχ σερβιτόρος, πωλητής κτλ μιας και αναφέρθηκε. Τώρα αν παράλληλα θές να κάνει και τον μηχανικό..δεν γίνεται. Πρέπει να διαλέξεις.. Στην τελικη τι να τα κανείς τα 5ετη σπουδών που λες αν δεν σου εξασφαλίζουν εργασία. Για το μελλον και βλέπουμε; Ποτέ στα 40; Και αν δεν έρθει ποτέ τι θα κανείς; Θα λες είμαι μηχανικός εγώ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θέλω να σας ρωτήσω κάποια βασικά πράγματα γι αυτά τα περίφημα sites εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό και τα recruitng agencies.

Ας πάρουμε για παράδειγμα ιστοσελίδες σαν το www.hays.co.uk

Η μόνη υπηρεσια που παρέχουν σε όσους ψάχνουν για εργασία, είναι να κατηγοριοποιούν τα επαγγέλματα έτσι ώστε να στέλνεις απευθείας βιογραφικό σε όποιον εργοδότη θέλεις απο μόνος σου, ή μπορείς να απευθύνεσαι σε κάποιον επαγγελματία εκπρόσωπο της ιστοσελίδας στέλνοντας το c.v. σου, και έπειτα αυτός σε κατευθύνει βρίσκοντας σου τις κατάλληλες θέσεις εργασίας? μεσολαβεί καποιος με εποικοδομιτικό τρόπο προς οφελός σου?

Γιατί δεν εχω βρει μέχρι στιγμης μια τέτοια επιλογή. Μέχρι τώρα εντοπίζω απλά αγγελίες και στέλνω c.v..

Εν κατακλείδι, ποιος ειναι ο πιο ανταποδοτικός τρόπος να αξιοποιήσει κανείς τις υπηρεσίες των recruiting agencies.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θέλω να σας ρωτήσω κάποια βασικά πράγματα γι αυτά τα περίφημα sites εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό και τα recruitng agencies.

Ας πάρουμε για παράδειγμα ιστοσελίδες σαν το www.hays.co.uk

Η μόνη υπηρεσια που παρέχουν σε όσους ψάχνουν για εργασία, είναι να κατηγοριοποιούν τα επαγγέλματα έτσι ώστε να στέλνεις απευθείας βιογραφικό σε όποιον εργοδότη θέλεις απο μόνος σου, ή μπορείς να απευθύνεσαι σε κάποιον επαγγελματία εκπρόσωπο της ιστοσελίδας στέλνοντας το c.v. σου, και έπειτα αυτός σε κατευθύνει βρίσκοντας σου τις κατάλληλες θέσεις εργασίας? μεσολαβεί καποιος με εποικοδομιτικό τρόπο προς οφελός σου?

Γιατί δεν εχω βρει μέχρι στιγμης μια τέτοια επιλογή. Μέχρι τώρα εντοπίζω απλά αγγελίες και στέλνω c.v..

Εν κατακλείδι, ποιος ειναι ο πιο ανταποδοτικός τρόπος να αξιοποιήσει κανείς τις υπηρεσίες των recruiting agencies.

 

Ευχαριστώ

Καλημέρα συνάδελφε,

 

Κοίταξε τα site ευρέσεως εργασιάς χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.

Τα job portals όπως το justengineers (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό), ή το careerstructure (επίσης καλό), τα οποία έχουν αγγελίες τόσο απευθείας από εταιρείες/εργοδότες όσο και από εταιρείες recruiters, βλέπε hays ή άλλες παρόμοιες. Στα τα site αυτά εγγράφεσαι και στέλνεις το βιογραφικό σου σε όποια αγγελία νόμιζεις ότι ταιριάζει στα προσόντα σου. Ουσιαστικά τα job portals λειτουργούν ως μηχανή αναζήτησης  στοχευμένη στο κομμάτι αναζήτησης εργασίας.

Η δεύτερη κατηγορία είναι τα site των εταιρειών (recruitment agencies), όπως της hays που προανέφερες στα οποία υπάρχουν αγγελίες μόνο από την εταιρεία και ποτέ δεν αναφέρεται το όνομα του υποψήφιου εργοδότη, γιατί πολύ απλά αν αναφέρονταν, θα παρέκαμπτες τον recruiter και θα έστελνες το βιογραφικό σου απευθείας, οπότε ο recruiter θα έχανε την προμήθεια.

Γενικά πάντως έχε υπόψιν σου ότι πολλές από τις αγγελίες που δημοσιεύονται από recruiters δεν αντιστοιχούν σε πραγματικές θέσεις εργασίας, αλλά δημοσιεύονται για να προσελκύσουν/ψαρέψουν υποψήφιους (το λεγόμενο headhunting).

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι οι περισσότεροι recruiters δεν είναι μηχανικοί, οπότε δεν έχουν και πολύ ιδέα εάν ταιριάζεις για κάποια θέση. Αυτό που κάνουν ουσιαστικά είναι να δουλεύουν με λέξεις κλειδιά π.χ. έχω έναν πελάτη που ζητά πολ. μηχανικό δομοστατικό με εμπειρία σε μελέτη μεταλλικών κατασκευών. Αν στο βιογραφικό σου έχεις τις λέξεις πολ. μηχανικός, δομοστατικός, μελέτη και μεταλλικές κατασκευές έχεις μεγάλες πιθανότητες να ενδιαφερθεί και να επικοινωνήσει μαζί σου. Αν καταφέρεις και προσελκύσεις κάποιον προσπάθησε, έχοντας στο μυαλό σου ότι δεν είναι μηχανικός, να του δώσεις να καταλάβει όσο πιο αναλυτικά μπορείς ποιος είσαι, με τί έχεις ασχοληθεί και τί ακριβώς ψάχνεις. Εννοείται βέβαια ότι δεν θα δεχτείς με τίποτα να δώσεις χρήματα σε κανέναν. Υπάρχουν εταρείες που σου λένε ξέρεις το βιογραφικό σου δεν είναι καλό, δώσε μας το Χ ποσό να σου το ρετουσάρουμε και θα σου βρούμε και δουλειά. Η γνώμη μου είναι μακριά από τέτοιους.

Τώρα για τον πιο ανταποδοτικό τρόπο να αξιοποιήσεις τις υπηρεσίες των recruiter, ένας γενικός κανόνας είναι προσπάθησε να τους προσελκύσεις, είτε με απευθείας email, ή μέσω linkedin, η ακόμη και μέσω των ψεύτικων αγγελιών που σου είπα παραπάνω, κάνε ένα ευπαρουσίαστο βιογραφικό, φτιάξε και ένα καλό cover letter, δες ποιοι recruiters είναι ειδικευμένοι και έμπειροι στον τομέα σου και προσπάθησε να τους πείσεις ότι είσαι ικανός. 

 

Ελπίζω να βοήθησα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία σε έργα  πολιτικού μηχανικού στη Σερβία. Με το καινούριο έτος θα ανηφορίσουμε οπότε η αναζήτηση εργασίας είναι επιτακτική ανάγκη....
Εκτός από το βασικό πτυχίο έχω κάνει ένα μεταπτυχιακό στην αποκατάσταση κτιρίων και έχω περίπου τέσσερα χρόνια προυπηρεσία σε οικοδομικά έργα Βασικό πρόβλημα θα είναι η γλώσσα την οποία δεν την γνωρίζω, αλλά έχω σκοπό να κάνω εντατικά μαθήματα..
οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη :)



 

Edited by mag_civ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καμία γνώση από Σερβία αλλά...

..δεν καταλαβαίνω, έχεις μεταπτυχιακό σε αποκατάσταση κτιρίων, δεν ξέρεις την γλώσσα και τότε? Γιατί να πας στην Σερβία? Εκτός αν υπάρχει άλλος λόγος, σύζυγος κλπ

Link to comment
Share on other sites

για σερβία...υπάρχουν ήδη ελληνικές εταιρίες εκει...ακτωρ τερνα κλπ!

όπως επίσης και πληθώρα μηχανικών απο εκει αλλά και απο ελλάδα που στελεχώνουν διοικητικά τις εταιρείες...

αν δεν έχεις βρεί ήδη θέση...δύσκολο το βλέπω...απο όσο ξέρω...το 90% των ελλήνω που δουλεύουν πάνω...ξέρουν και την γλώσσα...έχουν σπουδάσει εκει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.