Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ρε Παιδια πολυ μισος για την πατριδα...

Τι να πω ερχονται οι ομογενεις και οταν πατανε ελληνικο εδαφος κλαινε και εδω καποιοι μονο μισος βγαζουνε.

 

Ποιος κλαίει ρε φίλε όταν πατάει ελληνικό έδαφος ; Που τα είδες αυτά ; Που όσοι γνωστοί μου είναι έξω μου λένε οτι το να φύγουν ήταν το πιο σωστό πράγμα που έκαναν στη ζωή τους και οτι δε την παλεύουν με την καμία να γυρίσουν πίσω και να είναι άνεργοι ή να δουλεύουν σαν τα ζώα και να ζούν με 3 κ 60 ; Μάλλον αυτοί που λές είναι τα άτομα προηγούμενης γενιάς που έχουν μια διαφορετική εικόνα για την Ελλάδα στο μυαλό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φυσικα και εχουν κ αυτοι κριση και φυσικα και υπαρχει.απλα μην μενεισ στα mail.διαλεξε χωρα και πανε.νοικιασε δωματιο κανε γλωσσα βρες γνωστουσ να σε βοηθησουν.απο εδω δεν γινετε τπτ.επισης πιασε καθηγητες που μπορει να σε βοηθησουν.γενικα αν θεσ να φυγεισ θα βρεις ακρη.εχει πολυ πραμα κ πολλες επιλογες.αλλα αν καθεσε απο το σπιτι,καφεδαρα και να βρουμε καμια δουλεια εξω δυσκολα.γενικα οποιοσ θελει να παει εξω πρεπει να το παρει αποφαση και να αρχισει να ψαχνει.

Link to comment
Share on other sites

Thodwris1982 είναι μία άποψη κι αυτή, αλλά και εγώ έχω φάει άκυρο από τη χώρα. Είμαι και 30+ και είναι λίγο διαφορετικές οι προοπτικές της μετανάστευσης, σε σχέση με έναν 23άρη, ιδιαίτερα τον καιρό ετούτο. Με στενοχωρεί η σκέψη της φυγής από τη χώρα.

 

Carlos και Daron, ίσως εσείς είστε φρέσκοι πτυχιούχοι, αλλά εγώ είμαι πραγματικά στριμωγμένος. Σε 18 μήνες έφυγαν 377 αιτήσεις εδώ και προς Γερμανία. Μόνο 3 μήνες απασχολήθηκα σε μεταφραστική εταιρεία. Δεν συμφώνησα πέρσι να πάω σε Πακιστάν, Ρουμανία για λογαριασμό γνωστής κατασκευαστικής και σκεφτόμουν αν έκανα τον καμπόσο (ένας καθηγητής μου 'πε πως έκανα μεγαλή βλακεία). Carlos, ξέρεις τίποτα για Γερμανία;

 

Πάντως, και μόνο από μία ιστοσελίδα φαίνεται αυτή η ''οργάνωση'', π.χ. των Γερμανών. Τη λέξη αυτή δεν την καταλάβαινα παλιότερα. Τώρα όμως, ακόμα και μία απλή φωτογραφία σε αγγελία που δείχνει έναν-δύο να φτιάχνουν/ μαστορεύουν κάτι, μου προκαλεί έκπληξη! Βλέπω δηλ. ότι υπάρχουν πράγματα για ..φτιάξιμο, δουλειά. Στέλνεις ένα mail σε άγνωστο βασικά άτομο, και όχι μόνο θα σου απαντήσει, ο κόσμος να χαλάσει, αλλά και σε ..προειδοποιεί ότι ενδέχεται να λείπει για κάποιες ώρες και να μην απαντήσει άμεσα. Ίσως είναι και θέμα γενικότερα κουλτούρας/παιδείας. Άραγε ο μέσος όρος των ελληνόπουλων την έχει δει πιο high (π.χ. μιλάει την ελληνική με 20-30 λέξεις), από ότι ξένα παιδιά, ή είμαι αρτηριοσκληρωμένος; Το ''καθαρό'' βλέμμα των βορειοευρωπαίων που βλέπω εδώ, είναι επειδή βρίσκονται σε ξένο έδαφος και δείχνουν τον καλό τους εαυτό, ή πράγματι έχουν μάθει να συμπεριφέρονται στα ίσια, και να σέβονται/ αναγνωρίζουν τον άλλον;

 

(μερικές απορίες που ίσως είναι εκτός θέματος, αλλά θα 'θελα να τις μοιραστώ εδώ)

Link to comment
Share on other sites

1) Ειναι η λυση να φυγουν ολοι οι νεοι δλδ ολος ο παραγωγικος ιστος της χωρας εξω?

Ποιος θα μεινει εδω να εργαστει και να κανει παιδια?

 

2) Δεν ειναι δυνατον το ελληνικο δημοσιο να πληρωνει για την παιδεια δλδ να επενδυει

χρηματα για το μελλον και αυτο το μελλον να φυγει εξω. Πρεπει να υπαρχει καποιος ελεγχος της καταστασης.

 

1.Ναι,από τη στιγμή που κανείς μορφωμένος δεν καταδέχεται να σκουπίζει τραπέζια σε ταβέρνες το καλοκάιρι.Αυτά έχει να μας δώσει η χώρα μας κ δεν τα καταδεχόμαστε,δυστυχώς.....

Όσο για το ποιός θα απομείνει, προφανώς οι Πακιστανοί

 

2.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ.Διαφορετικα καταφεύγουμε σε λύσεις Βερολίνου (το τείχος φτιάχτηκε ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ).Τα πάντα είναι ζήτημα ελεύθερης επιλογής: εδώ έχει ήλιο,στο εξωτερικό έχει (λίγη) δουλειά.Ο ήλιος εδώ ευνοεί αγροτικά προϊόντα και τουρισμό.Στο εξωτερικό υπάρχουν (εν μέρει) ανάγκες μορφωμένου προσωπικού.Όποιος έχει τα γένια,έχει κ τα χτένια.Εδώ μας έφαγαν τα 3.000.000 πράσινοι κ γαλάζιοι φρουροί που επέλεξαν να ζουν στις πλάτες των υπολοίπων 7.000.000.Κ εφόσον αυτοί το δέχτηκαν,τότε δεν έχει κ πολύ νόημα να σπάζεις τόσο το κεφαλάκι σου συνάδελφε που αγαπάς την πατρίδα........

 

Ή θ' αλλάξουν τα πάντα από τη ρίζα,ή απλά τα πράγματα θα ακολουθήσουν την αναπόφευκτη πορεία τους.

 

Ο Έλληνας έχει ένα καταραμένο γονίδιο:μόλις καταφέρει να φύγει από αυτό τον οίκο ανοχής,αμέσως του λείπει........frack!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

mhx mhx δεν ξερω αν φανταζεσαι το τι σημαινει γερμανια.δεν ξερω αν μπορω να στο μεταφερω.φαντασου οτι η daimler ασ πουμε εχει εργοστασια που ειναι ολοκληρα χωρια.και δεν ειναι μονο αυτο.υπαρχουν τοσα ακομα που τροφοδοτουν την daimler.οπως καταλαβαινεις η γερμανια παντα θα εχει δουλεια για μηχανολογους.οι εταιριες κ το φασμα ειναι αμετρητα.και οι γερμανοι παντα θελουν μηχανικους γιατι οντως υπαρχει ελλειψη.

 

τωρα αν θα βρει δουλεια ενας ελληνας αυτο ειναι αλλο καπελο.αρχικα οι γερμανοι δεν εμπιστευονται τα ελληνικα πανεπιστημια.μετα υπαρχει κ προβλημα με την γλωσσα.δεν εχει σημασια ακομα και αν εχεις to kleines.πρεπει να ξερεις να μιλας γερμανικα.οποτε πρεπει να πασ να ζησεις εκει κ αρχικα να κανεισ αλλη δουλεια για να μαθεισ γερμανικα.ετσι θα ενταχθεις και θα γνωρισεις κοσμο που κατα πασα πιθανοτητα θα σε βοηθησει να βρεις δουλεια.στην ουσια τι προσπαθω να πω?οτι και στην γερμανια με γνωριμια θα βρεις δουλεια.τα mail ειναι για ππολυ ξεχωριστες περιπτωσεις.εκει ολα τα εργοστασια ειναι γεματα απο ελληνες που μπορουν να σε συστησουν.οποτε πρεπει να πασ να ζησεις να δουλεψεις και να γνωρισεις τους ελληνες.για ενα περιεργο τροπο στο εξωτερικο βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

 

το θεμα ειναι να παρεις την αποφαση.αν πας εκει θα βγαλεις ακρη.η ζωη εκει ειναι πολυ φθηνη.μπορεισ να νοικιασεισ δωματιο ακομα κ με 150ε για αρχη.οσο για προιοντα κτλ μην το συζητησουμε.απλα πρεπει να βρεις εναν εμπιστο που να ειναι εκει για να σε βοηθησει στην αρχη.να τακτοποιηθεις κ να βρεισ μια δουλεια να ζησεις.οταν λεμε να ζησεισ ασ πουμε ενασ σερβιτορος περνει περιπου 1500 ευρω.παρε να καταλαβεις.και υπαρχουν πολλες τετοιες δουλειες.

 

γενικα η γερμανια ειναι πολη καλη επιλογη για μας.και αν εισαι στο μοναχο η φρανκφουρτη η βερολινο η αμβουργο κανεισ ζωαρα γιατι εχει κ πολυ ταξιδι η υποθεση.αυτο που λενε για την ζωη ισχυει σε χωρια κ σε μερικες περιοχες.αλλα στις μεγαλες τις πολεις ειναι πολυ καλα.απλα δεν εχει τα μπουζουκια και τα καραγκιοζιλικια που κανουμε εμεις.η μεταναστευση δεν ειναι οπως παλια.σε 3 ωρες εισαι ελλαδα.δεν θα σε κουναν μαντηλια οταν φευγεις.τι ειναι καλυτερο να βρεις δουλεια στην κω η στην φρανκφουρτη?απο φρανκφουρτη εισαι πιο γρηγορα στο πατρικο.

 

και φυσικα υπαρχουν κ μειονεκτηματα.τεσπα μπορω να γραφω για ωρες.αν εχεισ καποια συγκεκριμενη απορια στειλε να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

carlos σε ευχαριστώ πολύ για το εκτενές άρθρο σου και την προσπάθειά σου να μου δώσεις να καταλάβω λίγο πώς κινείται το πράγμα! Θα ήθελα να σε ρωτήσω διάφορα και από τηλεφώνου νομίζω θα 'ταν πιο άνετα. Για κάποιο περίεργο λόγο, δε μου αποστέλλονται ίσως τα μηνύματα που στέλνω μέσα από αυτό το forum. Αν μπορούσες και ήθελες, θα ήθελα να μου έστελνες με μήνυμα κάποιο τηλέφωνό σου, ή να σε ρωτούσα από skype.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.