Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζάρωμα σε βαμμένο τοίχο με ελαστομερή χρώματα


DimitrisPAP

Recommended Posts

Καλά και οι Αμερικάνοι πως το πετυχαίνουν αυτό; (link1) (link2) αν εξαιρέσουμε μερικές περιοχές με ερήμους (Nevada, Texas) τους τρώει η υγρασία έξω στην υπόλοιπη χώρα, εξου και ο κλιματισμός παντού.

 

Kαι όταν τα φυλλάδια οδηγιών σου λένε αστάρι και αναμονή 5ώρες....1ο χέρι...αναμονή 8ώρες...2ο χέρι... και το τηρείς και δεν σου βγαίνει , κάτι σημαίνει αυτό.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@kostassid,

μόνο εξωτερικά ...

 

@Ροδόπουλος,

αν και αυτό με την παρτίδα το υποπτεύθηκα και εγώ (είχα ακούσει στο παρελθόν για κρούσμα σε συνάδελφο που το αποδέχθηκε η εταιρεία) ...

επικεντρώνω τη διερεύνηση στο χρόνο του ασταριού (φεύγουν όλα τα στρώματα μαζί χωρίς ίχνος στο υπόστρωμα).

Συζητώ όμως με την εταιρεία και το γεγονός ότι το συνολικό "λέπι" της αποφλοίωσης δεν έχει πλέον καμία ελαστικότητα (δεν έπρεπε να συμβαίνει αυτό).

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ... να δούμε, θα εφαρμοστούν με δαπάνη ιδιοκτήτη ή εταιρείας ...

Link to comment
Share on other sites

Kαι όταν τα φυλλάδια οδηγιών σου λένε αστάρι και αναμονή 5ώρες....1ο χέρι...αναμονή 8ώρες...2ο χέρι... και το τηρείς και δεν σου βγαίνει , κάτι σημαίνει αυτό.

 

σημαίνει οτι κάτι παίζει!!!!!!!!!!!!

 

Με το λέπι είναι ένα θέμα που δεν ξέρω !!!!!!!!

 

Πάντως το 50% εδώ

Link to comment
Share on other sites

Xαχα, μου την έφερες με το Thoro, όμως λεει κι'όλας (δεν το είχα προσέξει)

...or until the pH level has reached 10.

- Drying time is 6 hours at 21C and 50% r.h. (προφανώς πιο πολύ ώρα σε δυσμενέστερες συνθήκες, τα ίδια με το 550W elastic)

- Do not apply to sloped (less than 60deg) or horizontal surfaces (!!!)

- Proposition 65 ...materials as known to cause cancer, birth defects or other...

- contains ethylene glycol, zinc oxide, quartz silica

 

μήπως δεν είναι τόσο καλό τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω κάποιες απο τις φωτογραφίες μου για να σας δωσω να καταλαβετε για τι πραγμα μιλάω.

Δεν ξέρω αν ειναι ίδια περίπτωση με του kan62!

Link to comment
Share on other sites

Φωτο 1, υγρασία στο υποστρωμα και ίσως κρέμασμα απο κακή εφαρμογή του μαστορα

Φωτο 2, υγρασία... δεξία ένα φούσκωμα τι είναι; (υποστύλωμα η υδροροή)

Φωτο 4... υγρασία σίγουρα καθώς φαίνονται και σημαδια αλλα το θέμα είναι τι έγινε πρώτα; έφυγε το χρώμα και μπήκε υγρασία ή το αντίστροφο;

 

Ισως να εφαρμόστηκε η βαφή με πολυ άσκημες καιρικές συνθήκες. Κρατούσες ημερολόγιο έργου για να δεις τι καιρός επικρατούσε τη περίοδο των εργασιών; (θερμοκρασία και υγρασία;)

 

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, καταλαβαίνω ότι στη φώτο 4 ίσως να έχεις λιμνάζοντα. το έχεις προσέξει αυτό στις μαρκίζες;

 

Υδροφοβισμός δεν έγινε ,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βλέπω τις φωτό και μου κόβει για κακό αστάρωμα. Χάνοντας την πρόσφυση με το αστάρι γέμισε υδρατμούς απο την υγρασία. Προσωπικά το παρατηρώ συχνά στις περιπτώσεις εξωτερικής μόνωσης.

 

Proposition 65 ...materials as known to cause cancer, birth defects or other...

 

είναι τυπικό θέμα στην Καλιφόρνια και μόνο εκεί στην ΕΕ δεν έχουμε τέτοιους περιορισμούς. Το επίσημο MSDS τα εξηγεί όλα εδω

 

Το Ph είναι το μεγάλο θέμα!!!!!! Αντε επειδή είμαι καλό παιδί εδώ :smile: :-) :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κατάρχην για τις απόψεις σας.

Δυστυχώς ημερολόγιο δεν κρατούσα, αλλά είμαι σίγουρος ότι όταν δουλεύαν οι μπογιατζήδες ο καιρός ήταν πολύ καλός. Αλλιως δεν ξεκίναγα.

Το "φούσκωμα" είναι μια υδροροή σοβατισμένη εξωτερικα΄.

 

Τι θα μου προτεινατε να κάνω?Τρίψιμο και βαψιμο πάλι?και τρίψιμο με γυαλόχαρτο η αμμοβολή???και μετα ξαναβάφω με SIKA η να πάω πιο παραδοσιακα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.