Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζάρωμα σε βαμμένο τοίχο με ελαστομερή χρώματα


DimitrisPAP

Recommended Posts

πολύ θεωρία

Σε άλλο topic με σχετικό θέμα είχε διατυπωθεί πως οι ελληνικές εταιρείες δεν παρέχουν επαρκή τεκμηρίωση των ιδιοτήτων των προϊόντων και δεν μπορεί κάποιος εύκολα να τις εμπιστευθεί σε ένα έργο με κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις. Εδώ όπου χρησιμοποιήθηκαν υλικά μιας επώνυμης και σαφώς πολύ καλής εταιρείας με κατά γενική ομολογία καλής ποιότητας προϊόντα, ο κος Ροδόπουλος επικαλέστηκε πολύ θεωρία που πιθανόν ισχύει στην περίπτωση την οποία συζητάτε μπορεί όμως και όχι. Εάν είχαν εφαρμοσθεί λοιπόν προϊόντα μιας Ελληνικής εταιρείας θα ξεκινούσε πιθανολογώ λέγοντας ίσως πως θα έπρεπε να έχουν χρησιμοποιηθεί πιο αξιόπιστα προϊόντα και δεν θα γινόταν (πιθανολογώ και πάλι) τόσο μεγάλη συζήτηση για τους λόγους αστοχίας της εφαρμογής. Από ανάλογες περιπτώσεις που συνέχεια βλέπουμε, σαφώς και πρέπει να εξετασθούν οι παράγοντες : συνθήκες εφαρμογής (πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εφαρμογή), υπόστρωμα, αστάρι, τελικό προϊόν. Είναι δύσκολο από τις φωτό και μόνο να καταλήξει σε κάποιο βέβαιο συμπέρασμα, αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ πως πολύ πιθανόν οι αστοχίες να οφείλονται σε παράγοντες που παραπάνω αναφέρθηκαν από συναδέλφους. Πολλές φορές βλέποντας και μόνον σε τι έκταση παρατηρείται κάποιο φαινόμενο μπορείς να αποκλείσεις πολλά πιθανά αίτια. Σε ελάχιστες πάντως περιπτώσεις αστοχιών μπορεί κάποιος να προτείνει μεθόδους αντιμετώπισης όπως αμμοβολές, υδροβολές ή χαι χρήση σε μεγάλες επιφάνειες διαβρωτικώ, και αφαίρεσης των χρωμάτων. Εγώ από τις φωτό που είδα τουλάχιστον δεν διαπίστωσα κάποια "τραγική" κατάσταση προκειμένου να παροτρύνουμε το συνάδελφο σε τόσο δραστικές λύσεις. Λίγο επιφυλακτικότητα προτείνω στις προτάσεις που κάνουμε και πιστεύω πως η θεωρητική εξήγηση κάποιων φαινομένων θα πρέπει να αξιολογείται γιατί πιθανόν να μην έχουν ληφθεί υπόψη κάποιοι άλλοι παράγοντες στους οποίους πιθανόν να οφείλεται η αστοχία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέσα από τις γραμμές ενός φόρουμ όμως είναι το βέλτιστο που μπορούμε να πετύχουμε.

Για παράδειγμα:

Στο εν λόγω έργο αν ήταν δικό μου θα μετρούσα σε όσα περισσότερα σημεία μπορούσα την υγρασία στο υπόστρωμα πριν την εφαρμογή βαφής καθώς και το σημείο δρόσου ανά ημέρα και κυρίως πρωινές ώρες.

Θα κρατούσα ημερολόγιο με τα στοιχεία αυτά.

Οι βαφές θα ήταν εντόις ημερομηνίας λήξεως και αποθηκευμένες όπως προβλέπεται.

Στην περίπτωση που ήμουν εξασφαλισμένος με τα ανωτέρω και μου εμφανιζόταν το ίδιο πρόβλημα θα προσπαθούσα να βγάλω άκρη με την εταιρία των βαφών.

 

Από εκεί και πέρα έχεις δίκιο για τη σύγκριση αντιμετώπισης προϊόντων μίας Ελληνικής εταιρίας με μίας του εξωτερικού.

 

Τέλος σκέψου να ήσουν ο ιδιοκτήτης...σε καινούριο σπίτι, θα το ανεχόσουν να αστοχήσει έτσι η βαφή;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα στην περίπτωση που η "αστοχία" είναι σε μεγάλη έκταση. Είναι παράγοντες όμως που δύσκολα μπορεί εκ των υστέρων να εντοπίσει κάποιος.

π.χ. πρόσθετα γαλακτώματα για ενίσχυση ιδιοτήτων σοβά, ποιός μπορεί να πει πως έχουν μπει σε σωστή αναλογία, ή μήπως είναι απίθανο ο εργάτης στη μπετονιέρα να προσθέσει περισσότερη ή λιγότερη ποσότητα (δεν συζητώ για κακής ποιότητας πρόσθετα). Ποιός μπορεί να το ελέγξει αυτό; Ποιός εξετάζει εάν μια επιφάνεια σε κάποια σημεία για κάποιους λόγους έχει μείνει αναστάρωτη, με αποτέλεσμα την αύξηση της απορροφητικότητας στα σημεία αυτά; Και στις 2 παραπάνω πιθανές περιπτώσεις έχουμε ένα ανομοιογενές από πλευράς σύστασης υπόστρωμα και σε αυτά τα σημεία μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα που δύσκολα μπορείς να τα αιτιολογήσεις γιατί δεν μπορείς να εξηγήσεις γιατί σε αυτά τα σημεία και όχι στα γειτονικά εμφανίζεται η αστοχία. Ποιός επίσης μπορεί να ελέγξει τις συνθήκες αποθήκευσης των δοχείων που ανέφερες; Αυτό με το ημερολόγιο και τις μετρήσεις υγρασίας είναι πολύ σωστό αλλά μου ακούγεται λίγο σαν ανέκδοτο. Δε γνωρίζω σε πόσα έργα γίνονται αντίστοιχες μετρήσεις (σε χώρες όπως Γερμανία θεωρείται αδιανόητο και σε μικρά ακόμη έργα να μη γίνουν μετρήσεις υγρασίας). Εγώ πάντως από τις επαφές που έχω λόγω δουλειάς με πολλούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες κλπ, έχω διαπιστώσει πως πολλοί αγνοούν τα όσα πολύ σωστά αναφέρονται σε αυτό το blog αναφορικά με τη σημασία των συνθηκών, του τρόπου και των υλικών εφαρμογής. Για να μη συζητήσω για προδιαγραφές (πολύ σωστή απαίτηση όλων των σοβαρών υπεύθυνων μηχανικών έργων) που είπε και ο κος Ροδόπουλος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ημερολόγιο και τις μετρήσεις υγρασίας είναι πολύ σωστό αλλά μου ακούγεται λίγο σαν ανέκδοτο.

Δεν είναι καθόλου ανέκδοτο και ειδικά στα εποξειδικά, εστερικά κλπ υλικά πρέπει να γίνεται αλλιώς υπάρχει αστοχία.

Το αναφέρουν τα τεχνικά φυλλάδια πάντως.

 

Και μιας που το ανέφερες πες κάποια υλικά ελληνικής εταιρίας που κατά την γνώμη σου είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα υλικά που ανέφερες. Ανήκουν στην κατηγορία των βιομηχανικών χρωμάτων, είναι πιο "εξειδικευμένα" και οι βιομηχανίες οικοδομικών χρωμάτων κατά κύριο λόγο περιορίζονται σε μόνον ένα τύπο π.χ. εποξειδικών για δάπεδα, που προφανώς δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μεγάλου μέρους της αγοράς.

Κάποιος π.χ. που θα ζητήσει εποξειδικό χρώμα από το χρωματοπωλείο για τη βαφή ενος μικρού υπογειου Parking ή ενός συνεργείου ούτε γνωρίζει ούτε στις περισσότερες περιπτώσεις θα ενημερωθεί για το πόσο σημαντικός είναι ο έλεγχος της υγρασίας του δαπέδου, ή η απομάκρυνση λαδιών σαθρών κ.ά. Αυτό που σε πολλούς φαίνεται αυτονόητο για άλλους δεν είναι.

Εργάζομαι στη VECHRO και θα ήταν άκρως υποκειμενικό να πω πως τα προϊότνα μας είναι καλά ή τα καλύτερα στην εκάστοτε κατηγορία. Για να μη ξεφύγουμε από το θέμα περι ελαστομερών χρωμάτων, και μιλώντας τεχνικά, ενα καλό ελαστομερές πρέπει να έχει τις παρακάτω ιδιότητες:

 

Α. Ικανότητα γεφύρωσης ρωγμών, DIN EN 1062-7:2004 (κλάση Α1 ή ανώτερη στους 23°C για όσα προϊόντα διατυπώνεται ο ισχυρισμός ότι έχουν ελαστομερείς ιδιότητες.

Γ. υψηλή πρόσφυση >2 MPa (EN 24624/ISO 4624)

Δ. αντοχή σε γήρανση (εξέταση σε επιταχυνόμενη γήρανση, με έκθεση σε υπεριώδη –UV- ακτινοβολία και συμπύκνωση υδρατμών ή ψεκασμό με νερό) : no flaking, cracking, blistering μετά από 1000h έκθεσης, αλλαγή χρώματος ΔΕ*<1 (ISO 11507:2007)

Δ. αντοχή σε αλκάλια (5 & 10% διάλυμα NaOH, ISO 2812-4:2007)

Ε. αντοχή σε μύκητες (αντιμυκητιακή και όχι μυκητοκτόνο δράση) Fungal Growth Rating acc. BS 3900:G6 0 or 1 και προφανώς

ΣΤ. χαμηλό συντελεστή υδατοπερατότας (Clas III, low, EN 1062-1)

Οι ως άνω απαιτήσεις σαφώς θα πρέπει να συνοδεύονται από εργαστηριακές εξετάσεις, από έγκριτα πιστοποιημένα εργαστήρια.

 

Άλλα προϊόντα που θεωρώ πως είναι αξιόλογα είναι χρώματα και αστάρια που στηρίζονται σε νανοτεχνολογία, όπως αντιμικροβιακά & υποαλλεργικά χρώματα και ριπολίνες νερού, αστάρια νερού, ενεργειακά (και όχι θερμομονωτικά) χρώματα αλλά και άλλα προϊόντα που μπορούν να δώσουν λύσεις. Όμως ξεφεύγουμε από τη θεματολογία του παρόντος, ίσως σε κάποια άλλη ανάρτηση. (Είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε για πιο συγκεκριμένες τεχνικές πληροφορίες).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.